Apsint je liker čiji okus je doista specifičan, a obožavali su ga umjetnici u 19. stoljeću te se smatra jednim od ljekovitijih pića. Možete ga pronaći na policama trgovine, ali i sami pripremiti. Priprema nije prezahtjevna, ali svakako trebate odvojiti malo slobodnog vremena za njegovu pripremu. U nastavku donosimo provjereni recept za pripremu ovog ukusnog i vrlo aromatičnog i ljekovitog pića.
Karakteristike apsinta
Apsint je liker koji se proizvodi od gorskog pelina, anisa i komorača te određenog postotka alkohola. Zbog svoje upečatljive zelene boje često se još naziva i zelena vila, a popularnost je prvo stekao u Francuskoj, no ubrzo se proširio i na Sjedinjene Američke Države i ostatak svijeta. Početkom 20. stoljeća mnoge države su ga zabranile jer je diljem svijeta naglo porastao postotak alkoholičara.
Iako određeni trgovci apsintom vole zarađivati na pričama da je njihov absint halucinogen, vjerojatnije je da se u njihovim pićima nalaze samo alkoholna pića poput votke, viskija ili tekile. Apsinti ne sadrže halucinogene, opijate ili druge psihoaktivne tvari, a najmoćnija "droga" u apsintu je i uvijek je bila velika količina lijepo prikrivenog, zavodljivo parfimiranog alkohola.
U osnovi se apsint sastoji od alkohola u omjeru od 60% - 75%, iako postoje domaće vrste koje mogu doseći čak do 90%. Unutar te tekućine macerira se niz aromatičnih biljaka koje pružaju određen okus, u osnovi pelin, komorač i anis, iako se mogu dodati i druge biljke poput metvice, sladića, kleke, melise, itd.
Vrste apsinta
Ovisno o tome kakve se biljke dodaju nakon procesa destilacije, razlikujemo sljedeće vrste apsinta:
- Bijeli ili plavi absint - apsint koji se filtrira i skladišti u boce izravno nakon postupka destilacije bez dodavanja bilo kakve biljke. Ova vrsta se najčešće proizvodi u Švicarskoj gdje je poznat pod nazivom Bleue i spada u vrlo bistra pića.
- Zeleni absint - francuska sorta gdje je poznat kao Verte. Prvo se dobiva bijela vrsta postupkom destilacije, a nakon toga se dodaju biljke koje mu daju boju i aromu. Ovo je vrsta apsinta koja se pila uglavnom u 19. stoljeću i koja je bila zabranjena
- Španjolski absint - španjolska se vrsta donekle razlikuje od prethodne francuske sorte po tome što je više slatka, dodavanjem arome anisa i citrusa.
- Boemski apsint u boemskom stilu - proizvodi se uglavnom u Češkoj. Karakterističnog je okusa jer ne sadrži anis, komorač i tipično tradicionalno bilje koje se inače stavlja. Njegova jedina sličnost s apsintom je sadržaj alkohola i pelina.
- Domaći apsin - uglavnom se radi u Njemačkoj domaćom metodama koje omogućuju prilagodbu osobnom ukusu. U Njemačkoj je poznat kao Hausgemacht (domaća proizvodnja). Bio je vrlo poznat tijekom godina zabrane.
Prerada pelina, anisa i komorača
Prilikom pripreme apsinta, možete koristiti bilo koju vrstu pelina, anisa i komorača. U nastavku donosimo karakteristike svih triju biljaka i najpoznatije njihove sorte.
Pelin
Pelin se na našim područjima može pronaći kao samonikla biljka. Prilikom pripreme apsinta tradicionalno se koristi gorki pelin, no vi možete koristiti i slatku vrstu no imajte na umu da će vaš liker onda imati znatno drugačiji okus. Sorte koje rastu u našim krajevima su: gorki pelin, slatki pelin, divlji pelin te gorkasti pelin. Međusobno se ove sorte razlikuju po samom izgledu biljke te naravno, okusu. Divlji pelin ne preporučuje se za pripremu ovog likera jer veća količina divljeg pelina može djelovati otrovno na organizam.
Anis
Zbog svoje popularnosti na tržištu, danas postoji veliki broj sorti, a osnovna podjela je na obični i mirisni anis. Neke od najpopularnijih su: De Crangu, Toutaine Anis, Albai, Magic Elixir i mnoge druge. Njegov slatki okus ublažit će okus pelina u ovom alkoholnom piću. Prilikom pripreme apsinta, možete koristiti bilo koju sortu.
Komorač
Komorač je također jedna od popularnijih začinskih bilja čiji se uzgoj kroz povijest znatno povećao. Danas postoji doista veliki broj sorti i novonastalih hibrida ove biljke upravo zbog njene popularnosti. Prilikom pripreme likera, možete koristiti bilo koju sortu. Najpopularnije sorte: Romanesco, Rondo F1, Sambo Latino, Sweet Florence, Domino i druge. Vrlo je popularna u mediteranskoj kuhinji jer svako jelo obogati posebnim okusom i mirisom.
Berba i kupovina
Berba se vrši kada plod dostigne potpunu zrelost koja se najčešće prepoznaje prema boji, veličini i čvrstoći ploda.
- Pelin - dozrijeva početkom srpnja i berba traje sve do kraja kolovoza. Berbu listova potrebno je obaviti prije procesa cvatnje.
- Anis - dozrijeva krajem ljeta, najčešće sredinom kolovoza te sam proces berbe traje do kraja rujna. Berba se obavlja nekoliko puta jer sam plod ne sazrijeva u isto vrijeme. Plodovi se beru kada poprime zeleno-sivkastu boju.
- Komorač - također se ubire tek kada dostigne potpun stupanj zrelosti. Okvirno govoreći, proces berbe započinje sredinom rujna i traje sve do početka studenog. Berba se odvija ručno uz pomoć škara ili sličnih vrtlarskih alata.
Prilikom kupovine ovih biljaka, pridajte pozornost na sam izgled. Birajte biljke kojeg su zdravog izgleda i aromatičnog, privlačnog mirisa. Izbjegavajte one koje sadrže bilo kakvu vrstu oštećenja. Komorač i pelin možete pronaći i na tržnicama ili kod domaćeg uzgajivača.
Recepti za apsint
Prilikom pripreme ovog likera trebat će vam nekoliko sastojaka, malo vremena i dosta strpljenja. Priprema nije zahtjevna, no proces zna potrajati. Sve sastojke - biljke moraju biti u potpunosti suhe. Ako želite da vaš liker ima jaču biljnu aromu, povećajte količinu anisa i komorača. Možete dodati i začine poput timijana i metvice. Prije same pripreme, dobro operite staklenu bocu i sterilizirajteju. U nastavku donosimo recept za ovaj fantastičan i izrazito ljekovit liker.
Za pripremu apsinta mogu se koristiti dva postupka:
- Maceracija bez destilacije - sastojci se mogu macerirati nekoliko dana dko se ne stvori teućina poznata kao apsint. Ova vrsta je vrlo gorka i često se izbjegava.
- Maceracija destilacijom - prvo se odvija maceracija prethodnim postupkom (bez destilacije), a zatim se macerirana tekućina destilira. Nakon toga ase dodaje voda kako bi se piće pravilno razgradilo. Naknadno se mogu dodati ili ne dodati druge komponente za promjenu boje, okusa, itd.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći apsint
Pripravak apsinta sastoji se od nekoliko faza pripreme. Prva faza je infuzija nakon koje slijedi destilacija, zatim proces bojana i posljednja faza je filtriranje nakon čega je vaš domaći apsint spreman za upotrebu. Prilikom druge faze potrebna vam je destilacija koju ćete malo razrijediti s vodom. Sastojke prilagodite svojim potrebama. Od navedenih sastojaka dobit ćete otprilike jednu staklenu bocu od 1 l.
Sastojci
- 1 l medicinskog ili prehrambenog 96% alkohola
- 100 g gorkog pelina
- 50 g sjemenki anisa
- 50 g sjemenki komorača
- 10 g metvice
Priprema
- Uzmite 90 g pelina i 40 g sjemenki anisa i sjemenki komorača. Nasjeckajte ih i stavite u staklenu posudu ili bocu.
- Biljkama dodajte alkohol i promiješajte.
- Bocu zatvorite i odložite je na hladno i tamno mjesto. Pustite neka tamo odstoji minimalno tjedan dana kako bi biljke ispustile svoje eterično ulje.
- Svaki dan bocu protresite barem jedanput kako se ne bi stvarao talog.
- Prilikom procesa destilacije izvadite biljke kako one ne bi zagorjele jer će onda vaš liker imati neugodan miris i okus.
- Možete koristiti destilacijske kocke ili destiliranu tekućinu.
- U veću posudu/lonac izlijte prethodno odstajalu tekućinu te joj dodajte pola litre destilirane-pročišćene vode. Lonac prekrijte nekakvom pamučnom krpom kako bi se spriječio postupak parenja.
- Proces destilacije ne smije biti više od jedne kapi u sekundi.
- Kada se jedna kap pojavi nakon 10 s, tada je proces destilacije gotov.
- Prelijte alkohol u prvobitnu bocu te dodajte već korišteno bilje.
- Metvicu i preostalu količinu pelina, komorača i anisa također dodajte u bocu te ju dobro zatvorite.
- U dublji lonac zagrije vodu, ona mora dostići temperaturu od barem 50°C.
- Bocu obložite kuhinjskom krpom te ju stavite u lonac. Neka odstoji minimalno 5, a maksimalno 30 minuta.
- Bocu izvadite kada tekućina dostigne željen stupanj boje. Važno je da je temperatura vode jednaka.
- Bocu izvadite i pustite da se ohladi na sobnoj temperaturi.
- Zadnja faza je proces filtriranja u kojem možete koristiti običnu gazu.
- Pomoću gaze izlijte liker u čistu, steriliziranu bocu.
- Ovaj postupak ponovite još 2 puta kako bi uklonili ostatke bilja.
- Prije konzumacije, pustite neka liker odstoji 3 - 5 dana.
- Alkohol čuvajte na tamnom i hladnom mjestu.
Kako piti apsint
Čin ispijanja apsinta postao je svojevrsni ritual. Tradicionalno, apsint se poslužuje u posebnoj čaši, s izbočinom na dnu koja označava količinu apsinta za konzumaciju (oko 30 ml.) Preko šalice se stavija žlica s rupicama, a na žlicu kocka šećera. Preko šećera se ulijeva voda u omjeru 3 - 5 dijelova vode po 1 dijelu apsinta. Voda topi šećer i razblažuje apsint na dnu čaše, tako da nastaje mutna "mliječna" tekućina kao "louche".
Voda omogućuje razrjeđivanje udjela alkohola istovremeno otkrivajući sve arome biljaka koje se koriste u njezinom sastavu, a šećer smanjuje gorčinu.
Čuvanje i skladištenje
Apsint je liker kojeg je potrebno čuvati u prethodno steriliziranoj boci. Možete ga čuvati u hladnjaku ili na nekom mračnom i hladnom mjestu. Ispravno napravljen apsint možete skladištiti i do 2 godine.
Upotreba u kuhinji
Apsint se konzumira kao aperitiv prije ili poslije jela te se pije na vrlo specifičan način. Liker se ulije u visoku čašu te mu se doda žličica šećera kako bi se ublažila njegova gorčina. Na žličici u kojoj je šećer, lagano se dolijeva hladna voda. Omjer apsinta i vode je 1:3. Ovom metodom konzumacije i pripreme pića definitivno se dobiva posebna čar pića.
Ljekovita svojstva
Apsint sadrži nekoliko vrlo ljekovitih biljaka pa se njegova ljekovitost, kombinacijom svih tih biljki, znatno povećala i upravo zato je ovo piće smatrano jednim od najljekovitijih. Ovaj liker pospješuje probavu i ubrzava metabolizam. Oslobađa i štiti crijeva i želudac od parazita i infekcija. Apsint potiče apetit i štiti jetru. Istraživanja su pokazala kako pomaže pri regulaciji menstrualnih ciklusa i ublažavanju bolova koji su posljedica menstruacije. Ublažava grčeve mišića te pomaže pri njihovom opuštanju.
Pelin se preporučuje onima koji imaju probavne smetnje i čestu nadutost. Odličan je lijek protiv žgaravice i čirevima u želucu. Pelin također pospješuje uklanjanje parazita iz tijela te prokrvljuje organizam. Koromač također pospješuje probavu i rad crijeva, te se njegova konzumacija preporučuje kod upale i grčenja mišića. Ova biljka odličan je izbor minerala kao što su bakar, željezo, magnezij, sumpor, cink i kalcij. Anis također sadrži sve navedene minerale, a uz to i vitamin A, C i razne vitamine skupine B. Ova biljka djeluje protuupalno te pomaže pri iskašljavanju. Potiče probavu, zaustavlja grčeve i smanjuje nadutost.
Foto: ukasimakova / Pixabay
Zimnica od pelina
Odgovori