Bademi su odličan međuobrok i idealan dodatak zdravoj prehrani. Ovi orašasti plodovi bogati su hranjivim sastojcima, uključujući vlakna i proteine, i prilično su ukusni. Međutim, ako ste ljubitelj badema, možda ste primijetili da se tijekom dužeg, nepravilnog skladištenja mogu "ustajati" i na kraju okusom biti jako loši. Ako su "užegli", ne smiju se konzumirati, iako je rješenje jednostavno i sve što trebate je nekoliko savjeta o pravilnom skladištenju.
U nastavku se nalaze ideje i prijedlozi kakvu zimnicu možete napraviti od badema, kako ih što duže skladištiti, detaljne upute o sušenju i tostiranju, namakanju, blanširanju i zamrzavanju.
Vrste zimnice od badema
Mogućnosti pripreme zimnice s bademima su raznolike, no najpopularnije je svakako bademovo brašno koje je mnogima skupo zbog čega se često odlučujemo na kućnu izradu. Ne treba zanemariti ni jednostavnu pripremu maslaca od badema u kojem možemo uživati tijekom cijele godine.
Priprema badema za zimnicu
Bademi su bogati omega-3 i mononezasićenim mastima, zbog čega su dobri za zdravu prehranu, ali upravo te masti počinju užegati ako su bademi izloženi kisiku u zraku, posebno na sobnoj temperaturi.
Užegle masti u bademima čini okus lošim. Nisu otrovne, ali takve masti više nisu korisne. Dakle, ako bademi imaju loš okus, bacite ih. Bademi traju duže od ostalih orašastih plodova jer sadrže neke fitokemijske antioksidanse koji ih štite.
Ako bademe skladištite na sobnoj temperaturi, posude s hermetičkim zatvaračem sprečavaju da bademi upijaju mirise ako su izloženi dulje vrijeme. Primjerice, ako su bademi spremljeni u zdjelu pored banana, poprimit će njihov okus.
Kada kupujete bademe, otkrit ćete da se prodaju u nekoliko različitih oblika. Prvo se nude u ljusci ili očišćeni. Ako su očišćeni, mogu biti sirovi, prženi ili blanširani. Ako su sirovi ili prženi, bademi će biti u ljusci; ako su blanširani bit će bez ljuske. Sirovi i blanširani bademi prodaju u raznim oblicima - cjeloviti, nasjeckani na komade, mljeveni ili prepolovljeni. Za najsvježiji okus, trebali biste kupiti cijele bademe i nasjeckati ih ili narezati prije svake upotrebe.
Kad bademi ostare, postat će užegli. Ako imate bademe u ljusci, protresite jedan od njih; ako zvecka, velika je vjerojatnost da stari i smanjuje se. Da biste provjerili ima li užeglosti u očišćenom bademu, narežite ga na polovice i pogledajte kakve je teksture bijeli plod - ako je žućkast ili ima saćasti uzorak, pokvario se i treba ga baciti.
Ako ste odabrali sirove ili pržene bademe, ne bojte se ljuske. Iako ponekad može biti gorka, ona također može imati ugodan okus i obogatiti sam okus badema. Zato prvo isprobajte badem prije uklanjanja vanjske smeđe ljuske. Ako je gorak, očistite bademe od ljuske prženjem ili blanširanje, ako nije, nastavite preradu s ljuskom.
Sušenje badema
Prije sušenja, bademe je potrebno očistiti blanširanjem ili namakanjem u vodi, posebno ako ćete ih koristiti za pripremu maslaca ili bademovog brašna. Dva su osnovna načina sušenja badema: u dehidratoru i u pećnici, a u nastavku se nalaze detaljne upute za oba načina.
Sušenje u dehidratoru
Očišćene bademe poslažite na pladnjeve dehidratora u jednom sloju. Postavite temperaturu dehidratora na 60 - 65°C, savjetujemo da pročitate upute proizvođača za sušenje orašastih plodova. Pladnjeve stavite u dehidrator i sušite 12 - 24 sata. Prije spremanja u vrećice ili posude, ohladite ih na sobnoj temperaturi 10 minuta.
Sušenje u pećnici
Zagrijte pećnicu na 65°C. Blanširane i očišćene bademe raširite na pleh od pećnice obložen papirom za pečenje u jednom sloju. Stavite u pećnicu na 12 - 24 sata uz povremeno miješanje. Izvadite ih iz pećnice i prije spremanja u posude ili vrećice, potpuno ohladite na sobnoj temperaturi 10 minuta.
Blanširanje i namakanje badema
Ako želite oguliti bademe, posebno ako pravite brašno, potrebno ih je blanširati ili namakati u vodi preko noći.
Za metodu namakanja preko noći jednostavno stavite bademe u posudu i napunite ih hladnom vodom iz slavine dok ih potpuno ne pokrije. Pokrijte posudu krpom ili papirnatim ručnikom i ostavite da odstoji preko noći. Ujutro ocijedite bademe pomoću cjedila i lagano im skinite ljusku.
Ako ih želite blanširati, napunite malu posudu s vodom i stavite na vatru da proključa. Nakon što je voda prokuhala, stavite bademe u kipuću vodu na 2 minute, izvadite ih u cjedilo i isperite pod mlazom hladne vode i odmah će se oguliti.
Obavezno pripazite da bademe ne prekuhate. Trebali biste ih izvaditi iz kipuće vode čim primijetite da im ljuska počinju izgledati naborano. Nakon što ih ocijedite i isperete, morate ih početi guliti dok su još topli, jer što se više hlade, to je ljusku i kožicu teže ukloniti.
Ovisno o tome koji recept planirate koristiti, važno je da ih potpuno osušite. Ovaj je korak presudan, posebno ako blanširane bademe koristite za izradu bademovog brašna.
Da biste ih osušili, obložite pladanj s nekoliko listova papirnatih ručnika, na njega razbacajte svježe blanširane bademe i pustite ih da se suše 4-6 sati ili čak preko noći.
Prženje (tostiranje) badema
Ako ste ljubitelj prženih badema, lako ih možete ispeći cijele s kožicom ili blanširane na tavi ili u pećnici. Da biste tostirali bademe u pećnici, zagrijte pećnicu na 170 - 180°C, očišćene ili cijele bademe stavite na pleh obložen papirom za pečenje i pecite 10 - 15 minuta okrećući ih svakih 5 minuta. Na tavi tostirajte bademe (očišćene ili cijele) na laganoj do srednje jakoj vatri 15 minuta, stalno ih okrećući i miješajući kako vam ne bi zagorjeli.
Skladištenje badema
Bademe treba čuvati u hermetički zatvorenoj posudi, najbolje u hladnjaku ili zamrzivaču. Ne preporučuje se čuvati ih na sobnoj temperaturi, tako da vaša smočnica nije dobra ideja.
Rok trajanja badema ovisi o načinu proizvodnje, prerade i pakiranja. Namazi od badema i maslaci se trebaju čuvati u hladnjaku i ostat će svježi dvije do dvije i pol godine, dok se svježi bademi mogu čuvati 2 godine ili više ako im se poveća svježina i rok trajanja spremanjem u hladnjak ili zamrzivač. Prženi bademi se mogu čuvati i do godinu dana u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku ili zamrzivaču.
Zamrzavanje badema
S obzirom na to da bademi sadrže ulja i masti, oni se skladištenjem na sobnim temperaturama zagrijavaju zbog čega je zamrzavanje najbolji način skladištenja. Svježi bademi se u zamrzivaču mogu čuvati i do 2 godine, ali u nepropusnoj posudi kako bi ih zaštitili od vlage ili zraka.
Zamrzavanje je prilično jednostavno. Jednostavno ih stavite u hermetički zatvorenu posudu ili vrećicu, izgurajte višak zraka iz vrećice, dobro zatvorite kako ne bi poprimili mirise i spremite u zamrzivač. Odmrzavanje badema je jednostavno, sve što trebate napraviti je izvaditi potrebnu količinu badema iz zamrzivača i ostaviti da odstoji na sobnoj temperaturi.
Foto: Tetiana Bykovets / Unsplash
Odgovori