Bademovo brašno neizostavan je sastojak mnogih finih recepata. Sadrži brojne korisne tvari potrebne našem organizmu, baš kao i sami bademi. U trgovinama je često skupo, a uz malo volje i truda, lako ga je napraviti u udobnosti vlastitoga doma. Postoji niz bezglutenskih alternativa pšeničnom i rafiniranom brašnu, koje možete kupiti u trgovinama i sve se više koriste kao zamjena za konvencionalna brašna od žitarica, u izradi skoro svega, od kolača do slanih jela.
Neka od najpoznatijih brašna bez glutena su kokosovo brašno, brašno od sjemenki suncokreta, bademovo brašno, priovo (speltino brašno), rižino brašno, itd., a koja su po ukusu i osjećaju drugačija od tradicionalnih proizvoda, ali su hranjivija i zdravija od pšeničnog.
Bademovo brašno popularna je alternativa tradicionalnom pšeničnom brašnu. Sadrži malo ugljikohidrata, prepuno je hranjivih tvar i nešto je slađeg okusa. Također ima više zdravstvenih koristi od tradicionalnog pšeničnog brašna, poput smanjenog "lošeg" LDL kolesterola.
Bademovo brašno radi se od mljevenih badema. Postupak uključuje blanširanje badema u kipućoj vodi kako bi se uklonile ljuske, zatim njihovo mljevenje i prosijavanje u fino brašno. Bademovo brašno nije isto što i tzv. bademov obrok (eng. almond meal) ili bademov prah, unatoč činjenici da se se obje verzije brašna zovu "bademovo brašno". Bademov obrok ili bademov prah nastaje mljevenjem badema s ljuskom, što rezultira grubljim brašnom (krupnije bademovo brašno), dok se standardno bademovo brašno dobije mljevenjem blanširanih badema bez ljuske kako bi se dobilo brašno finiije teksture.
Ova razlika je važna u receptima gdje tekstura čini veliku razliku, pa ako recept zahtjeva bademovo brašno potrebno je koristiti brašno od badema mljevenih bez ljuske, a ako je u receptu naznačeno korištenje krupnijeg bademovog brašna, potrebno je koristiti brašno od badema mljevenih s ljuskom
Karakteristike bademovog brašna
Bademovo brašno pravi se od slatkih mljevenih badema. Ako ste kupovali već gotovo bademovo brašno, primijetit ćete kako je ono fine teksture. Često u proizvodnji, bademi, prije nego su samljeveni, još prolaze proces hladnog prešanja kojim se iz njih odstranjuje ulje. Zbog toga, ovo brašno sadrži manju količinu omega 6 masnih kiselina te ima i veću nutritivnu vrijednost od samih badema.
Ne sadrži gluten pa je zato vrlo popularno u LCHF (low carbohydrate, high fat) i bezglutenskom načinu prehrane
Badem za preradu
Dvije su glavne vrste badema - slatki i gorki. Slatki badem je onaj koji je dostupan u trgovinama i kojega koristimo u svrhu dobivanja bademovog brašna. Gorki badem se može koristiti za dobivanje određenih prehrambenih namirnica, no on mora proći kroz proces obrade kojim se otklanjaju rizične i štetne tvari koje sadrži.
Brojne su sorte slatkog badema, a međusobno se razlikuju prema čvrstoći ljuske i vremenu dozrijevanja. Očišćene bademe lako je nabaviti u trgovačkim centrima koji u ponudi imaju prehrambene namirnice ili brojnim trgovinama zdravom prehranom. Bilo koja sorta slatkog badema koju pronađete u trgovini bit će dobra za dobivanje bademovog brašna.
Kako napraviti bademovo brašno
Za pripremu badema potrebno je prvo odabrati uređaj pomoću kojega ćete samljeti bademe. Tu vam mogu poslužiti mlin za kavu ili blender, odnosno kuhinjski procesor hrane. Kod mljevenja badema važno je to raditi postepeno i u manjim količinama.
Ovisno koliku količinu badema imate, toliko ćete dobiti bademovog brašna. Možete računati da ćete otprilike dobiti 10-15% manje bademovog brašna od početne količine badema, jer dio badema je ljuska koja se oguli i veći komadići koji vam ostanu prilikom obrade.
Bademe je potrebno prvo blanširati. U posudu ulijte vode i prokuhajte, a zatim u ključalu vodu dodajte bademe. Prokuhajte bademe jednu minutu i procijedite kroz cjedilo te ih isperite hladnom vodom kako biste ih ohladili.
Ohlađene bademe lako ćete oguliti. Lagano otklonite mekanu ljusku dok ne budu potpuno bijele boje. Tako oguljene bademe stavite u posudu. Preporučuje se posuda za pečenje u pećnici jer ih možete sve rasporediti u jedan sloj kako bi se lijepo posušili. Ostavite bademe da se suše preko noći. Važno je da se bademi dobro osuše kako mljevenjem ne biste dobili maslac.
Mljevenje u mlincu za kavu
Bademe prvo banširajte ili ih stavite u zdjelu i prelijte kipućom vodom i ostavite da se dovoljno ohladi kako biste ih mogli primiti u ruke. Zatim ukloniteljusku sa svakog badema. Nakon što ih ogulite, slažite ih na pleh prekriven papirom za pečenje. Orašasti plodovi se također suše, no vrlo teško će se osušiti na zraku i sobnoj temperaturi te ih je potrebno osušiti u pećnici ili dehidratoru. Poslažite bademe na papir za pečenje u jednom sloju i stavite ih u pećnicu na najmanju temperaturu. Bademi moraji biti dobro suhi i za to će vam trebati 4-5 sati.
Nakon što su se bademi osušili, stavite ih u mlinac za kavu i sameljite. Napunite mlinac do pola i meljite u serijama po manje kako biste dobili finiju strukturu brašna. Zatim ih prosijte kroz fino cjedilo. Ako su se tijekom prosijavanje brašna počeli nakupljati grumenčići, to znači da se bademi nisu u potpunosti osušili. U ovom slučaju, postupite na slijedeći način: završite mljevenje koliko možete, raširite mljevene bademe na papir za pečenje i vratite ga sušiti u pećnicu na najmanju temperaturu oko sat vremena. Nakon toga, mljevene bademe ponovno sameljite i prosijte dok ne dobijete teksturu koju želite.
Mljevenje u blenderu
Nakon što ste blanširali, posušili i očistili bademe od ljuske, sameljite ih u blenderu dio po dio kako biste izbjegli dugotrajnu obradu. Pazite da ih ne meljete predugo – miksajte ih po nekoliko sekundi dok ne dobijete fini, sitni prah, sličan teksturi pijeska. Prilikom miksanja u blenderu, dobro ih je i malo protresti kako bi se svi komadi ravnomjerno samljeli. Prilikom mljevenja, blender se zagrijava, a želite izbjeći da se zagrijavanjem počne otpuštati ulje iz badema. Zbog toga je najidealnije bademe obraditi u procesoru hrane koji ima opciju pulsiranja. Bademe pulsirajte svega nekoliko sekundi i protresite blender kako bi uspjeli samljeti i veće komadiće.
Prah je potrebno dodatno prosijati kroz fino sito. Time ćete eliminirati malo veće komade. Veće komade možete ostaviti sa strane i iskoristiti ih u pripremi jela ili ponovno na kratko staviti u blender i usitniti.
Bademovo brašno možete spremiti u staklene ili plastične posudice s poklopcem, ili plastične vrećice i dobro zatvoriti.
Čuvanje i skladištenje
Bademovo brašno najbolje je čuvati u posudicama koje možete dobro zatvoriti ili plastičnoj vrećici sa zatvaračem. Čuvajte ga u hladnjaku i potrošite u roku od najviše šest mjeseci. Ako ga ne želite držati u hladnjaku, stavite ga na tamno i, po mogućnosti, hladnije mjesto, te potrošite u roku od mjesec dana.
Savjeti
Važno je da bademe u kipućoj vodi ne kuhate dulje od minutu-dvije kako ne bi počeli upijati vodu. Time bi se mogao produljiti proces sušenja, a nedovoljno osušeni bademi mogli bi rezultirati dobivanjem maslaca.
Upotreba u kuhinji
Bademovo brašno ima veoma široku uporabu. Ono ne sadrži gluten, stoga je odlična zamjena za brašna koja ga imaju. Jedna od najpoznatijih slastica u kojima se koristi su popularni macaronsi. Slasticama daje finu teksturu, slatkasto orašast okus i sočnost. Može se pomiješati s mlijekom i napraviti griz. Od bademovog brašna pravi se i marcipan.
Osim za pravljenje raznih kolača, bademovo brašno može se koristiti i u slanim jelima. Dobar je kao dodatak varivima i povrću te može poslužiti kao zamjena za krušne mrvice prilikom paniranja mesa i ribe.
S obzirom na to da bademovo brašno ima više masti i bjelančevina od višenamjenskog brašna, nije najbolja alternativa pšeničnom brašnu u izradi pogače ili bilo čega sličnog kolaču koji NE zahtjeva jaja. Pečenje i kuhanje s bademovim brašnom u početku će zahtijevati neko vrijeme da se naviknete, ali je jednostavno kao i kuhanje s običnim brašnom. Recepti s bademovim brašnom mogu imati nekoliko dodatnih koraka i male izmjene, ali uglavnom podsjećaju na uobičajene recepte koji uključuju rafinirano ili cjelovito pšenično brašno.
Dakle, sada kada znate kako ga napraviti, vrijeme je da isprobate ovo hranjivo brašno bez žitarica kao zamjenu za redovita brašna s visokim udjelom ugljikohidrata u pripremi kruha.
Kruh od bademovog brašna recept
Kada napravite svoje domaće bademovo brašno, vjerojatno biste ga htjeli odmah i isprobati. Bademovo brašno odličan je sastojak za zdraviji kruh, a recept je u nastavku. Od ovih sastojaka dobit ćete jednu štrucu kruha čija će veličina ovisiti o kalupu za kruh koji imate.
Sastojci
- 210 g bademovog brašna
- 35 g mljevenih lanenih sjemenki
- 5 jaja
- 1 čajna žličica praška za pecivo
- 1 žlica maslinovog ulja
- 1 žlica jabučnog octa
- 1 čajna žličica soli
Priprema
- Zagrijte pećnicu na 175°C.
- Sve sastojke stavite u posudu i dobro izmiksajte.
- Smjesu ulijte u dobro namašćen ili papirom za pečenje obložen kalup za kruh.
- Kruh možete dodatno posuti sjemenkama po želji.
- Pecite kruh na 175°C, 30 minuta. Kad je gotov, pustite da se ohladi prije konzumiranja.
- Kruh umotajte u papirnati ručnik i stavite u plastičnu vrećicu sa zatvaračem. Na taj način možete ga čuvati u hladnjaku do 7 dana.
Ljekovita svojstva
Bademovo brašno je vrlo hranjivo i ima odlična nutritivna svojstva. Sadrži velik udio bjelančevina i zdravih masnoća, a manju količinu ugljikohidrata. Međutim, kao i sami bademi, prilično je kalorično. Osim toga, bademovo brašno bogato je i vitaminom E, magnezijem i kalcijem. 1/4 šalice blanširanog bademovog brašna ima 6 g ugljikohidrata i 3 g vlakana, tako da ima 3 g neto ugljikohidrata. Za usporedbu, 1/4 šalice višenamjenskog brašna sadrži gotovo 24 g ugljikohidrata i manje od 1 g vlakana.
S obzirom na to da sadrži mnogo vitamina E, pozitivno utječe na održavanje zdrave i lijepe kože, a pomaže i u sprječavanju nastajanja bora na licu. Bogat je izvor antioksidansa koji štite organizam od raznih nepovoljnih utjecaja.
Bademovo brašno, zbog malog udjela ugljikohidrata, a velikog bjelančevina, vlakana i zdravih masnoća, odlično je i za održavanje razine šećera u krvi što ga čini dobrom namirnicom za dijabetičare. Magnezij je još jedna hranjiva tvar kojom bademovo brašno obiluje. Uključen je u mnoge procese u vašem tijelu i može pružiti mnoštvo pozitivnih učinaka, uključujući poboljšanu kontrolu šećera u krvi, i niži krvni tlak.
Pšenična brašna sadrže protein koji se naziva gluten, a koji pomaže tijestu da ostane rastezljivo tijekom pečenja, da se digne i bude "pahuljasto". Oni koji imaju celijakiju ili intoleranciju na pšenicu ne mogu jesti hranu s glutenom. Srećom, bademovo brašno nema ni pšenice i glutena, što ga čini izvrsnom alternativom za one koji ne podnose pšenicu ili gluten. Ipak, još uvijek je važno provjeriti pakiranje bademovog brašna koje kupujete. Iako su bademi prirodno bez glutena, neki proizvodi mogu biti kontaminirani.
Foto: jennyleenaguirre / Pixabay
Zimnica od badema
Odgovori