Sok ili sirup od bazge čini stalnu postavu na policama smočnica i ostava u skoro svakom kućanstvu. No, jeste li znali da se za pripremu zimnice mogu koristiti i drugi dijelovi bazge?
Vrste zimnice od bazge
U nastavku pronađite recepte i ideje o pripremi zimnice od bazge kako biste mogli uživati u njenom intenzivnom okusu i mirisu tijekom cijele godine.
Priprema bazge za zimnicu
Tko još nije probao ukusan domaći sok ili sirup od bazge? Okusi koji nas vraćaju u djetinjstvo i podsjećaju nas na našu baku koja je vjerno svake godine skupljala cvjetove bazge samo kako bi napravila bogati sok koji je pravi zdravi i okrepljujući užitak i čini standardnu postavu mnogih smočnica. Ono što je idealno kod bazge je što je zapravo besplatna i nalazi se samoniklo uz ceste i puteve, zapuštene kuće, samo čeka da se prikupe cvjetovi i od njih naprave ukusne zimnice.
Osim cvjetova, za pripremu sirupa koriste se i bazgine bobice. Ne tako standardna i malo drugačija vrsta sirupa koja isto oduševljava okusom i jednostavnom pripremom. Bobice se također koriste i za pripremu želea, marmelada i vina, a mogu se zamrzavati.
Cvjetove bazge možete iskoristiti i za pripremu meda od bazge, tj. pripravka dodavanjem cvjetova bazge livadskom medu ili ih sušiti i napraviti čaj. Imajte na umu da med od bazge ne postoji, jer pčele ne idu na bazgu, ali se mogu dodati listovi bazge cvjetnom medu i tako dobiti med s intenzivnim mirisom i okusom bazge.
Sušenje bazge
Sušenjem cvjetova bazge na zraku produžujete njihovu sezonu kuhanja na cijelu godinu. Pretvaranje malih, mekanih, bijelih cvjetova u hrskave, suhe, smeđe latice je jednostavno. Naberite cvjetove bazge, otresite kako bi uklonili skrivene kukce, dobro operite i poslažite na karton ili tacne (u jednom sloju) i ostavite na toplo, suho i sjenovito mjesto s dobrom cirkulacijom zraka. Kad se latice osuše, lagano ih "istrljajte" sa stabljika i spremite u staklenke s hermetičkim poklopcem dok nisu spremne za upotrebu.
Sušene cvjetove bazge možete koristiti za pripremu napitaka kao što su sokovi, čajevi, sirupi, vina, pa čak i pivo ako mu dodate pivski kvasac, a posebnu aromu daje jabukovači i soku od đumbira.
Bobice bazge također možete sušiti na zraku, ali i u dehidratoru i pećnici. Sušenje u dehidratoru obično traje 4 do 5 sati. Ako imate dehidrator i nemate vremena čekati da se bobice bazge osuše, ovo je najbolja opcija. Poslažite bobice na pladanj za dehidrator i namjestite temperaturu na 60°C (ovisno o vašem dehidratoru, provjerite upute proizvođača za sušenje voća).
Sušenje bobica možete napraviti i u pećnici tako što ćete zagrijati pećnicu na 50°C ili niže. Bazgine bobice su prilično osjetljive i visokim temperaturama riskirate da se pokvare. Na tepsiju za pećnicu stavite papir za pečenje i poslažite bobice u jednom sloju. Ostavite da se suše otprilike 15 - 30 minuta. S vremena na vrijeme provjerite suše li pravilno kako bi se spriječilo prekuhavanje. Kad se osuše, izvadite bobice i ostavite da se ohlade.
Blanširanje bazge
Cvjetovi bazge se ne blanširaju. Ili se kuhaju u vodi kako bi se dobio sirup ili natapaju u hladnoj vodi. Bobice bazge možete blanširati i to prije zamrzavanja. Očistite i odvojite bobice od peteljki, dobro operite, i kratko potopite u kipuću vodu na 2 - 3 minute. Izvadite ih u hladnu vodu i ostavite da se potpuno ohlade, procijedite, ostavite na krpi da se osuše, a zatim koristite za pripravke ili zamrzavanje.
Zamrzavanje bazge
Od bazge možete zamrzavati samo bobice, cvjetove odmah koristite za pripremu sirupa ili soka. Bobice prvo odvojite s peteljke, blanširajte, ocijedite, prosušite i zamrznite u plastičnoj vrećici ili plastičnoj posudi. Zimi, tijekom sezone gripe, izvadite pokoju smrznutu bobicu i dodajte u topli čaj ili dodajte par smrznutih bobica smoothieju i shakeovima.
Foto: RitaE / Pixabay
Odgovori