Blanširanje špinata sličan je proces blanširanju blitve jer su biljke istog sastava lista samo je blitvu potrebno ipak malo duže kuhati zbog veličine listova. Špinat se blanšira onda kada ga želite spremiti za zamrzavanje kako bi u njemu mogli uživati tijekom cijele godine.
Izvrsna je i iznimno zdrava namirnica kojoj ako želite sačuvati boju, ali i nutritivne vrijednosti morate poduzeti neke korake prije spremanja u zamrzivač. Prokuhavanjem špinata sačuvat ćete ne samo boju i nutritivne vrijednosti već njegovu aromu i okus. Špinat je i namirnica koja termičkom obradom gubi svoj obujam pa ga je najbolje blanširati onda kada ga imate najviše.
Ako ste do sada blanširali neku drugu vrstu lisnatog povrća onda nećete imati nikakvih problema, jer proces je kratkotrajan i vrlo jednostavan, a blanširanjem ćete ujedno iz špinata ukloniti i nitrat koji je štetan za ljudsko zdravlje.
Karakteristike špinata
Špinat je dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice štirovki koja u prvoj godini daje listove dok se u drugoj godini pojavljuje cvijet koji daje sjeme koje služi za razmnožavanje. Potječe iz Azije i svrstava se u povrće, a uzgaja se pretežno u polusjeni iako podnosi i sunčana područja.
Listovi špinata su tamnozelene boje i rastu u prizemnoj rozeti, jajastog su oblika ili duguljasti. Rubovi su im cjeloviti sa šiljastim vrhovima, a donji listovi imaju duguljaste peteljke dok su gornji sijedeći. Korijen je vretenast, razgranat, ali tanak i slabo ukorijenjen.
Stabljika koja se pojavljuje u drugoj godini je visoka oko 30 cm te je gola i uspravna. Cvijet je jednospolan, sitan i neugledan. Muški cvjetovi se pojavljuju u obliku klasastih cvatova dok se ženski cvjetovi nalaze u pazušcima listova. Nakon cvjetanja formira se plod koji je jednosjemeni oraščić te služi za razmnožavanje biljke.
Špinat za preradu
Postoji nekoliko sorti špinata koje se dijele s obzirom na vrijeme dozrijevanja tako da imamo rane, srednje i kasne sorte. Špinat koji se konzumira i koji je dobar za blanširanje može imati glatke ili naborane listove i koju god sortu izabere nećete pogriješiti. Glatki listovi špinata upućuju da se radi o kultivatoru koji ima dulje peteljke i uspravne listove koji su raspoređeni u rozeti. Kultivatori s kratkim peteljkama imaju naborane listove koji imaju mjehurasti izgled i tamnozelene su boje.
Rane sorte imaju kratko vrijeme dozrijevanja i rasta te se beru već nakon 2 ili 3 tjedna nakon što se posiju. Takav špinat nije dobro blanširati već ga je bolje pripremati svježeg jer je riječ o špinatu koji ima mekane i osjetljive listove koji su mladi. Srednje sorte sazrijevaju za 35 - 60 dana od dana sjetve i takav je špinat pogodan za blanširanje, a najpoznatija sorta koja se uzgaja i kod nas je Matador. Još jedna sorta koja se svrstava u srednje sorte je i Čvrsti špinat koji je manje poznat na našem području. Kasne sorte špinata dozrijevaju 90 - 100 dana nakon sjetve i one se također mogu vrlo dobro blanširati, a najpoznatije kasne sorte su Victoria i Spokane.
Čvrsti špinat
Sorta Čvrstog špinata ima svjetlozelene i sjajne naborane listove. Promjer rozete je do 25 cm, a listovi se počinju formirati nakon 30 dana od sjetve. Ova sorta je otporna na truljenje, razne bolesti i mraz. Voli vlagu te ga je prilikom rasta potrebno dosta zalijevati, a daje i dobar urod. Sorta je koja se lako prilagođava svim vremenskim uvjetima te se može sijati i u primorskom i kontinentalnim dijelovima zemlje.
Matador špinat
Matador je sorta špinata koju je najbolje uzgajati u vrtovima, ali ne u plastenicima. Listovi se nakon sijanja mogu brati nakon 30 dana. Rozeta Matador špinata može doseći najviše 22 cm visine, a listovi su glatki i debeli. Ovalnog su oblika i sivozelene boje, a biljka daje dobar urod. Vrlo dobro podnosi niske temperature i tijekom rasta zahtjeva stalno zalijevanje. Ova sorta špinata je jedna od najčešćih koje se uzgajaju na našem području i koji se može pronaći u trgovinama, a važno je napomenuti i da dobro podnosi blanširanje i zamrzavanje.
Victoria špinat
Victoria špinat je kasna sorta koja ima bujnu rozetu promjera 14 - 19 cm. Listovi su debeli te su karakteristične tamnozelene boje s plavkastim nijansama i naborani. Dužina listova je 10 cm, a širina oko 7 cm dok je peteljka iznimno dugačka. Biljka je otporna na razne bolesti i nametnike i dobra je za blanširanje.
Spokane špinat
Hibrid kasne sorte koji se može blanširati je Spokane špinat koji se uzgaja isključivo na otvorenom. Rozete ovoga špinata su visine do 15 cm i širine oko 11 cm. Listovi su veliki iako ih u jednoj rozeti ima tek svega desetak te svjetlozelene boje i ovalnog oblika te blago valoviti.
Berba i kupovina
Špinat se bere od proljeća do jeseni, dok se u mediteranskom području bere čak i zimi, a u kontinentalnom se češće uzgajaju rane sorte. Preporučuje se brati ga kada ima 5 - 8 razvijenih listova, a u punoj fazi zrelosti broj listova u jednoj rozeti može biti i do 25 listova. Špinat se za konzumaciju bere u prvoj godini rasta prije nego počne dobivati stabljiku i cvijet.
U komercijalnoj proizvodnji špinat se bere tako da se cijela biljka bere iz zemlje, ali ako imate posijan špinat u vlastitom vrtu onda berite listove ručno. Tako ćete moći obaviti nekoliko berbi jer je špinat biljka koja se lako obnavlja samo ako ste berbu ispravno obavili. Nakon što uberete listove potrebno ih je u roku od nekoliko sati blanširati kako bi se sačuvali svi važni nutrijenti, ali spriječilo da listovi povenu. Blanširanje je najčešći način čuvanja špinata iako se ponekad pakuje i u limenke.
Svježe listove špinata možete i kupiti i na odjelu voća i povrća u trgovinama gdje su najčešće pakirani u plastične vrećice. Prilikom kupnje obratite pažnju da listovi nisu povenuli i da nisu truli. Ako su previše tamnozelene boje to može biti znak da je špinat star i da je već izgubio dio vrijednih nutrijenata.
Blanširanje špinata
Prije zamrzavanja špinat je potrebno blanširati, odnosno kratko prokuhati u vrućoj vodi kako bi mu se smanjio obujam listova, ali kako bi se i sačuvali svi minerali i vitamini. Prilikom blanširanja važno je da temperatura vode u kojoj se špinat blanšira ne prelazi 80°C jer ćete tako sačuvati boju listova.
Blanširanje je proces koji se koristi kod lisnatog povrća kako bi se sačuvala boja, okus i svi korisni sastojci koji se nalaze u povrću. Ovim procesom se termički obrađuje i voće i orašasti plodovi te se smatra jednim od najjednostavnijim načinom za pripremu zimnice jer povrće pripremljeno na ovaj način može se čuvati u hladnjaku i do godinu dana. Proces blanširanja jako je jednostavan i uz nekoliko ključnih detalja koje vam donosimo u nastavku, moći ćete brzo pripremiti špinat za konzumaciju i u hladnim danima.
Recept za blanširanje špinata
Blanširanje špinata zahtjeva nekoliko posuda s vodom i vrlo malo vašeg vremena. Prilikom blanširanja bilo bi najbolje da vam temperatura vode ne prelazi 80°C jer će tada izgubiti karakterističnu boju.
Morate znati da će se špinat tijekom blanširanja skupiti i da će izgubiti veći dio svoje gramaže zato odredite koliko želite dobiti blanširanog špinata i sukladno tome uberite dovoljnu količinu listova. Najčešća mjera koja se uzima kao mjerodavna je da od 450 g svježih listova špinata možete dobiti oko 50 g blanširanog špinata odnosno ako ga mjerite u broju šalica to bi bilo da od oko 10 - 12 šalica svježih listova špinata dobijete 1 šalicu blanširanog. Ovo se događa zato što se špinat sastoji od 90% vode te nakon kuhanja cijeđenjem, veći dio vode izađe iz špinata.
Sastojci
- svježi listovi špinata
- voda
Priprema
- U posudu stavite vodu, ali nemojte naliti sve do vrha jer ćete vodu trebati prokuhati pa da vam ne bi kipjela.
- Listove špinata operite pod mlazom vode i malo ih posušite pomoću papirnatih ručnika ili pamučne krpe.
- Listove špinata stavite u vodu koja je prokuhala i smanjite vatru te ostavite da se kuha oko 2 minute.
- Procijedite ga kroz cijedilo i stavite u posudu s hladnom vodom.
- Špinat procijedite i stavite na papirnate ručnike ili pamučnu krpu da se dodatno ocijedi.
- Rasporedite ga na manje hrpe te ga spremite u plastične vrećice ili plastične posude s poklopcima.
- Špinat možete ostaviti u hladnjak na nekoliko dana ili spremiti u zamrzivač.
Čuvanje i skladištenje
Špinat je nakon blanširanja potrebno dobro ocijediti pomoću cijedila ili rukama tako da se uzme u šaku i dobro pritisne. Pakira se u manje plastične vrećice. Listove možete položiti vodoravno u vrećicu i istisnuti zrak s rukom te zatvoriti vrećicu ili ga pakirati u plastične posude s hermetičkim poklopcima. Važno je da dobro zatvorite vrećicu ili posudu kako špinat ne bi pustio svoj miris na ostale proizvode u hladnjaku ili zamrzivaču te da ne bi poprimio miris ostalih namirnica.
Također možete napraviti i male loptice koje spremite u vrećice svaku posebno kako se ne bi slijepile tijekom zamrzavanja. Ako ga namjeravate koristiti za pripremu umaka možete ga usitniti nožem na sitne komadiće i staviti u spremnike za led te po potrebi vaditi jednu po jednu kockicu.
Blanširani špinat je moguće čuvati maksimalno 1 - 2 dana, nakon čega će početi gubiti aromu i bit će bezukusan te će ispuštati štetne spojeve za ljudski organizam. Ako ga zamrzavate, blanširani špinat moguće je čuvati do 12 mjeseci, ako ste ga ispravno prokuhali.
Savjeti
Špinat možete ocijediti rukama nakon što ga stavite u hladnu vodu. Ovakvim cijeđenjem bolje ćete ocijediti višak vode i neće vam se stvoriti kristali vode tijekom zamrzavanja.
Nikada nemojte blanširati listove špinata koji su povenuli jer neće biti ukusni u pripremi jela.
Nakon blanširanja špinat nemojte ostavljati s rajčicama, jabukama ili dinjom jer je osjetljiv na etilen.
U hladnu vodu u kojoj hladite špinat možete dodati i nekoliko kockica leda kako bi što brže zaustavili daljnji proces kuhanja listova.
Upotreba u kuhinji
Blanširani špinat možete pripremati kao i svježi samo ga je potrebno manje kuhati jer je već termički obrađen. Ako ste ga spremili u zamrzivač onda ga prilikom pripreme jela možete staviti u jela koja se već kuhaju i pustiti ga da se otopi i dodatno skuha.
Špinat se najčešće kuha kao dodatak jelima koji često zamjenjuje krumpir. Kod pripreme se dodaje i vrhnje za kuhanje kako bi se poboljšao okus i pripremio umak koji se koristi u kombinaciji s tjesteninom i njokima. Slaže se dobro i s raznim vrstama mesa, ali se koristi i kao boja za pripremu tjestenine, umaka i knedli. U našoj kuhinji koristi se i u pripremi pogačica, savijača i raznih pita.
Ljekovita svojstva
Špinat je vrlo zdrava biljka koja ima puno minerala i vitamina koji su potrebni ljudskom organizmu, a blanširanjem ćete ukloniti veći dio nitrata koji špinat apsorbira iz zemlje kroz korijen. Blanširani špinat sadrži manje nitrata, ali ga je nakon pripreme potrebno u što kraćem roku zamrznuti ako želite konzumirati zdravu namirnicu.
S obzirom na to da blanširani špinat ima istu količinu minerala i vitamina kao i svježi važno je istaknuti na koje dijelove ljudskog organizma špinat ima blagotvoran utjecaj. Zbog velikih količina željeza špinat je dobar za liječenje anemije, a kalij potiče izlučivanje mokraće pa olakšava i rad srca i bubrega te dovodi i do snižavanja krvnog tlaka.
Preporučuje se za konzumaciju dojenčadi i djeci zbog visokih udjela karotina, a mogu ga konzumirati i trudnice sve dok je u umjerenim količina.
Foto: Renee Olmsted / Pixabay
Zimnica od špinata
Odgovori