Zimnica od bresaka je, uz jabuku, redoviti stanovnik polica u ostavi ili podrumu u većini domova. Uživanje u sočnim i ukusnim plodovima breskve sada je moguće i tijekom zime.
Vrste zimnice od bresaka
Od pekmeza i džemova do sokova i kompota, u nastavku se nalaze jednostavni načini za pripremu domaće slatku zimnice od bresaka.
Priprema bresaka za zimnicu
Za konzerviranje i pripremu zimnice od breskvi koristite zrele, ali još uvijek čvrste plodove, dok su mekše breskve su bolje za pekmez ili dehidraciju. Ono što je važno kod bresaka je da nakon guljenja ili rezanja breskve posmeđe, pa morate biti brzi. Čak i ako ih pošpricate limunom, postoji mogućnost da će poprimiti smeđu boju.
Najčešći način pripreme breskvi za zimnicu je konzerviranje cijelih plodova - kompot. Priprema je prilično jednostavna, a okusi su ovom metodom potpuno sačuvani. Sve što trebate napraviti je oguliti breskve, poslagati u staklenke i zaliti sirupom.
Uz marmeladu, pekmez, džem i kompot, još jedan način za dobru iskoristivost zrelih breskvi je priprema domaćeg soka ili sirupa od bresaka. Rashlađen,uživat ćete u svakom gutljaju i njegovom okusu.
Sušenje bresaka
Dehidracija je najjednostavniji način za sušenje breskvi, a možete sušiti sve što ne možete lako poslagati u staklenke ili breskve koje su premekane za konzerviranje ili natučene. Također možete osušiti cijele polovice breskve s kožom (poput komercijalno osušenih breskvi), ali ovakav način zahtjeva puno dulju dehidraciju, najčešće preko noći, a gotove kriške su lagane i nisu "gumenaste". Sušite ih na 57 - 60°C otprilike 8 - 12 sati dok ne postanu "kožasti". Vrijeme sušenja ovisi o debljini krišti bresaka. Preporučuje se korištenje mrežastih umetaka za dehidrator jer su breskve ljepljive i teško ih je izvaditi iz pladnjeva bez dodatnog mrežastog ili silikonskog umetka.
Sušene breskve možete skladištiti u hermetički zatvorenoj posudi, izvan izravne sunčeve svjetlosti. Ako imate puno suhog voća, zatvorite ga u staklenke s vakuumskim poklopcem. Od suhih bresaka ćete imati izvrstan snack, a mogu se dodati i domaćim granolama ili mješavinama voća i orašastih plodova.
Ako nemate dehidrator, možete koristiti pećnicu. Samo slijedite gornje korake za pripremu breskvi, i ako ne želite da vam porumene ili posmeđe, namačite ih u otopini vode i limuna. Temperaturu pećnice namjestite na 50°C dok ne pripremite breskve. Na tepsiju pećnice stavite papir za pečenje i slažite kriške breskve u jednom sloju i sušite otprilike 6 sati ili dok voće potpuno ne izgubi vlagu. Preporučujemo da ostavite vrata pećnice malo odškrinuta kako bi vlaga mogla izlaziti (stavite kuhaču između kako bi ostavili malo otvoreno)
Blanširanje bresaka
Prije konzerviranja bresaka (pripreme slatkih namaza, pekmeza, džemova, marmelada, zamrzavanja ili sušenja) breskvama je potrebno ukloniti kožicu zbog čega se toplo preporučuje blanširanje. Blanširanje je najjednostavniji i najlakši način za prirodno odvajanje kožice od mesa ploda. Za uklanjanje kožica možete koristiti nož ili gulilicu, ali blanširanje je puno lakše.
Proces blanširanja je isti kao kod rajčice - zarežite slovo X na jednom kraju breskve, uronite u kipuću vodu 3 - 5 minuta (dok se kožica na mjestu X ne počne odvajati), a zatim iz kipuće u hladnu (ledenu) vodu kako bi se zaustavilo kuhanje te ostavite da se potpuno ohlade. Nožićem povucite kožicu na mjestu X i ogulite. Ako dodate limunov sok u kipuću vodu spriječit ćete da breske poprime smeđu boju. Na litru vode dodajte 2 žlice limunovog soka ili 1 malu žličicu limunske kiseline.
Zamrzavanje bresaka
Zamrzavanje je jedan od najjednostavnijih načina očuvanja breskvi. Kao i kod ostalih metoda, počinje guljenjem breskve. Nakon guljenja narežite ih na kriške i uronite u zakiseljenu vodu kako bih spriječilo da poprime smeđu boju i dobro ocijedite.
Na tacnu koja vam stane u zamrzivač stavite silikonsku podlogu ili papir za pečenje i rasporedite kriške breskve u jednom sloju. Zamrznite ih, a zatim premjestite u vrećice ili posude za zamrzavanje. Ponavljajte proces dok ne zamrznete sve breskve. Ako imate puno bresaka koje želite zamrzavati, blanširajte samo onoliko koliko ćete u toj turi staviti u zamrzivač kako vam ostatak ne bi dugo stajao i "čekao" svoj red na zamrzavanje.
Foto: Couleur / Pixabay
Odgovori