Bez obzira na to čuvate li velike količine brokule koje ste osobno uzgajali i sakupljali u vrtu ili ste jednostavno naišli na akciju u trgovini, skladištenjem ovog zelenog povrća i pripremom zimnice možete si uštedjeti značajan iznos, posebno ako ste veliki ljubitelj brokule.
Zamrzavanje je najčešća metoda koja se koristi prilikom konzerviranja brokule i omogućuje vam upotrebu po potrebi jednostavnim odmrzavanjem. Prije nego što ju zamrznete, morat ćete ju brzo skuhati u kipućoj vodi, postupak zvan blanširanje, koji čuva boju, okus i sadržaj vitamina, a koji je detaljno opisan u nastavku. No, mogućnosti pripreme zimnice od brokule nisu ograničene na puko zamrzavanje, ako vas zanima što sve možete pripremiti od nje, pronađite korisne recepte i ideje u nastavku.
Vrste zimnice od brokule
Konzerviranje brokule prirodni je postupak za mogućnost konzumacije tijekom cijele godine. Ako naučite proces, moći ćete uživati u blagodatima ovog super povrća u raznim varijantama U nastavku pogledajte koje sve vrste zimnice možete pripremiti od brokule
Priprema brokule za zimnicu
Brokula je spremna za branje prije nego se cvjetovi otvore i kada glavica brokule dostigne određenu veličinu. Glavica se reže nožem na dužinu stabljike od 15 - 20 cm te se nakon toga skladišti na hladnom, suhom i tamnom mjestu.
Brokulu je važno znati pravilno očistiti jer je stabljika brokule tvrda i, iako je jestiva, nije ju lako sažvakati. Zbog toga se tvrdi dijelovi brokule uklanjaju, a posebno glavna stabljika koja prolazi kroz središte cvjetova. Manje stabljike, kojima su cvjetovi pričvršćeni za srednju stabljiku, ne morate bacati osim ako nisu jako tvrde i nejestive.
Nakon čišćenja, cvjetove je potrebno dobro oprati od raznih insekata i pesticida, a možete ju namočiti u hladnoj vodi 5 - 10 minuta. Stavite ju u cijedilo i operite pod mlazom vode, a nakon pranja ostavite ju da se ocijedi nakon čega se može dalje termički obrađivati. Višak vode s opranih cvjetova brokule osušite laganim tapkanjem s papirnatim ručnicima ili pamučnom krpom. Budite oprezni prilikom pranja i sušenja brokule jer su cvjetovi osjetljivi i mogu se početi osipati ili kidati.
Želite li ju temeljitije oprati od prljavštine i pesticida, namočite ju u otopini vode i alkoholnog octa tako da u vodu dodate ocat u omjeru 3:1. U otopinu dodajte narezane cvjetove i ostavite ih da odstoje 15 - 20 minuta uz povremeno miješanje. Brokulu nemojte držati u otopini duže od 30 minuta jer tijekom dužeg stajanja može početi upijati ocat zbog čega će postati gorka. Nakon namakanja isperite ju pod mlazom hladne vode kako bi uklonili višak octa i bila spremna za daljnju termičku obradu.
Još jedna od metoda uklanjanja insekata iz cvjetova je namakanje u vodi u koju ste dodali kuhinjsku sol. Preporučuje se dodati jednu žlicu soli na 1 l hladne vode što je dovoljno da se uklone crvi koji se potencijalno mogu nalaziti u brokuli. Namačite ju 15 - 30 minuta kako bi insekti isplivali na površinu vode.
Nakon namakanja brokulu stavite pod mlaz hladne vode kako bi isprali salamuru te ju ostavite da se ocijedi. Nakon uklanjanja tvrdih dijelova, namakanja i pranja možete ju dalje kuhati, blanširati ili zamrzavati.
Sušenje brokule
Brokula je povrće koje u sebi sadrži veliku količinu vode, ali se može sušiti u pećnici, mikrovalnoj ili dehidratoru. Zbog visokog udjela vode u cvjetovima ne možete ju sušiti na zraku jer bi došlo do pojave plijesni i njenog propadanja. Najbrže se suši u mikrovalnoj, ali se preporučuje sušenje u pećnici ili dehidratoru jer su zdraviji načini za čuvanje svježine i nutritivnih vrijednosti. Osušena brokula će se zbog gubitka vode smanjiti te promijeniti boju odnosno postat će svjetlozelena ili čak žuta.
Sušenje u pećnici
Operite, blanširajte i ocijedite cvjetove te ih rasporedite na lim za pečenje koji ste obložili papirom za pečenje. Stabljike nemojte rezati na dužinu manju od 2 cm i cvjetove rasporedite tako da svaki ima dovoljno prostora na limu. Pećnicu zagrijte na 60°C i stavite brokulu da se suši, ali obavezno ostavite vrata pećnice malo otvorena. Tijekom sušenja će se stvarati velika količina vlage zbog vode koju brokula sadrži što može usporiti proces sušenja.
Ako imate ventilaciju u pećnici obavezno ju uključite kako bi se cvjetovi brokule brže osušili. Za sušenje brokule će vam trebati najmanje sat vremena, ali i više ovisno o vrsti i jačini pećnice koju imate. Brokulu sušite sve dok ne bude skroz suha te ju nakon toga izvadite iz pećnice, ostavite da se ohladi i spremite u papirnate vrećice.
Sušenje u mikrovalnoj
Sušenjem brokule u mikrovalnoj nećete dobiti kvalitetnu namirnicu kao prilikom sušenja u pećnici ili dehidratoru. Ako se ipak odlučite brokulu sušiti na ovaj način prvo ju očistite, operite, ocijedite i narežite na manje dijelove te ju rasporedite na tanjur. Stavite brokulu u mikrovalnu i postavite na najjaču temperaturu na 2 - 3 minute. Nakon sušenja provjerite u kakvom je stanju sirovina i postupak ponavljajte sve dok cvjetovi ne budu suhi. Nakon sušenja, brokulu ohladite i spremite u papirnate vrećice.
Sušenje u dehidratoru
Sušenje cvjetova brokule u dehidratoru najzdraviji je način sušenja ovog povrća. Ne samo da ćete zadržati sve nutritivne vrijednosti već ćete izvući i sav višak vode koji se ne može postići s nijednim drugim uređajem. Opranu i očišćenu brokulu rasporedite na rešetke dehidratora i postavite na temperaturu od 40 - 50°C. Cvjetove sušite u dehidratoru od 6 - 8 sati ovisno o vrsti i jačini dehidratora, ali i veličini brokule. Povremeno provjeravajte je li brokula suha i kad je gotova izvadite ju i ostavite da se ohladi te ju spremite u papirnate vrećice.
Blanširanje brokule
Brokula je povrće koje se najčešće zamrzava, ali prije samog procesa poželjno ju je kratko blanširati kako bi se spriječilo stvaranje destruktivnih enzima. Prije blanširanja potrebno ju je temeljito oprati i očistiti od tvrdih dijelova. Nakon toga cvjetove brokule stavite u lonac s kipućom vodom i ostavite da kuha oko 5 minuta. Ako želite da brokula ostane zelena, u vodu dodajte sok polovice limuna. Blanširanu brokulu procijedite i stavite pod mlaz hladne vode kako bi spriječili daljnje kuhanje te ju ostavite da se ohladi. Nakon hlađenja možete ju spremiti u plastične vrećice i zamrznuti.
Blanširanje možete provesti i na pari tako da lonac napunite s vodom i pričekate da proključa. U drugu posudu stavite hladnu vodu i brokulu te ju stavite na lonac iznad pare. Posudu poklopite i ostavite da se kuha iznad pare od 6 - 10 minuta. Nakon kuhanja ju izvadite iz posude i isperite pod mlazom hladne vode. Ocijedite ju i ohladite te spremite u plastične posude i zamrznite.
Blanširanu brokulu možete ohladiti i u posudi s vodom u koju ste dodali kockice leda. Na ovaj način ćete brže zaustaviti daljnji proces kuhanja te će se brže ohladiti i moći ćete ju prije spremiti u zamrzivač.
Soljenje brokule
Osim što se sol koristi za pranje i čišćenje cvjetova od insekata, ona može poslužiti i za pripremu brokule za zimnicu. Cvjetove brokule temeljito očistite i operite, posložite u staklenke te ih prelijte s otopinom vode i soli. Na 2 l vode stavite oko 25 g soli i hermetički zatvorenu staklenku ostavite na tamnom i hladnom mjestu. Ovako pripremljena brokula može se čuvati do 2 tjedna, ali ju svakodnevno provjeravajte kako ne bi došlo do kvarenja.
Namakanje brokule
Brokula se namače prilikom čišćenja kako bi se uklonila prljavština koja se nalazi unutar cvjetova ili razni insekti i postoji nekoliko načina i otopina u kojima se brokula može namakati. Najjednostavnije je cvjetove brokule namočiti u hladnoj vodi te ih ostaviti oko 10 minuta da prljavština i kukci isplivaju na površinu.
Želite li ju malo bolje očistiti, za namakanje upotrijebite otopinu vode i alkoholnog octa ili vode i kuhinjske soli. Koju god otopinu upotrijebili, pomoći će kod uklanjanja pesticida i insekata, a cvjetovi neće uvenuti niti promijeniti boju. Nemojte ju držati duže od 30 minuta namočenu u otopini jer bi također mogla uvenuti i požutjeti.
Prženje brokule
Brokula se može pržiti na tavi i nakon pripreme spremiti i čuvati u hladnjaku oko tjedan dana. Prilikom prženja morate ju već začiniti kako bi nakon pripreme bila ukusna. Prije prženja, prerežite cvjetove na pola i stavite ih u zagrijanu tavu u koju ste dodali malo ulja. Pržite ih sve dok stabljike ne omekšaju, a cvjetovi ne uvenu. Prosječno vrijeme potrebno za prženje je 10 - 20 minuta. Prženu brokulu možete ohladiti i spremiti u hladnjak u plastičnim posudama koje se mogu hermetički zatvoriti.
Zamrzavanje brokule
Najbolji način čuvanja brokule je zamrzavanje sirovih ili blanširanih cvjetova brokule. Brokula nakon zamrzavanja ne gubi važne nutrijente, ali ni boju ni teksturu. Prije zamrzavanja, kratko ju blanširajte u kipućoj vodi ili kuhajte na pari. Nakon kuhanja ju stavite u hladnu vodu, dobro procijedite, a možete ju dodatno i posušiti s papirnatim ručnicima ili pamučnom krpom.
Blanširanu brokulu zamrznite tako da ju stavite u plastične vrećice, istisnite višak zraka te ih dobro zatvorite. Pakiranja je potrebno u što kraćem roku zamrznuti kako bi brokula ostala svježa i ne bi izgubila nutritivne vrijednosti.
Skladištenje brokule
Brokula se nakon berbe skladišti na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Ako se odmah nakon berbe konzumira i termički obrađuje onda se može držati u hladnjaku u plastičnoj vrećici do 4 dana. Žuti i mekani cvjetovi znak su da je brokula stara i da je počela gubiti nutritivne vrijednosti. Važno je da ju nikada ne perete prije nego ju stavite u hladnjak jer će doći do brzog razvoja plijesni. Najčešće se čuva u podrumima i sličnim hladnim mjestima gdje temperatura ne prelazi 15°C.
Blanširana i zamrznuta brokula ima najduži vijek trajanja i to do 12 mjeseci od dana spremanja. Ovako skladištena brokula ne gubi nutritivne vrijednosti i ne zauzima puno mjesta prilikom čuvanja.
Sušeni cvjetovi brokule čuvaju se u papirnatim vrećicama te obavezno moraju biti skladišteni na hladnom i tamnom mjestu. Prije daljnje obrade, ovako skladištenu brokulu je potrebno namočiti u vodi te nakon toga termički obrađivati. Neki tvrde da ju je moguće čuvati i do godinu dana, ali ju je najbolje pojesti u što kraćem kako ne bi izgubila nutritivne vrijednosti.
Pržena brokula mora se pojesti u roku tjedan dana ako se čuva u plastičnim posudama u hladnjaku dok se dok se soljena brokula u staklenkama može čuvati i do 2 tjedna.
Foto: Louis Hansel / Unsplash
Odgovori