Oni koji se prvi put susreću s bučinim brašnom primijetit će kako ono ima intenzivan miris, ali i boju. Po tome se razliku od ostalih vrsta brašna iako se s njima može jako dobro kombinirati. Prilikom upotrebe u kuhinji često se koristi i kao zamjena za bijelo pšenično brašno koje se u posljednje vrijeme sve više etiketira kao nezdravo.
Smatra se da se prvo bučino brašno počelo proizvoditi u Meksiku, a danas se koristi u cijelom svijetu i u mnogim receptima. S godinama su razna istraživanja pokazala kako ovo brašno u sebi ne sadrži gluten, ali je bogato proteinima stoga vegetarijanci konzumirajući ovo brašno zamjenjuju unos proteina kroz proizvode životinjskog podrijetla.
Bučino brašno proizvodi se najčešće od bundevinih odnosno bučinih sjemenki ili golica, a rijetko od samog mesa odnosno pulpe koja se nalazi unutar bundeve. Buče, tikvice ili bundeve su vrste voća, iako svi misle da su povrće, koje osim u prehrani služi i u dekorativne svrhe. U prošlosti se isključivo smatrala hranom koja se davala životinjama kao krmna hrana, ali s vremenom se utvrdilo kako je vrlo korisna, ali i korisna za ljudsko zdravlje.
Karakteristike bučinog brašna
Bučino brašno dobiva se od koštica bundeve prilikom pravljenja ulja od bundeve, mljevenjem sjemenki bundeve ili od mesa bundeve. Brašno od mesa odnosno pulpe bundeve ipak se rijetko priprema dok se pravljenjem ulja od bundeve u komercijalnoj proizvodnji dobiva brašno kao nusprodukt. Veću nutritivnu vrijednost ima brašno do suhih koštica bundeve dok manju ono koje se priprema od mesa bundeve.
Ukratko se može reći da bučino brašno zapravo nastaje hladnim prešanjem bundevinih sjemenki i proizvodnjom ulja i to je zapravo jedini način pripreme ove vrste brašna kako bi se dobile velike količine ovoga brašna. Mora se ipak naglasiti da je bučino brašno suhlje i s manje nutrijenata od drugih vrsta brašna jer je iz njega istisnuto ulje, ali je i dalje iznimno zdravo. Ovaj način proizvodnje je vrlo kompliciran za primjenu u kućanstvima te se stoga ne koristi.
Bučino brašno u odnosu na druge vrste brašna ima brojne zdravstvene prednosti te se zbog toga sve više koristi prilikom pripreme raznih jela. Intenzivnog je mirisa te blagog orašastog okusa. Boja ovoga brašna je od svijetlozelene do tamnozelene boje i prilikom pripreme kruha ili krušnih proizvoda miješa se s ostalim vrstama brašna.
Bundeva za preradu
Najbolje je prilikom pripreme bučinog brašna koristiti nekoliko vrsta bundeva, od kojih se koriste i sjemenke, ali i meso odnosno pulpa. Prilikom uzgoja ili kupnje bundeve za pripremu bučinog brašna koristite običnu uljnu bundevu i Halloween bundevu. Treba napomenuti kako je danas u svijetu poznato oko 800 vrsta te je moguće da ćete osim ove dvije najpovoljnije vrste susresti i koristiti neku drugu vrstu za izradu brašna. Važno je samo da bundeva koju birate ima dosta sjemenki kako bi imali dovoljno sirovine za pripremu brašna.
Obična uljna bundeva
Najpoznatija i najraširenija vrsta bundeve na našem području je upravo ova vrsta. Karakterizira ju maslinastozelena kora i uzgoj zbog sjemenki kojima obiluje i od kojih se proizvodi bučino ulje i bučino brašno. Plod je trbušastog oblika te je jestiva i često se osim sjemenki konzumira i meso ploda. Uljna tikva je savršena za pripremu bučinog brašna upravo zbog bogatstva raznim nutrijentima. Od ove vrste se suhim prešanjem proizvodi bučino ulje nakon kojega ostaje bučino brašno kao nusprodukt. Sadrži dovoljnu količinu sjemenki za pripremu bučinog brašna od jednog prosječnog ploda.
Halloween bundeva
Kao i prethodna vrsta bundeve odlikuje ju bogatstvo sjemenkama te ukusno meso. Iako se više koristi za dekoraciju nego za pripremu jela ipak ju možete koristiti za pripremu bučinog brašna. Veličina ove bundeve može biti od 6 - 12 kg, a ako su uvjeti za uzgoj povoljni doseže i veću težinu.
Kako napraviti bučino brašno
Najčešći način pripreme bučinog brašna je od sjemenki bundeve. Od bundevinih sjemenki najprije je potrebno pripremiti bučino ulje, a zatim od preostale tvari koja ostane samljeti brašno. Vrlo je jednostavan za pripremu i možete ga i sami pripremiti uz pomoć blendera ili mlina za kavu. Prije same pripreme morate nabaviti bundevu, a dalje hoćete li brašno praviti od sjemenki ili od mesa bundeve ovisi o vama. Prije procesa mljevenja, bundevu morate osušiti. Ako koristite sjemenke morate ih prvo prepržiti ili osušiti.
Sušenje sjemeki bundeve
Osušiti ih možete u pećnici ili dehidratoru. Nakon što ste ih izvadili iz bundeve, sjemenke je potrebno staviti u cijedilo i dobro oprati pod mlazom vode. Pranjem morate ukloniti svu sluz koja obavija koštice, a zatim ih nakon toga staviti na pamučnu krpu da se malo ocijede. Nakon toga uzmite pleh za pečenje i na njega stavite papir za pečenje na koji ćete posložiti sjemenke.
Pećnicu zagrijte na 160°C te sjemenke pecite oko 1 sat. Izvadite ih iz pećnice i nakon što se ohlade možete nastaviti s pripremom brašna. Ovdje proces izrade brašna ne završava. Naime, prije pripreme brašna, pržene koštice bundeve moraju se izvaditi iz ljuske. Prženu ljusku morate uzeti u ruku i na dijelu gdje je tanja, ne obla, i gdje se spaja u trokut pritisnuti kako bi se ljuska rastvorila na dva dijela i tako došli do ploda unutar ljuske. Plod ljuske trebao bi biti tamnozelene do svijetlozelene boje.
Sušenje bundeve
Ako bučino brašno pripremate od mesa odnosno pulpe bundeve, potrebno ju je očistiti tako da ogulite koru i izvadite sjemenke kako bi ostao samo mesnati dio. Meso bundeve izrežite na tanke ploške i stavite na sušenje. Ploške bundeve bi najbolje bilo sušiti u dehidratoru.
Dehidrator uključite na 40°C te na rešetke stavite ploške bundeve koje ste pripremili. Sušite ploške sve dok sva voda ne izađe, a zatim ih izvadite iz dehidratora i stavite da se ohlade. Proces sušenja dehidratoru potrajat će minimalno do 5 sati, ovisno o dehidratoru koji koristite.
Ako meso bundeve sušite u pećnici, postavite temperaturu na 45°C. Na pleha stavite papir za pečenje, a zatim poslažite ploške u jednom sloju, pa u pećnicu. Vrata pećnice uvijek ostavite otvorena kako bi para izlazila ili uključite sustav ventilacije u pećnici. Nakon 2 - 3 sata meso bundeve bi trebalo biti suho, ali svakako češće provjeravajte.
Nakon sušenja, spremni ste za pripremu mljevenja brašna.
Mljevenje u mlinu za kavu
Suhe sjemenke ili meso od bundeve najlakše ćete samljeti u mlincu za kavu. Stavite sjemenke ili meso u mlin za kavu i miješajte sve dok ne dobijete brašno zadovoljavajuće teksture. Ako niste zadovoljni s teksturom brašna, sameljite ga još jednom, a zatim prosijte kroz sito za što ljepšu teksturu.
Mljevenje u blenderu
Jedan od bržih načina pripreme bučinog brašna je uz pomoć blendera. Ovaj kuhinjski aparat imaju skoro sva kućanstva i može se koristiti za pripremu raznih vrsta brašna pa tako i bučinog. Za pripremu brašna bit će vam dovoljno staviti bundevine sjemenke u blender i uključiti u kratkim intervalima od 30 sekundi nekoliko puta.
Blendajte sve dok ne dobijete glatku i sitnu smjesu nalik običnom brašnu. Boja brašna bit će vam blago zelene boje i kada otvorite blender osjetit ćete slatkasti miris bundeve. Na blenderu koristite opciju pulsiranja i miksajte u kratkim intervalima. Nemojte dopustiti da se sjemenke prilikom blendanja pregriju jer će doći do otpuštanja ulja pa nećete dobiti brašno već maslac.
Čuvanje i skladištenje
Bučino brašno je najbolje čuvati u dobro zatvorenoj posudi na suhom i hladnom mjestu dok ga neki preporučuju čuvati u hladnjaku kako bi ga mogli koristiti i do dva mjeseca nakon pripreme. Ako ga čuvate u smočnicama, preporučuje se iskoristiti ga u roku od mjesec dana od pripreme.
Brašno je najbolje držati u plastičnoj posudi koja mora biti suha i imati hermetički poklopac jer brašno ne smije doći u kontakt s vlagom što će odmah uzrokovati kvarenje. Najbolje ju je odmah nakon pripreme potrošiti jer tada sadržava najviše nutritivnih vrijednosti koji se dužim stajanjem počinju gubiti. Bučino se brašno inače radi namjenski, količina koja je potrebna za upotrebu odmah.
Savjeti
Prilikom korištenja bučinog brašna za pripremu tjestenine miješajte ga s drugim vrstama brašna. Prilikom prženja sjemenki, primijetit ćete da će sjemenke izgubiti na težini i doći će do smanjenja volumena. Nemojte brinuti jer je ovo normalna pojava koja nastaje zbog gubitka vode iz sirovine. Zato si prilikom prženja sirovine unaprijed izračunajte koliko brašna želite napraviti i sukladno tome prilagodite količinu sjemenki koje ćete pržiti.
Kako bi se običnom pšeničnom brašnu produžio rok trajanja na 1 kg pšeničnog brašna preporučuje se dodati 2 velike žlice bučinog brašna te promiješati.
Upotreba u kuhinji
Bučino brašno u kulinarstvu se često koristi prilikom pripreme kruha, pogača, rezanaca, njoka i raznih drugih krušnih proizvoda. Osim za pripremu kruha, bučino brašno možete koristiti i za pripremu palačinki, malih pogačica, ali čak i keksa. Može se koristiti za pripremu kako slatkih tako i slanih pekarskih proizvoda, ali i smoothieja.
Dodavanjem u smoothieje povećavate udio proteina u napitku jer ovaj proizvod je jako dobar izvor istih.
Ovo brašno može se koristiti i prilikom pripreme kolača upravo zbog svoga okusa koji pomalo podsjeća na orašaste plodove. A kako ga ne bi samo mijesili i pekli možete ga koristiti i sirovog tako da malo bučinog brašna pospete po prilogu ili salati. Prilozi na koje ćete koristiti ovu metodu mogu biti kukuruzna kaša, tjestenina pa čak i riža. Zbog svoga specifičnog okusa jelu će dati određenu dozu slatkoće. Također se koristi i kao zgušnjivač za umake, a u kombinaciji sa začinima i za paniranje raznih mesa.
Kruh od bučinog brašna recept
Najpoznatiji proizvod je definitivno bučin kruh. Imajte na umu da se ovo brašno obavezno miješa s drugim vrstama brašna radi bolje pripreme, ali i okusa finalnog proizvoda. Navedena količina sastojaka bit će vam dovoljna za oko 600 g ovog kruha. Vrijeme pripreme je oko 3 sata računajući i vrijeme mirovanja tijesta tijekom pripreme.
Sastojci
- 350 g bučinog brašna
- 300 g integralnog brašna
- 1 mala vrećica suhog kvasca
- 1 mala žlica soli
- 250 ml tople vode
- 100 ml bučinog ulja ili suncokretovog ulja
Priprema
- U posudu stavite bučino i integralno brašno, dodajte kvasac i sol te sve dobro izmiješajte.
- U suhu smjesu polako dodajte toplu vodu i ulje. Ne stavljajte svo ulje nego sa strane izdvojite mali dio kojim ćete poslije premazati tijesto.
- Prilikom dodavanja vode i ulja drugom rukom mijesite tijesto kako bi ga što lakše umijesili.
- Tijesto mijesite sve dok ne dobijete kompaktnu glatku kuglu tijesta.
- Otavite ga u posudi u kojoj ste ga mijesili i premažite ga s uljem. Posudu prekrijte sa suhom pamučnom krpom i ostavite ga na toplom da se digne odnosno da mu se količina udvostruči.
- Proces dizanja tijesta može potrajati od 1,5 - 2 sata.
- Nakon proteka predviđenog vremena tijesto prebacite u kalup za pečenje koji ste prethodno namazali s ostatkom ulja.
- Pećnicu zagrijete na 180°C i stavite peći kruh na 40 minuta. Povremeno ga provjeravajte kako vam ne bi izgorio.
- Izvadite ga iz pećnice, stavite u pamučnu krpu i ostavite da se ohladi. Nakon što se ohladi možete ga konzumirati u roku od 3 - 4 dana, ako ga držite u dobro zatvorenoj plastičnoj vrećici.
Ljekovita svojstva
Bučino brašno ima mnogo nutritivnih vrijednosti i bogato je proteinima. Prema istraživanjima 100 g bučinog brašna od koštica bundeve sadrži 500 kalorija, 50 g masnoća, 15 g ugljikohidrata i 40 g proteina. Osim navedenih sastojaka sadrži i kalcij, željezo, vitamine A i E te magnezij, cink i natrij.
Zbog bogatstva proteinima, bučino brašno je bogato i esencijalnim aminokiselinama i vlaknima, a ako izbjegavate gluten i bilo kakve pripravke koji ga uključuju onda svakodnevno koristite ovo brašno jer ono ga ne sadržava. Prilikom pripreme bučinog brašna od bučinih koštica možete očekivati da će sadržavati željezo, cink, magnezij, fosfor i bakar. Prilikom pripreme brašna od mesa bundeve dobit ćete brašno koje ima drugačiji sastav jer ima manju kalorijsku vrijednost, slatkast okus i bogat je vitaminom A i C.
Foto: thelifeofdina / Pixabay
Zimnica od bundeve
Odgovori