Najbolji način za konzerviranje bundeve, buče ili tikve ovisit će o tome koju vrstu buče želite sačuvati i zašto. Ako slatku bundevu planirate skladištiti u kulinarske svrhe, morat ćete je skuhati i zamrznuti. Konzerviranje je gotovo uvijek najidealniji oblik skladištenja hrane, jer ju čini dugovječnom i sve što morate napraviti ako želite koristiti bundevu je otvoriti staklenku ili odmrznuti i spremna je za jelo.
Što se tiče bundeve i tikve, najjednostavniji način konzerviranja je zapravo ne raditi uopće ništa, jer to znači manje posla u jesen kada smo na kraju duge sezone berbe i konzerviranja. I bundeve i tikve dobro se čuvaju tijekom duljeg razdoblja kad se drže u hladnjaku ili zamrzivaču, tako da zaista ne trebaju nikakav poseban tretman kako bi ih sačuvali.
No, na kraju nakon nekoliko mjeseci mogu početi truliti, pogotovo ako se drže u prostoru koji je sobne temperature ili topliji. Dakle, ako se nađete u izobilju bilo koje vrste zimskih tikvi (to uključuje bundeve, buče, tikve i mnoge druge vrste), možda biste ih željeli sačuvati konzerviranjem u slučaju da se da ih ne stignete sve iskoristite prije nego što počnu propadati.
Saznajte sve o pravilnom skladištenju i konzerviranju bundeve kod kuće, kako konzervirati buču pomoću metode pritiska tlaka zraka.
Vrste zimnice od bundeve
Donosimo popis ideja i prijedloga što možete napraviti s bundevom kako biste ju mogli jesti tijekom cijele godine. Mogućnosti konzerviranja su mnoge, a vi samo trebate odabrati želite li slatku ili slanu verziju.
Priprema bundeve za zimnicu
Prije same pripreme, moramo navesti nekoliko napomena kada je riječ o konzerviranju bundeve kod kuće: morate uvijek pasterizirati konzerviranu bundevu pritiskom vrućeg tlaka zraka i ne možete skladištiti pire od bundeve u hladnjaku ili smočnici duže vremena. Pire od bundeve nemojte praviti osim ako ga ne planirate zamrznuti.
Jedini siguran način konzerviranja bundeve ili tikve kod kuće je u staklenkama i pod pritiskom vrućeg tlaka. Ne možete koristiti samo pasterizaciju (vodenu kupelj) za bundevu i tikvu, jer je voće s niskom razinom kiseline koja može rezultirati razvojem smrtonosnim spora botulizma ako se ne obrađuje na dovoljno visokim temperaturama koje samo tlačni pritisak može doseći.
A pire od bundeve ne možete konzervirati pod pritiskom vrućeg tlaka zraka, jer je pregust da bi tlak mogao ubiti sve potencijalno štetne bakterije. Pire od bundeve, naravno, možete zamrznuti. Što se tiče konzerviranja, morate bundevu konzervirati u kockicama, a zatim pasirati prije upotrebe ako je želite koristiti za pripremu pite od bundeve, miješati u juhu ili slično.
Nakon što nabavite bundeve, spremni ste ih pripremiti za obradu. Ovo je najnaporniji dio cijelog postupka jer bundevu trebate narezati, oguliti i očistiti, prije nego što ju narežete na kockice.
Najbolji način na koji to možete učiniti je da svaku buču najprije prepolovite i izvadite svu unutrašnjost. (Sačuvajte sjemenke za kasnije!) Zatim svaku polovicu narežite na kriške debljine približno jedan centimetar. Svaku polovicu buče (od recimo 5 kg) izrežite otprilike a 8 kriški, što će na kraju rezultirati time da imate ukupno 16 kriški. Ako je vaša buča manja, možete svaku polovicu izrezati na 4 ili 6 kriški.
Zatim pomoću nožića za guljenje povrća ogulite tvrdu kožu sa svake kriške. Puno je lakše prvo ih narezati, a zatim oguliti koru, umjesto da prvo ogulite. Ako ne možete ukloniti svu koru s gulilicom za povrće, kuhinjskim nožem možete odsjeći ostatak. Nakon što su vaše bundeve narezane, nasjeckajte ih na kockice.
Sušenje bundeve
Jedna od najpopularnijih tehnika konzerviranja voća i povrća je sušenje, postupak uklanjanja vode i vlage iz voća ili povrća kako bi se mogli duže čuvati. Uspješno sušenje bundeve zahtijeva visoku temperaturu, dobru cirkulaciju zraka i nisku vlagu. Bundevu možete osušiti i kod kuće jednostavnim metodama i postupcima.
Dobra priprema prije sušenja bundeve važna je kako bi se spriječile promjene boje i okusa. Također ćete time izbjeći pretjerani gubitak šećera i hranjivih sastojaka.
- Odaberite zrelu i kvalitetnu bundevu.
- Operite bundevu pod mlazom vode. Finom četkom za povrće nježno izribajte koru.
- Voće prerežite na pola. Izdubite sjeme i unutrašnjost.
- Ogulite i narežite na tanje kriške. Također možete izrezati i na kockice iste veličine.
- Kriške namočite u sok od limete što će spriječiti oksidaciju ili tamnjenje ploda nakon rezanja. Za bolje rezultate možete i blanširati narezanu buču.
- Kada je priprema gotova, vrijeme je da započnete sa sušenjem.
Sušenje bundeve u dehidratoru
Smatra se najboljom metodom za dehidraciju voća i povrća. Dehidratori imaju otvore za ventilaciju i ventilator za bolju cirkulaciju zraka te čuvaju više hranjivih sastojaka iz hrane u usporedbi s pećnicama.
Rasporedite kriške na pladanj dehidratora. Ako je potrebno, upotrijebite više ladica za dehidrator. Postavite temperaturu dehidratora na 65 - 70°C, a zatim dehidrirajte 10 - 12 sati.
Provjerite jesu li suhe tako da uzmete jednu krišku bundeve i savijte je. Trebala bi biti hrskava poput čipsa od banane. Ako nije, dehidrirajte još 2 sata. Pustite da se kriške ohlade 5 - 10 minuta.
Sušenje bundeve u pećnici
Ova metoda sušenja je sporija u odnosu na sušenje u mikrovalnoj. Neke pećnice nemaju ugrađeni ventilator za bolju cirkulaciju zraka, i kao takve nisu toliko učinkovite kao dehidratori u smislu uštede energije. Ova se metoda obično koristi u povremenom sušenju.
Poslažite kriške bundeve na pleh od pećnice obložen papirom za pečenje. Odmaknite ih tako da se ne dodiruju i osigurajte im razmak od 2 mm radi dobre cirkulacije zraka.
Stavite pleh u pećnicu na 50 - 60°C. Pustite da se suše 3 - 4 sata. Pomoću drvene kuhače ostavite vrata pećnice malo otvorenima kako bi vlaga izašla što će također rezultirati boljim i bržim sušenjem, a možete staviti i ventilator ispred pećnice kako biste poboljšali cirkulaciju zraka.
Sušenje bundeve u mikrovalnoj
Ovo je najbrži način sušenja voća i povrća. Mikrovalno sušenje djeluje na bazi toplinske energije kojom se uklanja vlaga iz hrane. Ova metoda sušenja osigurava jednoliko sušenje i također se smatra jednom od najboljih tehnika sušenja.
Rasporedite kriške bundeve na tanjur od mikrovalne. Svakako osigurajte prostor između kriški kako bi zrak mogao cirkulirati oko njih. Postavite temperaturu na najvišu, zatim namjestite timer na 15 - 20 minuta. Nakon 20 minuta provjerite jesu li kriške hrskave. Ako nisu, ponovno ih vratite u mikrovalnu na 5 minuta. Ostavite sušene kriške bundeve da se ohlade 5 - 10 minuta.
Sušenje bundeve na suncu
Ovo je jedna od prirodnih metoda sušenja voća i povrća. Za učinkovito sušenje na suncu potrebna je izravna sunčeva svjetlost, vanjska temperatura od 26 - 35°C i vlaga manja od 20%. S obzirom na to da vrijeme ne možemo kontrolirati, sušenje na suncu može biti rizično.
Stavite čistu krpu na pladanj za sušenje, zatim rasporedite kriške bundeve na pladanj. Pazite da između kriški ima prostora kako bi zrak mogao cirkulirati. Da biste ubrzali postupak sušenja, prekrijte ih gazom što će također zaštititi bundevu od buba i drugih insekata.
Iznesite pladanj van. Postavite ga na izravnu sunčevu svjetlost, samo pazite da temperatura vani bude 26°C ili viša. Sušite 5 - 7 dana. Preokrenite kriške svakih 5 sati radi ujednačenog sušenja, a noću unesite pladanj u kuću. To će spriječiti kondenzaciju hladnog zraka i vlaženje bundeve. Osušene kriške trebale bi biti tvrde i lomljive.
Sušenje bundeve smrzavanjem
Korištenjem temperatura za smrzavanjem uklanja se voda iz voća i povrća. Ova metoda se može izvesti pomoću zamrzivača, a liofilizacijom se uklanjanjaju sokovi iz voća i povrća isparavanjem.
Rasporedite kriške/kockice bundeve na pladanj i prekrijte ih gazom ili najlonskom mrežicom. Pustite da zrak cirkulira tako što ćete ostaviti prostor između kriški. Stavite pladanj u zamrzivač i izbjegavajte stalno otvaranje i zatvaranje vrata zamrzivača. Ako su izloženi toplom zraku, na kriškama bundeve stvorit će se kristali leda.
Postavite zamrzivač na najnižu moguću temperaturu što će osigurati jednoliko sušenje i izbjeći ćete pretjerani gubitak hranjivih sastojaka. Liofilizirajte bundevu 3 - 4 tjedna.
Nakon 4 tjedna provjerite jesu li spremne tako što ćete izvaditi jednu krišku i pustiti da se odmrzne. Ako odmah pocrni, još uvijek nije osušen te ostatak ostavite u zamrzivaču još tjedan dana prije ponovne provjere. Kad se odmrzne, bundeva ne bi trebala mijenjati boju.
Skladištenje sušene bundeve
- Bundeve osušene u pećnici mogu se čuvati u hermetički zatvorenim posudama ili staklenim posudama s poklopcem.
- Liofilizirane bundeve mogu se čuvati u kartonskim kutijama ili vrećicama za zamrzavanje.
- Dehidrirane bundeve najbolje je čuvati u hermetički zatvorenim posudama.
Stavite posude u tamnu, suhu i dobro prozračenu prostoriju. Tamno mjesto će pomoći zadržati hranjive sastojke sušenih bundeva čak do jedne godine. Također ih možete staviti u zamrzivač, a u nuždi u kuhinjski ormarić.
Sušenje hrane jedan je od najboljih načina za očuvanje namirnica za kasniju upotrebu. Ovim postupkom možete uživati u svojim omiljenim namirnicama tijekom cijele godine. Pri sušenju bundeve morate uzeti u obzir dostupnost materijala koji će se koristiti. Također morate slijediti ispravne postupke za bolji rezultat.
Blanširanje bundeve
Blanširanje se obično koristi za sprječavanje gubitka boje kod voća i povrća. U slučaju bundeve, pak, značenje je potpuno suprotno. Na primjer, postupak blanširanja bundeve zapravo posvjetljuje i poboljšava prirodne boje voća, čineći ju živopisnom uz očuvanje hranjivih sastojaka, okusa i teksture. Blanširana bundeva, kao i ostalo blanširano voće i povrće, može se kuhati, peći, jesti svježe ili zamrznuti za kasniju uporabu, bez gubitka svoje posebne boje ili teksture.
Operite cijelu buču. Oštrim nožem odrežite stabljiku i dno buče. Narežite buču na pola dolje po sredini. Izvadite sjemenke i pulpu te ostružite žilave dijelove s obje strane bundeve. Izrežite obje strane na komade jednake veličine i nemojte ju guliti.
Veliku zdjelu napunite kockicama leda do pola. Dodajte vodu taman da pokrije led i 1/2 žlice soli po litri vode. Stavite posudu sa strane.
Dno tanjura obložite papirnatim ručnikom ili čistom kuhinjskom krpom i stavite na stranu.
Napunite veliku posudu vodom. Posolite je obilno sve dok okusom ne bude slična morskoj vodi. Ne brinite se zbog pretjeranog soljenja. Sadržaj lonca prokuhajte na jakoj vatri. Dodajte komade bundeve u vodu i blanširajte u serijama jer je potrebno da voda neprekidno vrije. Kuhajte bundevu samo dok ne omekša. Isprobajte vilicom svakih 30 sekundi. Izvadite iz vode šupljikavom grabilicom i uronite u ledenu kupku i ostavite u ledenoj kupelji 60 sekundi ili dok se ne ohladi. Izvadite buču iz ledene kupke, prebacite na tanjur obložen ručnikom i pustite da se ocijedi.
Zamrzavanje bundeve
Za zamrzavanje sirovih komadića bundeve ogulite buču, izvadite sjemenke i izrežite meso bundeve na komade od 2 do 3 cm. Labavo napunite vrećice za zamrzavanje i nemojte ih pretrpavati, jer će se smrznuti komadi lijepiti i teže ćete koristiti samo određenu količinu koja vam treba. Kockice bundeve možete zamrznuti i u serijama tako da na pladnjeve obložene papirom za pečenje poslažete u jednom sloju bundeve (bez da se dodiruju), stavite na sat vremena u zamrzivač, a zatim pojedine kriške premjestite u vrećice i vratite u zamrzivač.
Zamrzavanje pirea od bundeve
Pire od bundeve izuzetno je korisno imati pri ruci. Možete ga jednostavno izvaditi iz zamrzivača za dodavanje juhama ili za upotrebu u slatkim pecivima, poput muffina, pita i kolača.
Pire od bundeve možete zamrznuti u malim vrećicama za zamrzavanje ili u čašicama za jednokratnu upotrebu. Da biste ga izvadili iz čaša za jednokratnu upotrebu, čaše držite naopako pod vrućom tekućom vodom nekoliko sekundi i pire će se lako moći izvaditi.
Ako koristite vrećicu za zamrzavanje, spakirajte smrznutu buču u vrećice i pokušajte ispustiti što manje zraka. Vrećice spremite u zamrzivač, a također se mogu staviti pod tekuću vruću vodu kako bi se odmrznuo sadržaj vrećice.
Izmjerite prije zamrzavanja
Iako je ovo izuzetno korisno za zamrzavanje bilo koje hrane, uvijek izmjerite količinu bundeve prije zamrzavanja. Ako imate puno bundeve za zamrzavanje, možete odvojiti u različitim količinama - 250 g, 500 g, itd. Označite vrećicu ili šalicu točnom mjerom - tako kada vam treba bundeva iz zamrzivača odmah znate koju ćete vrećicu izvaditi
Foto: RitaE / Pixabay
Odgovori