Čaj je vrlo ljekovito piće i ukusno piće, posebno ako dodamo žličicu meda i malo limunovog soka. Možete ga kupiti u trgovinama ili pripremiti vlastiti domaći čaj npr. od cvjetova, lišća određenih biljaka ili plodova. Čaj od borovnice vrlo je ukusan i također ljekovit. Možete ga pripremiti u vlastitoj kuhinji od svježih ili sušenih plodova ili od listova biljke. Obje varijante iznimno su ljekovite. U nastavku donosimo recepte.
Karakteristike borovnice
Borovnica je višegodišnji grm koji pripada porodici Vaccinium. Pripada bobičastom divljem voću, porijeklom je iz Amerike, a danas se uzgaja diljem svijeta. U Hrvatskoj, ovaj listopadni grm može se pronaći u borovim, smrekovim i bukovim šumama. Upravo zbog svoje ljekovitosti, raznolike upotrebe i fenomenalnog okusa, borovnica je mnogima omiljeno sezonsko voće.
Borovnica rastom formira grm srednje veličine, može narasti do 60 cm u visinu. Ima plitak korijenov sustav i drvenast izdanak koji se obično razvija iz pupoljka. Listovi su blago eliptičkog oblika i zelene boje. Cvjetovi borovnice sadrže tučak i prašnike, bijele su boje i zvonastog oblika. Plod je okruglog oblika, ljubičasto-crne boje. Promjera su 5 - 10 mm te imaju slatko-kiseli okus. Proces sazrijevanja plodova razlikuje se kod svake sorte i samim uvjetima u kojima je biljka rasla, otprilike od svibnja do srpnja. Bogati su željezom i raznim vitaminima te se pretežito koriste u prehrambenoj industriji.
Biljka je otporna na zimu, može podnijeti temperature do -25°C. Potrebna joj je vlaga i često navodnjavanje, tlo na kojem raste ne smije presušiti. Odgovaraju joj topla i osunčana područja. Velika prednost borovnice od ostalih bobičastih voća je to što ona ne privlači razne nametnike i biljne bolesti.
Borovnica za preradu
Postoji velik broj sorti borovnice, a za čaj možete koristiti bilo koju vrstu. Sorte se međusobno razlikuju po veličini i boji ploda te prema vremenskom razdoblju sazrijevanja. U nastavku donosimo najpopularnije sorte koje možete pronaći u našim krajevima.
Duke
Duke je jedna od najpopularnijih sorti diljem svijeta. Plod je okruglog oblika i lijepe tamne boje te slatkastog okusa. Ova sorta donosi visoki urod što je i razlog njene popularnosti među uzgajivačima. Može narasti do 1,5 m u visinu.
Elliot
Sorta čiji su plodovi prepuni antioksidansa što ju čini iznimno ljekovitom sortom. Plodovi su srednje veličine, svijetlo-plave boje i okruglog oblika. Ima visoke prinose, a proces sazrijevanja odvija se nešto kasnije od ostalih, u srpnju i kolovozu.
Darrow
Sorta koja donosi vrlo krupne plodove što joj je i velika prednost. Većinom se uvozi iz Poljske, no od nedavno se počela uzgajati i na našim područjima. Plodovi su okruglog oblika i pomalo kiselkastog okusa. Proces sazrijevanja odvija se sredinom srpnja.
Bluecrop
Ova sorta smatra se najcjenjenijom sortom borovnica. Vrlo je popularna među uzgajivačima jer dobro podnosi niske temperature, ima visoku rodnost te se plodovi mogu ubirati mehanički. Plod je okruglog oblika, svijetlo-plave boje i prekriven je sitnim dlačicama. Slatkastog je okusa i krupnije veličine. Zbog visoke kvalitete plodova, danas se uzgaja diljem svijeta.
Patriot
Ova sorta može se pronaći u raznim vrtovima, niskog je rasta i visoke produktivnosti. Plodovi su čvrsti, krupnije veličine i slatkastog okusa. Patriot sorta otporna je na mraz što pridonosi njenoj popularnosti među uzgajivačima.
Spartan
Grm je vrlo visok kao i sama produktivnost. Plodovi su krupniji, svijetlo-plave boje i ukusnog okusa. Proces sazrijevanja odvija se u srpnju, a plodovi se mogu ubirati i mehanički. Popularna je među uzgajivačima jer je sam korijen biljke otporan na nametnike te dobro podnosi niske temperature.
Berba i kupovina
Plodovi borovnice ubiru se nekoliko puta jer ne sazrijevaju u isto vrijeme. Berba započinje kada plod dostigne svoj potpun stupanj zrelosti koji se procjenjuje po boji, čvrstoći i veličini. Cjelokupan proces berbe može trajati i do 8 tjedana, ovisno o klimatskim uvjetima i samom sazrijevanju. Peteljke se ubiru ručno, vrlo pažljivo kako se plod ne bi uništio.
Borovnice možete pronaći gotovo u svakoj trgovini ili voćarni jer je potražnja za ovim voćem vrlo visoka. Možete ih kupiti i kod domaćeg uzgajivača ili na tržnici. Listove borovnice ćete teško pronaći u trgovinama, no možete ih kupiti na tržnici ili kod domaćeg uzgajivača. Listove, zbog njihove ljekovitosti, potrebno je kupiti / ubrati prije nego plod sazre.
Sušenje ploda borovnica
Sušene borovnice vrlo su popularne u kuhinji, a od njih možete pripremiti čaj, kompot, kolač, kekse i slične slastice. Osim fantastičnog okusa, sušene borovnice imaju i ljekovito djelovanje. Postoje tri jednostavne metode za sušenje ovog voća - u pećnici, dehidratoru ili na svježem zraku. Upute donosimo u nastavku.
Sušenje u pećnici
Za ovu metodu vam je potreban papir za pečenje, borovnice i pećnica. Prije same pripreme, potrebno je odvojiti oštećene i zdrave bobice. Koristite samo one koje su lijepog i zdravog izgleda. Temeljito operite izabrane bobice i posušite ih kuhinjskom krpom.
Na pleh postavite papir za pečenje i na njega bobice u jednom sloju. Plodovi ne smiju biti u kontaktu jedni s drugima, napravite mali razmak između svake bobice. Pećnicu uključite na 40°C i sušite tri sata, zatim temperaturu pojačajte na 60°C dok se borovnice potpuno ne osuše. Izvadite ih iz pećnice i pustite neka se ohlade. Postupak ponovite idućih 5 dana.
Sušenje na zraku
Prilikom sušenja borovnica na zraku, izrazito je važno da ne budu u kontaktu sa suncem. Postavite ih na tamnije i toplije mjesto. Koristite isključivo zdrave i kvalitetne borovnice, temeljito ih operite i posušite kuhinjskom krpom.
Postavite gazu i na njih posložite borovnice u jednom sloju. Ovom metodom možete ih gušće poslagati. Bobice sušite na zraku minimalno 3 dana, a tijekom noći ih unesite u stan. Kada primijetite da su bobice skroz osušene, spremne su za upotrebu ili skladištenje.
Sušenje u dehidratoru
Ako imate dehidrator, proces ne može biti jednostavniji. Pratite upute koje ste dobili s uređajem. Izaberite zdrave borovnice, operite ih i posušite kuhinjskom krpom. Uzmite određenu količinu bobica, izvažite ih i posložite u pladnjeve u jednom sloju. Pladnjeve vratite u dehidrator i postavite temperaturu na 60°C i sušite ih 12 - 20 sati. Pažljivo izvadite borovnice i pustite neka se ohlade. Nakon toga, spremne su za upotrebu ili skladištenje.
Recepti za čaj od borovnice
Čaj od borovnice može se pripremiti od samog ploda - svježeg ili sušenog i od listova. Obje verzije iznimno su ljekovite i ukusne. Kako bi čaj imao djelotvoran učinak potrebno ga je piti svaki dan, po jednu šalicu, a možete ga ispijati cijeli dan. Nakon 21 dan potrebno je napraviti pauzu od tjedan dana. Konzumacija ovog toplog napitka preporučuje se sat vremena prije ili poslije glavnog obroka. Čaj možete zasladiti žličicom meda i dodati mu malo limunovog soka.
Čaj od listova borovnice
Listove borovnice možete pronaći na tržnici, oni se ubiru prije samog procesa sazrijevanja. Ako niste u mogućnosti pronaći listove, možete koristiti i grančice borovnica, također su vrlo ljekovite. Od navedenih sastojaka dobit ćete 3 dl toplog čaja od brusnice.
Sastojci
- 3 žlice suhih listova borovnice
- 3 dl vruće vode
Priprema
- Listove borovnice prelijte vrućom vodom.
- Lončić poklopite i pustite neka odstoji barem 30 minuta.
Čaj od ploda borovnice
Čaj je moguće pripremiti i od svježih plodova borovnice. Možete koristiti i suhe borovnice, no onda ih samo prelijte vrućom vodom. Od navedenih sastojaka dobiti ćete 500 ml ukusnog čaja od borovnice. S obzirom na to da se koriste svježe borovnice, dodajemo i crni ili zeleni čaj za "dublje" okuse.
Sastojci
- 100 g svježih borovnica
- 2 vrećice crnog ili zelenog čaja
- 500 ml vode
Priprema
- U vruću vodu dodajte vrećice zelenog ili crnog čaja.
- Poklopite lončić i pustite neka dostoje 3 minute. Nakon toga izvadite vrećice.
- Borovnice pritisnite kako bi ispustile sok, možete uz pomoć žlice ili sokovnika
- U vodu možete dodati sok zajedno s komadićima borovnice ili samo čisti sok.
- Umiješajte sok u čaj i poklopite dok odstoji 3 - 5 minuta.
Čuvanje i skladištenje
Borovnice možete čuvati u hladnjaku i potrošiti kroz tjedan dana dok je plod još svjež. Ako imate veće količine ovog bobičastog voća, možete ih i zamrznuti i tako skladištiti do godinu dana.
Upotreba u kuhinji
Čaj od borovnica najčešće se konzumira kao topao napitak. No, u vrućim danima možete dodati koju kockicu leda pa ga poslužiti u varijanti limunade. Dodajte malo meda i limunovog soka i čaj će biti fantastičnog okusa i izuzetno zdrav.
Ljekovita svojstva
Iako je čaj od borovnice vrlo ljekovit, moguće su nuspojave. One su vrlo rijetke, no opet prisutne. Moguće su alergijske reakcije - crvenilo i iritacija kože, nateknuće usana ili jezika i želučani problemi poput proljeva ili povraćanja. Ako vam se pojavi bilo koji simptom, čaj nemojte konzumirati.
Bobičasto voće koje sadrži veliki postotak antioksidansa koji su od velike važnosti za naše tijelo. Pomažu i pri smanjenju stresa, a čaj od borovnice pomaže kod probavnih tegoba i smetnji, proljeva i dijabetesa. Bogat je vitaminom C i antioksidansima stoga je odličan kod jačanja imuniteta i procesa detoksikacije. Ublažava upalu mokraćnog mjehura te pomaže kod kožnih oboljenja i oštećenja. Pomoću njega liječe se razni želučani problem i grčevi, kašalj, hemeroidi, gubitak apetita i nadutost.
Foto: wirestock / Freepik
Zimnica od borovnica
Odgovori