Cimet je začin koji se dobije sušenjem kore cimetovca i kao takav se koristi prilikom priprema jela ili aromatiziranih napitaka, a najčešće se koristi za pripremu kolača.
Zbog svoje posebne arome koristi se u kulinarstvu, ali često i u medicini zbog mnogih korisnih zdravstvenih svojstava. Pozitivni efekti na zdravlje održavaju se u detoksikaciji tijela, smanjenju šećera u krvi, ali i u reguliranju menstrualnih tegoba i borbi protiv probavnih smetnji.
Čaj od cimeta pije se upravo kako bi se smanjile zdravstvene tegobe i pozitivno utjecalo na organizam, a priprema čaja od cimeta razlikuje se u odnosu na pripremu drugih vrsta čaja. Većina je naviknuta da se čaj priprema od suženih listova ili cvjetova biljki dok u ovome slučaju se čaj priprema od kore biljke odnosno od štapića cimeta koji se mogu koristiti u komadu ili mljeveni.
Karakteristike cimetovca
Cimetovac je zimzeleno drvo iz porodice lovora koja se danas dijeli na dvije vrste, a to su Kasije ili Kineski cimet i Cejlonski cimet. Postoji oko 250 vrsta cimeta, ali se konzumiraju dvije prethodno navedene. Cimet koji se danas koristi uzgaja se u istočnoj i jugoistočnoj Aziji te su najpoznatije zemlje koje izvoze ovaj proizvod su Indija, Kina, Vijetnam i Indonezija, dok svoje korijene vuče sa Šri Lanke. Cimetovac uspijeva isključivo u tropskim područjima te voli sunčana i topla staništa.
Drvo cimetovca može narasti do 15 m u visinu dok se cimetovac koji se koristi u komercijalne svrhe uzgaja u grmovima koji mogu narasti do 3 m. Kora stabla je svijetlosmeđe boje, a konzumira se samo unutarnji dio. Lišć je ovalno, kožnato i duguljasto i na vrhu lagano zašiljeno te može narasti do 18 cm duljine. Listovi su, kao i kora stabla, aromatični i u početku crvene boje te pomalo uvenuli. Tijekom rasta postaju zeleni i kožnati i imaju tri usporedne žile. Za razliku od kore koja se koristi u kulinarstvu listovi se koriste isključivo za pripremu eteričnog ulja.
Cvjetovi cimetovca su sitni i žute boje te su u obliku duguljastih metlica. Miris cvjetova nije ugodan i ne koristi se u komercijalne svrhe. Cimetovac ima bobičaste plodove koji su jajasto duguljastog oblika s kratkim biljkama i mogu biti tamnoljubičaste do crne boje. Bobice cimetovca su u prosjeku manje od 1 cm i nemaju posebnu upotrebu.
Sušenje cimeta
Za pripremu čaja od cimeta koriste se štapići od cimetovca koji se nazivaju cimetovim štapićima, a dobivaju se guljenjem unutarnje kore drveta. Prilikom guljenja prvo se oguli svijetlosmeđa vanjska kora, a nakon toga se dolazi do unutarnje kore. Duljina štapića koji se dobiju guljenjem je 2,5 cm.
Kora koja se oguli je sirova i nakon guljenja se mora sušiti na otvorenom, prozračnom i toplom mjestu jer zbog svoje strukture nije pogodna za sušenje u mikrovalnoj, dehidratoru ili pećnici. Zbog brzog sušenja lako može izgorjeti jer sadrži malu količinu vode i može izgubiti aromu zbog toga se kora cimeta isključivo suši na svježem zraku.
Sušenje na zraku
Kora cimeta mora se sušiti isključivo na svježem zraku i prirodnim putem.Prvo se mora narezati na dužinu od 7,5 - 10 cm i uredno poslagati na ravnu površinu. Između svake kore je potrebno ostaviti mjesta i nikako se ne smije preklapati jedna preko druge kako bi se ravnomjerno sušila.
Kora se suši na svježem zraku, ali da nije u izravnom kontaktu sa sunčevom svjetlosti, a u prosijeku joj je potrebno tjedan dana, nakon čega postaje žutonarančasta i potrebno ju je s nožem oguliti. Nakon sušenja i guljenja, kora cimeta treba biti tamnosmeđe boje, a štapići se spremaju se u staklene posude ili plastične ziploc vrećice.
Čaj od mljevenog cimeta
Iako se u većini slučajeva cimet koristi prilikom pripreme slastica i deserta, može se koristiti i za pripremu raznih napitaka pa tako i čajeva. Za pripremu čaja od cimeta potrebna vam je mljevena kora cimeta ili cijeli štapić. Priprema se kao i svi ostali čajevi, samo što se ne koriste listovi biljke već osušena kora koja ima posebnu i jaku "božićnu" aromu. Sastojci u receptu dovoljni su za jednu šalicu (240 ml) čaja od cimeta.
Sastojci
- 250 ml vode
- 1/2 male žličice mljevenog cimeta
Priprema
- Na štednjak stavite vodu i pričekajte da prokuha.
- U šalicu stavite mljeveni cimet i prelijte ga s prokuhanom vodom.
- Ostavite da odstoji 10 minuta.
- Nakon što je čaj odstajao procijedite ga kroz cijedilo.
- Nakon cijeđenja čaj možete konzumirati.
Čaj od štapića cimeta
Ako nemate mljeveni cimet, ali imate štapiće, također možete napraviti ukusan čaj. Bez obzira na to koji oblik cimet imao, prelijevanjem vruće vode dovodi se do ispuštanja aromatičnih i zdravih sastojaka u vodu te se pretvara u ukusan napitak. Štapić je malo lakše koristiti za pripremu čaja od praha, jer ne morate cijediti čaj kroz cjedilo. Navedena količina sastojaka dostatna je za šalicu čaja od cimeta od 240 ml.
Sastojci
- 1 štapić cimeta
- 250 ml šalica kipuće vode
Priprema
- Stavite vodu na štednjak na laganu i vatru te čekajte da prokuha.
- U šalicu stavite štapić cimeta. Možete ga i prepoloviti te ga staviti u šalicu.
- Štapić cimeta prelijte s prokuhanom vodom i ostavite čaj da se ohladi.
- Nakon 15 - 20 minuta izvadite štapić cimeta iz čaja i možete piti čaj od cimeta.
Čaj od cimeta i đumbira
Iako je cimet sam po sebi jako ljekovit i pozitivno utječe na zdravlje, u kombinaciji s đumbirom pozitivno utječe na dišni sustav, ali i na želudac. Iako je đumbir poznat po čišćenju dišnih sustava u kombinaciji s cimetom sjajan je napitak za mršavljenje. Ovaj čaj najbolje je konzumirati ujutro prije doručka. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 240 ml čaja od cimeta i đumbira.
Sastojci
- 250 ml vode
- 1 tanko narezani kolut oguljenog svježeg korijena đumbira (oko 1 cm duljine)
- 1 mala žlica cimeta u prahu
Priprema
- U posudu stavite vodu i stavite na štednjak i pustite da prokuha.
- U šalicu stavite oguljeni korijen đumbira te ga prelijte s prokuhanom vodom.
- Ostavite đumbir da odstoji u šalici oko 8 minuta te procijedite čaj u drugu šalicu.
- U procijeđeni čaj stavite žličicu cimeta i možete početi s konzumacijom čaja.
- Po potrebi možete čaj zasladiti sa šećerom ili medom.
Čuvanje i skladištenje
Štapiće cimeta treba čuvati na suhom, tamnom i hladnom mjestu. Kao i svaki sušeni začin, tako i kora cimeta ne smije biti izložena vlazi kako ne bi popljesnivila i izgubila aromu te postala neupotrebljiva za pripremu čaja. Mljeveni cimet kao i u onaj u štapiću treba se čuvati na suhom i tamnom mjestu.
Ako se ispravno skladišti, mljevvena sušena kora cimeta može se koristiti više od godinu dana, dok se štapići cimeta nakon sušenja mogu koristiti i do 4 godine.
Mljeveni cimet možete čuvati u kuhinjskim elementima i to u staklenkama, a cimet štapiće možete u vrećicama.
Berba i kupovina
Cimet se bere tako da se s drveta cimeta guli prvi sloj kore koji je svijetložute boje i koji se ne koristi već se baca. Zapravo se reže unutarnji sloj kore i to po dužini i pod kutom od 30°C. Nakon berbe kora se reže na manje dijelove širine oko 2,5 cm i duljine oko 8 cm te se dalje suše kako bi se tijekom sušenja smotali u štapiće.
Nakon dvije godine od sadnje drvo cimeta je spremno za berbu kore, nakon čega je potrebno pričekati dvije godine kako bi se stablo obnovilo i kako bi se ponovo obavila berba kore. Prilikom berbe, za guljenje kore, koriste se nazubljene pile. Koru je najbolje rezati za vrijeme kišnih sezona jer se zbog vlage u zraku i padalina može lakše rezati.
Štapiće cimeta ili mljeveni cimet moguće je kupiti u trgovinama te je danas široko rasprostranjen. Prilikom kupnje važno je da cimet nije vlažan, da nije u grudicama i da je smeđecrvene boje ako je mljeven ili tamnosmeđe boje ako ga kupujete u obliku štapića.
Uzgoj cimeta
Cimet je biljka koja zahtjeva tropsku klimu te mu je za rast potrebno omogućiti upravo takve uvjete, suho i toplo vrijeme. Sadi se od proljeća do jeseni iz sjemena, reznica ili sadnica. Najbolje ga je saditi iz reznica koje se nakon ukorijenjivanja presađuje kao sadnice. Bolje će uspijevati ako se sadi u vrijeme viših temperatura. Na našem području cimet je moguće uzgajati i u teglama promjera od 30 cm - 60 cm, dubine oko 50 cm. Osim sadnje u teglama može se uzgajati i u plasteniku gdje temperatura treba biti od 27 - 30°C.
Ljekovita svojstva
Potvrđeno je kako cimet ima mnogo ljekovitih svojstava tako da ima antibakterijsko, antifuginalno i antiparazitsko djelovanje. Jedan od najboljih načina konzumiranja cimeta je u obliku čaja jer se tako očuvaju svi aktivni sastoji. Također, ispijanjem čaja se ne opterećuje probavni sustav te se pozitivni učinci cimeta na organizam mogu vidjeti u kraćem vremenskom periodu.
Iako ima pozitivne učinke na organizam, cimet treba pažljivo konzumirati u prehrani. Zbog visoke doze može dovesti do oštećenja jetre i bubrega. Nemojte konzumirati više od jedne šalice čaja dnevno te napravite pauzu nakon nekoliko uzastopnih dana. Također je važno da ga izbjegavaju trudnice jer može dovesti do grčeva u maternici što može biti opasno za fetus.
Foto: Julia Topp / Unsplash
Zimnica od cimeta
Odgovori