U zimsko vrijeme najbolje nas mogu ugrijati topli čajevi. Neki vole voćne okuse čaja, neki klasične poput metvice i kamilice dok drugi vole eksperimentirati i piti čajeve koji ne samo da su dobrog okusa već imaju i ljekovita svojstva.
Jedan od ljekovitih čajeva koji se koriste u liječenju kašlja i grlobolje je čaj od đumbira koji se najčešće kombinira s limunom i medom. Đumbir je jedna od najstarijih kultivirani biljki koja sprječava i mnoge druge bolesti, ali prilikom konzumacije treba biti iznimno oprezan jer koliko god je đumbir dobar za zdravlje, on također može biti i štetan ako se ne konzumira na ispravan način.
Prilikom pijenja čaja od đumbira osjetit ćete lagano prženje u području usta i grla dok ćete nakon konzumacije osjetiti lagano zagrijavanje tijela koje kreće iz želudca i širi se cijelim tijelom. A kako pripremiti ovaj ljekoviti napitak za zagrijavanje u zimskim danima donosimo vam u nastavku.
Čaj od đumbira možete vrlo jednostavno napraviti sami u svom domu. Bit će vam potreban korijen svježeg đumbira i malo vode te malo strpljenja dok napitak odstoji i đumbir ispusti svoja ljekovita svojstva u vodu. U navedenim receptima vidjet ćete da se navodi da se uzima 1 cm korijena svježeg đumbira što znači da navedenu količinu uzimate u dužini ploda, a ne u promjeru ploda. Osim svježeg đumbira moguće je koristiti i usitnjeni đumbir koji je sušen i koji se inače koristi prilikom začinjavanja jela, ali u nedostatku svježeg, usitnjeni đumbir može poslužiti kao sastojak za čaj.
Karakteristike đumbira
Đumbir je začinska biljka trajnica, koja dolazi iz porodice đumbirovki, a koja se smatra najstarijom kultiviranom biljkom. Stabljika đumbira je tamnozelene boje te u prosjeku naraste do visine 1 m i iz jednog korijena raste više stabljika koje čine jedan grm. Listovi su izduženi i dugi te zašiljeni na krajevima i narastu do 15 cm. Đumbirov cvijet je smješten na vrhu stabljike i podsjeća oblikom na češer i crvene je boje.
Plod đumbira je gomoljasti korijen koji raste ispod zemlje te je kvrgav i jako se brzo razmnožava tako da iz svakog novog izdanka na korijenu nastaje novi korijen. Korijen đumbira može biti od žute do svijetlo ružičaste boje, duljine 12 - 15 cm, dok mu je debljina 2 - 3 cm.
Okus ploda đumbira odnosno korijena je egzotičan i neobičan za naše podneblje. Prilikom konzumacije osjeća se oštar okus te se može opisati kao da zagrijava usta, ali i cijelo tijelo. Neke ljude okus đumbira podsjeća na papar te ga opisuju kao ljutog, ali pomalo slatkastog. Zbog svoga neobičnog okusa često se koristi u pripremi azijskih jela. Miris koji otpušta prilikom prerade je aromatičan i pomalo oštar, a konzumacijom odnosno žvakanjem korijena đumbira osjeća se žarenje u ustima i nosu.
Gomolj đumbira bogat je eteričnim uljima te se zbog toga prvenstveno i uzgaja, ali zbog pozitivnog djelovanja na zdravlje od njega se pravi čaj, ali i pivo. Od davnina se koristi prilikom liječenja artritisa, prehlada, raznih upalnih stanja u tijelu, glavobolja i migrena te visokog tlaka. Od vitamina treba nabrojati one najvažnije koje sadrži, a to su vitamin B i vitamin C te minerale kao što su kalij, bakar, mangan i magnezij.
Đumbir za preradu
Više vrsta đumbira možemo pronaći u prirodi, ali za preradu u čaj moramo naći vrstu koja je ima dovoljno ljekovitih svojstava, ali ne prearomatičan okus i miris. O kojoj je vrsti đumbira riječ najbolje ćemo prepoznati po boji korijena i cvijeta. Najbolja vrsta đumbira koja se preporučuje za pripremu čaja su Bijeli đumbir i Hidden đumbir.
Bijeli đumbir
Bijeli đumbir pogodan je pripremu čaja jer je pogodan za sušenje i ribanje. Nema intenzivan miris i okus što je adekvatno za pripremu čaja od đumbira. Može ga se naći i u našim krajevima stoga nećete imati problema s nabavkom sirovina.
Hidden đumbir
Hidden đumbir moguće je uzgajati u posudama tako da će vam uvijek biti na dohvat ruke prilikom pripreme čaja. Plod ove vrste đumbira također se jako brzo razmnožavam tako da ćete uvijek imati svježe sirovine za pripremu čaja.
Sušenje đumbira
Prije samog sušenja korijena đumbira, morate izvršiti nekoliko pripremnih radnji koje uključuju guljenje i rezanje korijena. Prvo morate korijen oguliti od kore koja ga obavija te izabrati način na koji ćete korijen narezati. Imate mogućnost da ga narežete na tanke ploške, kocke, narendate na velike komade ili da se nakratko izblenda u benderu koji koristite za usitnjavanje povrća kao što je na primjer luk.
Sušenje đumbira na suncu
Prirodan način sušenja đumbira uključuje njegovo rezanje na tanke ploške koje se poslože na pleh koji se stavi vani tijekom dana na osunčano mjesto. Preko nasječenog đumbira možete staviti prozirniju krpu ili gazu kako biste spriječiti razne kukce da unište proces sušenja. Tijekom noći đumbir se unosi u zatvoren prostor koji nema puno vlage te se postupak sušenja na suncu ponavlja sve dok se đumbir popuno ne osuši i dok na dodir ne osjetite da u njemu nema više vode. Preporučljivo je tijekom dana okrenuti ploške minimalno 2 puta kako bi se đumbir sa svake strane ravnomjerno osušio.
Sušenje u dehidratoru
Kao i sve ostalo voće i povrće tako je i đumbir moguće sušiti u stroju za sušenje poznatom kao dehidrator. U tom slučaju đumbir je potrebno narezati na tanke ploške koje su što je moguće približno jednake debljine. Ploške se polažu na rešetke dehidratora te se temperatura postavlja na 60°C i ostavlja da se suši 6 do 9 sati. Nakon 6 sati provjerite u kakvom je stanju đumbir pa po potrebi produžite vrijeme sušenja. Vrijeme sušenja ovisit će o debljini narezanih ploški.
Sušenje u pećnici
Đumbir se može sušiti i u pećnici te u tom slučaju đumbir možete narezati na ploške ili kocke. Narezani đumbir rasporedite na pleh i stavite u pećnicu koju ste prethodno zagrijali na 50°C te povremeno okrenite đumbir kako bi se ravnomjerno osušio i otvorite vrata pećnice 2 do 3 cm kako bi vlaga izašla van. Nakon 2 sata sušenja u pećnici temperaturu povisite do 70°C te ostavite još 2 sata da se suši. Ako nakon proteka tog vremena đumbir ne bude suh, ostavite ga još pola sata do sat vremena da se još suši. Nakon sušenja izvadite đumbir iz pećnice i ostavite da se ohladi te ga spremite u staklenke.
Sušenje u mikrovalnoj pećnici
Ako pak đumbir želite sušiti u mikrovalnoj najbolje ga je izrezati na rendu ili izblendati u blenderu, ali ne na baš jako sitne komade. Mikrovalnu pećnicu najbolje je staviti na temperaturu od 70°C i staviti unutra posudu u koju ste poslagali đumbir. Sušenje u mikrovalnoj pećnici potrajat će do sat vremena, a ako ni tada đumbir ne bude suh produžite vrijeme sušenja dok na dodir potpuno ne osjetite da nema više vode u njemu.
Domaći čaj od đumbira
Ako želite samo čaj od đumbira bez ikakvih dodataka onda je ovo recept za vas. Domaći čaj od đumbira sadrži samo dva sastojka, a to su svježi đumbir i voda. Prilikom pripreme ovoga čaja ako osjetite da vam je okusom preintenzivan i jak naravno prilikom sljedeće pripreme možete smanjiti dozu đumbira, ali onda nemojte smanjivati količinu vode koju dodajete i tako ćete dobiti blažu verziju ovoga čaja. Navedeni sastojci dovoljni su za jednu šalicu od 240 ml jer dio vode tijekom kuhanja ispari.
Sastojci
- 1 cm svježeg korijena đumbira
- 250 ml vode
Priprema
- Odrežite 1 cm korijena svježeg đumbira te ga ogulite.
- Na ribežu nađite stranu na kojoj možete naribati oguljeni svježi đumbir na što manje komadiće.
- Đumbir naribajte i stavite u šalicu.
- Na štednjaku prokuhate vodu u posudi i prelijete đumbir koji je u šalici s vrelom vodom.
- Ostavite đumbir u šalici 7 do 8 minuta da odstoji kako bi đumbir ispustio svoja ljekovita svojstva.
- Procijedite kroz cijedilo sadržaj šalice u drugu šalicu. Na ovaj način uklanjaju se veći komadi đumbira i dobiva čaj za pijenje.
- Pričekajte da se čaj malo ohladi i možete ga konzumirati.
Čaj od đumbira s kurkumom
Osim đumbira postoje i drugi začini koji se mogu pripremati kao čaj, ali se dobro kombiniraju i s đumbirom. Jedan od poznatijih kombinacija čaja od nekoliko začina je čaj od đumbira i kurkume. Kurkuma još jedna biljka iz porodice đumbirovki koja ima ljuto gorak okus koji se odlično slaže u kombinaciji s đumbirom. Ova kombinacija pozitivno djeluje na organizam i sprječava upalne procese u tijelu koji se mogu pojaviti.
Mljevenu kurkumu najbolje je kupiti u specijaliziranim prodavaonicama te ako imate nekih pitanja ne ustručavajte se postaviti ih trgovcu kako bi zapravo znali o kakvoj je vrsti kurkume riječ i na koji način se dozira. Navedeni sastojci u receptu dostatni su za jednu šalicu od 240 ml jer dio vode tijekom kuhanja ispari.
Sastojci
- 1/2 male žličice mljevene kurkume
- 1 cm svježeg korijena đumbira
- 1/4 male žličice mljevenog crnog papra
- 250 ml vode
Priprema
- Odrežite i ogulite 1 cm svježeg korijena đumbira.
- Đumbir naribajte na ribežu na najsitnije dijelove ili izrežite na kockice ili trakice. Stavite ga u šalicu.
- U šalicu s đumbirom dodajte mljevenu kurkumu i mljeveni crni papar.
- Na štednjaku u posudi zagrijte vodu te kada prokuha ulijte ju u šalicu gdje ste stavili naribani đumbir, mljevenu kurkumu i mljeveni crni papar.
- Čaj ostaviti u šalici da odstoji 15 minuta te ga nakon toga procijedite u drugu šalicu.
- Čaj možete početi piti odmah nakon cijeđenja.
Čaj od đumbira sa začinima
Ako volite kombinacije više okusa i možda malo neobičniju kombinaciju okusa imamo i za vas prijedlog jednog napitka na koji sigurno nećete ostati ravnodušni. Uz đumbir je moguće miješati ne samo jedan začin nego i njih više. Ako želite malo manje osjetiti oštrinu đumbira i dodati slatkoću u čaj možete to napraviti kombinacijom s medom, cejlonskim cimetom, anisom i klinčićima. Obratite samo pažnju da cimet koji kupujete bude cejlonski cimet jer druge vrste cimeta imaju visoke razine kumarina koji je otrovan za jetru. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 1 l čaja.
Sastojci
- 100 g usitnjenog sušenog đumbira
- 4 štapića cejlonskog cimeta
- 1 komad zvjezdastog anisa
- 1 l vode
- 1 limun
- 8 komada klinčića
- 4 velike žlice meda
Priprema
- U malo veću posudu ili lončić stavite usitnjeni sušeni đumbir, cejlonski cimet i zvjezdasti anis.
- U posudi na štednjaku prokuhajte vodu i prelijte vodu u posudu gdje ste prethodno dodali sve sastojke.
- Ostavite sadržaj da odstoji 15 minuta te ga povremeno promiješajte.
- Iscijedite limun i dodajte ga u čaj te još dodajte u tekućinu klinčiće i med.
- Sve dobro promiješajte i procijedite u bocu ili posudu.
- Čaj možete i podgrijati ili piti hladan.
Ljekovitost čaja od đumbira
Đumbir sam po sebi ima mnoga ljekovita svojstva od sprječavanje protuupalnih svojstava, sprječavanje mučnina, smanjenje krvnog tlaka pa sve do liječenja prehlade. Čaj od đumbira preporučuje se piti prije putovanja kako bi se smanjila mučnina prilikom vožnje, a također djeluje i pozitivno na probavu jer ublažava nadutost i smanjuje plinove. Ublažava i alergije i upale sinusa, a pospješuje i cirkulaciju te ublažava menstrualne tegobe kod žena.
Čaj od đumbira koristi se kod liječenja prehlade i kašlja te ublažavanja glavobolja, a korisno mu je dodati med i limun kako bi se povećala njegova ljekovita svojstva jer svi znamo da kod prehlada i upala med i limun imaju također ljekovita svojstva.
Čaj od đumbira moguće je i inhalirati, ali je potrebno biti jako oprezan kako se ne bi prouzročilo više štete organizmu nego koristi. Prije same konzumacije đumbira u obliku čaja potrebno je vidjeti da li ste na popisu osoba koje ne bi trebale koristiti đumbir.
Pripravak čaja od đumbira ne bi se smjelo davati djeci mlađoj od 7 godina te bi ga i trudnice trebale pažljivo uzimati jer iako pijenje čaja od đumbira pomaže kod mučnina pretjerana konzumacija može biti štetna za plod. Čaj od đumbira nemojte konzumirati prije spavanja jer vam to može uzrokovati nesanicu.
Ako osjetite da imate probavne smetnje, mučninu ili povraćate to su znakovi da ste pretjerali s konzumacijom čaja od đumbira. Previše đumbira kod dijabetičara može uzrokovati smanjenje razine šećera te se njima posebno preporučuje savjetovanje s liječnikom prije konzumacije čaja od đumbira.
Čuvanje i skladištenje
Kada pripremite čaj od đumbira najbolje ga je konzumirati odmah dok je topao. Ako pripremite veću količinu čaja možete ga ostaviti u boci i konzumirati i dok je hladan, ali se ne preporučuje da kuhate velike količine ovoga čaja i ostavljate već da ga pripremate prema potrebi.
U hladnjaku je najbolje držati svježi korijen đumbira koji vam treba prilikom pripreme čaja te po potrebi odrezati dio korijena, oguliti i naribati te pripremiti čaj. Prilikom držanja đumbira u hladnjaku stavite ga u papirnati ubrus i stavite u plastičnu vrećicu. Neoguljeni đumbir moguće je čuvati u hladnjaku do 3 tjedna, a ako korijen đumbira ogulite moguće ga je i zamrznuti te kao takav u zamrzivaču može biti i do 6 mjeseci.
Ako prilikom pripreme čaja koristite sušeni đumbir morate paziti da ne dođe u doticaj s vlagom i morate ga čuvati na suhom i hladnom mjestu. Čaj koji se priprema od suhog đumbira također se može pohraniti u bocu te konzumirati i kao hladan napitak. Također, ako možete, čaj od suhog đumbira svakako pripremajte u manjim količina i konzumirajte odmah nakon pripreme kako bi ovaj čaj bio što korisniji vašem zdravlju.
Berba i kupovina
Đumbir je moguće uzgojiti i u našem podneblju, ali ne smijete zaboraviti da ova biljka voli toplu klimu i bolje ga je zasaditi u posude koje je moguće, u slučaju zahlađenja, premjestiti na toplije mjesto. Najbolje je posude sa zasađenim đumbirom držati na sobnoj temperaturi kako korijen đumbira ne bi propao, a najidealnija temperatura za uzgoj je 15°C, a ako temperatura padne ispod nule dolazi do smrzavanja i propadanja korijena odnosno ploda. Najbolje je zato korijen đumbira zasaditi u posudu ili u staklenik, jer se pokazalo da ga je u našim krajevima gotovo nemoguće zasaditi na otvorenom u prirodi.
Berba đumbira uključuje vađenje đumbira koje se može obavljati tijekom cijele godine ako posude sa zasađenim đumbirom držite u prostorima s adekvatnom temperaturom. Nakon što posadite đumbir prve plodove možete očekivati već nakon 3 mjeseca, a najjednostavniji način sadnje je pomoću korijena. Korijen koji na sebi ima izdanke potrebno je ostaviti u vodi 2 dana nakon kojih se korijen sadi u zemlju i dobro se zalijeva u narednim danima.
Kada se govori o berbi đumbira prvenstveno se misli na vađenje i korištenje korijena biljke, ali manje je poznato da su i stabljika i lišće jednako jestivo. Prilikom konzumacije stabljike i listova važno je znati da se biljka ne smije previše prorijediti jer će to dovesti do slabijeg korijena koji će početi gubiti okus. Đumbir je nakon sadnje spreman za berbu kada vidimo da je stabljika narasla barem 1 m visine i da je cvijet otpao. Tada je korijen đumbira dovoljno zreo da ga možemo izvaditi, a to je otprilike 5 mjeseci nakon sadnje.
Postoje dvije varijante vađenja korijena đumbira. Prva je da odrežete stabljiku i lišće te izvadite cijeli korijen i iskoristite baš cijeli korijen, a druga varijanta je da odrežete dio korijena s izdancima ili stabljikama i ponovo posadite u posudu i nastavite ga održavati kao i prethodnu sadnicu đumbira. Prilikom vađenja korijena budite nježni i nastojte s oštrim predmetima ne oštetiti korijen đumbira kako bi ga mogli što dulje skladištiti.
Ako nemate mogućnosti sami uzgojiti đumbir možete ga nabaviti i u trgovini. Najpoznatiji proizvođači đumbira u svijetu trenutno su Jamajka, Kina, Nigerija i Indija. U trgovini ga možete naći kao sirov ili samljeven i osušen u prah.
Za pripremu čaja preporučuje se kupnja svježeg đumbira jer se mljeveni i osušeni đumbir koristi kao začin u jelima. Svježi đumbir dostupan je u trgovinama koje prodaju specijalizirane namirnice ili u prodavaonicama zdrave hrane. Kada kupujete đumbir obratite pažnju da je plod đumbira koji kupujete čvrst i gladak te da ima karakterističan oštar miris te je poželjno da je što duži jer je to znak da je zreliji što znači da je više aromatičniji. Ako primijetiti da je korijen već naboran i smežuran nemojte ga kupovati niti koristiti jer takav može biti štetan za zdravlje jer je došlo unutar samog ploda do kemijskih promjena i konzumacija takvog đumbira bi mogla naštetiti zdravlju.
Ne zaboravite da bilo da đumbir uzgajate ili ga kupujete prilikom prerade i korištenja morat ćete oguliti koru đumbira pošto ona nije jestivi dio ove biljke.
Savjeti
Svaki od navedenih recepata možete i prilagoditi vašem ukusu. To ćete napraviti tako da ako osjetite da vam je prema nekom od recepata okus ili miris preintenzivan jednostavno samo smanjite količinu đumbira uz iste količine ostalih sastojaka. Tako izradit ćete blažu verziju koja će vam bolje odgovarati. Naravno, preporučuje se prvo napraviti po izvornoj recepturi koja je gore navedena te u sljedećim pripremama mijenjati količinu đumbira prema ukusu.
Ako slučajno nemate ribež ili ne volite ribati đumbir jer mislite da ćete uništiti njegove hranjive sastojke, đumbir možete i nasjeckati na manje kockice ili trakice po želji. Pripravak čaja neće vam biti različit s obzirom na način na koji narežete sastojke.
U čaj đumbira i kurkume dobro je dodati malo crnog papra koji pomaže da se iz kurkume izvuče kurkum i poveća ljekovito djelovanje ovoga čaja.
Ako čaj volite piti u ljetnim mjesecima, dodajte mu kockicu leda, list mente i malo ocijeđenog limuna. Ovako pripremljen napitak se čuva u hladnjaku za vrijeme ljetnih mjeseci i predstavlja prirodan i osvježavajući napitak.
Upotreba u kuhinji
Đumbir se većinom u kulinarstvu koristi kao začin i to pretežno u azijskoj kuhinji dok je čaj od đumbira najbolje konzumirati sam ili pak uz neke suhe kekse koji nemaju neki istančan okus.
S obzirom na to da čaj od đumbira ima ljekovita svojstva pretežno se sam konzumira kao ljekoviti napitak. A zbog jake arome i specifičnog okusa nije ga preporučljivo kao napitak kombinirati s drugim jelima koji imaju također jake arome.
Foto: Leon_Ting / Pixabay
Zimnica od đumbira
Odgovori