Kadulja je iznimno ljekovita biljka koja je svoju svrhu našla i u pripremi čaja. Kadulja se još naziva i salvija, žalfija i pitomi pelin. Od davnina se koristi u narodnoj medicini i ima mnoga ljekovita svojstva koja potječu iz koncentracije tujona koji se nalazi u lišću kadulje. Tujon kao sastojak koji se nalazi u ovoj biljci ima antibakterijsko, antifungicidno i antivirusno djelovanje. Kadulja se preporučuje pretežno za upale grla.
Kao i kod svih ljekovitih biljaka i njihovih pripravaka, ni s čajem od kadulje ne treba pretjerivati i treba ga konzumirati u umjerenim količinama. Osim načina konzumacije kod pripreme čaja od kadulje važno je da obratite pažnju na način i proces sušenja kadulje kako bi sačuvali okus i miris ove biljke. Za pripremu domaćeg čaja od kadulje nećete trebati puno sastojaka, a moći ćete u njemu uživati tijekom cijele godine.
Karakteristike kadulje
Kadulja je samonikla zeljasta višegodišnja biljka koja ima drvenastu stabljiku koja je zelene, a ponekad i ljubičaste boje. Korijen je jak, račvast i drvenast te se dobro ukorjenjuje. Raste u niskim grmovima koji u prosjeku narastu između 40 i 50 cm visine te opstaje u adekvatnim uvjetima šest do sedam godina. Donji dijelovi stabljike su drvenasti dok su gornji zeljasti i puni listova. Listovi kadulje su mali i ovalni i po sebi imaju male sitne dlačice, koji mogu biti od bijele, plave i ružičaste boje. Formiraju se na vrhu stabljike u male klasove i koriste se za pripravljanje raznih proizvoda kao što su čaj i eterično ulje.
Cvjetovi kadulje nalaze se na vrhu biljke i cvjetaju u prosjeku mjesec dana (od ožujka do srpnja). Cvijet ima tučak i prašnike te se sastoji od 2 do 8 cvjetova. Cvijet kadulje ima ugodan i opor miris koji privlači razne kukce. Otporna je na sušu i voli osunčana područja koja nemaju previše vlage. Zbog toga uspijeva na Mediteranu i u toplijim krajevima, ali se može uzgajati i u kontinentalnim područjima samo što tada zahtjeva sadnju na mjesta koja nisu u sjeni već su dobro osunčana.
Kadulja u sebi sadrži razne vitamine kao što su vitamin A, C i vitamin B kompleks te određene količine kalcija i kalija koji imaju blagotvoran učinak na zdravlje ljudi.
Sušenje kadulje
Ako kadulju uzgajate sami ili ste dobili od prijatelja ili rodbine svježe listove s kojima ne znate što napraviti, imamo ideju za vas. Zašto ih ne biste osušili i napravili ukusan čaj koji je dobar za vaše zdravlje. Listove kadulje je lako osušiti jer sadrže relativno malo vlage.
Sušenje kadulje vrlo je jednostavan proces koji je isti gotovo za sve ljekovite biljke sličnih karakteristika. Neki navodi govore kako je stabljike kadulje ili listove najbolje povezati u svežnjeve i objesiti u sjenovitoj i ventiliranoj prostoriji. U takvim uvjetima potrebno ju je sušiti oko dva tjedna što naravno ovisi i o količini kadulje s kojom raspolažete. Ako su snopovi veći onda će proces trajati duže kako bi se sve stabljike, pa čak i one koje su u unutrašnjosti snopa, osušile.
Želite li ubrzati proces to možete napraviti i pomoću sušenja u pećnici što će rezultirati suhim listovima kadulje za nekoliko sati ili pomoću dehidratora.
Sušenje na zraku
Prilikom sušenja na zraku lišće je prvo potrebno odvojiti od stabljike zbog toga što listovi gusto rastu na stabljici te će se brže sušiti ako ih odvojite od stabljike. Potrebno je odvojiti list po list trganjem ili rezanjem sa škarama. Nemojte uzimati oštećene listove koji su pocrnjeli jer takvi će listovi nakon sušenja pokvariti okus čaja. Uklonite sve listove koji na sebi imaju nametnike ili ostatke paučine i oštećenja od kukaca.
Kada ste sakupili dovoljno lišća koje namjeravate sušiti, operite ih pod hladnom vodom i ocijedite tako što ćete ih poslagati na pamučnu krpu i lagano tapkanjem pokupiti ostatke vode. Listove možete i staviti u cijedilo i isprati pod mlazom hladne vode.
Kada vidite da je krpa upila vodu s lišća počnite ga skupljati u male snopove tako što ćete ih slagati jedan na drugi na dijelu reznice odnosno donjeg dijela lista. Reznica je dio lišća koji je bio pričvršćen za stabljiku. U snop nemojte stavljati više od 10 listova kako bi se listovi što brže i lakše osušili. Svežite ih koncem ili gumicom pri kraju listova i ostavite konac dužine minimalno 10 cm tako da ga možete objesiti. Imajte na umu da ćete tijekom sušenja morati stegnuti snop nekoliko puta jer se lišće prilikom sušenja sužava.
Snopove lišća kadulje objesite u dobro prozračenoj i suhoj prostoriji do koje ne dopire izravna sunčeva svjetlost. Najbolje je da je prostor na kojemu se suši zatvoren i da se ne suši vani na zraku. Sušenje u zatvorenoj prostoriji osigurat će joj bolju mogućnost da zadrži miris i okus. Svaka 2 - 3 dana razvežite snop i presložite lišće te ponovno svežite kako bi se što bolje i ravnomjernije sušilo. Ako živite na vlažnom području ili u kući ili stanu i nemate prostoriju koja je pogodna za sušenje odaberite neki od drugih načina sušenja kao što su pećnica ili dehidrator za voće i povrće.
Sušenje listova kadulje na zraku traje u prosjeku 7 - 10 dana. Sami ćete morati procijeniti da li je lišće suho, a to ćete znati kada se počne lomiti i kada bude suho na dodir. Ako ne procijenite dobro da je lišće suho te ako ostane vlažno s vremenom će postati pljesnivo, a samim tim i neupotrebljivo.
Sušenje kadulje u dehidratoru
Ako želite bržu metodu sušenja lišća kadulje možete to učiniti pomoću dehidratora. Lišće koje ste prethodno pripremili na način kao za sušenje na zraku, što uključuje skidanje lišća sa stabljike trganjem ili rezanjem, pranje pod mlazom hladne vode te sušenje na krpi, stavljate u ovome slučaju na rešetke dehidratora.
Najbolja temperatura za sušenje listova kadulje u dehidratoru je 34 - 45°C. Iako će sušenje na nižoj temperaturi potrajati, listovi kadulje neće izgubiti svoju aromu. Lišće na rešetke dehidratora složite u jednom sloju s manjim razmakom između svakog lista. Ovako poslagano lišće morat ćete sušiti 1 - 4 sata ovisno o količini lišća koje sušite i količini vlage koje sadrže, ali i jačini dehidratora. Svakih pola sata provjerite u kojoj je fazi sušenja lišće. Kada je lišće suho znat će ako uzmete list u ruku i on se počne mrviti.
Sušenje kadulje u pećnici
Još jedan način sušenja listova kadulje za čaj je u pećnici. Lišće koje ste prethodno otkinuli sa stabljika i oprali pod mlazom hladne vode prije stavljanja na sušenje u pećnicu potrebno je složiti na pleh od pećnice obložen papirom za pečenje, u jednom sloju tako da se ne dodiruju i da ima mjesta između njih. Temperaturu postavite na najnižu, a maksimalna temperatura ne bi trebala biti veća od 80°C. Listove je potrebno sušiti sporo na što nižoj temperaturi kako se ne bi izgubila aroma kadulje.
Ako pećnica nema mogućnost ventilacije, ostavite vrata pećnice malo otvorena kako bi vlaga mogla izlaziti. Nakon 30 minuta sušenja, preokrenite ih kao bi se ravnomjerno sušili, a zatim vratite u pećnicu i sušite listove još pola sata.
Listovi kadulje trebali bi biti suhi nakon sat vremena sušenja u pećnici (pola sata prije okretanja i pola sata nakon okretanja). U drugih pola sata sušenja provjerite je li lišće suho svakih 15 minuta kako ih ne bi presušili. Znat ćete kada su suhi kada vam se počnu mrviti pod prstima.
Domaći čaj od kadulje
Čaj od kadulje najpoznatiji je za liječenje upala grla, ali se koristi i kao oblog za rane te za ispiranje usta i grla. Ovaj pripravak i sami možete pripremiti ako imate suhe listove kadulje. Ono što je važno je da ne pretjerate s konzumacijom istog. Navedeni sastojci dostatni su za jednu šalicu čaja od 240 ml. Dio tekućine tijekom kuhanja ispari.
Sastojci
- 1 mala žličica suhih listova kadulje
- 250 ml vode
Priprema
- U posudu stavite vodu i stavite na štednjak te pustite da prokuha.
- U šalicu stavite žličicu suhih listova kadulje. Prelijte kadulju s prokuhanom vodom.
- Poklopite šalicu s tanjurićem i ostavite da odstoji 5 minuta.
- Sadržaj šalice procijedite u drugu šalicu i pustiti da se čaj ohladi 5 minuta, a zatim ga možete piti.
- Po želji ga možete zasladiti šećerom ili medom te dodati i sok svježeg limuna.
Čaj od kadulje za ispiranje usne šupljine
Čaj od kadulje osim što se može piti može se koristiti i za ispiranje usne šupljine i sprječavanje upale grla. Takav čaj morate pripremati na drugačiji način i sastojke dozirati u malo većoj količini. Navedena količina sastojaka dovoljna je za šalicu čaja od kadulje zapremnine 240 ml. Dio vode će tijekom kuhanja ispariti.
Sastojci
- 3 male žličice suhih listova kadulje
- 300 ml vode
Priprema
- U posudu stavite vodu i prokuhajte na štednjaku.
- U šalicu stavite listove suhe kadulje.
- Sadržaj šalice prelijte s prokuhanom vodom te poklopite šalicu s tanjurićem.
- Sadržaj šalice ostavite da odstoji 10 minuta, maknite tanjurić i ostavite ga još 5 minuta otkrivenog kako bi se ohladio.
- Čaj procijedite u drugu šalicu i nakon toga možete ispirati usta s njim.
- Važno je da ne gutate čaj jer zbog velike koncentracije kadulje u malo vode može biti štetan za vaše zdravlje.
Čaj od kadulje i mente
Kadulja je jedna od biljki koja se savršeno slaže i u kombinaciji s raznim začinima tako da svakako isprobajte ovu kombinaciju okusa. Posebnost ovoga čaja je i u tome što koristite svježe listove kadulje pa ako nemate vremena za sušenje možete isprobati ovu brzu varijantu napitka. Navedeni sastojci dovoljni su za 5 šalica zapremnine 240 ml. Dio vode tijekom kuhanja ispari.
Sastojci
- 1,5 l vode
- 1 štapić cimeta
- 1 klinčić
- 20 listova svježe kadulje
- 20 listova svježe mente
Priprema
- U posudu stavite vodu da prokuha na štednjaku.
- U prokuhanu vodu stavite štapić cimeta i klinčić i ostavite da kuha 3 minute.
- Posudu maknite da štednjaka i stavite listove mente i kadulje. Posudu poklopite s poklopcem i ostavite sve da odstoji 10 minuta.
- Nakon 10 minuta sadržaj posude promiješajte i procijedite te prelijte u šalice.
- Ako vam nije dovoljno slatko dodajte med ili šećer.
Ljekovitost čaja od kadulje
Čaj od kadulje povoljno djeluje na ljudsko zdravlje. Pomaže kod bakterijskih i gljivičnih te virusnih upala grla, liječi i želučane i crijevne te žučne probleme. Koristi se i za ispiranje usne šupljine odnosno liječenja bolesti grla i krajnika.
Pomaže kod kašlja, hunjavice i prehlade. Osim kod vanjskih ozljeda i upalnih procesa dokazano je njegovo pozitivno djelovanje na smanjenje kolesterola i glukoze u krvi. Svi navedeni pozitivni učinci djeluju samo za vrijeme konzumacije čaja, nakon što se prestane s konzumacijom nestaju i pozitivni učinci.
Kod žena se pokazalo da konzumacija čaja od kadulje tijekom menopauze sprječava pojavu valunga i pretjeranog znojenja. Također pomaže i kod umanjenja naglih promjena raspoloženja i depresije.
Važno je napomenuti da se ne preporučuje pretjerana uporaba ovoga napitka. Preporučuje se dnevna doza od najviše 2 - 3 šalice čaja od kadulje te je potrebno savjetovanje s liječnikom prije veće konzumacije ovoga napitka.
Čuvanje i skladištenje
Suhe listove kadulje nakon sušenja možete samljeti među prstima ili protrljati kroz dlanove i čuvati u posudama koje se mogu hermetički zatvoriti (staklenci, plastičnoj posudi ili vrećici s patentnim zatvaračem).
Važno je da suho lišće ne spremate u vlažne posude jer to može dovesti do kvarenja suhog lišća i pojave plijesani koja će vam uništiti sušene listove i bit će neupotrebljivi za čaj.
Staklenke i posude sa sušenim lišćem kadulje čuvajte na suhom i hladnom mjestu kako se ne bi izgubila aroma i boja sušene kadulje. Ako je posuda prozirna svakako ju čuvajte na tamnom mjestu kako ne bi izgubila boju.
Berba i kupovina
Kadulja se inače sakuplja kosidbom, ali za branje u svrhu sušenja neće vam trebati neki poseban proces. Dovoljno je da poberete listove s biljke. Pazite da ne oberete previše lišća kako bi se biljka mogla oporaviti i kako bi mogli izrasti novi listovi.
Lišće je najbolje brati srpnju ili tijekom listopada kada biljka u sebi ima najviše ljekovitih svojstava i u vrijeme kad nema vlage u zraku i kada je suho razdoblje godine.
Uzgoj kadulje
Ako imate vrt u mediteranskom djelu Hrvatske lako ćete uspjeti uzgojiti ovu biljku. Sjeme možete posaditi direktno u zemlju ili kupiti presadnice. Sjeme se sije tijekom ožujka i travnja dok se presadnice sade u zemlju u listopadu ili studenom ili prije travnja. Ako živite u kontinentalnom djelu zemlje gdje preko zime možete očekivati i mraz i snijeg te je kadulju najbolje posaditi u posude koje možete unijeti u kuću ili u neku zatvorenu i topliju prostoriju.
Uzgoj kadulje zahtjeva sadnju u toplim klimatskim uvjetima. Ne možete očekivati da ako ju sadite u hladnijim područjima da ćete imati dobar urod. Kadulja klija na temperaturi od 12°C do 15°C, no moguće je klijanje i na 6°C - 8°C, ali s manjim urodom i puno sporije.
U prvoj godini nemojte očekivati urod jer rijetko cvate. U kontinentalnom dijelu zemlje, gdje se preporučuje sadnja u posude, cvijeta početkom svibnja i traje do kraja lipnja. Prilikom izbora posude imajte na umu da ova biljka ima jak korijen i da ju morate saditi u duboke posude. U slučaju da se previše proširi morat ćete ju presaditi u veću posudu. Ako ne bude imala dovoljno prostora za rast, kadulja će se početi sušiti i gubit će lišće.
Foto: congerdesign / Pixabay
Zimnica od kadulje
Odgovori