Na našem području lavanda se prvi puta pojavljuje u 18. stoljeću kada je dopremljena na otok Hvar gdje je do danas ostala zaštitni znak otoka jer se upravo tamo najviše uzgaja. Iako svojim izgledom uljepšava mnoge vrtove i okućnice od davnina se koristi i u ljekovite svrhe te se od nje pripremaju eterična ulja, masti, ali i čaj.
Čaj od lavande nježnog je okusa, ali aromatičnog mirisa i pomaže kod nesanice i umirivanja organizma. Za pripremu se koriste suhi ili svježi cvjetovi lavande za koju je najbolje da je organski uzgojena i ne tretirana s raznim pesticidima. Svakako bi bilo dobro kada bi se koristila takozvana prava lavanda koja je blažeg i finijeg mirisa za razliku od hibridnih sorti koje sadrže veću količinu kamfora.
Karakteristike lavande
Lavanda je višegodišnji zimzeleni mirisni polugrm koji potječe iz porodice usnača. Samonikla je biljka koja može doživjeti i do 30 godina, a postoji prava lavanda i hibridne vrste koje su nastale tijekom godina križanjem raznih sorti. Hibridne vrste sadrže veće doze kamfora i jačeg su mirisa i okusa od prave lavande te se zbog toga hibridne vrste najčešće ne koriste u pripremi proizvoda za medicinske svrhe.
Stabljika lavande može biti od 40 cm do 100 m visine, dok je grm promjera od 80 do 150 cm. Donji dio stabljike je drvenast dok su gornje grane tanje i na njima se nalaze zeleni listovi. Listovi su tanki i uski te tamnozelene do sivozelene boje i imaju cjelovite rubove. Na grani su nasuprotno raspoređeni i s donje strane imaju male sitne bijele dlačice. Grm lavande ostaje postojan i tijekom zime te se u proljeće počinju razvijati novi mladi listovi koji su svjetlije boje od starih. Korijenski sustav lavande je vrlo jak i izdržljiv te ima mnogo malih žilica koje se granaju iz nekoliko glavnih.
Cvijet lavande je karakteristične ljubičasto plave boje i u obliku je klasa na kojemu se nalazi mnoštvo manjih cvjetova. Miris cvijeta je intenzivan i karakterističan i traje sve dok biljka cvijeta, a to je razdoblje od lipnja do kolovoza. Cvjetanje lavande traje oko 30 dana i u tom periodu se i beru kako bi se koristili u medicini ili kozmetičkoj industriji. Miris lavande potječe iz eteričnog ulja koje se skuplja u cvijetu te najveći udio ulja nalazi se u pravim sortama lavande.
Sušenje lavande
Za pripremu čaja od lavande koriste se cvjetovi koji se nakon branja trebaju osušiti. Čaj od lavande možete praviti i od svježih cvjetova, ali ako ga želite praviti i nakon što lavanda prestane cvjetati onda ih je najbolje osušiti i spremiti za kasniju upotrebu.
Cvjetovi se suše kao i sve ostale vrste aromatičnih biljaka samo je karakteristika ove biljke da zbog klasasti cvjetova se može sušiti i povezana u snopove. Ali prije procesa sušenja svako se pobrinite i odstranite zaostale insekte koji bi mogli naštetiti biljci tijekom, ali i nakon sušenja. Cvjetove prije sušenja nemojte prati u vodi niti ih stavljajte na sušenje ako su vlažni.
Sušenje na zraku
Pošto se bere u ljetnim mjesecima lavandu se lako može osušiti na zraku odnosno u prozračnoj prostoriji. Lavandu ako sušite na zraku možete povezati u male buketiće ako ste cvjetove brali zajedno sa stabljikom. Dužina stabljike trebala bi biti minimalno 10 cm kao bi ju mogli povezati, ali i kako bi ostala prostora među cvjetovima kako bi se zrak mogao strujati između njih. Buketiće lavande je potrebno objesiti na zategnutu žicu ili uže na sjenovito, ali prozračno mjesto. Cvjetove možete sušiti i poslagane na ravnu površinu na koju ste stavili pamučnu krpu, ali tada ih ne vežite u snopove nego slažite jedan do drugoga. Nikada ih kod sušenja ne izlažite izravnoj sunčevoj svjetlosti kako ne bi izgubili nutritivna svojstva i eterična ulja. Ako ih sušite u prostoriji morate ih staviti u prozračnu i suhu prostoriju te sušiti sve dok na dodir ne postanu suhi i lomljivi.
Vrijeme sušenja ovisit će o prostoru gdje cvjetove sušite, ali i vremenskim uvjetima, ali optimalna temperatura sušenja je od 30°C do 32°C u prva 24 sata sušenja dok je poslije toga dobro ju sušiti na temperaturi od 28°C. Nakon što se cvjetovi osuše potrebno ih je pažljivo odvojiti od stabljike pazeći da se previše ne ospu s klasića. Možete ih odrezati škarama ili otrgnuti te nakon toga spremiti u posude ili papirnatu vrećicu. Vrijeme u kojemu možete očekivati da će se biljka osušiti je oko mjesec dana, ali svaki dan provjeravajte sirovinu da ju nisu napali nametnici i da li se suši.
Sušenje u dehidratoru
Ako posjedujete dehidrator, lavandu možete osušiti i u ovome uređaju na vrlo jednostavan i brz način. Cvjetove možete sušiti na temperaturi od 40°C do 50°C u periodu od 5 do 6 sati, a ako želite ubrzati proces možete dehidrator postaviti na 85°C do 100°C te će vam tada cvjetovi biti suhi u roku od 2 sata. Prilikom sušenja na višim temperaturama obavezno sirovinu provjeravajte svakih 15 minuta kako ne bi izgorjela. Cvjetove je potrebno nakon berbe staviti na rešetke dehidratora tako da se ne preklapaju jedan preko drugoga. Kada cvjetove sušite u dehidratoru onda nije potrebno da imaju stabljike te ih možete odrezati. Nakon što ste cvjetove osušili, ostavite ih da se ohlade te ih spremite.
Sušenje u mikrovalnoj
Cvjetove lavande možete sušiti i u mikrovalnoj pećnici, ali tada morate biti oprezni jer cvjetovi vrlo lako mogu izgorjeti ili se presušiti. Zato je najbolje koristiti metodu umjerene do jake temperature mikrovalne pećnice s vremenom sušenja od 30 sekundi. Ubrane cvjetove odnosno klasove posložite jedan do drugoga na tanjur te ga stavite u mikrovalnu. Između svakoga ponavljanja sušenja, cvjetove je potrebno okretati kako bi se ravnomjerno osušili. Broj ponavljanja sušenja ovisi i veličini cvjetova, ali i jačini mikrovalne koju posjedujete i temperature koju ste odabrali. Ako mikrovalnu stavite na manju temperaturu trebat ćete više puta ponavljati proces sušenja dok ako povećate temperaturu postoji mogućnost da će vam se sirovina i nakon drugoga sušenja već presušiti. Zato je potrebno pažljivo rukovati s mikrovalnom kako ne bi došlo do uništenja sirovine.
Sušenje u pećnici
Prilikom sušenja lavande u pećnici postavite temperaturu na maksimalno 40°C te cvijet ostavite da se suši od 2 do 4 sata ovisno o pećnici koju imate. Ako imate sustav ventilacije u pećnici uključite ga, a ako ga nemate, vrata pećnice ostavite malo otvorena kako bi vlažni zrak mogao izlaziti. Cvjetove posložite na pleh na koji ste stavili papir za pečenje kako cvjetovi ne bi izgorjeli. Pleh stavite u pećnicu i svakih pola sata provjeravajte stanje sirovine te kada primijetite da su promijenili boju i da su suhi na dodir izvadite ih iz pećnice te ostavite da se ohlade prije konzumacije.
Domaći čaj od lavande
Čaj od lavande je blagog i nježnog okusa, ali aromatičnog mirisa koji ne odgovara svim ljudima. Zato za početak ne konzumirajte u prevelikim količinama jer sadrži sastojke koji utječu na smirivanje ljudskog organizma. Prevelika konzumacija može dovesti do bezvoljnosti, letargije i povećanog umora i želje za spavanjem.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 240 ml čaja od lavande.
Sastojci
- 1 mala žlica sušenih ili svježih cvjetova lavande
- 250 ml vode
Priprema
- U posudu stavite vodu i ostavite na štednjaku da prokuha.
- Cvjetove suhe lavande stavite u šalicu i prelijte s vrelom vodom. Poklopite šalicu s tanjurićem i ostavite da odstoji 5 minuta.
- Čaj procijedite i zasladite po želji sa žlicom meda, ali ga možete konzumirati i nezaslađenog.
Čaj od lavande i kamilice
Želite li čaj koji će vam pomoći kod nesanice, ali i ublažiti jaku aromu lavande, možete pripremiti čaj od lavande i kamilice. Kamilicu možete sami uzgojiti i osušiti na isti način kao lavandu, ali suhe cvjetove možete i kupiti u specijaliziranim trgovinama ili supermarketima.
Kombinacija ove dvije biljke smirit će organizam i pomoći kod smanjenja stresa te opustiti tijelo prije spavanja. Prilikom konzumacije ovakvih kombinacija dvije biljke koje smiruju budite jako oprezni i čaj konzumirajte u manjim količinama.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 240 ml čaja od lavande i kamilice.
Sastojci
- 1 mala žlica suhih cvjetova lavande
- 1 mala žlica suhih cvjetova kamilice
- 250 ml vode
Priprema
- U posudu stavite vodu i ostavite ju na štednjaku da prokuha.
- U šalicu stavite suhe cvjetove lavande i kamilice te ih prelijte s vrelom vodom.
- Ostavite čaj da odstoji 10 minuta te nakon toga procijedite cvjetove pomoću cijedila.
- Čaj možete zasladiti s medom po želji i konzumirajte jednu šalicu prije spavanja.
Uzgoj lavande
Lavanda se na našem području najčešće uzgaja u primorskim krajevima gdje se pojavljuje i kao samonikla biljka. Najpoznatije stanište u Hrvatskoj je otok Hvar gdje su se prvi put pojavile sadnice biljke. Iako se Primorje smatra najvažnijim staništem lavande ona se može uzgajati i u kontinentalnom dijelu zemlje gdje čak može prezimiti i teže zime kada ima snijega, a u stanju mirovanja podnosi temperature i do -20°C.
Lavanda uspijeva na kršovitim, suhim i toplim područjima gdje su suha i sunčana staništa. Jedini klimatski uvjeti koji štete stabljici ove biljke su pretjerana vlaga i mraz, a u kontinentalnom dijelu može podnijeti i teže vremenske uvijete samo ako je u području zaštićenom od vjetra koje je osunčano. Može su uzgajati na otvorenim površinama, ali i u posudama na balkonu i kuhinji.
Može se uzgojiti iz sjemena u proljeće ili poluzrelim reznicama u ljeto. Sjeme lavande je klijavo čak i do 4 godine nakon skupljanja, a klija vrlo dugo i to čak do dva mjeseca nakon sijanja. Biljka uzgojena iz sjemena jako sporo raste, a cvijet najčešće ne daje u prvoj godini rasta. Uzgoj iz reznica je puno brži te već u prvoj godini nastaje bujni grm koji može dati prve cvjetove.
Nakon prve godine grane lavande obrezuju se krajem svibnja na visinu od 8 cm do 10 cm te se tako oblikuje grm. Biljka se ponovo obrezuje druge godine i tada se grane režu na visinu od 15 cm do 18 cm kako bi se provelo zadnje oblikovanje grma. Nakon toga grm se u narednim godinama više ne reže niti oblikuje već se samo režu cvjetovi.
Svake godine biljku je potrebno okopati kako bi tlo bilo prozračno, a korov treba uklanjati prije početka vegetacije. Nove biljke potrebno je saditi svakih 6 do 8 godina, ako želite imati veliku količinu cvjetova za preradu.
Berba i kupovina
Lavanda se za potrebe pripreme čaja bere kada cvjetovi još nisu procvjetali ili su u početcima cvjetanja. Cvjetanje lavande počinje od lipnja pa da kolovoza i u prosjeku cvjetaju oko 30 dana. Cvjetove je potrebno brati u rano jutro kada nije vlaga i kada je lavanda suha ili u vrijeme sumraka. Ako ju berete nakon kiše ili rose može doći do pojave pljesni tijekom provođenja procesa sušenja. Za pripremu čaja najbolje ju je brati kada su otvorena prva dva do tri cvjeta na stabljici. Ako cvjetove berete već kada su svi cvjetovi procvjetali onda će vam se nakon sušenja cvjetovi osuti i svaki mali cvjetić će vam biti posebno, a ne u zajedničkom klasu. Kada je otprilike jedna četvrtina do jedna polovina cvjetova lavande u cvatu tada ćete nakon sušenja imati dio rascvjetanih cvjetova, a dio će vam biti još u pupovima te neće doći do tolikog osipanja cvjetova s klasa.
Optimalno vrijeme za žetvu je od sredine jutra do ranog prijepodneva, ali morate pripaziti da za vrijeme rezanja cvjetova nije jako vruće jer može doći do brzog uvenuća sirovine, ali se smanjuju i ljekovita svojstva i kvaliteta.
U komercijalnoj proizvodnji lavanda se bere posebnim strojevima, ali za potrebe berbe manjih površina od svega nekoliko grmova možete poslužiti ili škarama ili srpom. Prilikom berbe skidate samo cvijet zajedno sa stabljikom od minimalno 10 cm, a sirovinu je potrebno u što kraćem roku maknuti sa sunca i početi s procesom sušenja ovisno na koji način ste odlučili sušiti cvjetove.
U vrijeme cvatnje svježe cvjetove lavande možete kupiti i u specijaliziranim trgovinama zdrave hrane, ali i u trgovinama koje prodaju prirodnu kozmetiku. Najčešće se tada pakirani u buketiće koje sami kod kuće možete osušiti. U nekim prodavaonicama je moguće već i pronaći osušene buketiće lavande, ali i čaj od lavande koji je spreman za konzumaciju. Ako pak želite u svojoj kuhinji ili na balkonu uzgojiti manju sadnicu, takvu biljku možete pronaći u poljoprivrednim trgovinama. Ako se budete pridržavali osnovnih pravila uzgoja od takve biljke možete dobiti dovoljno sirovine za pripremu 3 do 4 šalice čaja.
Čuvanje i skladištenje
Sušeni cvijet lavande čuva se u zatvorenim plastičnim i staklenim posudama ili staklenkama. Važno je da je posuda u kojoj skladište cvijet suha i da ima poklopac koji se može hermetički zatvoriti. U takvim posudama se miris i aroma lavande može sačuvati i do godine dana iako je suhe cvjetove najbolje konzumirati u što kraćem roku. Nemojte ih čuvati u vlažnim prostorima, iako suhe cvjetove možete držati i u kuhinjskim elementima samo što dalje od štednjaka i vode.
Posude u kojima držite lavandu trebale bi biti što tamnije boje kako sunčeve zrake ne bi nepovoljno utjecale na nutritivne vrijednosti. Ako nemate posude u koje možete skladištiti lavandu onda suhe cvjetove možete spremiti i u papirnate vrećice koje je potrebno dobro zatvoriti i držati što dalje od izvora vlage.
Ljekovita svojstva
Lavanda je izrazito ljekovita biljka koja ima prvenstveno antiseptičko i antidepresivno djelovanje na ljudski organizam. Čaj od lavande koristi se kod smirivanja kašlja i grčeva dok je ljekovit i za ublažavanje simptoma prehlade, hunjavice, upale sinusa, ali i bronhitisa i bronhalne astme. Neka istraživanja pokazuju da pomaže i kod jačanja srca te stimulaciji cirkulacije krvi, ali regulira i probavu i potiče apetit.
Najvećim dijelom lavanda utječe na psihološko zdravlje kada konzumacija čaja pomaže kod smirivanja nemira i razdražljivosti, depresije, neuroze i nesanice. Konzumacija jedne šalice čaja od lavande opušta i ublažava depresiju te smanjuje anksioznost. Glavobolje, vrtoglavice i migrene također se liječe konzumacijom ovoga čaja koji se može koristiti ne samo oralno već i kao oblog u slučaju liječenja istegnuća, iščašenja, oteklina i drugih bolnih stanja povezanih s reumom, gihtom i artritisom.
Iako lavanda sadrži mnogo ljekovitih sastojaka ipak treba biti oprezan u konzumaciji čaja od lavande i ako imate neke zdravstvene probleme prije konzumacije posavjetujte se s liječnikom.
Odgovori