Lovorov list se inače koristi kao začin koji se dodaje jelima i kao takav je najpoznatiji u kulinarstvu. Najčešće se dodaje raznim varivima, grahu, gulašima, ali i prilikom kiseljenja glavica kupusa za zimnicu.
Lovorov list se ne konzumira zbog svoje posebne arome već se njegova jača strana ogleda u pozitivnom utjecaju na ljudsko zdravlje. Naime, lovor je poznat zbog svoga antiseptičkog i protuupalnog djelovanja.
Zbog svoje široke rasprostranjenosti puno se koristi na našem području, ali i uzgaja u priobalnim područjima. Osim što se koristi u kulinarstvu, od njega se priprema i čaj, a u nastavku vam donosimo detaljne upute i recepte za pripremu čaja od lovora te drugih začina uz koje se ublažuje gorčina koju lovor ispušta tijekom pripreme.
Karakteristike lovora
Lovor je biljka koje je rasprostranjena na području Europe, jugozapadne Azije i sjeverne Afrike. Voli sredozemna i mediteranska područja te toplu i vlažnu klimu. Zimzelena je grmolika biljka ili stablo koje se svrstava u porodicu lovora odnosno lovorika. Grm ili stablo može narasti do 18 m visine te prilikom rasta formira široku i gustu krošnju.
Kora lovorovog stabla je tanka i u prvim godinama rasta siva i glatka te s godinama postane tamna i hrapava. Deblo je promjera 60 cm, a korijen je dobro razvijen i duboko ukorijenjen. Listovi rastu spiralno i naizmjenično te su za granu pričvršćeni s peteljkom koja je dužine 0,5 cm. Površina lista je kožnata, sjajna i tvrda. Rubovi su glatki i ravni te je gornja strana lista tamnozelene boje dok je donja malo svjetlija. Listovi su dugi u prosjeku oko 10 cm te široki oko 3 cm i zašiljeni na vrhovima.
Cvijeta u ožujku i travnju i ima cvjetove promjera oko 1 cm, skupljeni su u čuperke i nalaze se u pazušcima listova. Cvijet se sastoji od četiri blijedožuta listića. Plod koji nastaje nakon cvjetanja je bobica tamne skoro pa crne boje koja je izdužena i promjera oko 1 cm. Svaka bobica sadrži po jednu sjemenku koja dozrijeva u kasnu jesen.
Sušenje lovora
Listovi lovora su kožnati stoga vrijeme njihovog sušenja na zraku može biti duže od sušenja neke druge vrste listova koji nemaju slične karakteristike lista. Nakon što se listovi osuše oni postaju gorki i imaju poseban miris. Listovi nakon sušenja gube svoju karakterističnu zelenu boju koja prelazi u maslinasto zelenu, a na nekim dijelovima i u bijelu.
Za sušenje izaberite velike i sjajne listove koji nisu oštećeni. Prije sušenja ih nije potrebno prati, posebno ako ih sušite na zraku, dok za sušenje drugim metodama važno oprati ih pod mlazom hladne vode lagano trljajući listove kako bi uklonili prljavštinu. Ako operete listove i sušite ih na zraku može doći do pojave pljesni na listovima i truljenja. Kao metode sušenja možete koristiti metodu sušenja na zraku, u dehidratoru ili pećnici te u mikrovalnoj pećnici.
Sušenje na zraku
Ako listove lovora odlučite sušiti prirodnim putem na zraku za to će vam trebati najmanje tjedan dana, pamučna krpa ili pleh te lovorov list. Na pamučnu krpu ili pleh posložite listove lovora jedan do drugog i ostavite ga u toploj, suhoj i prozračnoj prostoriji u kojoj nema vlage. Lovorov list će se sušiti oko 3 tjedna, a potrebno je svaki dan okretati listove kako bi se ravnomjerno osušili sa svih strana.
Da su listovi suhi znat ćete se kada im rubovi postanu oštri, lomljivi na dodir i počinju se mrviti. Peteljke nakon sušenja lagano odvojite s listova, ali tijekom sušenja ih obavezno ostavite na listovima kako bi ih lakše okretali.
Sušenje u pećnici
Listove lovora možete sušiti i u pećnici tako da oprane i kuhinjskom krpom posušene listove rasporedite na pleh jedan do drugoga. Pećnicu zagrijte na najmanju temperaturu, ovisno o pećnici, otprilike 30 - 40°C. Pleh na koji ste rasporedili lovorov list stavite u pećnicu i ostavite vrata pećnice otvorena 2 - 3 cm kako bi para mogla izlaziti van.
Ako imate ventilacijsku pećnicu, svakako preporučujemo korištenje ventilacijskog načina za bolje sušenje listova. Nakon 2 - 3 sata listovi lovora bi trebali biti suhi i, nakon što se ohlade, spremni za upotrebu. Ako primijetite da nisu suhi i lomljivi vratite ih u pećnicu i sušite sve dok vam se ne počnu mrviti pod prstima. Prilikom sušenja, lagano ih primite za peteljku i okrenite svakih pola sata.
Sušenje u dehidratoru
Dehidrator je kao stvoren za sušenja listova biljka, a lovor nije iznimka. Zbog svojih kožnatih listova zahtjeva malo duže vrijeme sušenja za razliku od listova ostalih biljaka. Na rešetke dehidratora postavite listove lovora tako da su posloženi jedan do drugoga. Temperaturu dehidratora stavite na 40°C i ostavite listove da se suše najmanje 2 sata. Nakon toga provjerite stanje listova i ako nisu još suhi, odnosno ne mrve se na dodir, produžite vrijeme sušenja za još sat vremena sve dok ne budu suhi. Vrijeme sušenja ovisi o dehidratoru koji koristite.
Sušenje u mikrovalnoj
Sušenje u mikrovalnoj pećnici najbrži je način sušenja lovorovog lista. U ovom slučaju stavite listove na tanjur i u mikrovalnu pećnicu na najveću temperaturu na 35 - 45 sekundi. Nakon toga listove izvadite i provjerite te ponovite postupak sve dok ne primijetite da su listovi suhi. Nemojte ih ostaviti da se suše u mikrovalnoj duže od 70 - 80 sekundi jer će tada početi gorjeti. Kada primijetite da se listovi sve više suše smanjujte vrijeme sušenja sve do zadnjih krugova sušenja kada ih je potrebno sušiti samo 10 - 20 sekundi na najjačoj temperaturi.
Čaj od lovorovog lista
Čaj od lovorovog lista možete pripremiti od svježih ili suhih listova koje prije pripreme napitka natrgajte na manje komade kako bi lovor ispustio svoju aromu tijekom stajanja u vodi. Listove možete i narezati nožem na sitnije dijelove, ali ga nemojte previše usitniti. Kao prihvatljivu doza čaja od lovora koju smijete popiti dnevno preporučuje se 2 - 3 šalice, ali nakon dužeg vremena konzumacije napravite pauzu kako ne bi naštetili organizmu. Ovako pripremljen čaj od lovora dobar je za ublažavanje kašlja, jačanja imuniteta kod prehlade i gripe. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 240 ml čaja od lovora.
Sastojci
- 250 ml vode
- 3 svježa ili suha lovora lista
Priprema
- U posudu stavite vodu i prokuhajte na laganoj vatri.
- U posudu stavite natrgane ili nasjeckane listove suhog ili svježeg lovorovog lista. Ako koristite svježe listove lovora obavezno ih prije stavljanja u šalicu operite pod mlazom hladne vode.
- Pustite da sve zajedno kuha 10 minuta na laganoj vatri.
- Posudu maknite sa štednjaka i poklopite s poklopcem te ostavite da stoji oko 10 minuta.
- Čaj procijedite u šalicu i po želji možete dodajte ocijeđeni limunov sok ili žlicu meda.
Čaj od lovora i cimeta
Čaj od lovora dobar je za probavu, a u kombinaciji s cimetom potiče probavu te regulira metabolizam. Dodavanjem cimeta u čaj od lovora regulirate razinu šećera što uvelike pomaže i kod mršavljenja. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 1 l čaja od lovora koji konzumirajte ujutro na prazan želudac.
Sastojci
- 1 l vode
- 1 mala žlica cimeta
- 6 suhih lovorovih listova
- 1 žlica meda
Priprema
- U posudu stavite vodu i na štednjak da prokuha.
- Kada voda prokuha, dodajte cimet i lovor te ostavite da svi sastojci kuhaju 5 minuta na laganoj vatri.
- Nakon 5 minuta čaj maknite s vatre i ostavite da se ohladi. Posudu poklopite s poklopcem.
- Nakon 5 minuta procijedite čaj u bocu ili staklenku koju možete zatvoriti s poklopcem.
- Kada se čaj ohladi možete ga početi konzumirati.
Čuvanje i skladištenje
Sušene listove lovorovog lista najbolje je upotrijebiti u roku od godine dana od sušenja. Što duže stoji, suhi lovorov list gubi svoju aromu i postaje bezukusan te jelu i čaju ne daje okus koji bi trebao, ali niti ljekovita svojstva po kojima je poznat. I kada se drži u dobro zatvorenim hermetičkim posudama gubi svoj pozitivne učinke na organizam te boju koja na kraju može biti i žuta ako ste ga držali izloženog sunčevim zrakama. Najbolja temperatura za čuvanje suhih listova lovorovog lišća je 18 - 24°C.
Ako napravite veću količinu čaja od lovora možete ga spremiti u staklenu bocu ili staklenku te ga konzumirati tijekom dana. Kada ga budete htjeli piti izvadite ga iz hladnjaka i podgrijte prije konzumacije.
Berba i kupovina
Za pripremu čaja potrebno je napraviti berbu listova. Listovi se beru u rujnu druge godine nakon sadnje biljke i suše odmah nakon berbe. Listovi se malo teže beru s grana zato što su jaki i žilavi. Prilikom berbe pazite da ne oberete previše listova tako da se drvo ili grm mogu obnoviti. Lovorovo drvo sadrži mnogo listova tako da ćete uvijek imati dovoljno sirovine za korištenje. Nikada nemojte brati mlade listove jer će tijekom sušenja poprimiti crnu boju.
Prilikom berbe preporučuje se berba jednog po jednog lista kako se list ne bi oštetio i kako bi ostao u jednom komadu prilikom sušenja. Berba lovorovog lista ne zahtijeva nikakvu posebnu opremu niti posebne vremenske uvijete tijekom berbe. Dovoljno je samo da listove ne čupate prejako kako ne biste slomili grane, ali preporučuje se berba u jutarnjim satima.
Osušene listove lovora možete kupiti u supermarketima ili u trgovinama specijaliziranim za prodaju čajeva dok se kao svježi ne prodaju nigdje. Možete ih naći u manjim pakiranjima gdje se nalazi 10 - 15 listova u vrećici od 5 g.
Uzgoj lovora
Lovor je biljka koja voli toplu i vlažnu klimu te se u našim krajevima uzgaja u priobalnim područjima kao što su Istra, Kvarner i Dalmacija. Može se uzgojiti i kao ukrasno stablo u parkovima na Sredozemlju i Mediteranu, ali i u većim posudama u kontinentalnom dijelu zemlje.
Razmnožava se pomoću sjemena, reznicama i položenicama. Ako ga uzgajate iz sjemena pripremite se na dugotrajan proces klijanja. Prilikom rasta zahtjeva velike količine vode te sunčano ili polusjenovito mjesto za rast. Tijekom rasta možete ga orezivati kako bi oblikovali krošnju ili grm, a zbog velikog korijena morate paziti da ako ga sadite u posudu da je posuda dovoljno velika.
Prilikom zimskim mjeseci posudu s biljkom ćete morati unositi u prostorije u kojima temperaturi nije niža od -6°C. U zatvorenim prostorijama potrebno je redovito vlažiti zrak oko biljke kao i same listove kako bi se osigurali uvjeti tropske klime, a što je najbolje raditi s plastičnom bocom koja ima raspršivač kojim možete špricati listove.
Ljekovita svojstva
Lovorov list u sebi sadrži mnoštvo minerala, a neki od njih su kalij, bakar, mangan, kalcij, željezo, cink, magnezij i selen. Vitamini su također dio njegovog sastava pa tako možemo naći vitamine B skupine koji su vrlo važni s ljudski metabolizam i održavanje hormonske ravnoteže te za rad živaca i mišića.
Čaj od lovora se koristi za liječenje probavnih bolesti, gihta, reume i nervoze te nesanice. Zimi se preporučuje konzumacija jer jača imunitet te čisti dišne puteve i ublažava kašalj, grlobolje i bronhitis.
Foto: Terri Cnudde / Pixabay
Odgovori