Maslačak je biljka koju se smatra korovom, ali posjeduje niz ljekovitih svojstava koji blagotvorno utječu na ljudski organizam. Cvjeta početkom proljeća i može se pronaći na svakoj livadi, u šumi ili pašnjaku te je prepoznatljiv po velikom žutom cvijetu. Čaj od maslačka moguće je pripremati od sušenog korijena, sušenih cvjetova maslačka i listova.
U komercijalnoj proizvodnji suši se korijen dok se čaj od cvjetova priprema većinom u proljeće u kućnoj proizvodnji, a listovi se mogu brati tijekom cijelog vremena rasta biljke. Najbolja priprema čaja je kad ga sami osušite jer ćete znati podrijetlo biljke, ali i to je li tretirana pesticidima (iako je, u većini slučajeva, maslačak samonikla biljka koja se ne tretira).
Zbog pristupačnosti i otpornosti na razne vremenske uvijete, maslačak je tijekom stoljeća opstao i rasprostranio se po svijetu. U prilog mu ide i činjenica da jedna biljka u sezoni može proizvesti i do 8.000 sjemenki koje postaju nove biljke i da sjeme može proklijati i nakon 600 godina stajanja. Sve navedeno upućuje na to da ćete ga vrlo lako nabaviti (vjerojatno i u svom dvorištu) i da već kroz nekoliko tjedana možete sami napraviti čaj od maslačka.
Karakteristike maslačka
Maslačak je trajna zeljasta biljka koja pripada porodici glavočika. Postoji 25 sorti, ali u Europi je najpoznatiji žuti maslačak sa rasperanim listovima. Prvi zapisi o njegovom podrijetlu sežu u Grčku, a od davnina se koristi za pripremu salata, ali i kao lijek u narodnoj medicini. Samonikla je biljka te ga je moguće pronaći na livadama, šumama i parkovima, oranicama i uz živice.
Korijen maslačka je vretenast i zadebljan te slabo razgranat. Dostiže dužinu oko 140 cm i dobro crpi vodu i hranjiva svojstva iz dubokih slojeva zemlje te je zbog toga i iznimno ljekovit. Stabljika je uspravna, ljepljiva, šuplja u unutrašnjosti i okruglog oblika, a može narasti 15 - 25 cm. Iz donjeg dijela stabljike razvijaju se listovi koji rastu prema gore. Listovi su složeni u prizemnu rozetu te su lancetasti ili linearni, s duboko urezanim perastim režnjevima s nazubljenjima. Središnji dio lista je uzak i ima jednu jaku središnju žilu te je jestiv i koristi se za pripremu čaja i salata.
Cvijet maslačka formira se na vrhu stabljike u proljeće te je izražene žute boje. Cvijet je u obliku glavice promjera 3 - 5 cm i sastoji se od puno malih latica. Donji dio cvijeta je zelene boje i sastoji se od listića koji završavaju sa šiljcima koji obavijaju žute latice kada je cvijet zatvoren. Cvijeta od proljeća pa sve do listopada, a nakon cvjetanja stvara se tamnosmeđa roška koja predstavlja sjeme pomoću kojega se maslačak razmnožava. Kako bi se lakše razmnožavao, na sjemenu se formiraju pahuljaste bijele dlačice koje vjetar raznosi. Cvijet se prije nego što se formira sjeme koristi za pripremu čaja nakon što se provede proces sušenja.
Sušenje maslačka
Maslačak je biljka koju je lako osušiti jer su listovi tanki dok je korijen dugačak i tanak. Duži proces sušenja zahtijevaju jedino cvjetovi koji su puni latica i zadebljani su sa zelenim listovima. Biljku možete sušiti na prirodan način na zraku ili pomoću raznih uređaja koji će vam ubrzati proces. Brže sušenje možete provesti pomoću pećnice, mikrovalne pećnice ili dehidratora.
Sušenje na zraku
Cvjetovi maslačka se prilikom sušenja moraju razdvojiti, odnosno svaki cvijet sušite zasebno te svakome ostavite dovoljno mjesta. Nemojte ih stavljati jedan do drugoga jer će se proces sušenja produžiti zbog nemogućnosti strujanja zraka oko latica. Korijen je prije sušenja potrebno oprati i dobro posušiti pamučnom krpom kako bi se uklonio višak vode kako se tijekom sušenja ne bi pojavila plijesan. Listove prije sušenja možete isto oprati, ali ako su ubrani na prostoru gdje nisu mogli doći u doticaj s pesticidima i drugim tvarima možete ih odmah sušiti.
Prilikom sušenja potrebno je na pleh koji ste obložili papirom za pečenje ili pamučnom krpom poslagati cvjetove, korijen i listove tako da se ne dodiruju i da svaki komad ima dovoljno mjesta oko sebe kako bi strujao zrak. Korijen, ako želite da se brže osuši, narežite na kolutiće odnosno po širini, prije sušenja (iako ga je lako izrezati i nakon sušenja).
Poslagane maslačke ostavite na prozračno mjesto vani ili u kući, ali nikada ih ne izlažite izravnoj sunčevoj toplini i svjetlosti nego ih ostavite da se suše u hladu. Za vrijeme povećane vlage u zraku nemojte ga sušiti na vani nego ga unesite u kuću . Vrijeme sušenja ovisit će o vremenskim uvjetima i prostoru u kojem ga sušite, ali listovi će vam se osušiti prvi, nakon korijen, a zatim cvjetovi. Najkraći period potreban za sušenje je tjedan dana za listove. Korijen i cvjetovi trebali bi biti suhi nakon 3 tjedna, ali svaki dan provjeravajte u kojoj su fazi te ih po potrebi okrećite svaka 2 - 3 dana kako bi se ravnomjerno osušili.
Sušenje u pećnici
Proces sušenja možete ubrzati tako da cvijet, korijen pa i listove stavite na sušenje u pećnicu. Ako imate ventilacijsku pećnicu, proces sušenja će vam biti puno lakši, ali kod starih pećnica prilikom sušenja morat ćete otvoriti vrata na 5 cm kako bi izlazila vlaga tijekom sušenja.
Svaki sušite posebno jer su različite strukture i zahtijevaju različitu dužinu i temperaturu sušenja. Cvjetove posložite na pleh obložen papirom za pečenje te zagrijete pećnicu na 45°C. Za sušenje korijena pećnicu zagrijete na 50°C, a za sušenje listova na 40°C. Vrijeme sušenja cvijeta je 1 - 2 sata ovisno o jačini pećnice, dok će vam za sušenje korijena trebati 1 - 3 sata, a za listove od 30 minuta - 1 sat. Konstantno provjeravajte svakih 15 minuta i kada primijetite da se volumen smanjio i da je na dodir biljka suha izvadite ju i ostavite da se ohladi prije skladištenja.
Sušenje u mikrovalnoj
Proces sušenja u mikrovalnoj pećnici sličan je procesu sušenja u pećnici samo što će vam trebati manje vremena za sušenje. Listove možete prethodno oprati i posušiti pamučnom krpom te ih posložiti na tanjur. Mikrovalnu postavite na najjaču temperaturu te stavite tanjur i ostavite listove da se suše minimalno 30 sekundi nakon čega ga stalno provjeravajte. Ako nisu dovoljno suhi, postupak ponovite još nekoliko puta sve dok ne dobijete listove suhe na dodir.
Prilikom sušenja korijena jačina mikrovalne treba biti na najvišem stupnju i sušite ga nekoliko puta u intervalima od 1 minute. Svaki put provjerite u kojem je stanju, a ako ste korijen prethodno narezali računajte na to da će vam trebati manje vremena za sušenje nego da sušite cijeli korijen u komadu. Mikrovalna nije najbolji odabir za sušenje cvjetova, ali ako želite ubrzati proces onda ćete trebati više puta postaviti mikrovalnu na 1 minutu, za razliku od sušenja korijena.
Sušenje u dehidratoru
Ako posjedujete dehidrator, proces sušenja maslačka će biti jednostavniji. Uređaji poput dehidratora na prirodan način zagrijavanjem izvlače vodu i ostavljaju savršeno suhu namirnicu. Vrijeme sušenja ovisi o dehidratoru koju imate, zato prije upotrebe provjerite je li u uputama navedeno na koji način se suši bilje. Prosječno vrijeme sušenja listova u dehidratoru je 5 - 10 sati na 30 - 40°C. Korijen možete sušiti na 40°C 10 - 15 sati, a cvijet možete sušiti na 40 - 45°C 10 - 20 sati. Prilikom sušenja provjeravajte ga svaka 2 sata i kada je maslačak suh, izvadite ga iz dehidratora i ostavite da se ohladi prije spremanja u staklenke.
Recepti za čaj od maslačka
Čaj od maslačka pravi se od listova, cvjetova ili korijena, a koji god oblik koristite morate ga prije pripreme osušiti. Osim maslačka, potrebne su vam dvije šalice, cijedilo ili filter vrećice te posuda za vodu i štednjak.
Čaj od cvjetova maslačka
Čaj od cvjetova maslačka najčešća je varijanata koja se priprema i konzumira. Priprema je brza i jednostavna, a na zdravlje ostavlja dugotrajno blagotvoran učinak. Konzumirajte ga u umjerenim količinama i ne više od jedne šalice dnevno te najbolje bez korištenja umjetnih sladila, a ako baš želite, možete dodati jednu žlicu meda. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 240 ml čaja od maslačka.
Sastojci
- 250 ml vode
- 1 mala žlica sušenih cvjetova maslačka
Priprema
- Vodu stavite u posudu i prokuhajte na laganoj vatru.
- U šalicu stavite sušene cvjetove maslačka. Možete ih staviti i u filter vrećicu kako bi ih lakše kasnije izvadili iz čaja.
- Prelijte vrućom vodom i šalicu poklopite s tanjurićem.
- Pustite čaj da odstoji 5 - 10 minuta te ga nakon toga procijedite kroz cijedilo ili samo izvadite filter vrećicu u koju ste prethodno stavili cvjetove.
- Čaj od maslačka možete zasladiti prema želji ili ga piti nezaslađenog.
Čaj od korijena maslačka
Kada pripremate čaj od suhog korijena maslačka on uvijek mora biti isječen, a ne u komadu. Zato ako ste korijen sušili sami, a niste ga prije sušenja narezali potrebno ga je prije pripreme čaja izmrviti u mužaru ili kratko samljeti u blenderu. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 240 ml čaja od maslačka.
Sastojci
- 250 ml vode
- 1 mala žličica suhog samljevenog korijena maslačka
Priprema
- U posudi na štednjaku na laganoj vatri zagrijte vodu do vrenja.
- Suhi korijen maslačka dodajte u prokuhanu vodu i ostavite da kuha narednih 15 minuta.
- Nakon predviđenog vremena, maknite posudu sa štednjaka i procijedite čaj u šalicu.
- Ostatke korijena bacite, a čaj ostavite da se ohladi 5 - 10 minuta.
- Čaj možete piti zaslađen ili nezaslađen
Čaj od listova maslačka
Svježi listovi maslačka prvenstveno se koriste za pripremu salate, ali suhi listovi se mogu pripremati u obliku čaja. Ako želite ublažiti gorčinu napitka dodajte jednu malu žlicu meda te izbjegavajte umjetne zaslađivače. Navedena količina sastojaka dovoljna je za jednu šalicu od 240 ml čaja od maslačka.
Sastojci
- 250 ml vode
- 2 male žlice sušenih listova maslačka
Priprema
- U posudi zagrijete vodu na štednjaku na laganoj vatri.
- U šalicu stavite listove suhog maslačka i prelijte ih s prokuhanom vodom.
- Ostavite čaj da stoji 10 minuta i nakon toga ga procijedite pomoću cijedila.
- Listove bacite, a čaj možete odmah konzumirati.
- Čaj zasladite prema vlastitoj želji.
Čuvanje i skladištenje
Suhi korijen, cvijet i list maslačka potrebno je čuvati na suhom i tamnom mjestu na temperaturi do 25°C. Nakon sušenja pohranite ga u suhe i čiste staklenke koje se mogu dobro hermetički zatvoriti ili u papirnate vrećice koje nikako ne smiju doći u doticaj s vlagom. Prvi znakovi vlage dovest će do pojave pljesni i kvarenja sirovine i postat će neupotrebljiv za pripremu čaja.
Nakon sušenja, maslačak se može koristiti još godinu dana samo ako se skladišti na adekvatan način, ali najbolje ga je iskoristiti u što kraćem roku kako bi iskoristiti što više ljekovitih sastojaka biljke. Stajanjem se smanjuje ljekovitost suhe biljke, a čaj koji se priprema od starije biljke je manje ukusan.
Berba i kupovina
Za pripremu čaja od maslačka možete koristiti skoro cijelu biljku. Jedini dio biljke koji se ne koristi za pripremu čaja je stabljika dok se cvijet, list i korijen beru i suše. Cvijet maslačka se bere od travnja do listopada kada cvjeta i dok je žute boje. Bijeli pahuljasti cvjetovi se ne beru jer je došlo do formiranja sjemena koje u sebi nema ljekovita svojstva i ono se ne koristi za pripremu čaja. Žuti cvijet bere se oko podneva dok je sunčano vrijeme jer prilikom tmurnog vremena i poslijepodne cvijet je zatvoren.
Ako namjeravate koristiti korijen maslačka morat ćete ga iskopati ili iščupati ako je zemlja dovoljno vlažna. Prilikom vađenja korijena ako primijetite da je čupanje otežano radije upotrijebite neku malu lopaticu kako bi ga iskopati inače će vam korijen puknuti. Za razliku od cvjeta i korijena, list se može brati tijekom cijelog vremena rasta. Korijen je najbolje brati u jesen kada korijen ima najveće količine inulina koji utječe na zdravlje crijeva. Također, takav korijen je slađi od korijena koji se vadi u proljeće i samim tim je čaj ukusniji.
Maslačak se ne može kupiti na tržnici ili trgovini zdrave hrane kao svježa biljka, ali ga je moguće kupiti sušenog i spremnog za pripremu čaja. Sušeni maslačak je moguće kupiti kao sušeni korijen maslačka u ljekarnama, drogerijama ili trgovinama. Prilikom kupnje ipak nećete znati je li maslačak tretiran pesticidima ili nekim drugim preparatima zbog čega je bolje ubrati maslačak i sami ga osušiti.
Uzgoj maslačka
Maslačak se danas najviše uzgaja u Europi, Aziji i Africi zbog klimatskim uvjeta koji uključuju umjereno toplu do hladnu klimu. Najviše voli nizinska tla i rahlo tlo, a posijati ga možete uz pomoć sjemena. Ako imate vrt bit će vam dovoljno jedan mali dio zemlje na kojemu posadite sjeme početkom jeseni, tako da sjeme tijekom zimskog razdoblja vegetira. Sjetva se može obaviti i u proljeće i početkom travnja i u svibnju već očekivati razvoj biljke i moguću berbu prvih listova i cvjetova.
Maslačak je biljka koja ne podnosi izravnu sunčevu svjetlost te ga je bolje saditi u sjenovitim dijelovima vrta. Tijekom rasta potrebno ga je redovito zalijevati,1 - 2 puta okopati te prihraniti s gnojivom kako bi što bolje rastao.
Ako maslačak sadite u posude, potrebno je znati da ih morate držati na otvorenom mjestu kao što je balkon. Riječ je o samonikloj i biljci koja je smatra korovom kojoj ne odgovara temperatura unutarnjih prostora. Nakon što sjemene zasadite u posudu, potrebno je biljku također redovito zalijevati i okopati te prihraniti po potrebi.
Ljekovita svojstva
Maslačak u sebi sadrži mnoga ljekovita svojstva, a čaj od maslačka je poznat kao diuretik i pomaže kod smanjenja osjećaja nadutosti i napuhnutosti. Pijenjem čaja potiče se izlučivanje viška tekućine iz tijela.
U kombinaciji s drugim biljkama učinkovit je za sprječavanje infekcija mokraćnog mjehura i ublažava probavne smetnje kao što je liječenje zatvora. Osim za sprječavanje i liječenje bolesti čaj od maslačka preporučuje se koristi prilikom procesa mršavljenja jer potiče gubitak masnog tkiva.
Za razliku od mnogih drugih biljnih vrsta, čaj od maslačka možete sigurno konzumirati bez bojazni od većih nuspojava, ali ipak, kao i sa svakom drugom biljkom, treba biti na oprezu. Moguće su pojave blažih alergijskih reakcija, a ako uzimate lijekove prije konzumacije se konzultirajte s liječnikom.
Foto: ivabalk / Pixabay
Zimnica od maslačka
Odgovori