Vrkuta je biljka koja se koristila još u srednjem vijeku, ali mnogima i dalje nije poznata te ne znaju koja ljekovita svojstva ima. Još se naziva i gospinim plaštom, virakom i rosnikom. Uspijeva na mnogim područjima te je u prirodi široko rasprostranjena i lako ju je pronaći na livadama i pašnjacima.
Njena ljekovita svojstva posebno su pogodna za žene i sprječavanje ženskih bolesti reproduktivnih organa. Iako postoje mnoge biljke koje se ne preporučuje korištenje trudnicama, ova biljka je jedna od onih koja se baš preporučuje koristiti. Pozitivno utječe na trudnoću točnije na razdoblje prije začeća, ali treba se naravno konzultirati s liječnikom prije upotrebe.
Od vrkute se može praviti krema ili tinktura, ali i čaj od listova ove biljke. Listove je prije pripreme čaja potrebno osušiti, a to možete napraviti pomoću nekoliko metoda koje će biti objašnjene u nastavku.
Karakteristike vrkute
Vrkuta je trajna zeljasta ljekovita biljka iz porodice ruža. Razmnožava se u umjerenim klimama i voli vlažna tla. Stabljika se razvija bočno na rozeti i može biti uspravna ili pridignuta. Ima male dlačice i plavkastozelene je boje u zimskim mjesecima dok ljeti poprima crvenkastu boju. Može narasti do 40 cm visine, a listovi koji rastu iz stabljike su raspoređeni u rozetu koja ima 7 - 11 režnjeva i široki su 2 - 4 cm. Listovi su mekani i dlakavi s obje strane te sitno nazubljeni na rubovima. Za stabljiku su pričvršćeni s drškom koja je dugačka 5 - 10 cm. Listovi su na stabljici postavljeni naizmjenično.
Cvijet vrkute je veličine nekoliko milimetara i žutozelene je boje, nema mirisa i trpkog je i gorkastog okusa. Ova vrsta biljke ima cvijet koji nema latice, već je metličastog izgleda na gornjem dijelu stabljike. Cvijet vrkute privlači i pčele pa je dobra medonosna biljka. Cvjeta od svibnja do ruja, a nakon cvjetanja na vrhu stabljike ostaje jedna sjemenka kojom se ova biljka razmnožava.
U dijelove ove biljke koji se mogu koristiti ubrajaju se listovi i cvjetovi pa čak i stabljika. Korijen se ne smatra ljekovitim te se stoga ne koristi i ne prerađuje.
Sušenje vrkute
Vrkuta se suši kao i sve ostale vrste ljekovitog bilja za čaj. Može se sušiti na zraku u prozračnom i sjenovitom mjestu, u pećnici ili mikrovalnoj pećnici te u dehidratoru za voće i povrće. Kada sušite vrkutu možete očekivati da ćete od 5 kg sirovih listova dobiti oko 1 kg suhih listova za čaj.
Sušenje vrkute u dehidratoru
Jedan od najbržih načina sušenja vrkute je svakako u dehidratoru. Ako imate dehidrator za voće i povrće listove vrkute osušit ćete za otprilike 2 sata. Prvo listove oprerite pod mlazom vode i rasporedite ih na rešetke dehidratora. Dehidrator postavite na 45°C i ostavite lišće da se suši 1 - 4 sata. Sami morate procijeniti kada je lišće suho, a to ćete znati kada postane šuškavo i lomljivo na dodir. Nakon vađenja lišća iz dehidratora, ostavite ga jedno vrijeme na zraku te nakon toga spremite u staklenke ili posude koje se mogu hermetički zatvoriti.
Sušenje vrkute u pećnicu
Vrkuta se, osim u dehidratoru, može sušiti i u pećnici. Ovo je jedan od bržih načina sušenja vrkute, a proces započnite pranjem lišća pod hladnom vodom. Pećnicu zagrijte na 45°C i stavite listove koje ste prethodno rasporedili na pleh tako da ste ih odvojili jedan od drugoga i između svakoga ostavili dovoljno mjesta za sušenja. Tako raspoređene listove potrebno je sušiti oko sat vremena. Povremeno je lišće potrebno promiješati drvenom žlicom. Ako imate pećnicu s ventilacijom svakako ju uključite jer ćete tako smanjiti vrijeme sušenja. Ako nemate ventilaciju ili tako nisku temperaturu na pećnici, postavite na najnižu moguću i vrata od pećnice ostavite otvorena 2 - 3 cm kako bi vlaga mogla izlaziti iz pećnice. Stalno provjeravajte je li lišće suho kako ga ne bi presušili. Kada je suho znat ćete kada se na dodir počne lomiti i proizvoditi šuštav zvuk.
Sušenje vrkute u mikrovalnoj
Vrkutu možete osušiti i u mikrovalnoj pećnici, ali je potrebno biti vrlo oprezan prilikom sušenja da ne biste presušili odnosno spržili listove. Listove koje ste prethodno oprali rasporedite na tanjur koji stavite u mikrovalnu pećnicu. Postavite na srednju jačinu, stavite tanjur s listovima i uključite 2 - 3 puta po 10 sekundi da se zagrijava. Svaki put listove izvadite i provjerite jesu li osušeni.
Sušenje vrkute na zraku
Jedan od najzdravijih, ali i najdužih načina sušenja je onaj na zraku odnosno u sjenovitoj i prozračnoj prostoriji. Nakon što operete listove, a prije sušenja, stavite na pamučnu krpu i lagano pritisnite s drugom pamučnom krpom kako bi se upio višak vode. Nakon toga listove poslažite na ravnu površinu, može biti ili pleh ili neka plastična ravna posuda i sušite na tamnom mjestu 5 - 7 dana. Nakon što vidite da su listovi suhi stavite ih u staklenku ili posudu koja se može hermetički zatvoriti. Ako primijetite da se na stijenkama staklenke nalazi vlaga, listove je potrebno još sušiti.
Čaj od vrkute
Za čaj od vrkute bit će vam potrebni listovi ove biljke koje ćete prije pripreme morati osušiti na jedan od gore objašnjenih načina. Ovu vrstu čaja možete piti samostalno ili ga pripremati u kombinaciji s drugom biljkama. Biljke s kojima se često kombinira je stolisnik, neven, kamilica i kadulja. Navedena količina sastojaka dovoljna je za jednu šalicu od 300 ml čaja. Dio vode će vam ispariti tijekom kuhanja.
Sastojci
- 3 čajne žličice suhih listova vrkute
- 330 ml vode
Priprema
- Posudu s vodom stavite na štednjak i pustite da prokuha na laganoj vatri.
- U šalicu stavite listove vrkute i prelijete s kipućom vodom.
- Šalicu poklopite s tanjurićem i ostavite da stoji 10 minuta.
- Nakon 10 minuta čaj procijedite u drugu šalicu i pustite da se malo ohladi nakon čega je spreman za pijenje. Po želji možete dodati i meda.
Napomena: Ako imate osjetljiv želudac, jetra ili žuč ne preporučuje se konzumirati ovu vrstu čaja (barem ne u ovolikoj količini), ali ako imate probleme sa ženskim reproduktivnim organima probajte blažu verziju čaja i zamijenite 3 čajne žličice suhih listova s 1 čajnom žličicom.
Čaj od vrkute i stolisnika
Vrkuta je poznata kao biljka koja se može konzumirati i s drugim biljkama, a stolisnik je jedna od njih. Kombinacija ove dvije biljke pozitivno utječu na cijeli organizam. Sušeni stolisnik možete nabaviti u trgovini ili u specijaliziranim trgovinama koje prodaju zdrave namirnice. Navedena količina sastojaka dovoljna je za šalicu čaja od 300 ml. Dio vode isprava tijekom kuhanja.
Sastojci
- 1 čajna žlica sušenog lišća vrkute
- 1 čajna žlica sušenog stolisnika
- 330 ml vode
Priprema
- U šalicu stavite suhe listove vrkute i stolisnika.
- Na štednjak stavite posudu s vodom i pustite da prokuha.
- Kipuću vodu ulijte u šalicu i pustite da sadržaj odstoji 10 minuta. Šalicu poklopite s tanjurićem.
- Nakon što čaj odstoji procijedite ga u čistu šalicu, ostavite da se ohladi i možete ga nakon toga odmah piti.
Čaj od vrkute i marulje
Kombinacija vrkute i marulje smatra se idealnom za sprječavanje problema začeća. Naravno ovu kombinaciju čaja je potrebno pažljivo dozirati i prije konzumacije se obavezno konzultirati s liječnikom. Ne preporučuje se piti tijekom trudnoće i za vrijeme menstruacije. Sušenu marulju možete nabaviti u trgovinama zdrave hrane, a navedena količina sastojaka dovoljna je za 300 ml čaja od vrkute.
Sastojci
- 1 čajna žlica suhih listova vrkute
- 1 čajna žlica suhih listova marulje
- 330 ml vode
Priprema
- U šalicu staviti listove vrkute i marulje.
- Na štednjak stavite vodu i pustite da prokuha.
- Ulijte vodu u šalicu preko listova, prekrijte tanjurićem i pustite da sve zajedno odstoji 5 minuta.
- Procijedite čaj i ostavite da se ohladi i popijte. Dodajte meda ili šećera po želji.
Berba i kupovina
Vrkuta se može pronaći na pašnjacima i livadama te na čistinama u šumama. Ako želite, možete ju presaditi i u svoj vrt.
Listovi vrkute se mogu brati u proljeće, ali ih je najbolje sakupljati u srpnju i kolovozu kada ova biljka cvijeta. List se može brati i nakon cvatnje, ali onda listovi nemaju toliko ljekovitih svojstava. U toj fazi list ima najvišu količinu tanina koji može pozitivno utjecati na probavne smetnje. Listove se ne preporučuje brati tijekom vlažnog i kišnog vremena jer onda biljka u sebi ima previše vode što nije dobro za proces sušenja.
Uzgoj vrkute
Vrkuta je rasprostranjena u Europi, Aziji, Sjevernoj Americi pa čak i na Grenlandu. Ali vrkutu možete i sami uzgojiti u svome vrtu ako to želite jer je njega ove biljke zbilja jednostavna. Biljka u prirodi raste na livadama, pašnjacima, uz puteve i u šumama gdje ima puno svijetla.
Ako želite ovu biljku imati u vlastitom vrtu, kada ju pronađete, izvadite ju zajedno sa korijenjem i presadite u vrt nakon čega će se vrlo brzo ponovo ukorijeniti i dalje širiti pomoću sjemenja. Ova biljka se razmnožava i dijeljenjem korijena tako da dio korijena odvojite i zasadite ponovo. Iako postoji otprilike dvadesetak vrsta ove biljke, koju god da zasadite imat ćete ljekovitu biljku jer sve vrste imaju sličan kemijski sastav.
Vrkuta za rast traži sjenovit položaj, ali jednako dobro uspijeva i ako ju posadite na osunčano mjesto i vlažna područja. Ne traži neku posebnu vrsta tla za uzgoj i sadi se u proljeće ili jesen s tim da između dvije biljke je potrebno ostaviti prostor od 40 cm.
Sjeme vrkute možete nabaviti u vrtnim centrima i nekoliko tjedana prije sijanja potrebno ga je držati u hladnjaku u poklopljenoj posudi s rupicama koja je dopola ispunjena pijeskom koji svaki dan morate vlažiti. Sjeme nakon toga posadite u zemlju i redovito zalijevajte, a prvi izdanci bi se trebali pojaviti nakon tri tjedna. Nakon što izdanci dosegnu visinu od 10 cm možete ih presaditi u vrt ili posudu.
Ako ju sadite u vrt morate znati da se ova biljka brzo širi i da podnosi i vrlo niske temperature. Želite li spriječiti brzo širenje redovito odstranjujte nove izbojke i ako postoje žuti listovi njih uklonite kako bi se razvijala zdrava biljka.
Ljekovita svojstva
Vrkuta je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva koja još nisu do kraja istražena. Ipak najpoznatija je za liječenje ženskih bolesti od kojih posebno djelovanje ima kod bolova, neredoviti i jakih menstruacija i upalnih procesa u maternici. Osnažuje i oslabljenje mišiće i vezivno tkivo maternice poslije poroda. Kod trudnica umanjuje sklonost pobačaju i olakšava porod, ali je prije konzumacije potrebno konzultirati liječnika kako ne bi došlo do komplikacija prilikom poroda zbog prekomjerne konzumacije ove biljke.
Kod menopauze ublažava klimakterijske tegobe.
Neka istraživanja pokazuju da kombinacija vrkute i glicerina, koji se može nabaviti u ljekarnama, daje smjesu koja je idealna za liječenje nekih kožnih bolesti i zacjeljivanje rana na koži. Također se koristi kao lijek za afte i njime se ispire usta. Važno je napomenuti da osobe koje imaju komplikacije sa žuči i sa želudcem i jetrom ne bi smjele konzumirati vrkutu.
Čuvanje i skladištenje
Suhi listovi od vrkute moraju se skladištiti u staklenke i posude koje se mogu hermetički zatvoriti kako suhi listovi ne bi došli u doticaj s vlagom. Ako se odlučite za spremanje u pamučne ili papirnate vrećice morate paziti da ih stavite na suha i tamna mjesta gdje nema drugih vrsta aromatičnih biljaka kako ne bi poprimili okus i miris.
Ako suhe listove ne skladištite na adekvatan način doći će do njenog propadanja i pojave plijesni zbog čega listove više nećete moći koristiti. Kada se pravilno skladišti, suhi list vrkute može se koristiti do godine dana od sušenja.
Foto: Gaelle Marcel / Unsplash
Odgovori