Celer je vrlo cijenjen zbog svojih ljekovitih i aromatičnih svojstava zbog čega ga nastojimo što duže skladištiti i sačuvati njegova nutritivna svojstva. Svi dijelovi celera - lišće, stabljika i korijen cijenjeni su u kuhinji zbog svoje specifično osvježavajućeg okusa i nježne arome te ga često skladištimo za zimu.
Kako biste sačuvali sve dijelove celera i spriječili gubitak korisnih svojstava, celer se može konzervirati, zamrzavati i sušiti.
Vrste zimnice od celera
U nastavku vam donosimo sve ideje i prijedloge kako koristiti celer za pripremu zimnice.
Priprema celera za zimnicu
Celer je mirisna biljka koja ugodno obogaćuje okuse mnogih jela, a može se pripremiti za daljnju preradu i tako uživati u njenim okusima tijekom cijele godine. Iako se celer ne koristi u pripremi zimnice, nedavnu popularnost je stekao sok od celera koji se ne kuha, nego konzumira svježeg.
Ne pripada zimnici, no njegova svojstva su ljekovita i biljka je važna zbog čega se nalazi na popisu biljaka. Postoje zanimljivi recepti za mariniranje i skladištenje celera na duže vrijeme, a najjednostavniji način za očuvanje korisnih i hranjivih tvari je zasigurno sušenje.
Sušenje celera
Od biljke celera mogu se sušiti svi dijelovi: lišće, korijen i stabljika. Lišće možete sušiti cijelo (kao i grančice) ili u sjeckanom obliku. Da biste pravilno mogli sušiti celer prvo morate razvrstati dijelove biljke i eliminirati požutjelo lišće. Isperite ga hladnom vodom i ostavite na čistom ručniku da se posve osuši. Ako žellite sušiti usitnjene dijelove i listiće, isjeckajte lišće nožem na veće komade.
Sušiti listove celera možete u pećnici i dehidratoru. Ta sušenje u pećnici zagrijte pećnicu na 40°C, stavite papir za pečenje na lim i poslažite u jednom sloju listove celera. Sušite u pećnici s odškrinutim vratima (stavite drvenu kuhaču između vrata kako bi izlazio zrak) i provjeravajte često radi spremnosti. Također možete koristiti i dehidrator, a proces sušenja se vrši na 40 i potrebno je listove okretati kako bi se ravnomjerno posušili, a sušenje traje 6 - 7 sati. Za sušenje listova celera na zraku poslažite listiće u snop ili raširite na podlogu u tankom sloju i ostavite na prozračnom mjestu. Strujanje zraka će brži isušiti vlagu iz listova i brže će se osušiti, a metoda sušenja na zraku traje otprilike 2 tjedna.
Korijen celera se suši narezan na kriške ili trake. Operite i očistite celer i uklonite sve nepravilnosti i izbočine te ga usitnite. Možete ga sušiti na uobičajene načine: na zraku, u pećnici i dehidratoru. Da bi se ravnomjerno posušio, potrebna je temperatura od 60°C i ravnomjerno rasporediti celer te ostaviti pećnicu otvorenu radi cirkulacije zraka, inače će se celer peći u vlastitim sokovima.
Tijekom sušenja, korijen nemojte soliti niti dodavati druge začine, a vrijeme sušenja traje otprilike 10-12 sati, ovisno o veličini komada korijena. Tanje rezani celera se brže suši, dok kod deblje rezanih kriški postoji rizik da se neće osušiti iznutra zbog čega može istrunuti. Na zraku će se korijen celera sušiti duže, ali metoda je najučinkovitija i obavezno izbjegavajte sunčevu svjetlost.
Stabljike celera suše se istom metodom. Potrebno ih je temeljito oprati i očistiti od nepravilnosti i izbočina, izrežite na tanke kriške i staviti na papir za pečenje u tankom sloju. Temperatura u pećnici ili dehidratoru ne smije biti viša od 60, a proces sušenja traje otprilike 10 sati, ovisno o debljini celera.
Imajte na umu da celer prilikom sušenja trebate držati dalje od drugih biljaka i izvora jakih mirisa kako ne bi "povukao" miris i ne bi utjecalo na kvalitetu začina. Također, nikako nemojte koristiti novine kao podlogu za sušenje jer je tinta na novinama štetna za zdravlje i ne smije dolaziti u dodir s hranom. Za brzo sušenje možete koristiti i mikrovalnu. Postupak sušenja traje 2 minute, provjerite kad je gotovo i ponovite ako je potrebno.
Sušeni celer možete skladištiti u hermetički zatvorenoj posudi. Ako je moguće birajte tamnije staklenke s kvalitetnim poklopcima radi izbjegavanja prodora vlažnog zraka čime je moguća pojava plijeni. Kvalitetno pripremljen i dobro skladišten sušeni celer možete tako čuvati 1 - 2 godine.
Blanširanje celera
Celer nije potrebno blanširati, osim za potrebe zamrzavanja. Imajte na umu da svakim izlaganjem vrućim temperaturima, celer gubi svoja hranjiva svojstva, pa se blanširanje izbjegava i pere se samo u hladnoj vodi, osim ako ga planirate zamrznuti, onda je blanširanje poželjno.
Očistite ga, operite i uronite u kipuću vodu na 1 minutu, izvadite i stavite u hladnu vodu kako bi se spriječilo kuhanje, izvadite na papir ili ručnik i pustite da se ohladi.
Zamrzavanje celera
Celer se ne preporučuje zamrzavati zbog velike količine vode koju sadrži u sebi, a često se ovim procesom gube okusi, no nije nemoguće. Ako imate celer koji nećete odmah konzumirati i ne želite da vam se pokvari možete ga sačuvati zamrzavanjem, a tajna je u prethodnom blanširanju čime se zadržavaju njegovi okusi.
Za zamrzavanje odaberite zdrave grančice i korijen. Moraju biti svježi jer će se bolje smrznuti. Izbjegavajte zamrzavanje starog celera. Operite ga i dobro očistite. Stavite pod hladnu vodu i istrljajte četkicom kako biste uklonili sve nepravilnosti i prljavštinu. Oštrim nožićem uklonite dno svake grančice kao i izbočene dijelove. Požutjele ili smeđe dijelove celera izrežite i bacite. Izrežite ga na željenu veličinu, a komadići od 2 - 3 cm su prikladni za svako jelo. Izbjegavajte zamrzavanje cijelog celera jer će ga kasnije biti jako teško izrezati, zato rezanje učinite sada.
Kratko blanširajte celer, ocijedite i osušite te napravite porcije od otprilike 250 grama. Spremite u plastične kutije ili vrećice za zamrzavanje i stavite u zamrzivač u dio za brzo zamrzavanje. Ako celer spremate u plastične kutije ostavite malo mjesta jer postoji mogućnost da će se prilikom izlaganja velikim hladnoćama proširiti, a ako koristite vrećice, ispustite sav zrak, a zatim ih zatvorite. Nemojte čuvati zamrznuti celer duže od 8 mjeseci.
Foto: Ineta Lidace / Pixabay
Odgovori