Konzerviranje češnjaka bilo kojom metodom nije zamjena za svježi, ali ima svoje čari i prednosti, pogotovo ako ga sami uzgajate. Ovdje ćemo istražiti kako sačuvati češnjak na što kvalitetniji način - zamrzavanjem, sušenjem, kiseljenjem, čuvanjem u ulju, pa čak i u kombinaciji s kiselim krastavcima. Različite metode konzerviranja češnjaka omogućuju to da se koristi u jelima na različite načine, stoga je važno znati prvo za što ćete koristiti češnjak prije nego odaberete metodu konzerviranja i skladištenja.
Prije nego što objasnimo razne metode konzerviranja češnjaka, potrebno je naglasiti da konzerviranje češnjaka u ulju nije sigurno ako ulje češnjaka nije smrznuto. Češnjak je hrana s niskom razinom kiseline, a ulje nema kisika čime se stvara kombinacija koja omogućuje rast bakterija koja uzrokuje botulizam. Međutim, ako slijedite metode i recepte koje vam u nastavku donosimo, zamrzavanje češnjaka u ulju je sigurno.
Vrste zimnice od češnjaka
Ako ste ljubitelj češnjaka i kuhanja s češnjakom te ga želite skladištiti i konzervirati na više raznih načina u nastavku pogledajte savjete i ideje s isprobanim receptima koji su toliko jednostavni da će vam biti žao što ih niste prije otkrili. Samo imajte na umu, da ako ste ikada kupili mljeveni češnjak ili konzervirani češnjak u ulju ili octu, domaće neće biti ni nalik kupovnim proizvodima i s domaćim ćete uvijek dobiti svježe okuse češnjaka.
Priprema češnjaka za zimnicu
Glavica češnjaka se sastoji od češnjeva umotanih u zasebnu vanjsku ljusku. Svi češnjevi i glavica su obavijeni s ovojnim listom zato je važno prije spremanja češnjaka za skladištenje znati procijeniti koje listove treba ukloniti, a koje ostaviti te kako češnjak ispravno očistiti.
Češnjak se može brati ili pronaći u proljeće na tržnicama kada se prodaje kao mladi luk koji se ne može čuvati duže od 2 tjedna i kao takav se ne zamrzava, blanšira niti obrađuje na sličan termički način. On se jede kao svježa namirnica i poznat je po uskom zelenom lišću i posebnom mirisu te jako malim i još ne razvijenim glavicama.
Češnjak koji se bere krajem ljeta i početkom jeseni prikladan je za skladištenje za zimnicu jer su formirane čvrste male glavice koje se mogu kiseliti. Češnjak kakav poznajemo i koji se može kupiti u trgovinama dozrijeva u kasnu jesen, a ima formirane velike glavice, promjera oko 10 cm, sastavljene od puno malih češnjeva.
Češnjak prije spremanja za zimnicu možete, ali i ne morate čistiti ovisno o načinu na koji ćete ga skladištiti. Ako trebate očistiti veće količine češnjaka najbolje je prvo razdvojiti sve glavice na češnjeve i stavite ih u posudu. Na štednjaku zagrijte vodu i nakon što prokuha ulijte ju u posudu s češnjakom. Ostavite ga u vodi da odstoji 1 - 2 minute te ga nakon toga procijedite i uklonite ljusku.
Ako vam nije potrebno da češnjak za skladištenje bude u jednom komadu, češnjeve možete i izgnječiti nožem, a unutrašnjost češnjaka moći ćete lagano prstima odvojiti od ljuske. Manje količine češnjaka očistite tako da glavicu češnjaka razdvojite na manje dijelove te svaki češanj zarežite na dnu gdje ima zadebljanje od spajanja u glavicu. Zarezani dio povucite s nožem prema gornjem dijelu češnja i postupak ponovite sa svake strane. Neočišćeni češnjak s ljuskama i listovima možete skladištiti u jednom komadu dok neočišćeni češnjak možete ostaviti u režnjevima ili narezati na sitnije komade ili kolutove.
Pletenje češnjaka
Spremanje češnjaka za zimnicu najviše je poznato po pletenju češnjaka u obliku vijenaca. Osim kao ukras, odličan je način za sušenje glavica, ali i lako korištenje i kidanje glavica po potrebi. Ovako spremljen češnjak lako se čuva i ne truli te je manja mogućnost da će doći u doticaj s vodom i vlagom s kuhinjskih površina.
Češnjak koji ste izvadili iz zemlje prvo se mora dobro osušiti na otvorenom, ali nikada ga ne ostavljajte izravno izloženom sunčevoj svjetlosti. Listove koji su nakon vađenja glavica iz zemlje još zeleni prvo je potrebno osušiti tako da ih povežete u snop i ostavite da se suše na prozračnom mjestu od 2 - 4 tjedna. Nakon sušenja ogulite samo one ljuske koje same otpadaju i skratite korijenje s donje strane glavice. Listove s gornje strane lukovice ne skraćujte i ne režite već ga prije pletenja možete 15 - 30 minuta potopiti u vodi kako bi ga lakše upleli u vijenac. Pazite samo da ne smočite osušene lukovice koje zbog vode mogu početi truliti.
Nakon vađenja lišća iz vode izdvojite tri veće glavice, s najdužim lišćem, i složite ih na stol jednu do druge. Lišće glavica koje se nalaze s bočnih strana prebacite preko lista središnje glavice tako da tvori znak X dok je središnji list ravan i položen u obliku slova I. Četvrtu glavicu postavite ispod središnje i prebacite list s lijeve strane, petu stavite s desne strane te prebacite list s desne strane na lijevu. Svaku sljedeću glavicu dodajte ispod postojeće i počnite listove plesti u obliku pletenice. Kada ste upleli sve glavice ostatak listova ispletite u pletenicu kako bi luk mogli objesiti. Ako želite ublažiti miris češnjaka u kuhinji, u vijenac se mogu uplesti i neke od začinskih biljaka kao što su lavanda, lovor, ružmarin ili menta.
Sušenje češnjaka
Sušeni češnjak je često korištena namirnica u kulinarstvu jer je blažeg okusa i mirisa od svježeg. Osim slabije arome može se duže čuvati, a u obliku praha zauzima i manje mjesta prilikom skladištenja.
Kod pripreme češnjaka za sušenje je važno svaki češanj odvojiti i očistiti od ljuskica. Češnjeve izrežite na kolutove debljine 3 - 5 mm i tek nakon toga izaberite jedan od načina sušenja.
Sušenje na zraku najstarija je metoda sušenja neočišćenog češnjaka dok se oguljeni češnjak suši u običnoj pećnici, mikrovalnoj ili u dehidratoru. Ipak postoji razlika između prirodnog sušenja na zraku i oguljenog češnjaka. Oguljen i sušen češnjak bit će u potpunosti suh dok se kod suhog neočišćenog češnjaka misli na češnjak sa suhom ljuskom i svježom unutrašnjosti. Neočišćeni češnjak se naziva još suhim zato što ga suha ljuska štiti da se ne pokvari i zbog toga se može duže vrijeme skladištiti baš poput onoga koji je stvarno suh i u obliku praha.
Sušenje na zraku
Na zraku sušite samo onaj češnjak u glavicama koji nije očistili od ljuskica. Prije sušenja ga možete isplesti u pletenice ili takozvane vijence koji se nakon toga vješaju na prozračna i topla mjesta bez velike koncentracije vlage u zraku. Nikada ne sušite češnjak na suncu jer može doći do truljenja i propadanja češnjaka te će vam na kraju ostati samo ljuska i lišće. Ako ga držite na suhom i hladno mjestu neočišćeni češnjak možete skladištiti duže vrijeme.
Neočišćeni suhi češnjak se može skladištiti duže vrijeme ako ga držite na suhom i hladnom mjestu, a predviđeno vrijeme potrebno za sušenje je od 1 - 2 mjeseca. Ako ne znate plesti vijenac od češnjaka onda je dovoljno da ga stavite u hlad na ravnu površinu na koju ste stavili pamučnu krpu i ostavite da se suši. Preko noći ga unosite u zatvorene i prozračne prostorije kako ne bi došao u doticaj s rosom i kišom.
Sušenje u pećnici
Oguljene i narezane češnjeve možete brzo osušiti u pećnici u roku od nekoliko sati. Prije sušenja, češnjeve narežite na debljinu od 3 - 5 mm te ih rasporedite na lim za pečenje obložen papirom za pečenje. Pećnicu zagrijte na temperaturu od 40 - 50°C. Ako imate pećnicu s ventilacijom, uključite ju, a ako nemate, ostavite vrata lagano otvorena kako bi para mogla izlaziti. Narezani češnjak sušite od 2 - 4 sata te ga po potrebi okrenite kako bi se sa svake strane ravnomjerno osušio. Nakon što se češnjak osušio izvadite ga iz pećnice i ostavite da se ohladi te ga spremite u staklene posude ili ga možete samljeti u prah.
Sušenje u mikrovalnoj
Češnjeve vrlo lako možete osušiti i u mikrovalnoj samo imajte na umu da će ovaj proces duže trajati zbog toga što možete sušiti male količine sirovine na jednom tanjuru. Očišćene i narezane češnjeve posložite na tanjur tako da se ne preklapaju i stavite ih u mikrovalnu na najveću temperaturu na 2 - 3 minute da se suši. Postupak ponavljajte sve dok ne primjetite da su narezane ploške češnjaka suhe. Prilikom sušenja nekoliko puta preokrenite ploške kako bi se češnjak ravnomjerno osušio. Nakon sušenja, češnjak izvadite iz mikrovalne i ostavite da se ohladi te ga nakon toga sameljite ili spremite u staklene posude.
Sušenje u dehidratoru
Jednostavan način skladištenja češnjaka je dehidriranje. Dehidrator postavite na 45°C, a prethodno narezani češnjak rasporedite na rešetke dehidratora tako da se ne ploške ne preklapaju. Češnjak dehidrirajte najmanje 3 - 4 sata ovisno o vrsti dehidratora koji imate. Provjeravajte svakih 30 minuta u kakvom je stanju sirovina i kada primijetite da je suh izvadite ga i ostavite da se ohladi. Nakon hlađenja možete ga samljeti ili spremiti u staklene posude s hermetičkim zatvaranjem.
Mljevenje češnjaka
Češnjak nakon sušenja možete samljeti u mlincu za kavu ili u blenderu tako da dobijete žuto bijeli prah. Nakon mljevenja i blendanja možete ga dodatno prosijati kroz sito kako bi dobili fini prah bez većih komada suhog češnjaka. Nakon mljevenja potrebno ga čuvati u dobro zatvorenim hermetički posudama kako ne bi izgubio aromu.
Blanširanje češnjaka
Blanširani češnjak je blagog mirisa i okusa te se koristi kada se ne želi da njegov okus prevladava u jelu. Češnjeve prvo očistite i stavite u posudu s hladnom vodom koju kratko prokuhajte. Nakon što se češnjak kuhao 2 - 3 minute, procijedite ga i isperite pod mlazom hladne vode kako bi zaustavili daljnji proces kuhanja. Blanširanje se najčešće koristi za pripremu češnjaka koji se namjerava koristiti za pripremu umaka. Blanširani češnjak nemojte zamrzavati jer blanširanje služi pretežno za ublažavanje arome, a ne kao priprema za zamrzavanje.
Soljenje češnjaka
Očišćeni češnjak se može skladištiti tako da se nasoli u slojevima. Češnjeve slažite u staklenku u redovima i sipajte sol tako da punite praznine između češnjaka. Optimalan omjer soli i češnjaka je dodavanje 300 g soli na 1 kg češnjaka. Ako se čuva u hermetički zatvorenim staklenkama na hladnom mjestu, usoljeni češnjak može se koristiti tijekom cijele godine. Kako se ne bi pokvario potrebno je da zadnji sloj u staklenci bude sol. Češnjeve možete soliti i narezane na ploške debljine 3 - 4 mm. Pomiješate ih sa soli, stavite u staklenku i pritisnete žlicom kako bi se sve praznine u staklenci popunile.
Namakanje češnjaka
Ulje od češnjaka je jedan manje poznat proizvod koji nastaje namakanjem češnjeva u maslinovom ili suncokretovom ulju. Ovako pripremljeno ulje obavezno se čuva u hladnjaku, a može se koristiti i do 3 tjedna od dana pripreme. Prema nekim istraživanjima, u ulje se ne preporučuje stavljati očišćene komade ili sjeckane komadiće češnjaka jer oni mogu izazvati botulizam, ipak postoje primjeri gdje se svježi češnjak namakao u ulju i kao takav nije izazvao nikakve posljedice za organizam. Ako želite biti sigurni da konzumirate provjeren proizvod onda prilikom pripreme ulja od češnjaka dodajte sušene ploške češnjaka ili češnjak u prahu.
Kiseljenje češnjaka
Češnjevi se mogu kiseliti kao ostalo povrće za zimnicu, a takvi se mogu skladištiti i do godinu dana. Za kiseljenje vam je potreban vinski ocat, voda i sol. Ako želite možete dodati i začine kao što su lovorov list, ružmarin, timijan ili papar. Staklenke sterilizirajte, složite češnjeve u staklenku, a na štednjaku prokuhajte vodu i ocat. Posložene češnjake prelijte s pripremljenom tekućinom tako da su potpuno prekriveni. Prije nego staklenke zatvorite, ukiseljeni češnjak ostavite da se ohladi te ga spremite u hladnjak ili neko drugo hladno i mračno mjesto gdje ćete ga čuvati.
Prženje češnjaka
Pečenje ili pečenje češnjaka jedan je od načina pripreme češnjaka za čuvanje u zamrzivaču. Nakon pečenja ili prženja te zamrzavanja može se konzumirati slično kao i svježi te ga nakon vađenja iz zamrzivača nije potrebno odmrzavati prije pripreme jela. Češnjeve nakon čišćenja pržite ili pecite na maslinovom ulju na temperaturi oko 160°C na 45 minuta. Nakon pečenja ga ohladite i spremite u posude ili vrećice te ostavite u hladnjaku ili zamrzivaču. Prženi ili pečeni češnjak u hladnjaku možete čuvati do tjedan dana dok zamrznuti pečeni češnjak možete potrošiti u roku do 3 mjeseca.
Zamrzavanje češnjaka
Zamrzavanje češnjaka može utjecati na njegovu kvalitetu i aromu. Prije zamrzavanja češnjak ogulite i isjecite na manje komade te ga stavite u kalup za led. U kocke ulijte vodu i stavite češnjak i vodu da se zamrznu. Nakon što se voda zamrzne stavite kalup u plastičnu vrećicu i dobro ju zatvorite tako da se miris češnjaka ne proširi zamrzivačem.
Ovako zamrznut češnjak može se skladištiti do 6 mjeseci. Osim svježeg češnjaka, također možete zamrznuti i pečeni ili prženi češnjak jer u sebi sadrži ulje.
Skladištenje češnjaka
Najduže se može čuvati sušeni češnjak ili češnjak u prahu koji ima rok trajanja do godinu dana. Obavezno ga spremajte u staklene ili plastične posude koje se mogu hermetički zatvoriti i spremite na tamno, hladno i suho mjesto. Ako se skladišti dalje od vode, vlage i topline, osim sušenog, do 6 mjeseci se može skladištiti i svježi češnjak. Svježi, prženi i blanširani češnjak te ulje od češnjaka se čuvaju u hladnjaku. Nakon termičke obrade češnjeve je potrebno potrošiti u roku od tjedan dana osim u situaciji kada se koristi kombinacija češnjaka i ulja.
Svježe lukovice nemojte izlagati suncu, ali nemojte ga ni držati na temperaturi nižoj od 4°C jer to dovodi do klijanja. Ako ste napravili vijenac od češnjaka objesite ga na prozračno i sjenovito mjesto. Termički obrađen češnjak najbolje je skladištiti u staklenkama koje se mogu hermetički zatvoriti.
Foto: Thomas Ulrich / Pixabay
Odgovori