Uz tradicionalnu zimnicu od šljiva kao što su pekmezi, džemovi i marmelade od šljiva, sve se češće pripremaju i moderne verzije zimnice poput chutneyja od šljiva. Chutney se može pohvaliti dugom tradicijom, cijenjen je u kuhinjama diljem svijeta i s pravom uživa svoju veliku popularnost.
I na našim prostorima sve je popularniji, a prepoznati su upravo njegov unikatan okus i aroma koji nisu nimalo slični nekoj drugoj zimnici.
Chutney se često priprema od šljiva jer one daju odličnu slatku komponentu, ovom slatko-kiselom umaku.
Karakteristike šljive
Šljiva (lat. Prunus domenstica L.) pripada u skupinu listopadnih stabala u porodicu ruža (Rosaceae). Šljiva se uzgaja zbog ukusnih tamnih i mesnatih plodova koji rastu na dvogodišnjim i trogodišnjim granama. Plodovi dolaze u plavoj, ljubičastoj, žutoj i crvenoj boji, ovalnog su oblika i dugi od 2 do 7,5 cm. Unutar ploda nalazi se tvrda, glatka i plosnata koštica koja se lako odvaja od njezinog zeleno-žutog sočnog mesa.
Hrvatska se istaknula ekološkim uzgojem šljiva od kojih prednjači sorta Bistrica svima dobra poznata. Šljive se u kontinentalnim krajevima Hrvatske beru krajem ljeta i početkom jeseni (kraj kolovoza i početak rujna), a vrijeme berbe se razlikuje s obzirom na način upotrebe.
Rane sorte se upotrebljavaju isključivo za jelo, a jesenske za preradu. Slijedom toga, stolne sorte se beru s peteljkom, dok još ne postignu punu zrelost, dok se plodovi za preradu beru tek kod potpune zrelosti jer jedino na stablu mogu dobiti sve potrebne hranjive tvari poput šećera.
Ako imate priliku posadite šljivu u dvorište ili u vrt i uživajte u njezinim plodovima ili pripremite zimnicu prateći naše recepte. Šljiva je prepuna hranjivih tvari važnih za normalno funkcioniranje imuniteta.
Šljive za preradu
U našim područjima za preradu i za zimnicu najčešće se uzgajaju sorte šljiva: Bistrica i Stanley.
Bistrica (požegača)
Najbolja sorta šljiva za sušenje je šljiva požegača koja se još naziva plava šljiva ili šljiva bistrica. Riječ je o staroj sorti šljiva koja potječe iz Azije, a osim za sušenje, preporučuje se i za pečenje rakije od šljiva (šljivovice) te za izradu ostalih prerađevina za zimnicu.
Plod joj je nešto sitniji (otprilike 17 grama) u odnosu na druge sorte šljiva, ali savršenog omjera kiseline i šećera. Dozrijeva od kolovoza do rujna, ovisno o terenu na kojem se uzgaja. Na područjima veće nadmorske visini dozrijeva tek u rujnu.
Bistrica je modro plave boje, a cijeli plod prekriven je pepeljasto sivim slojem nalik vosku. Prednost joj je ta što joj se koštica iznimno lako odvaja od ploda.
No, budući da je podložna pojavi raznih bolesti i štetnika, danas se sve više koristi Stanley šljiva za sušenje i izradu prerađevina od šljiva (pekmez, džem, marmelada...).
Stanley
Stanley šljiva se obično koristi kao pomoćna sorta kod proizvodnje šljiva, a iako neki smatraju da nije dobra za preradu u rakiju, to nije istina. Ipak, rjeđe se koristi za pečenje šljivovice, a više za izradu nekih drugih prerađevina od šljiva.
Plod Stanley šljive dozrijeva u rujnu, a može ostati dulje na grani.
Koštica se s plodova Stanleyja odvaja djelomično lako. Može se koristiti za sušenje šljiva, za izradu pekmeza, džema i marmelade, sokova te ostale zimnice od šljiva. Pokožica joj je nešto čvršća pa će je trebati dulje kuhati. Ako želite sok lijepe modro plave boje, za pripremu soka od šljiva odaberite sortu Stanley čiji sočni plodovi daju ukusan sok.
Berba i kupovina
Svi se slažu da je za pripremu prerađevina od šljiva, najbolja šljiva ubrana u vlastitom voćnjaku. Jedino tako možete biti sigurni da ste ubrali voćku koja nije tretirana pesticidima. Za preradu u chutney, marmeladu, džem, pekmez, rakiju i ostale prerađevine šljive se beru fazi tehnološke zrelosti (na kruni stabla se nalazi 5 do 10% mekanih plodova šljiva).
Berba šljiva odvija se za toplog i suhog vremena, u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima jer je tada količina šećera (od 13 do 16%) te količina suhe tvari (od 19 do 21%) u njima najpovoljnija. U kontinentalnom području to je vrijeme od 10. do 20. rujna, a kada vegetacija kasni rok se može pomaknuti za 10-ak dana. Šljive se najprije beru za jelo, a potom za preradu.
Ako nemate mogućnost za uzgoj šljiva, također možete nabaviti kvalitetne i zdrave plodove za izradu kompota, salate od šljiva, chutneyja, marmelade, džema, pekmeza i ostale zimnice od šljiva. Posjetite tržnicu i pokušajte nabaviti domaće šljive lokalnih uzgajivača.
Birajte isključivo zdrave i neoštećene plodove, potpuno zrele. Nedovoljno zreli plodovi većinom nisu dobri za izradu prerađevina od šljiva (osim za kompot) jer ne sadrže dovoljne količine šećera.
Što je Chutney
Ako nikada niste čuli za chutney ili ne znate što je chutney i kako se priprema, na pravom ste mjestu. Chutney je ustvari tradicionalno indijsko jelo, a u indijskoj kuhinji nalazi se već dugi niz godina. Naziv chutney dolazi od riječi chattni što se prevodi kao - gusti umak, dok neki smatraju da je nastao od riječi chatni, što znači - lizati.
Bez obzira na to kojoj ćemo verziji vjerovati, jedno je sigurno. Chutney je ukusan gusti slatko-kiseli i pikantni umak koji se dobiva miješanjem različitog voća, povrća, suhog voća, šećera, octa i začina. Postoje brojne varijacije, a bez obzira kako ga pripremite, do izražaja će doći njegov jedinstven okus koji će posebno naglasiti bilo koje jelo.
Kuha se sve dok njegova tekstura ne postane potpuno gusta, a nakon toga se može poslužiti uz glavno jelo ili spremiti u staklenke kao zimnica te vaditi po potrebi.
Obično se poslužuje kao dodatak glavnim jelima uz pečeno ili pohano meso ili sir (plavi ili tvrdi), ali zapravo njegova posebna aroma dolazi do izražaja kada je poslužen jednostavno - samo uz šnitu prepečenog kruha.
Za pripremu chutneyja od šljiva trebat će vam ukusne, slatke i zrele šljive koje ćete obogatiti dodatkom začina, vina, octa, šećera... Ma možete dodati što god vam padne na pamet!
Servirajte ga u maloj zdjelici ili ga položite izravno na tanjur s ostalim jelima. Chutney se konzumira u malim količinama. Dovoljno je svega jedna do dvije žličice kako bi oplemenio okus bilo kojeg jela.
Draž ovog kiselo-slatkog umaka je u njegovim bezbrojnim načinima pripreme. Budući da mu možete dodati razne namirnice i začine, i to u različitim omjerima, svaki puta ćete dobiti originalno i jedinstveno jelo.
Chutney od šljiva se često priprema, a jednako je popularan i u onoj verziji sa suhim šljivama ili uz dodatak luka. Ako niste do sada nikada pripremali chutney od šljiva, preporučujemo da isprobate redom sve recepte i obogatite svoj stol.
Chutney će najviše doći do izražaja pri pripremi blagdanskog stola, posebice za Božić, jer će njegov bogat miris i aroma, ponosno parirati ostalim blagdanskim delicijama.
Recepti za chutney od šljiva
Obavezno proučiti prije pripreme!
Chutney od šljiva
Priprema chutneyja od šljiva je jednostavna i laka, a za izradu vam treba svega pola sata. Nabavite kilogram šljiva, nekoliko začina i pripremite ukusan umak koji će oduševiti sve ukućane.
Sastojci
- 1 kg šljiva
- 3 velika luka
- 400 g muscovado šećera
- 400 ml vinskog octa
- 50 g brusnica
- 50 g grožđica
- 1 žličica čilija
- 1 žličica đumbira
- 1 žličica mljevene paprike
- 1 žličica sjemenki komorača
- 1 žličica sitnih sjemenki gorušice
Priprema
- Operite i očistite šljive od koštica te ih narežite na kockice, a luk nasjeckajte.
- Položite u posudu sve sastojke osim šećera te ih kuhajte na umjereno jakoj vatri.
- Kada se svi sastojci sjedine i kada šljive puste sok i omekšaju, dodajte šećer.
- Kuhajte dok se šećer potpuno ne rastopi, a kada smjesa zavrije, kuhajte još otprilike pola sata ili koliko je potrebno dok umak ne postane guste teksture.
- U međuvremenu je potrebno sterilizirati staklenke (dobro ih oprati i osušiti).
- Vruć chutney od šljiva ulijte u sterilizirane teglice i dobro ih zatvorite.
- Preporučuje se da chutney ne konzumirate odmah. Ostavite ga da odstoji minimalno dva tjedna jer stajanjem postaje ukusniji, a njegova aroma postaje bogatija.
Chutney od šljiva i luka
Iako se u primarnom receptu za chutney od šljiva također nalazi luk, riječ je o nešto manjim količinama. Ovdje luk više dolazi do izražaja što govori i to da se koriste veće količine luka nego šljiva.
Sastojci
- 450 g luka
- 300 g šljiva
- 50 g brusnica
- 5 žlica maslinovog ulja
- 100 g smeđeg šećera
- 100 g meda
- 120 ml vinskog octa
- 200 ml crnog vina
- 1/2 žličice čilija
- malo soli
Priprema
- U posudu dodajte ulje, a nakon što se lagano zagrije, dodajte mu luk narezan na tanke ploške. Možete koristiti bilo koju vrstu luka, po vašim željama.
- Pirjajte luk dok ne poprimi zlatnu boju pa mu dodajte šljive narezane na kockice i brusnice te sve ostale sastojke - med, šećer, ocat, vino i začine.
- Kuhajte pola sata ili dok se umak ne zgusne pa ga još vrućeg ulijte u prethodno sterilizirane staklenke i ostavite da odstoji prije korištenja.
Chutney od suhih šljiva i luka
Chutney od šljiva možete pripremiti i sa suhim šljivama, a u kombinaciji s lukom, ovaj umak bit će idealan dodatak bečkom ili zagrebačkom odresku.
Sastojci
- 500 g luka
- 120 g suhih šljiva bez koštica
- 40 g suhih brusnica
- 3 žlice maslinovog ulja
- 80 g smeđeg muscovado šećera
- 100 g meda
- 100 ml vinskog octa
- 200 ml crnog vina
- 1/2 žličice mljevenog chilija
- 1/2 žličice češnjaka u granulama
- 1/2 žličice mljevenog đumbira
- prstohvat naribanog muškatnog oraščića
- malo soli
Priprema
- Narežite luk na tanke ploškice pa ga kratko dinstajte na laganoj vatri uz dodatak maslinovog ulja.
- Kada požuti, dodajte mu brusnice, suhe šljive narezane na manje komadiće te sve ostale sastojke - ocat, vino, šećer, med i začine.
- Kuhajte na umjerenoj vatri i uz povremeno miješanje sve dok mješavina ne zakuha. Nakon toga smanjite vatru i miješajte još pola sata dok chutney ne postane gust.
- Kada je umak gotov, vrućeg ga ulijte u prethodno sterilizirane staklenke i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.
Chutney od šljiva i crvenih paprika
Kada šljivama dodate luk i papriku te pravi omjer začina, dobit ćete rapsodiju okusa i jedan od najboljih recepata za zimnicu. Iako je riječ o pomalo neobičnom umaku, preporučujemo vam da budete dovoljno hrabri i da ga isprobate jer mu u konačnici nećete moći odoljeti. Odlično će se sljubiti s pečenim mesom i hladnom platom sireva.
Sastojci
- 900 g šljiva
- 300 g luka
- 1 kg paprika
- 400 g smeđeg šećera
- 0,5 l vinskog octa
- 1 žlica mljevenog đumbira
- pola žličice sjemenki korijandera
- pola žličice čilija
Priprema
- Šljive prepolovite, odstranite im koštice, luk narežite na ploške, a papriku na sitne kockice.
- Stavite u veću posudu pa voću i povrću dodajte ocat i začine.
- Kuhajte na umjerenoj vatri 20 do 30 minuta, odnosno dok tekućina ne ispari, a šljive, paprika i luk ne omekšaju.
- Dodajte šećer i smanjite vatru pa kuhajte dok se umak ne zgusne.
- Obvezno cijelo vrijeme miješajte jer se umak vrlo lako može primiti za posudu i zagorjeti.
- Chutney od šljiva i paprika je gotov kada na dnu posude više nema tekućine (octa).
- To ćete najbolje provjeriti tako da razmaknete smjesu kuhačom i pogledate ima li na dnu tragova octa.
- Vrući chutney ulijte u prethodno sterilizirane staklenke i odmah ih poklopite.
- Okrenite ih i ostavite tako dok se umak potpuno ne ohladi.
Čuvanje i skladištenje
Chutney se može pripremiti u svježem i kuhanom obliku. Svježi chutney se preporučuje iskoristiti odmah nakon pripreme, dok kuhani chutney pripremljen kao zimnicu, možete čuvati i dva do tri mjeseca, pod uvjetom da je pravilno pripremljen, skladišten u steriliziranim staklenkama i čuvan na suhom i tamnom mjestu.
Jednom kada otvorite, čuvajte ga u hladnjaku i potrošite u roku od tjedan dana.
Prije upotrebe ga zagrijte i poslužite uz jelo po želji.
Što chutney od šljiva dulje stoji, to će njegova aroma bolje doći do izražaja. S vremenom će postati još ukusniji, bogatiji i moćniji. Preporučuje se da ga ostavite da odstoji minimalno dva tjedna prije nego što ćete ga koristiti.
Ljekovita svojstva
Šljiva sadrži obilje vitamina, minerala, prirodnih šećera i vlakana pa se tako našla kao jedna od vodećih voćki u prehrani čovjeka. Od navedenih prednjače vitamini A i C, a posebice vitamin B koji pomaže u jačanju imuniteta, poboljšava psihičko zdravlje, regulira probavu, odstranjuje štetne tvari iz organizma i potiče apetit. Od minerala ističu se magnezij, željezo, kalcij, fosfor, bakar i natrij.
Poznato je od davnina da se šljiva ističe svojim laksativnim djelovanjem. Suvremenim načinom života i nepravilnom prehranom, smanjuje se aktivnost crijeva te je sve više onih koji imaju problema s redovitom probavom. Kompot od šljiva, posebice suhih, kod kojih se količina vlakana čak i povećava, pomoći će ukloniti problem. Osim kompota, mogu pomoći i ostale prerađevine od šljiva koje lako možete pripremiti i kod kuće.
100 grama svježih šljiva sadrži svega 46 kalorija pa su zbog svoje niske kalorijske vrijednosti šljive idealna poslastica onima koji paze na prehranu.
Budite oprezni. Iako šljiva ima brojna ljekovita svojstva, njezina koštica je otrovna. Sadrži tvari koje u organizmu pri djelovanju enzima mogu proizvesti opasnu cijanovodičnu kiselinu.
Foto: RitaE / Pixabay
Zimnica od šljiva
Odgovori