Cikla je nutritivno i hranjivo povrće bogato vlaknima i vitaminima. Može se jesti kuhana ili sirova, a veće količine najčešće kiselimo i tako skladištimo za zimu. Od povrća, najpopularniji je izbor za zimnicu jer se ukiseljena cikla može čuvati dugo vremena, a sok od cikle je odličan izvor zdravlja u sezoni gripe.
Priprema zimnice od cikle je jednostavna i ne zahtjeva puno vremena, a može biti spremljena na razne načine, od ribane cikle do sjeckane varijante, a na vama je da odaberete onu koja vama najviše odgovara.
Vrste zimnice od cikle
U nastavku saznajte sve ideje, prijedloge i recepte kako pripremiti ciklu za zimu.
Priprema cikle za zimnicu
Cikla je idealna namirnica koja se ubire i priprema za zimnicu. Iako često u sezoni branja uživamo u njenim okusima konzumirajući ju svježu, ipak dosta cikle završi u staklenkama, na policama čekajući zimu kada nećemo biti u mogućnosti jesti ovu ukusnu biljku.
Nutritivno je vrijedna i hranjiva, bogata vlaknima i vitaminima zbog čega se najčešće konzumira sirova, no, kao što smo već spomenuli, najčešće se kuha ili kiseli jer se tako može skladištiti i čuvati dugo vremena i postaje pravi izvor zdravlja zimi. Uz pravilno napravljen proces pasterizacije, cikli nije potreban konzervans, a spremna je za branje kad sama krene izlaziti van iz zemlje.
S obzirom na to da raste iz zemlje, potrebno ju je dobro očistiti i iščetkati prije daljnje prerade. Cikla koju ćemo kuhati treba imati glatku koru i biti intenzivno ljubičaste boje, a najbolje vrijeme branja je rana jesen. Iako dozrijeva ljeti, izbjegavamo rano branje kako bismo dobili što više hranjivih tvari iz nje. U kori cikle se nalaze dijetalna vlakna i ostale hranjive tvari zbog čega ju kuhamo u kori, a guljenje nekuhane cikle je puno teže nego kuhane. Također, ne preporučuje se uklanjanje korijena jer bi time cikla izgubila svoje prirodne sokove i boju.
Kuhanje cikle je osnova za pripremu svake zimnice, a male do srednje velike plodove potrebno je kuhati otprilike 45 minuta do 1 sat, veće plodove čak i duže. Provjeru kada je cikla gotova i kuhana možete testirati vilicom i probosti. Ako lagano prolazi, cikla je kuhana. Provjeru je potrebno napraviti više puta jer ju ne želite prekuhati.
Skoro sve sorte i vrste voća i povrća mogu se jesti ne samo svježe, već i daljnjom preradom koristeći različite metode konzerviranja. Raznim metodama očuvanja okusa i korisnih, hranjivih tvari podrazumijeva sušenje, soljenje i zamrzavanje biljaka, a metoda sušenja je prikladna za sve biljke, posebno cikle.
Sušenje cikle
Ako se odlučite za sušenje crvenog korjenastog povrća - cikle, imajte na umu da to ne možete učiniti sa svakom sortom. Birajte ciklu koja ima izraženu ljubičastu boju, bez primjesa drugih boja. Oblik ploda mora biti zaobljenog ili okruglog oblika, a pulpa slatka i bez grubih vlakana. Plodovi ne smiju imati oštećenja, a duljina peteljke ne smije biti veća od 2 cm. Iako ćete vjerojatno uspjeti sušiti svaku sortu, ovo su najidealnije karakteristike kako bi dobili najukusniju sušenu ciklu.
Ciklu možete sušiti na zraku, u pećnici i dehidratoru, a prije svakog sušenja, plodove morate pripremiti. Operite ciklu mekom spužvom pod mlazom hladne vode i ostavite da stoji u hladnoj vodi nekoliko sati prije daljnje pripreme. Za bolje sušenje cikle, preporučuje se plodove prvo blanširati. Nakon blanširanja, ciklu je potrebno oguliti i izrezati na tanke kriške ili trakice.
Sušenje cikle na zraku
Za sušenje cikle na zraku zaslužni su naši preci. Ovo je najprirodniji i najstariji način sušenja, a možete ciklu sušiti na tavanu, u šupi, itd. Da bi se cikla što bolje prosušila na zraku potrebno ju je podignuti od tla, a tacne ili tepsije na kojima se suše okrenuti prema jugu. Bit će potrebna 4 dana za sušenje, a kada je gotovo primjetit ćete po njenoj krhkosti i elastičnosti. Ako ste rezali ciklu na deblje kriške, trebat će joj duže vremena i bit će potrebno okretanje kako bi se svi dijelovi ravnomjerno osušili.
Sušenje cikle u dehidratoru
Sušenje cikle u dehidratoru je najsuvremeniji i najpraktičniji način za pripremu sušenog voća i povrća. Uštedjet će vam vrijeme i energiju dobivanjem ekološki prihvatljivih i zdravih namirnica za konzumaciju. S obzirom na to da je ciklu moguće efektivno osušiti na suncu i zraku, potrebe za dehidratorom su minimalne, no ako ga imate, koristite ga. Kriške cikle poslažite na rešetke i pripazite da nisu previše blizu jedan drugome tako da topli zrak može što bolje cirkulirati. Za vrijeme i temperaturu sušenja pogledajte upute proizvođača dehidratora, no cikla se najčešće suši na 85 - 90°C otprilike 6 - 7 sati.
Sušenje cikle u pećnici
Sušenje cikle u pećnici zahtjeva isti proces čišćenja i priprema kao i drugi načini sušenja. Kriške cikle poslažite na papir za pečenje na tepsiju, s dovoljnim razmakom kako bi zrak mogao cirkulirati. Sušite u pećnici na 85 - 90°C, a ako je potrebno okrenite kriške cikle kako bi se sve moglo ravnomjerno osušiti. Ostavite otvorena vrata pećnice (koristite drvenu kuhaču koju postavite između vrata pećnice) i ostavite povrće u pećnici 6 - 7 sati uz povremeno provjeravanje.
Sušenu ciklu možete skladištiti u staklenkama ili limenkama s kvalitetnim poklopcima ili polietilenskim vrećicama na tamnim i hladnim mjestima. Osim plodova cikle, možete sušiti i korijen cikle koji se kasnije koristi u pripremi čaja.
Blanširanje cikle
S obzirom na to da je cikla veći plod, blanširanje će zahtijevati duže vremena. Ciklu je potrebno oprati i očistiti, potopiti u hladnoj vodi na nekoliko minuta, izliti vodu, dodati novi i staviti u kipuću vodu prokuhati 20 minuta, a zatim izvaditi i premjestiti u hladnu vodu. Ovom "šok" terapijom omogućit ćete prestanak kuhanja cikle i bržu daljnju pripremu.
Kada se cikla potpuno ohladi, ogulite ju i izrežite na prikladan način, ovisno o tome kako ćete ju i za što koristiti.
Zamrzavanje cikle
Mnoge domaćice traže odgovor na pitanje može li se cikla zamrzavati, a odgovori su često nedovoljno točni i nedorečeni. Cikla se može zamrznuti, a važno je samo odabrati kvalitetne plodove i sorte. Uštedjet ćete na vremenu i pripremanju jela od cikle zimi, spriječiti prerano kvarenje, isplativo je i prikladno. Cikla mora biti mala, bez oštećenja, intenzivno ljubičaste boje i s glatkom kožom.
Prije samog zamrzavanja plodova, ciklu je potrebno blanširati, oguliti i narezati na željenu veličinu, kriške ili naribati. Koristite rukavice jer cikla pušta boju i ruke i posuđe će se obojati u crveno. Nakon toga, pakirajte u manje vrećice prigodne za zamrzavanje i stavite u zamrzivač u dio za brzo zamrzavanje.
Ciklu možete zamrznuti i pripremljenu kao pire, a koje kasnije možete koristiti za pripremu umaka. Kuhanu ciklu izgnječite, i stavljajte u plastične ili silikonske kalupe za led i zamrznite. Kad su zamrznuti, brikete izvadite i stavite u vrećice i vratite u zamrzivač.
Zamrznuta cikla ne zahtjeva prethodno odmrzavanje za daljnju pripremu. Posebno ako je cikla smrznuta u blanširanom obliku. Jednostavno ju dodajte u jelo pred kraj kuhanja. Ako želite koristiti ciklu za pripremu salate, možete ju odmrznuti u hladnjaku ili na sobnoj temperaturi.
Foto: Tracy Lundgren / Pixabay
Odgovori