Često dolazimo u napast da pojedemo neku grickalicu, a kupovni čipsevi su često nezdravi, masni i puni raznih aditiva zbog kojih možemo imati želučanih i probavnih problema. Kako bi zadovoljili želju za grickalicama možete napraviti i vlastiti čips i to od zdravog povrća kao što je cikla.
Čips od cikle jedna je od grickalica koja je iznimno zdrava i zbog koje se ne morate brinuti koliko ste ju pojeli jer ograničenje za konzumaciju ne postoji. Kao biljka koja je poznata po svojem pozitivnom utjecaju na krv, sjajan je izbor sastojka za pripremu čipsa.
Ciklu je jednostavno pronaći i kupiti, a sve što ćete trebati je očistiti ju te ispeći u pećnici, a nakon sat vremena imat ćete bogatu i zdravu grickalicu
Karakteristike cikle
Cikla je dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice blitvi koja svoje podrijetlo vuče je iz Sredozemlja, a u komercijalne svrhe uzgaja se kao jednogodišnja biljka zbog svoga korijena odnosno hipokolita.
Stabljika cikle je uspravna i visoka 40 cm dok u cvatnji može narasti i do 2 m. Stabljike rastu iz dobro razvijenog korijena u raznim smjerovima prema gore. Najveći dio biljke je zadebljani tamnocrveni hipokolit koji je mesnat i sočan te napola raste izvan površine zemlje. Korijen cikle je ujedno i jestivi dio biljke, a može biti okruglog ili cilindričnog oblika.
U prvoj godini, cikla stvara listove u rozeti koji su za stabljiku pričvršćeni s tamnocrvenim hrskavim peteljkama. List je plosnat i zelene ili crvene boje na kojima se nalaze male crvene žilice. U drugoj godini rasta cikle pojavljuju se cvjetovi i gola razgranata stabljika koja se zbog težine tijekom rasta počne povijati te klone.
Cvjetovi su mali, neugledni i skupljeni po nekoliko zajedno. Sastoje se od pet zelenih listića, pet prašnika i tučka. Unutar cvjeta nalazi se jedan sjemeni zametak, a plod je jednosjemeni oraščić nepravilnog okruglog oblika.
Cikla za preradu
Postoji nekoliko sorti cikle, a to su rane, srednje rane i kasne sorte, no to nije jedina podjela vrsti cikle tako da možemo reći da postoje i okruglaste, cilindrične odnosno duguljaste te spljoštene cikle. Ova podjela potječe od oblika koji korijen ima te prilikom izrade čipsa od cikle birajte one vrste čiji je korijen okruglog oblika. Zato je za izradu čipsa od cikle najbolje koristiti Bikor ciklu, Pronto ciklu ili Detroit dark ciklu.
Bikor cikla
Ova vrsta cikle ima intenzivno crvenu boju i okruglog je oblika. Svrstava se u srednje rane sorte te ima malu i uspravnu rozetu s izduženim listovima. Odlična je za preradu i iznimne je kvalitete, a i prilikom sadnje daje dobar urod. Može se dugo čuvati nakon berbe, ali i odlikuje je ukusan pomalo slatkast okus.
Pronto cikla
Pronto cikla ima korijen okruglog oblika i lijepe crvene boje. Može se rano sijati i daje dobar urod. Često se koristi u komercijalnoj proizvodnji zato je na tržištu ima u velikim količinama, stoga ako kupujete ciklu u trgovini s ovom ćete se sortom sigurno susresti.
Detroit dark cikla
Još jedna sorta koja je okruglog oblika i jako crvene boje. Prilikom uzgoja daje visok i stabilan prinos. Može se uzgajati u našim područjima te je pogodna za termičku obradu, ali se može i čuvati na hladnom mjestu nakon berbe i koristiti za daljnju preradu u roku nekoliko mjeseci nakon berbe.
Berba i kupovina
Za pripremu čipsa od cikle potreban vam je korijen. Iako su i listovi ove biljke jestivi, potrebno ih je umjereno brati. Lišće cikle zapravo hrani korijen, stoga ako ga previše uberete neće doći do razvoja ploda.
Korijen se vadi u jesen prije prvog mraza kada potpuno iscrpi hranjiva sastojke iz lišća. Da je pravo vrijeme za berbu znat ćete kada se listovi osuše. Prilikom branja ploda prvo lagano uzmite suhe stabljike cikle i lagano ih zaokrenite u stranu. Korijen će se zajedno sa stabljikama isto okretati te ćete ga lakše iščupati iz zemlje. Nemojte ga prejako čupati jer može doći do pucanja stabljike, pa ćete morati koristiti lopatu kako bi ga izvadili. Također pripazite da ne oštetite korijen prilikom vađenja. Odredite mjesto u zemlji udaljeno od korijena barem 5 - 10 cm te lopatu lagano zabijte u zemlju. Lopatu kao polugu povucite prema zemlji tako da vam drška ide prema tlu. Tako ćete izvaditi korijen cikle i zemlju i potrebno je s cikle samo otresti zemlju. Nakon vađenja, ciklu nemojte prati niti rezati, ako ju nećete odmah termički obrađivati i konzumirati.
Korijen cikle može se kupiti i u trgovini ili na tržnici, ali i u raznim specijaliziran trgovinama zdrave hrane. Prilikom kupnje obratite pažnju da nije uvenuo te da mu je kora glatka, ali da na sebi ima malo zemlje i da nije opran. Boja korijena treba biti od tamnocrvene do tamnoljubičaste, a za pripremu čipsa od cikle kupujte samo svježu ciklu, nikako kiselu ili narezanu koja je pakirana u staklenke.
Recepti za čips od cikle
Čipsom se prvenstveno smatra proizvod nastao prženjem krumpira, ali to ne mora biti tako. Cikla je jedan od proizvoda odnosno gomoljastih biljaka koje podnose visoke temperature i termičku obradu te nakon pečenja ostaje kompaktan, slastan i hrskav. Uz dodatke nekih začina možete obogatiti okus pržene cikle i napraviti grickalicu koja je iznimno ukusna i kojoj nećete moći odoljeti. Možete ju grickati svaki dan bez grižnje savjesti jer vitamini, minerali i ostale blagodati ostaju u njoj čak i nakon prženja u pećnici.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći čips od cikle
Ne morate biti ekspert u kuhinji kako bi pripremili vlastiti čips. Uzmite si sat vremena i jednu ciklu, malo soli, papra i ulja. Ako niste ljubitelj jakih aroma i okusa ovaj jednostavan recept s osnovnim začinima učinit će ciklu jestivom i hrskavom poslasticom.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za 300 g čipsa od cikle. Prilikom pečenja dio vode iz cikle će ispariti i ona će se stisnuti. S obzirom na to da se koristi i sol, ona povlači još više vode te ju dodatno isušuje.
Sastojci
- 500 g svježeg korijena cikle
- sol i papar prema želji
- 5 velikih žlica maslinovog ulje
Priprema
- Ciklu ogulite i narežite na jako tanke ploške nožem ili ribežom.
- Na pleh stavite papir za pečenje, a narezane ploške cikle posložite jednu do druge na pleh za pečenje.
- Poslaganu ciklu posolite i poparite ovisno o vlastitom ukusu.
- Maslinovo ulje pošpricajte lagano po cikli kistom ili prskalicom. Ako koristite kist za nanošenje ulja onda začine stavljajte nakon što ste staviti ulje kao ih ne bi skinuli prilikom mazanja ulja s kistom.
- Zagrijte pećnicu na 80°C i stavite pleh s ciklom na pečenje.
- Pecite ciklu u pećnici 30 - 40 minuta ovisno o debljini na koju ste narezali šnite.
- Nakon što se osušila, izvadite ciklu iz pećnice i ostavite da se ohladi, a zatim ga možete spremiti u papirnatu vrećicu ili odmah konzumirati.
Čips od cikle s majčinom dušicom
Majčina dušica spominje se kao jedan od najčešćih začina, naravno nakon soli i papra, koji se kombiniraju se ciklom. Postupak nije ništa drugačiji nego kao kod osnovnog recepta, ali je potrebno znati količinu začina koji se dozira kako cikla ne bi bila previše aromatična. Sušene listove majčine dušice možete nabaviti u trgovinama koje prodaju sastojke za čajeve ili ih možete i sami osušiti. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 300 g čipsa od cikle. Kao i u prethodnom receptu doći će do gubitka vode iz cikle zato ćete odnosu na količinu cikle dobiti manju količinu čipsa.
Sastojci
- 500 g svježeg korijena cikle
- sol i papar po želji
- 1 mala žlica sušenih listova majčine dušice
- 5 velikih žlica maslinovog ili suncokretovog ulja
Priprema
- Ciklu ogulite i narežite na kriške. Možete ju narezati nožem ili naribati ako imate tanji ribež.
- Ploške cikle posložite na pleh na koji ste stavili papir za pečenje. Posložite ih jednu do druge i ostavite mjesta između svake ploške.
- Premažite ih uljem pomoću kista te posolite i popaprite po želji. Pospite s majčinom dušicom tako da na svakoj ploški stavite jednaku količinu začina.
- Pećnicu zagrijete na 180°C i stavite ciklu na pečenje 10 - 15 minuta.
- Nakon što prođe predviđeno vrijeme izvadite pleh, preokrenite ploške cikle na drugu stranu i vratite pleh u pećnicu i pecite 10 - 15 minuta.
- Ako vam se čini da čips nije dovoljno pečen ostavite ciklu da se peče još 5 - 10 minuta. Budite oprezni da vam čips ne izgori jer će imati gorak okus.
- Nakon što se čips ispekao izvadite pleh iz pećnice i ostavite ga da se ohladi nakon čega ga možete spremiti u hermetičku posudu ili vrećicu.
Čips od cikle iz dehidratora
Ne postoji zdraviji način pripreme čipsa nego onaj uz korištenje dehidratora. Isušuje vodu iz voća i povrća zbog čega lako možemo dobiti i napraviti ukusan i zdrav čips. Bit će vam potrebna jako mala količina ulja, cikla i naravno nekoliko sati čekanja da dehidrator obavi svoj posao. Koliku ćete količinu čipsa dobiti ovisi o veličini cikle koju ćete sušiti, ali imajte na umu da dehidrator isušuje vodu te da će vam se ploške cikle dosta smanjiti i smežurati.
Sastojci
- 2 svježe cikle
- 1 velika žlica maslinovog ulja
- 2 velike žlice jabučnog octa
- 2 male žlice soli
Priprema
- Ciklu ogulite i narežite na tanke ploške pomoću noža ili ribeža.
- Stavite ju u posudu i prelijte s maslinovim uljem i jabučnim octom te pospite sa soli. Sve zajedno dobro izmiješajte dok svaka ploška cikle ne bude dobro marinirana.
- Dehidrator uključite na 62°C i na rešetke posložite ploške cikle između kojih obavezno ostavite dovoljno mjesta kako bi zrak mogao strujati. Ciklu sušite sat vremena.
- Nakon sat vremena temperaturu dehidratora smanjite na 46°C i nastavite s dehidracijom cikle. Konstantno provjeravajte naredak.
- Čips od cikle bi trebao biti gotov nakon 10 sati dehidriranja, ali svakako po želji možete produžiti vrijeme dehidracije, ako želite veću hrskavost.
- Nakon 10 sati sušenja čips izvadite iz dehidratora, ohladite i spremite u vrećice ili posude s hermetičkim poklopcem.
Čuvanje i skladištenje
Ubranu ciklu ne morate odmah koristiti već ju možete skladištiti te naknadno prerađivati. Tijekom zime dobro podnosi niske temperature i ako ju ne namjeravate odmah prerađivati prilikom berbe ostavite stabljiku na dužini od barem 2 cm.
Temperatura na kojoj se cikla čuva mora biti blizu 0°C dok bi vlažnost zraka trebala biti 96 - 100%. U takvim uvjetima možete ju čuvati i do 5 mjeseci od vađenja iz zemlje ili čak i do 8 mjeseci, ako je mjesto gdje se drži hladno i ima sustav ventilacije. Poznata mjesta za čuvanje ubranog korijena su podrum, hladnjaci, ali i takozvani trapovi odnosno mjesta u vrtovima gdje se iskopa rupa i stavi slama te se povrće poslaže na slamu. Nakon toga se sve zatrpa sa zemljom i tako se ostavlja da stoji preko zime u hladnoj zemlji.
Čips od cikle čuvajte u papirnatoj vrećici koju ćete dobro zatvoriti. Možete ga držati i u plastičnoj vrećici koju možete hermetički zatvoriti. Prilikom stavljanja čipsa u vrećicu pripazite da je vrećica suha i da nema vode u njoj ili drugih aroma. Čips koji čuvate u dobro zatvorenoj hermetičkoj posudi možete konzumirati u roku od tri dana od pripreme.
Savjeti
Vrijeme pečenja u pećnici ovisit će o debljini ploški na koje ste narezali ciklu. Ako su ploške tanje trebat će vam oko 30 minuta pečenja, a ako su deblje očekujte da je potrebno oko 40 minuta za pečenje u pećnici na 80°C. Ako želite ubrzati proces pečenja, a imate i ventilaciju u pećnici, čips možete peći na temperaturi od 180°C, ali uz kraće vrijeme pečenja. Za pečenje na navedenoj temperaturi ciklu je potrebno peći 10 - 15 minuta nakon čega okrenite ploške i ponovite prethodni proces. Što je viša temperatura i kraći vremenski period pečenja tada ćete ploške morati češće okretati prilikom pečenja.
Najčešći začini koji se kombiniraju s ciklom su sol, papar, majčina dušica, origano pa čak i čili.
Upotreba u kuhinji
Osim što se čips od cikle koristi za grickanje tijekom večernjih filmskih maratona ili uz druženja s prijateljima ima i svoju raznu drugu upotrebu u kulinarstvu. Čips se može upotrijebiti i za ukrašavanje slanih i slatkih jela kao što su rižoto, bruschette, sladoledi i torte.
Ljekovita svojstva
Cikla je hranjiva biljka koja, osim energetske vrijednosti, ima i biološku važnost zbog vitamina, minerala, ugljikohidrata, masti i bjelančevina koji je čini zdravom namirnicom. Cikla sadrži i manje količine kobalta koje su sastavni dio vitamina B12. Bogata je željezom i magnezijem, vitaminom C i kalijem.
Preporučuje se za konzumaciju kod slabokrvnosti i svakako je dobra za zdravlje male djece. Još od davnina se smatra da njena crvena boja asocira na krv i samim tim pomaže kod poboljšavanje krvne slike. Osim u liječenju bolesti, cikla je izvrsna i za mršavljenje jer ljekoviti sastojci kojima obiluje pomažu kod poboljšavanja funkcioniranja jetre i lučenje žuči.
Zimnica od cikle
Odgovori