Čokolino je poznat kao lako probavljiva hrana namijenjena djeci, ali ju često konzumiraju i odrasli. Mnogi tvrde da deblja dok drugi ističu sve hranjive vrijednosti kojima obiluje. Kupovni čokolino sastoji se od fino mljevenih pahuljica i čokolade u prahu kojima se dodaje 200 ml mlijeka kako bi se dobila kompaktna smjesa koja nalikuje na kašu.
Ako želite pokušati napraviti domaći čokolino, koristite zobene pahuljice ili griz. Domaći čokolino sadrži razne vitamine i minerale jer se priprema od žitarica. Tijelu daje energiju, a mogu ga jesti mala djeca i odrasli. Zato ne propustite priliku i isprobajte neki od ponuđenih recepata za pripremu domaćeg čokolina od zobenih pahuljica ili griza.
Karakteristike čokolina
Čokolino su pahuljice od žitarica, u komercijalnoj proizvodnji obogaćene s vitaminima B1, B2, B6, C, E, niacinom i folnom kiselinom. Predstavlja energetski bogat i uravnotežen obrok namijenjen prvenstveno djeci, ali i za odrasle. Naziva se žitnom kašom jer nakon dodavanja mlijeka pretvara se u rijetku smjesu koja se topi u ustima.
Kupovni čokolino priprema se tako da se sitno mljevenim pahuljicama s čokoladom dodaje prokuhano mlijeko. Omjer koji se preporučuje kod pripreme je da se na 5 velikih žlica čokolina dodaje 200 ml prokuhanog mlijeka. Čokolino je kalorijski bogata namirnica i na 100 g sadrži oko 400 kalorija, a najviše sadrži ugljikohidrata, bjelančevina, vlakana i masti. Čokolino se proizvodi od raznih vrsta žitarica tako se može pronaći čokolino od rižine krupice, zobenog brašna, pšenične krupice i pšeničnog brašna.
Kupovni čokolino sastoji se od pšenične krupice i pšeničnog brašna dok se domaći čokolino priprema od zobenih pahuljica, pšeničnog ili rižinog griza. Prilikom pripreme dodaje se šećer i čokolada u prahu, a u komercijalnoj proizvodnji škrob, kakaov prah, kakaov maslac, emulgatori i razni vitamini kao što su tiamin-mononitrat, riboflavin, folna kiselina i nikotinamid.
Zobene pahuljice za preradu
Na tržištu postoje nekoliko vrsta zobenih pahuljica, ali nisu sve prikladne za pripremu domaćeg čokolina. Zbog svoje strukture najbolje je koristiti krupne zobene pahuljice i sitne ili instant zobene pahuljice.
Krupne zobene pahuljice
Krupne zobene pahuljice pripremaju se od oljuštene zobi, kratko prokuhane na pari nakon čega se valja kako bi se pretvorila u tanke listiće. Čokolino pripremljen s ovim zobenim pahuljicama potrebno je duže kuhati, ali će zato mljeveni čokolino duže ostati svjež.
Čokolino pripremljen od ove zobi dobar je za probavu i mogu ga konzumirati osobe koje imaju probleme s iritabilni crijevima.
Sitne ili instant zobene pahuljice
Sitne ili instant zobene pahuljice nastaju dodatnom preradom krupnih zobenih pahuljica. Ova vrsta zobi je sitnija i bolja za korištenje prilikom pripreme čokolina jer ćete ju morati manje usitnjavati. Lako su probavljive i sadrže manje vlakana, ali brzo podižu šećer u krvi.
Griz za preradu
Postoji nekoliko vrsta griza, a najpoznatiji je pšenični griz koji se koristi u svakodnevnoj pripremi jela. Domaći čokolino od griza može se pripremati od nekoliko vrsta griza, ne samo od pšeničnog tako da prilikom pripreme možete koristiti i pirov ili rižin griz.
Pšenični griz
Ova vrsta griza nastaje mljevenjem zrna pšenice, lako ga je kupitii najčešće se koristi u kulinarstvu. Žuto bijele je boje i ima grubu strukturu zrnaca. Nastaje od tvrde pšenice, a prilikom kuhanja čokolina trebat ćete malo duže vremena da ga skuhate. Često se koristi za pripremu domaćeg čokolina i mogu ga konzumirati i bebe.
Pirov griz
Priprema čokolina od ove namirnice je bolji izbor za malu djecu jer je lako probavljiv. Nastaje mljevenjem pira, ima grubu strukturu zrnaca i dobra je zamjena za pšenični griz.
Rižin griz
Rižin griz se koristi u pripremi čokolina za osobe koje se bave sportom jer je izvrstan izvor ugljikohidrata. Lako se ukuhava i podnosi termičku obradu, a njegovom konzumacijom ne opterećuje se želudac i poboljšava se probava.
Kupovina pahuljica i griza
Za pripremu domaćeg čokolina trebate zobene pahuljice ili pšenični griz koji možete kupiti u supermarketu ili trgovini zdrave hrane. Prilikom kupnje obratite pažnju da zobene pahuljice i griz nisu vlažni i da pakiranje nije oštećeno.
Zobene pahuljice ne smiju imati ustajali miris i trebaju biti bijele do svijetlo žute boje. Griz mora biti sitno mljeven poput brašna i bijele boje. Mora mirisati na svježe žitarice i ne smije biti grudast s crnim točkicama jer to znači da je popljesnivio.
Recepti za domaći čokolino
Domaći čokolino možete pripremiti u vlastitoj kuhinji koristeći zobene pahuljice ili griz, a postoji nekoliko načina kako da postignete okus koji vam najbolje odgovara. Možete dodati tamnu čokoladu ili kakao, med ili javorov sirup, a umjesto običnog mlijeka možete dodati bademovo, zobeno ili rižino. Za pripremu ovog čokolina trebat će vam nekoliko minuta, a najviše vremena ćete potrošiti na kupovinu sastojaka.
Čokolino od zobenih pahuljica
Zobene pahuljice možete pronaći u gotovo svakoj trgovini. Jeftine su i lako dostupne, a za kuhanje im je potrebno 5 - 10 minuta. Hranjiva su namirnica koja pomažu da se duže vremena osjećate siti, ali da se ne udebljate. Za pripremu domaćeg čokolina trebat ćete zobene pahuljice, a navedena količina dovoljna je za oko 100 g jela.
Sastojci
- 50 g zobenih pahuljica
- 25 g preprženih lješnjaka
- 25 g tamne čokolade
Priprema
- Prepržene lješnjake i tamnu čokoladu isjeckajte na manje komadiće.
- Nasjeckane lješnjake i tamnu čokoladu stavite u posudu i dodajte zobene pahuljice.
- Sve sastojke stavite u blender i dobro usitnite dok se sastojci ne sjedine.
- Dobivenu smjesu stavite u staklenu ili metalnu posudu i skladištite na tamno i suho mjesto.
Čokolino sa sjemenkama
Čokolino možete učiniti još zdravijim tako da mu dodate chia ili lanene sjemenke. Ovaj čokolino namijenjen je osobama koje se zdravo hrane. Nakon konzumacije, imat ćete duži osjećaj sitosti. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 100 g domaćeg čokolina.
Sastojci
- 80 g zobenih pahuljica
- 1 velika žlica kakaa u prahu
- 1 mala žlica chia sjemenki
- 1 mala žlica lanenih sjemenki
Priprema
- Zobene pahuljice stavite u blender i usitnite.
- Dodajte chia i lanene sjemenke i blendajte nekoliko sekundi.
- Dobivenu suhu smjesu stavite u metalnu ili staklenu posudu i dodajte kakao u prahu.
- Sve sastojke promiješajte sa žlicom sve dok smjesa ne postane tamna.
- Posudu zatvorite s poklopcem i ostavite na suho, hladno i tamno mjesto.
Čokolino od griza i čokolade
Ako nemate pri ruci zobene pahuljice, domaći čokolino možete pripremati od griza. Umjesto pšeničnog griza možete koristiti pirov ili rižin. Griz možete kupiti u supermarketu ili trgovini zdrave hrane, a priprema se na isti način kao i zobene pahuljice. Razlika u ova dva sastojka je strukturi čokolina koji ćete na kraju dobiti jer čokolino od griza imat će glađu strukturu. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 100 g domaćeg čokolina.
Sastojci
- 1,5 velikih žlica pšeničnog griza
- 30 g tamne čokolade
Priprema
- U posudu stavite griz i dodajte tamnu čokoladu.
- Sastojke dobro izmiješajte sa žlicom
- Kada su se sastojci sjedinili stavite pripremljeni čokolino u staklenu ili metalnu posudu.
- Posudu stavite na suho, tamno i hladno mjesto.
Čokolino od zobenih pahuljica i griza
Zobene pahuljice i griz možete pomiješati kako bi dobili još ukusniji čokolino. Zbog različite strukture zobenih pahuljica i griza dobit ćete posebnu strukturu kremastog čokolina s većim komadićima zobenih pahuljica. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 150 g domaćeg čokolina.
Sastojci
- 1 velika žlica zobenih pahuljica
- 1 velika žlica rižinog griza
- 30 g tamne čokolade
Priprema
- U posudu stavite zobene pahuljice i griz te smjesi dobro izmiješajte sa žlicom.
- Tamnu čokoladu naribajte ili narežite na manje kockice i stavite u posudu sa zobenim pahuljicama i grizom. Sve dobro promiješajte.
- Smjesu stavite u staklenu ili metalnu posudu, zatvorite s poklopcem i ostavite na suho i hladno mjesto.
Čuvanje i skladištenje
Važno je da čokolino ne dođe u doticaj s vlagom zato ga nemojte čuvati u kuhinjskim elementima iznad štednjaka, u blizini nape ili pećnice. Možete ga staviti u staklene posude s poklopcima, ali ne i u plastične posude.
Suhe sastojke najbolje je miješati neposredno prije nego što pripremate čokolino. Zobene pahuljice koje koristite za pripremu čokolina čuvajte na suhom, tamnom i hladnom mjestu. Možete ih držati u staklenim posudama, ali ne u plastičnim posudama jer se tada mogu navlažiti. Griz je isto potrebno čuvati na hladnom i tamnom mjestu.
Skuhani čokolino možete odmah konzumirati ili ga ohladiti i poslužiti. Nemojte ga ostavljati u hladnjak, zamrzavati ili skladištiti na neki drugi način. Gotov čokolino (pomiješan s mlijekom) se isključivo jede odmah nakon što se skuha i nije hrana koja se može skladištiti.
Savjeti
Ako želite poboljšati okus čokolina, dodajte pržene mljevene lješnjake ili bademe. Med možete zamijeniti s rižinim sladom, agavinim ili javorovim sirupom.
Prilikom pripreme možete dodati i razne sjemenke kao što su chia ili lan.
Upotreba u kuhinji
Čokolino se koristi kao hrana za bebe i djecu koja još nemaju zube i ne mogu jesti krutu hranu, ali ga rado jedu i odrasli. Priprema se kao hrana za doručak, a može se jesti odmah nakon pripreme. Može se dodati i prilikom pripreme kolača tako da se nekoliko žlica čokolina stavi u biskvit ili kreme. Najčešće se poslužuje kao ukusan doručak, međuobrok ili večera pa čak i desert.
Ljekovita svojstva
Čokolino je namirnica koja pomaže rastu i razvoju djece u njihovoj najranijoj dobi. Kao najveći nedostatak ovoga proizvoda ističe se njegova velika kalorijska vrijednost. Ako ga konzumirate u umjerenim količinama ne može naštetiti vašem zdravlju i utjecati na vašu težinu.
Ako unatoč svemu niste uspjeli pripremiti domaći čokolino, predlažemo da odete do prve trgovine i kupite originalni Čokolino za vašeg mališana. Dobar tek!
Foto: Filip Višić
Sušene žitarice
Odgovori