Čips od krumpira je jedna od najpoznatijih grickalica u svijetu koja se svakodnevno konzumira u velikim količinama. Postoje razni proizvođači koji su se proslavili distribuirajući upravo ovaj proizvod na tržište i stekli kultni status u svijetu grickalica. Jedina mana ovoga proizvoda je što se prilikom industrijske proizvodnje krumpir koji se priprema prži u ulju te mu se dodaju razni aditivi kako bi se poboljšao okus. Sve to negativno može utjecati na ljudsko zdravlje te dovodi do pretilosti i problema krvožilnog sustava, ali i raznih drugih nepovoljnih utjecaja na organizam.
Ako ga želite konzumirati, ali bez aditiva onda ga možete sami pripremiti kod kuće. Iako ćete potrošiti dosta vremena dok ga pripremite, a dobiti ćete malu količinu finalnog proizvoda s obzirom na volumen sirovine, moći ćete dodati neki od začina koji osobno volite te tako ćete stvoriti novu okus ovoga proizvoda. Krumpiru se tijekom niza godina pripisuje i status loše namirnice jer sadrži škrob i ima visok glikemijski indeks, ali ne smijete zaboraviti da štetan utjecaj krumpira prije svega ovisi o njegovom načinu pripreme.
Možete ga pripremati u tavi što i nije baš preporučljivo jer tako krumpir upije najviše ulja i postane premastan. Bolja varijanta pripreme je uz pomoć pećnice, mikrovalne ili dehidratora, ali za koju god se opciju odlučite dobit ćete ukusnu grickalicu za filmske večeri.
Karakteristike krumpira
Krumpir je trajna zeljasta biljka iz porodice pomoćnica koja je davnina poznata u ljudskoj prehrani. Potječe iz Amerike odakle je došla krajem 16. stoljeća, a naziv je dobila prema bavarskoj riječi koja u prijevodu znači "kruška iz zemlje". Kao kultiviranu biljku su je prvi počeli uzgajati Indijanci u Peruu, a tijekom mnogih ratova bila je jedina namirnica koja je prehranjivala stanovništvo sve zbog toga što uspijeva u svim vremenskim uvjetima.
Stabljika krumpira je uspravna, dlakava, razgranata i može narasti do 60 cm visine. Listovi koji su pričvršćeni za stabljiku peteljkama su neprano perasti i jajolikog oblika. Lice lista je golo dok je naličje obloženo sitnim dlačicama. Korijen krumpira nije jako razvijen, ali zato podzemni dio stabljike ima bočne stabljike koje se nazivaju stolonima. Zadebljavanjem stolona stvara se gomolj koji je razvijeni dio podzemne stabljike i naziva se stolon poznat i pod nazivom gomolj ili plod krumpira. Boja gomolja varira ovisno o sorti, ali je najčešće od svjetložute do crvenkastožute boje s vanjske strane dok mu unutrašnjost može biti od bijele do blijedožute. Sirovi gomolj krumpira sadrži 75% vode, 18,2% škroba, 2% bjelančevina, 1,5% šećera, 1% celuloze, 0,1% masti i 0,2% kiselina, a sadrži i škrob te mnoge vitamine i minerale. Jedini jestivi dio biljke je gomolj dok su svi ostali dijelovi otrovni jer sadrže alkaloid solanin.
Krumpir ima cvijet koji je pravilnog izgleda te cvate od lipnja do kolovoza. Na stapki koja je duga oko 10 cm nalazi se 2 do 4 cvatova koji su skupljeni u rahle paštitaste cvatove. Svaki cvijet nosi i mnogo zametaka, a plod koji nastaje u cvijetu je mesnata i okrugla zelena boba koja može biti širine od 2 do 4 cm. Razmnožava se pomoću sjemena iz cvijeta, ali i putem gomolja koji se nalazi u zemlji i koji služi i kao namirnica u ljudskoj prehrani
Krumpir za preradu
Sorte krumpira dijele se na vrlo rane, rane, srednje rane, srednje kasne i kasne koje se razlikuju s obzirom na period potreban da gomolj krumpira sazre. U našim područjima uzgajaju se sve sorte osim vrlo ranih i kasnih, a najpoznatiji krumpir na našem području je lički odnosno onaj koji se uzgaja na području Like jer zbog sastava tla i klimatskih uvjeta daje dobar urod.
Mladi krumpir se vadi iz zemlje dok je stabljika još zelene boje i ima koru koju nije potrebno guliti prije konzumacije. Treba razlikovati termine mladog krumpira i ranih sorti jer mladi krumpir može biti i onaj koji pripada srednjim i kasnim sortama. Mladi krumpiri su slađi i to morate znati kada birate krumpir koji ćete koristiti za pripremu određenih jela. Zreli krumpiri nemaju toliku slatkoću jer šećer prelazi u škrob, dok najmanje slatkoće imaju kad im stabljika potpuno uvene. Takvi krumpiri su pogodni za pripremu čipsa, a nikako nije pametno mladi krumpir koristiti u pripremi čipsa jer sadrži previše šećera, a čips bi trebao biti slan, a ne sladak. Za pripremu čipsa možete koristiti Actrice krumpir, Liseta krumpir, Dido krumpir i Romano krumpir.
Acrtice krumpir
Pripada ranim sortama te ima visoki prinos i pogodan je za čuvanje, ali i konzumaciju odmah nakon vađenja iz zemlje. Ima krupne, žute i velike gomolje približno jednake veličine koji si okruglo-ovalnog oblika. Pogodan je za pečenje i prženje te samim ti i za pripremu čipsa.
Liseta krumpir
Liseta krumpir je srednje rana sorta sa svjetložutim gomoljem i ovalno izduženog oblika. Gomolj je srednje veličine i po biljci je urod i do 12 gomolja. Ova sorta uspijeva u svim klimatskim uvjetima i podnosi dobro sušu. Posebno se preporučuje koristiti ga za pečenje u pećnici ili pripremu pomfrita te čipsa.
Dido krumpir
Dido je srednje kasna sorta koja ima visoki prinos te se može odmah nakon vađenja konzumirati ili spremiti za čuvanje. Ima krupne gomolje koji su bijele boje i mogu biti okruglog ili ovalnog oblika. Izvrstan je za pečenje i pripremu čipsa.
Romano krumpir
Još jedna srednje kasna sorta koja se koristi za pripremu čipsa je Romano krumpir. Ima kožicu crvene boje, bijelu unutrašnjost gomolja te je plod krupan i okruglo ovalnog oblika. Primjeren je za pečenje, a posebno pripremu pomfrita i čipsa. Može se i dugo skladištiti te se od njega čips može pripremati i zimi.
Berba i kupovina
Krumpir je biljka čiji se jestivi dio nalazi u zemlji i potrebno ga je vaditi. Razvija se vegetativno odnosno iz klice gomolja ili generativno što znači iz sjemena, ali ovo je manje zastupljen način uzgoja.
Nakon što posadite krumpir imate nekoliko mogućnosti da ga vadite iz zemlje, prva je dok je još mlad i dok mu se stabljika i lišće ne počnu sušiti dok je druga opcija da ga vadite kada je potpuno zreo i kada mu je stabljika osušena. Za potrebe pripreme čipsa uvijek koristite krumpir koji je zreo jer ne sadrži puno šećera i neće biti sladak već ćete ga moći posoliti i dobiti tradicionalni okus čipsa na koji ste naviknuli.
Zreli krumpir ima pokožicu koja je očvrsnuta te se mora guliti prije konzumacije. Da je vrijeme za berbu znat ćete po stabljici i lišću koje mora požutjeti te koje polegne. Za zreli krumpir se još i kaže da se vadi iz zemlje kada je fiziološkoj zriobi odnosno kada je iscrpio sve koristi iz stabljike i lišća. S obzirom na sortu koju ste posadili, odnosno da li je rana, srednja ili kasna, odredit ćete i vrijeme vađenja gomolja. Rane sorte će vam dozreti prije kasnih pa ćete njih svakako i prije vaditi.
Vadite ga uz pomoć motike tako da malo dalje od stabljike počnete kopati zemlju, ali budite oprezni kako ni bi zarezali gomolje. Ako ih i oštetite potrebno ih je odmah nakon vađenja iskoristiti jer će početi gnjiti ako ih uskladištite oštećene. Ako ste zasadili veće površine berbu možete obavljati i plugom tako da napravite brazde i nakon toga pokupite krumpir koji će se pojaviti zajedno sa zemljom na površini. Ako se krumpir uzgaja u komercijalne svrhe onda se vadi kombajnima koji su posebno dizajnirani za vađenje, sortiranje po krupnoći i transport. Nakon vađenja krumpir ostavite da se prosuši na suncu, ali prije toga napravite sortiranje po veličini i odvojite oštećene i bolesne gomolje. Možete ga spremiti u prozračne vreće te na hladno i mračno mjesto kao što su podrumi ili ostave gdje ga možete čuvati cijelu zimu.
Krumpir ako sami ne uzgajate možete ga i kupiti u supermarketu na odjelu povrća. Možete ga pronaći pakiranog u veća ili manja pakiranja te u rinfuzi. Prilikom kupnje obratite pažnju da kožica nije gnjila i d oštećena. Nemojte kupovati krumpir koji je vlažan i koji na sebi ima pokazatelje plijesni kao ni onaj koji ima klice ili je smežuran.
Recepti za čips od krumpira
Koliko je čips zdrav ovisi o načinu pripreme odnosno da li je pripremljen u dubokom ulju, pečen u pećnici ili sušen u mikrovalnoj ili dehidratoru. Najviše masnoće imat će krumpir koji ste pržili u dubokom ulju odnosno pripremali u tavi ili fritezi, nakon toga dolazi krumpir pečen u pećnici dok su mikrovalna i dehidrator najbolji izvor ako želite postići zdravu varijantu čipsa.
Masnoće nisu jedini problem kod pripreme ove namirnice već je tu i količina soli koja se dozira nakon pečenja. Ali umjesto soli uvijek se mogu dozirati neki začini koji će dati određeni okus, ali neće biti nezdravi za ljudsko zdravlje. Pripremom vlastitog čipsa smanjujete i unos raznih aditiva i konzervansa koji se nalaze u kupovnim verzijama čipsa.
Čips iz pećnice
Najlakši način pripreme čipsa od krumpira je da ga ispečete u pećnici jer je riječ o kuhinjskom aparatu koji svi imaju u kućanstvu. Za pripremu čipsa će vam trebati nešto više vremena dok pripremite sirovinu, ali ćete kod pripreme moći dodati začine koje želite i koji vama odgovaraju. U baznom receptu koji vam donosimo naveli smo sol kao sastojak, ali vi uvijek možete dodati crvenu papriku, bosiljak, luk u granulama ili neki od sličnih začina.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g čipsa jer krumpir u sebi sadrži veliki količine vode koje tijekom pečenja isparavaju i ploške se smanjuju i uvijaju.
Sastojci
- 1 kg svježeg krumpira
- ulje po želji ili papir za pečenje
- sol po želji
Priprema
- Krumpir ogulite i pomoću noža ili ribeža koji ima nastavak za rezanje na ploške izrežite krumpir.
- Posložite ga na papirnati ručnik ili pamučnu krpu. Dobro ga posušite i stavite u posudu.
- U posudu dodajte začine koje ste odabrali ili samo sol ako ste se odlučiti za klasični čips.
- Lim za pečenje premažite uljem ili stavite papir za pečenje te posložite ploške jednu do druge tako da se ne preklapaju.
- Ako koriste papir za pečenje svaku ploške možete premazati uljem.
- Pećnicu zagrijete na 250°C i stavite pleh u pećnicu da se krumpir peče minimalno 10 minuta.
- Da je krumpir gotov znat ćete kada se ploške počnu uvijati i izgledaju sasušeno, a na dodir su hrskave i lomljive.
- Prilikom pečenja otvorite vrata pećnice da izađe para ili uključite ventilaciju u pećnici.
- Nakon što se čips ispekao izvadite pleh iz pećnice i možete ga još posoliti ako želite te ga ostavite da se ohladi.
- Ohlađeni čips spremite u posudu koju možete hermetički zatvoriti.
Čips iz dehidratora
Posjedujete dehidrator i volite nemasne grickalice onda je ovo savršen recept za vas. Uređaji koji izvlače vodu iz voća i povrća, kao što je dehidrator, savršeni su za zdrave verzije čipsa. Svojom snagom isušivanja vode dehidrator će učiniti čips hrskavim, ali nemasnim i nekaloričnim.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 150 g čipsa jer kao što je i prije navedeno krumpir sadrži veliku količinu vode koja tijekom sušenja ispari i sirovina se smanji.
Sastojci
- 300 g svježeg krumpira
- 1 žlica soli
- začini po želji
Priprema
- Krumpir ogulite i narežite na tanke ploške pomoću noža ili na ribežu za ploške.
- Dobro ih posušite s papirnatim ručnikom ili pomoću čiste pamučne krpe.
- Stavite ih u posudu i dodajte sol i začine po želji.
- U svaku plošku dobro utrljajte sol i začine, ako ih koristite u pripremi.
- Na rešetke dehidratora posložite ploške tako da se ne preklapaju nego da su jedna do druge.
- Nakon što ste sve ploške posložili postavite dehidrator na 42°C i sušite krumpir oko 10 sati.
- Povremeno provjeravajte u kakvoj je stanju sirovina i da li je suha.
- Možda će vam trebati manje ili više od 10 sati, a sve ovisi o jačini dehidratora, ali i sorti krumpira koji koristite za pripremu te o debljini na koju su vam ploške izrezane.
- Kada primijetite da je čips suh izvadite ga iz dehidratora i ostavite da se ohladi te ga nakon toga spremite u posude koje se mogu hermetički zatvoriti ili ga odmah konzumirajte.
Čips iz mikrovalne
Uhvatila vas je želja za grickalicama i brzo želite pripremiti čips najlakše ćete ga napraviti uz pomoć mikrovalne pećnice koju sigurno imate u kuhinji. Pripremit ćete ga uz minimalnu količinu ulja i uz malo soli.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 200 g čipsa jer mikrovalna kao i ostali kuhinjski uređaji za pečenje ili dehidriranje izvlači vodu iz sirovine.
Sastojci
- 400 g svježeg krumpira
- sol po želji
- papar po želji
- 1 žlica ulja
Priprema
- Krumpir ogulite i narežite na tanke ploške pomoću noža ili ribeža.
- Stavite ga na papirnati ručnik ili čistu pamučnu krpu.
- Dobro posušite krumpir kako bi pokupili višak vode.
- U posudu stavite krumpir i dodajte sol i papra po želji, ali možete dodati i druge začine.
- Dodajte i ulje te sve dobro izmiješajte.
- Posložite krumpir na plitki tanjur koji stane u mikrovalnu pećnicu ili ploške nabodite na drveni ražnjić.
- Ako ih stavljate na ražnji onda je potrebno da ostavite bar 0,5 cm između svakoga krumpira kako bi se što brže ispekao.
- Mikrovalnu pećnicu stavite na najveću jačinu i stavite tanjur ili ražnjiće da se peku.
- Potrebno je od 3 do 8 minute da se krumpir ispeče, ali ako imate mikrovalnu manje jačine potrebno će vam biti i više vremena stoga je najbolje svakih 30 sekundi provjeriti u kakvom je stanju krumpir.
- Nakon što se ste dobili čips izvadite ga iz mikrovalne i ostavite da se ohladi.
- Ako ste čips pripremali na ražnjićima onda ih lagano vrtite u krug okrenutima s vrhom prema posudi kako bi skliznuli.
- Kada se čips ohladio možete ga odmah konzumirati ili spremiti u hermetičke posude.
Čips u tavi
Kao zadnju varijantu pripreme ostavili smo prženje u tavi pošto se ovo smatra jednom od nezdravijih načina pripreme. Ako pak želite ipak pripremati čips na ovaj način u nastavku vam donosimo recept.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 350 g čipsa jer iako će krumpir izgubiti vodu tijekom prženja, upiti će i dio ulja iz tave.
Sastojci
- 500 g svježeg krumpira
- 300 ml suncokretovog ulja
- sol po želji
Priprema
- Krumpir ogulite i narežite na tanke ploške pomoću noža ili ribeža.
- Stavite ga na papirnati ručnik ili pamučnu krpi kako bi skinuli višak vode iz krumpira.
- U tavu ulijte ulje i ostavite da se dobro zagrije na štednjaku, ali pazite da vam ne počne gorjeti.
- Jačina vatre neka vam bude umjerena te ulje polagano zagrijavajte.
- U zagrijanu tavu polako počnite stavljati ploške jednu po jednu tako da se ne preklapaju.
- Kada se ploška zapeče s jedne strane okrenite ju na drugu.
- Kada krumpir poprimi zlatnožutu boju izvadite ga u posudu koju ste obložili papirnatim ručnikom kako bi se upio višak ulja s čipsa.
- Postupak prženja ponovite sve dok imate sirovine za prženje.
- Nakon što ste ispekli čips posložite ga po želji dok je još topao i ostavite ga da se ohladi.
- Ohlađeni čips možete konzumirati ili ga spremiti u hermetičke posude.
Čuvanje i skladištenje
Čips je nakon pečenja potrebno dobro ohladiti te ga tek nakon toga možete spremiti u posude koje se mogu hermetički zatvoriti. Vrlo je važno da čips ne dolazi dugo u doticaj sa zrakom jer onda počinje otpuštati i prestaje biti hrskav. Možete ga staviti i u plastične vrećice, ali tada ih je potrebno dobro zatvoriti.
Nakon pečenja ili prženja čips je najbolje pojesti u roku od maksimalno tri dana. Ako se konzumira u periodu dužem od toga dolazi do otpuštanja čipsa, prestaje biti hrskav i postaje gorak. Također nije dobro da ga čuvate iznad pare niti na vlažnim mjestima jer omekša i gubi hrskavost.
Savjeti
Za dobar čips bitno je krumpir prije pečenja narezati na što tanje ploške te ga dobro posušiti s papirnatim ručnikom ili čistom pamučnom krpom.
Ako prilikom pečenja koristite papir za pečenje čips će vam biti manje mastan u odnosu na onaj koji pripremate na nauljenom plehu.
Želite li da vam čips bude hrskaviji onda nekoliko puta otvorite vrata pećnice da para izađe ili uključite ventilaciju u pećnici ako ju vaša pećnica posjeduje.
Začini koje možete dodati prilikom pripreme čipsa od krumpira su sol, papar, crvena paprika, čili paprika, bosiljak, majčina dušica, ružmarin, suhi vlasac, kopar i kajenski papar.
Krumpir koji ste narezali na ploške možete prije pečenja ostaviti 5 do 10 minuta u vodi kako bi otpustio škrob i kako bi nakon pečenja bio hrskaviji.
Upotreba u kuhinji
Čips se u kuhinji prvenstveno koristi kao grickalica koja se konzumira sama.
Ipak neki ljudi čips vole obogatiti s drugim okusima pa ga konzumiraju u kombinaciji s raznim umacima i dipovima. Tako se čips od krumpira slaže s kiselim vrhnjem, kečapom, ali i raznim umacima od rajčica.
Može se kombinirati i s čokoladom, ali tada morate pripaziti da imate dobar balans slanih i slatkih okusa.
Ljekovita svojstva
Iako se čips smatra izrazito nezdravom namirnicom nepravedno nosi navedeni epitet jer je jedna od grickalica koje se prodaju najviše u svijetu. Jedino ga možemo smatrati nezdravim ako ga pripremamo tako da ga pržimo u velikoj količini ulja. Pošto se pravi od krumpira čips može blagonaklono djelovati na zdravlje, ako ga konzumiramo u razumnim količinama i kada je pripremljen uz jako malo ulja.
Krumpir od kojega se proizvodi čips je najhranjivija biljka u svijetu, a ima i manje kalorija od kruha, riže i tjestenine. Sadrži i velike količine kalija, željeza, složene zdrave ugljikohidrate, vlakna i vitamina koji i dalje ostaju prisutni u čipsu. Krumpir ne sadrži masnoće i kolesterol te ako ih ne dodajte prilikom pripreme čipsa, kao u slučaju pripreme u dehidratoru, dobit ćete bezmasnu grickalicu.
Foto: Aliaksei manlyx / Unsplash
Odgovori