Drijenak, drijen ili drenjine je pomalo zaboravljeno voće koje danas rijetki koriste u pripremi zimnice.
S obzirom na to da je vrlo oporog i kiselog okusa mnogi ga izbjegavaju, no ako ga kombinirate s drugim voćem ili šećerom, kiselost će nestati i dobit ćete ukusnu slatku zimnicu u kojoj će svi uživati.
Vrste zimnice od drijena
U nastavku pronađite tradicionalne recepte i naučite pripremati marmelade, džemove, pekmeze i slatke napitke od drijena.
Priprema drijena za zimnicu
Jesen je vrijeme kada možete probati i okusiti gorko-kisele plodove drijena. Voće nalik na crvenu trešnju obično se konzumira u nekom prerađenom obliku, poput džemova, slastica, sokova, sirupa ili u kolačićima. Samoniklo voće izvrsno se slaže s kruškama i jabukama koje pomažu smanjiti kiselost voća. Savršen za konzerviranje ili chutney, drijen se dobro slaže s divljači. Napravite "lažne masline" kiseljenjem nezrelih plodova narančaste boje u slanoj vodi začinjenoj lovorovim lišćem i sjemenkama komorača. Tako tretirani gube gorčinu i postaju mekani - savršeni uz pizze i salate ili napravite domaću mješavinu voćnog čaja kombinacijom drijena s drugim voćem.
Drijen obično sazrijeva u razdoblju od četiri do pet tjedana, a pravo vrijeme za njihovu berbu je kada su plodovi spremni sami otpasti. Ispod grama ili drveta poslažite plahte ili neki drugi sličan materijal i biljku protresite u redovitim vremenskim razmacima te skupite zrele plodove u plahte raširene po zemlji. Nezreli plodovi će ostati na granama, a zreli otpasti. Skupite plahtu i proberite zdrave i neoštećene plodove, a ostatak bacite. Jedan od preporučenih načina obrade i pripreme drijena za daljnju preradu je blanširanje u kipućoj vodi nakon čega se protisne kroz cjedilo ili sito, a zatim koristi za daljnju preradu u pekmez, marmeladu ili džem.
Metode konzerviranja drijena su poznate još od 18. stoljeća i prilično su jednostavne jer je drijen voće bogato pektinom - čak će se i sok brzo "ugustiti". Obavezno koristite voće koje je potpuno zrelo. S obzirom na to da drijem ima koštice, voće je lakše sačuvati cijelo i nije ga potrebno otkoštiti (ukloniti košticu). Također, koštice daju dodatno bogatstvo okusa.
Za pripremu čajeva koriste se i plod i kora drijena, a od sjemenki možete napraviti i ulje drijena koje je odlično u obnavljanju vanjskog i unutarnjeg epidermalnog tkiva. Od zrelih plodova drijena također možete napraviti rakiju, vino ili voćni sok. Sjemenke također možete pržiti, a zatim samljeti i koristiti kao zamjena za kavu.
Imajte na umu da čak i vrlo elastične tek ubrane bobice treba čuvati u hladnjaku sve do njihove prerade. Nakon sakupljanja, bobice imaju rok trajanja od 10-12 dana na temperaturi koja ne prelazi 5°C. Moraju se staviti u plastičnu posudu ili u vrećicu i staviti u hladnjak u odjeljak za voće i povrće. Tijekom skladištenja, bobice postaju kiselo-slatke, i dobivaju fruktozu, dajući plodu ugodan okus i trpkost te ih omekšava. Nakon 5-7 dana, plodovi će početi poprimati tamnu boju što je znak akumulacije šećera. Da bi prikupljeni plodovi mogli duže čuvati u svježem obliku, potrebno ih je oprati neposredno prije kuhanja.
Sušenje drijena
Drijen ima lagano kiselkast, skoro gorak okus, a sušenje je jedan od načina da se drijen sačuva tijekom zime. Kako bi se najbolje sačuvale pozitivne i nutritivne vrijednosti ovog voća, najbolje ga je osušiti. Proces nije zahtjevan, a sušenje je moguće na suncu ili u pećnici. Potreban vam je samo papir za pečenje (izbjegavajte korištenje novinskog papira zbog tinte koje će ući u plod i ubiti sve korisne i nutritivne sastojke).
Za sušenje je najbolje odabrati cjelovite bobice koje nisu oštećene. Nakon berbe, dobro ih operite u hladnoj vodi, a ako želite dodatnu dezinfekciju, vodi dodajte sodu bikarbonu ili ocat, operite, ponovno properite u čistoj hladnoj vodi, a zatim uklonite stabljike i listiće. Prije sušenja, bobice možete, ali i ne morate kratko blanširati u kipućoj vodi.
Papir stavite na pleh za pečenje od pećnice i na njega stavite bobice. Imajte na umu da ne stavite previše. Drijen treba biti složen u jednom sloju i s malim razmakom od 2 - 3 mm između plodova. Ostavite ih na sjenovitom mjestu sa strujanjem zraka. Nikako ga nemojte ostaviti na sunca, jer ih ne pečemo, nego sušimo. Sljedećih sedam dana (svaki dan) promiješajte plodove drijena i ponovno poredajte sve dok se ne osuše sa svih strana. Nakon 7. dana prestanite ih okretati i miješati i ostavite još 3 dana. Deseti dan bi drijen trebao biti savršeno osušen.
Drugi način sušenja je u pećnici gdje se također suše cijeli plodovi na papiru za pečenje, u jednom sloju i s malim razmakom od 2-3 mm. Za ventilacijske pećnice, sušite ih na temperaturi od 50 do 60°C sve dok se plodovi posve ne osuše, dok za obične (ne ventilirajuće) pećnice povećajte temperaturu na 70-75°C. Ova metoda sušenja traje kraće nego metoda sušenja na zraku.
Blanširanje drijena
Prije daljnje pripreme i prerade u džemove, pekmeze, marmelade, sokove i sirupe, drijen nije potrebno blanširati. No, ako želite možete ga kratko uroniti u kipuću vodu na 1 minutu kako bi plodovi omekšali. Izvadite ih iz kipuće vode i stavite u hladnu vodu na 1 minutu kako bi zaustavili proces kuhanja, a zatim na ručnik i ostavite da se osuše na sobnoj temperaturi. Umjesto blanširanja, prije daljnje prerade preporučuje se zamrzavanje plodova čime se poboljšava okus bobica koje postaju slađe i bolje se zadržavaju nutritivna svojstva.
Zamrzavanje drijena
Skladištenje drijena u zamrzivaču na niskim temperaturama omogućuje vam zadržavanje većine vitamina C, svih nutritivnih svojstava u tragovima i opojnog bogatog okusa. Zanimljivo je da zamrzavanje čak poboljšava okus bobica nakon čega postaju puno slađe.
Prije zamrzavanja, drijen je potrebno pažljivo razvrstati, ukloniti lišće, grančice, insekte, itd. Odabrane bobice operite, osušite na ručniku na sobnoj temperaturi, a zatim stavljajte na pladanj u jednom sloju (odaberite pladanj koji vam stane u zamrzivač). Potrebno ih je držati u zamrzivaču minimalno 3 sata, a zatim pakirati u vrećice i skladištiti na minimalno -18°C na godinu dana.
Također možete zamrznuti i stabljike i sjemenke. Za to odaberite zrele i prezrele cjelovite bobice, uklonite sjemenke i sameljite ih u pire ili kašicu. Dodajte šećer u omjeru 2:1, tj. za 2 kg drijena, dodajte 1 kg šećera u prahu ili za 1 kg drijena dodajte 0,5 kg šećera u prahu. Gotov proizvod stavljajte u plastične posude za pravljenje leda i zamrznite. Zamrznute brikete izvadite iz plastičnih posuda, spremite u vrećice i čuvajte u zamrzivaču na -18 °C do 6 mjeseci.
Foto: Marco Verch / CC
Odgovori