Đumbir se koristi kao začin jer je karakterističnog ljutog okusa koji podsjeća na papar s podnotom citrusa. Svoje korijene vuče iz Azije, u čijoj se kuhinji pretežno koristi uz veliku zastupljenost i u indijskoj. Osim kao začin poznat je i kao lijek za mnoge bolesti, a posebno one dišnih puteva, ali je koristan i kod mršavljenja.
Može se konzumirati u raznim oblicima pa se tako koristi svježi korijen đumbira, sušeni ili kao đumbir u prahu. Koji god oblik da koristite morate znati da ćete uvijek u ustima osjetiti topli okus i lagano žarenje te je u tome i čar pripreme jela s đumbirom. Đumbir u prahu je vrlo jednostavna namirnica koja se prodaje u trgovinama zdrave hrane, a koristi se i kao sve ostale vrste đumbira, kao začin jelima ili za pripremu čaja pa čak i za pripremu slastica.
Ovaj egzotični začin možete i sami pripremiti kod kuće s pomoću nekoliko trikova, a tako ćete biti sigurni da vaš đumbir u prahu ne sadrži nikakve dodane aditive koji mogu biti štetni za vaše zdravlje.
Karakteristika đumbira
Đumbir je začinska biljka trajnica koja potječe iz porodice đumirovki i smatra se najstarijom kultiviranom biljkom koja potječe iz Azije. Poznata je po svom gomoljastom korijenu koji se konzumira kao začin, te se konzumira svjež ili se suši i od njega pripremaju razni napitci ili se dodaje jelima.
Stabljika đumbira je tamnozelene boje i naraste oko 1 m, a listovi su izduženi i zašiljeni na vrhovima. Mogu doseći dužinu od 15 cm, a za stabljike su pričvršćeni jako kratkim skoro nevidljivim peteljkama. Cvijet đumbira se nalazi na vrhu stabljike i oblikom podsjeća na crveni češer. Biljka je jednostavnog izgleda i najdominantniji dio su listovi koji se posebno ističu zbog svoje veličine, ali i načina na koji se povijaju prema zemlji.
Iz korijena se grana više stabljika koje čine jedan grm, a korijen je ujedno i plod đumbira koji se naziva gomoljem i jestivi je dio biljke. Može biti žute do svijetlo ružičaste boje i kvrgav je te dužine od 12 cm do 15 cm dok mu je debljina od 2 cm do 3 cm. Đumbir se jako brzo razmnožava korijenom jer svaki izdanak korijena proizvodi novo korijenje koje se dalje širi.
Gomolj odnosno korijen ima karakterističan okus koji je za naše područje egzotičan, ljut i papren te pomalo i kiselkast. Konzumacija đumbira zagrijava cijelo tijelo jer đumbir ima mnogo hlapljivih i nehlapljivih komponenti. Od nehlapljivih tvari sadrži gingerol, šogaolu, paradol i zingeron od čega konzumacija đumbira ostavlja vruć okus u ustima. Bogat je i eteričnim uljima te se uzgaja i zato što pozitivno djeluje na zdravlje.
Đumbir za pripremu
Sorte đumbira su se formirale ovisno o području na kojemu je rastao tako da danas imamo mnoge vrste s obzirom na područje gdje se uzgaja. Razlike u sortama vidljive su u boji cvata i boji rizoma, a neke od najzastupljenijih na našem području, a i najprikladnije za pripremu đumbira u prahu su Žuti đumbir, Bijeli đumbir i Hidden đumbir.
Žuti đumbir
Žuti đumbir je klasična sorta đumbira koja je najrasprostranjenija i najčešće se upotrebljava u pripremu raznih jela. Do ove sirovine vrlo lako ćete doći, a i lako je prepoznatljiv zbog njegove žute boje. Ima intenzivan okus i snažnu aroma koju zadržava i ne nestaje nakon sušenja.
Bijeli đumbir
Naziva se i afričkim đumbirom, a gomolj ove sorte savršen je za sušenje i mljevenje u prah. Koristi se u indijskoj kuhinji i poznat je kao vrlo kvalitetan začin. Cvijeta velikim bijelim cvjetovima, a osim zbog gomolja uzgaja se i kao vrlo lijepa ukrasna biljka. Kako mu i sam naziv kaže korijen mu je bijele boje tako da i prah koji se pravi od ove sirovine je pretežno bijele boje s malo nijansi žute.
Hidden đumbir
Hidden đumbir još je jedna sorta koja se može koristiti u pripremi đumbira u prahu. Ima korijen žute boje, a cvijeta ružičastim cvijetom koji jako lijepo izgleda u vrtu. Boja njegovog korijena često se uspoređuje s bojom kurkume te ga se često naziva i kurkuma đumbirom. Jako se brzo se razmnožava i može se uzgajati i na našem području.
Berba i kupovina
Đumbir se ne bere već se njegov korijen vadi iz zemlje nakon čega ga je potrebno kratko prosušiti ako se skladišti svjež ili je potrebno da se odmah krene s procesom prerade odnosno guljenjem pa sušenja.
Ako je đumbir zasađen u posude te se drži u grijanim prostorijama, korijen se može vaditi tijekom cijele godine i to već nakon 3 mjeseca od dana kada posadite dio rizoma. Razmnožava se sjemenjem ili pomoću dijela korijena odnosno rizoma. Prilikom vađenja korijena možete izvaditi cijelu biljku odrezati stabljike i iskoristiti dio đumbira u pripremi jela, a neke dijelove gomolja ponovo posaditi bez nadzemnog dijela stabljike. Druga varijanta je da izvadite korijenje đumbira bez da režete stabljike i naknadno ju odrežete samo na korijenju koju mislite iskoristiti. Dio korijena i stabljika možete ponovo zasaditi i nastaviti s razmnožavanjem biljke, a na ovaj način ćete drugo vađenje korijena moći puno brže obaviti jer već imate razvijenu stabljiku.
Korijen možete vaditi malim vrtlarskim lopaticama ili laganim čupanjem stabljike s gomoljem. Đumbir uvijek mora imati dobru stabljiku i lišće jer ako ga nema znači da će gomolj nakon berbe biti slabe arome. Đumbir možete vaditi iz zemlje nakon što stabljika biljke naraste više od 1 m i kada prođe razdoblje cvatnje i latice otpadnu. Najbolje vrijeme za vađenje gomolja je 5 mjeseci nakon sadnje jer bi tada korijen već trebao biti zreo.
Osim što svježi korijen đumbira možete dobiti tako da sami zasadite biljku, gomolj možete kupiti u supermarketima ili trgovinama zdrave hrane. Također u trgovinama možete kupiti i đumbir u prahu, ali morate biti oprezni jer takav pripravak može sadržavati razne aditive i druge tvari osim korijena đumbira. Takav đumbir je i skuplji u odnosu na svježi ili đumbir u prahu koji sami pripremite kod kuće. Kada kupujete svježi korijen đumbira obratite pažnju da mu kora nije smežurana, da nije počeo gnjiti te da na sebi nema pljesni. Kora mu mora biti suha i tvrda te mora biti od svjetložute do bež boje.
Recept za đumbir u prahu
Kako bi pripremili đumbir u prahu morate prvo svježi korijen đumbira osušiti na zraku, u mikrovalnoj, pećnici ili dehidratoru. Ovisno koji uređaj posjedujete, koliko brzo želite osušiti sirovinu te koliko đumbira planirate sušiti, izaberite onaj način koji vam najbolje odgovara. Prije samoga sušenja korijen đumbira, koji ste sami izvadili iz zemlje ili ste ga kupili u trgovini, morate oguliti od vanjske kore te ga nakon toga usitniti na manje dijelove kako bi se brže i lakše osušio.
Nakon što ogulite koru korijen odnosno gomolj možete narezati na ploške, na kocke ili trake, ali ga možete i narendati kako bi se brže osušio. Kada dođete do procesa sušenja morate znati da će vam se najdulje sušiti na zraku odnosno na suncu dok će najbrži način biti koristiti pećnicu ili mikrovalnu pećnicu. Đumbir ćete na suncu sušiti tako da ćete narezani korijen đumbira posložiti na krpu ili pleh koje ćete izložiti direktnoj sunčevoj svjetlosti. Tako poslagan korijen ćete sušiti najmanje tjedan dana, a preko noći ćete ga unositi u zatvorene prostore kako ne bi povukao vlagu tijekom noći. Svakodnevno je potrebno i paziti da se đumbir ravnomjerno suši, a to ćete postići tako da okrećete ploške ili miješate narezane komade. Umjesto sunca kao isušivač vam može biti dehidrator na čije rešetke ćete poslagati narezane komade i ostaviti da se suši 6 do 9 sati na 60°C. Vrijeme sušenja će ovisiti o veličini narezanih komada, ali i o karakteristikama dehidratora koji koristite.
Uređaje kao što su mikrovalna ili pećnica sva kućanstva posjeduju i zbog toga se upotreba upravo ovih uređaja kod sušenja raznih sirovina pokazala kao primarna. U mikrovalnoj pećnici za sušenja đumbira trebat će vam oko pola sata do sat vremena ovisno o jačini uređaja, ali i morate znati da je đumbir sirovina koja je dosta zbijena i puna vode. Temperatura mikrovalne trebala bi biti postavljena na 70°C kao i kod sušenja u mikrovalnoj pećnici. Vrijeme sušenja u mikrovalnoj pećnici bit će dulje nego sušenje u pećnici jer pećnica ima veći obujam i više sirovine odjednom se suši što produžuje vrijeme pripreme. Ako nemate sustav ventilacije u pećnici kod sušenja je dobro malo ostaviti otvorena vrata pećnice kako bi para mogla izlaziti tijekom sušenja.
Korijen đumbira nakon sušenja trebao bi biti potpuno suh na dodir, ali ipak bi trebao zadržati karakterističan miris i okus đumbira. Svi komadi narezanog đumbira bi trebali biti ravnomjerno osušeni i suhi na dodir te izrazito tvrdi.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Đumbir u prahu
Đumbir u prahu priprema se od suhog korijena đumbira zato preko ljeta možete osušiti na zraku, prirodnim putem, veće količine đumbira koje možete spremiti u hermetičke posude. Osušenu sirovinu po potrebi je moguće konzumirati i mljeti kako bi se dobio svježi đumbir u prahu.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 200 g đumbira u prahu.
Sastojci
- 200 g suhog korijena đumbira
Priprema
- Suhi korijen đumbira staviti u blender ili u mlinac za kavu.
- Prilikom stavljanja sirovine u blender nemojte stavljati one komade koji su preveliki i koji bi vam mogli pokvariti blender zato je dobro narezati korijen prije sušenja na što manje dijelove.
- Korijen blendajte uz korištenje opcije pulsiranja.
- Ako imate jači uređaj možete ga uključiti i na prvi stupanj jer ga ne možete nikako previše izblendati.
- Nakon 3 do 4 minute dobiti ćete mljeveni đumbir koji je u obliku praha.
- Prah prespite u vrećicu ili posudu koja se može hermetički zatvoriti.
Čuvanje i skladištenje
Đumbir u prahu trebate čuvati u hermetički zatvorenim vrećicama ili posudama. Mora se čuvati na hladnom, tamnom i prije svega suhom mjestu kako bi se došao u kontakt s vlagom jer tada se počne grudati pa čak pretvarati u kašu ili topiti ako je velika količina vode.
Nikada ga nemojte ostavljati u elementima iznad štednjaka ili na radnoj površini te ga je najbolje čuvati na u smočnici ili u kuhinjskim elementima koji su dalje od štednjaka. Rok čuvanja ovako pripremljenog praha je oko 1 mjeseca nakon čega je moguće da počne gubiti aromu te će pripremljeni proizvodi od ove sirovine biti blažeg okusa i slabijeg mirisa.
Savjeti
Đumbir prije sušenja narežite na što manje dijelove kako bi ga poslije lakše izmiljeli ili izblendali.
Đumbir u prahu je topljiv u vodi stoga ga je potrebno pravilno uskladištiti kao ne bi doslovno izgubili namirnicu.
Upotreba u kuhinji
Upotreba đumbira u prahu uključuje pripremu raznih indijskih ili azijskih jela, čajeva, pa čak i slastica. Koristi se najčešće kod priprema jela od woka kada želite postići aromu đumbira, ali da nisu vidljivi komadi namirnice. Savršeno se slaže s rižom u koju se dodaje u većim količinama pa čak i u kombinaciji s crvenom paprikom.
Koristi se pretežno u pripremi zimskih jela jer u hladnim danima zagrijava organizam. Ako želite postići brzu pripremu čaja kojega nije potrebno cijediti, a koristan je za ublažavanje bolova u trbuha i nadutosti poslužite se s đumbirom u prahu. Možete ga dodati i u vodu te ga piti svaki dan kako bi pročistili organizam. Ako ste više ljubitelj slatkog onda malu količinu đumbira u prahu možete dodati prilikom pravljenja suhih keksića, ali i kod pripreme biskvita.
Ljekovita svojstva
Od davnina se đumbir koristio kao lijek te je u Aziji služio za ublažavanje glavobolja. Tijekom vremena otkriveno je mnogo drugih dijelova organizma na koje pozitivno djeluje te su se usavršili i načini primjene tako da se u upotrebi za liječenje bolesti počeo koristiti kao đumbir u prahu.
Đumbir u prahu sadrži mnogo blagotvornih sastojaka koji pozitivno utječu na ljudski organizam, a prije svega na probavu i dišni sustav. Čaj koji se priprema od praha pozitivno utječe na dišne puteve i održava prohodnim i čistim dok istovremeno zagrijava tijelo. Redovna konzumacija đumbira u prahu poboljšava imunitet što ujedno utječe i na sprječavanje upala dišnih puteva, ali i pojave prehlade.
Njegova ljekovitost potječe iz vlakana, antioksidansa i mono i polinezasićenih masnih kiselina kojima obiluje. Sadrži natrij, kalij, kalcij, magnezij, vitamin B i C te mnoge druge vitamine i minerale koji su korisni ljudskom organizmu. Đumbir u prahu ima i jako malo kalorija i to svega 79 kalorija u 100 g stoga je dobar i preporučljiv za konzumaciju osobama koje pokušavaju smršavjeti.
Foto: Ajale / Pixabay
Zimnica od đumbira
Odgovori