Luk, rajčica, paprika, patlidžan i mrkva neke su od povrtnih kultura koje svi uzgajaju u svojim povrtnjacima i vrtovima. Lako se uzgajaju i u većini slučajeva ako se o njima brinete na adekvatan način daju dobar urod. Ali što sa svim tim silnim povrćem kada počne dozrijevati, a vi ga ne možete pojesti?
Jedan od najboljih načina za iskoristiti navedeno povrće je pripremiti đuveč (đuveđ), ali ne na način koji svima padne na pamet kada se spomene ovo jelo. Đuveč je u kolokvijalnom govoru često naziv za jelo koje u sebi sadrži narezano povrće, meso, rižu ili tjesteninu. Zato zašto ne spremiti dio povrća kao zimnicu te u narednim mjesecima koji slijede nakon berbe uživati u slatkim okusima đuveča uz naravno dodatak mesa ili riže.
Za pripremu ove ukusne zimnice nije potrebno puno namirnica, a i priprema ne iziskuje puno vremena. Kao glavne namirnice za pripremu ove zimnice ističu se rajčica, paprika i patlidžan. Zato u nastavku saznajte kako pripremiti ovu ukusnu zimnicu i kasnije uz dodatak drugih namirnica pripremiti ukusno jelo bez puno truda i muke.
Karakteristika rajčice
Rajčica je jednogodišnja povrtna kultura iz porodice pomoćnica najčešće crvene boje te okruglog oblika. Svoje podrijetlo vuče iz Južne Amerike. Osim karakteristične crvene boje može biti i zelene ili narančaste boje. Plodovi koji još nisu zreli su zelene boje te kako postepeno dozrijeva rajčica poprima narančastu odnosno crvenu boju. Stabljika rajčice je dlakava i ljepljiva te zelene boje i naraste u prosijeku 1 - 2 m s duguljastim listićima. Osim ploda i stabljike ova biljka ima i cvjetove koji su žarko žute boje. Zanimljivo je istaknuti da se ova povrtnica s botaničkog gledišta smatra voćem, ali je u kulinarstvu klasificirana kao povrće.
Plod rajčice mesnate je teksture i u sebi sadrži sitne zelenkaste koštice. Ovisno o sorti može se reći da ovisi i kakva će biti unutrašnjost rajčice, hoće li imati više koštica ili manje te kakva joj je struktura ploda. Postoje razne sorte rajčica koje se dijele na rane i kasne sorte koje ovise o potrebnim danima dozrijevanja. Kada govorimo o domaćim rajčicama one imaju plodove koji su svojim izgledom iznadprosječno veliki, ali imaju ujedno i mesnatu unutrašnjost s nezanemarivim brojem koštica. Plod nakon dozrijevanja ima žarko crvenu boju, ali na nekim mjestima mogu ostati pomalo i zeleni.
Rajčica je bogata i raznim vitaminima od kojih je potrebno istaknuti vitamin C, karoten, vitamin B1 i vitamin E te ne treba zanemariti i mangan, željezo te bakar. Osim što je bogata raznim vitaminima rajčica ima i ljekovita svojstva te snižava krvni tlak i olakšava probavu.
Plod rajčice konzumira se sirov, ali se u većini slučajeva i koristi u zimnicama. U pripremi đuveč zimnice važno je da komadi rajčice budu dosta veliki i mesnati stoga se preporučuje izbor domaćih sorti rajčica.
Karakteristike paprike
Paprika je jednogodišnja povrtna kultura koja svoje korijene vuče iz tropske Amerike odakle je u Europu došla prvo kao začin da bi danas postala jedna od najčešćih namjernica korištenja u pripremi svakodnevnih jela, ali i zimnica. Postoje razne vrste i oblici ploda paprike, a najčešće su one žute, crvene ili zelene boje koje pronalazimo i u našim trgovinama.
Oblik im varira od duguljastog i spljoštenog pa sve do okruglih i ovalnih paprika. Plodovi paprike nalaze se na stabljici koja je u prosjeku visine od 50 do 80 cm. Listovi ove biljke su dugački i uski te zelene boje.
Jestivi dio ove biljke je zapravo vanjska pregrada koja obavija šuplju unutrašnjost. Unutrašnjost paprike osim šupljine sadrži i bijele sjemenke koje se nalaze unutar ploda te su plosnatog oblika. Postoje različite vrste paprike, ali na našem području najveću zastupljenost imaju krupnoplodne sorte.
Paprike u sebi sadrže visoke količine vitamina B , vitamin E, vitamin A te beta karoten i kriptoksantin. Ne smije se zaboraviti i bogatstvo mineralima kao što su kalij, fosfor i željezo koji su neophodni za ljudsko zdravlje.
Paprike se mogu konzumirati neobrađene ili ih se kuhanjem i termičkom obradom koristi u raznim jelima, ali i sušenjem se može dobit vrlo kvalitetan začin koji služi kao dodatak jelima.
Karakteristike patlidžana
Patlidžan je jednogodišnja biljka koja raste na stabljici i podrijetlom je iz južne Azije. Naraste do visine 70 cm te ima plod koji ima koru tamno plave do crne boje. Unutrašnjost ploda patlidžana je bijele do bež boje. Unutar samog ploda je mesnati dio koji je svojom strukturom spužvast i unutar kojega se nalaze male sjemenke. Samim tim, što je plod svojom strukturom spužvast, patlidžan ima malu masu.
Oblik ploda patlidžana je pretežno duguljast te je pri dnu ploda nešto širi nego u području spajanja s peteljkom. Konzumira se obrađen i tek nakon termičke obrade je spreman za korištenje u pripremi jela.
Rajčica za preradu
Rajčicu koju je najbolje koristiti prilikom pripreme đuveča je Fiorentina i Volovsko srce. Navedene vrste odlikuje intenzivni aromatični okus, ali i veličina plodova koja je idealna za pripremu ove vrste zimnice. Prilikom pripreme đuveča vrlo je važno da rajčica ima i određenu dozu kiselosti ploda kako se ne bi izgubio okus koji bi trebao imati.
Rajčica Fiorentina
Karakteristika ove vrste rajčice je veličina ploda koji je u prosjeku oko 180 g te je mesnat što je idealno za pripremu zimnice, ali i termičku obradu ploda. Preporuka za ovu vrstu je da ju se koristi za kuhanje i pečenje što odgovara načinu pripreme đuveča. Ova vrsta ujedno ima i određenu kiselost ploda koja je neophodna.
Rajčica Volovsko srce
Odlikuje ju mesnata struktura i sočnost ploda i umjerena kiselost koja je poželjna prilikom pripreme đuveča. Mala količine voda koja se nalazi u ovoj vrsti doprinosi i smanjenju raspadanja rajčice prilikom ukuhavanja što je svakako još jedan plus za izbor ove sorte rajčice prilikom pripreme ove zimnice.
Paprika za preradu
Za pripremu đuveča najbolje je koristiti krupnoplodne sorte koje kao što su paprike Babure i Rog koje su na našem području široko rasprostranjene. Zbog svoga oblika te veličine idealne su za pripremu ove vrste zimnice.
Paprika Babura
Babure odlikuje njihova veličina te su zbog toga i prikladne za pripremu đuveča. Kuhanjem se ova vrsta paprike neće raspasti niti previše zgusnuti te će dati lijepu teksturu zimnici. Prosječna masa ove vrste je u prosjeku između 80 do 150 g te debljine 4 - 7 mm što je idealno za kuhanje ove vrste povrća.
Paprika Kapija
Jedna od najpoznatijih vrsta prilikom pripreme zimnice, ali i prikladnih za pripremu đuveča je ova vrsta. Naime, ove vrsta je savršena upravo zbog svoje veličine koja po jednom plodu iznosi od 60 do 120 g s debljinom od 4 do 7 mm. Zbog svoje veličine kao i prethodna sorta pogodna je za kuhanje bez da se termičkom obradom previše promijeni struktura odnosno da dođe do raspadanja i zgušnjavanja.
Paprika Rog
Još jedna sorta koja je zastupljena prilikom pripreme zimnice upravo zbog svoje mase plodova i mogućnosti kuhanja i termičke obrade bez da dođe do pretjeranog raspadanja ploda. Postoji sličnost između paprike Rog i Kapije te je samo razlika vidljiva u spljoštenosti što kod đuveča nije presudan faktor kod izbora vrste koja će se koristiti. Ova vrsta možda je ipak manje zastupljena upravo zato što je manje mase od prethodno dvije navedene.
Patlidžan za preradu
Za pripremu đuveča dovoljno je da se upotrijebi patlidžan koji je na našem području najrasprostranjeniji. Naravno riječ je o duguljastom patlidžanu koji ima karakterističnu sjajnu koru tamnoplave, ljubičaste do crne boje. Može ga se naći u različitim veličinama, ali za pripremu ove zimnice preporučuje se korištenje onih srednjih dimenzija.
Berba i kupovina
Ako ste sretnica koja ima vlastiti vrt iz kojega može nabrati sočne plodove za pripremu ove zimnice skidamo vam kapu. Upravo ćete moći pripremiti savršen đuveč koji ćete ponosno pokazivati ili možda darovati rodbini da probaju. Ali kako ne bi dobili kritike za vaš trud i rad morate pripaziti na nekoliko detalja oko same berbe.
Rajčice koje ćete staviti u vaš đuveč nemojte brati kada su već prezrele već pazite da su srednje čvrste kako se dodatnim kuhanjem ne bi raspale pa da umjesto đuveča dobijete sok od rajčice. Paprike nemojte brati dok su još nisu dovoljno zrele te njih ipak ostavite da malo dulje sazriju. Patlidžan uberite kada mu je kora dovoljno tamna, a plod dovoljno velik za branje. U ostalom ako ste znali uzgojiti plodove sigurno ćete znati kada je i pravo vrijeme za berbu.
Ako kupujete sastojke za đuveč pripazite da plodovi ne izgledaju previše umjetno i nedozrelo. Nakon što ih kupite i prije upotrebe svakako dobro operite sve povrće jer ne možete biti sigurni da plodovi nisu tretirani s neki sredstvima koje ne želite u vašoj zimnici.
Recepti za đuveč
Bogatim kombinacijama povrća dobit ćete karakteristično slano-kisele okuse, odličnog mirisa i lijepih boja u kojem će uživati sve generacije. U nastavku se nalaze recepti za domaći đuveč po klasičnoj recepturi i đuveč sa šparogama.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći đuveč
Klasični domaći đuveč obilježava jednostavna priprema te ga i osobe koje nisu imali iskustva u pripremi zimnice vrlo lako mogu pripremiti. Potrebno je sat do sat i pol vremena koje ćete odvojiti kako bi vaše teglice bile pune zdravog i kiselkastog povrća. Količine sastojaka koje će u nastavku biti navedene dostatne su za pripremu 14 staklenki zapremnine 750 ml.
Sastojci
- 4 kg paprike
- 1 kg mrkve
- 6 kg rajčice
- 2 kg patlidžana
- 1,5 l ulja
- 2 vrećice krupno mljevenog papra
- sol po želji
- listovi lovora po želji
Priprema
- Luk i mrkvu, papriku i patlidžan ogulite te narežite na trake ili kocke.
- Rajčicu i papriku dobro operite te narežite na kocke.
- U lonac ulijte ulje i popržite luk na srednje jakoj vatri sve dok ne postane staklast.
- Nakon što ste popržili luk stavite mrkvu i pržite još 5 minuta. Nakon toga ubacite i papriku pa pržite 5 minuta i kao zadnje stavite patlidžan te pržite još 5 minuta.
- Na kraju u lonac ubacite i rajčicu, lovorov list, papar i posolite po želji te pustite da se sve kuha još 20 minuta u ulju i vodi koje je povrće pustilo prilikom prženja.
- Nakon što se sve skuha đuveč se presipa u tople tegle koje ste prethodno zagrijali u pećnici te se nakon toga zatvara i sprema na tamnom i hladnom mjestu.
Đuveč sa šparogama
Osim klasičnog đuveča moguće je prilikom pripreme koristiti i druge povrće koje ste možda zasadili u vrtu ili ste kupili na tržnici ili imate želju za nekim egzotičnim đuvečom koji će začiniti vaše kulinarsko umijeće. Zato upustite se u avanturu i pripremite đuveč koji u sebi sadrži šparoge. Količina sastojaka navedena u ovome receptu dovoljna je za 7 staklenki zapremnine 750 ml.
Sastojci
- 1 kg luka
- 1 kg šparoga
- 2 kg paprika
- 0,5 kg mrkve
- 1,5 kg patlidžana
- 3 kg rajčica
- 700 ml ulja
- 1 do 2 žličice papra
- listovi lovora po želji
- sol po želji
Priprema
- Luk i patlidžan oguliti i narezati na kocke te šparoge, paprike i rajčice oprati i narezati na kocke ili trake.
- U veliki lonac staviti ulje i pržiti luk 5 minuta te dodati i mrkvu koja se prži također 5 minuta.
- Nakon što luk i mrkva omekšaju dodati papriku, šparoge i patlidžan narezan na kocke te pržiti 5 minuta.
- Rajčicu dodati nakon što se prethodno povrće omekšalo te ostaviti da kuha 20 minuta.
- Sve kuhati na laganoj vatri te povremeno promiješati.
- Za kraj dodati listove lovorovog lista, papar i sol te ostaviti da se još kuha 5 minuta.
- Nakon toga prokuhani đuveč uliti u prethodno zagrijane tegle te ih zatvoriti i ostaviti da se postepeno ohlade nakon čega ih je potrebno odložiti na hladno i tamno mjesto.
Svi recepti za zimnicu od rajčice, paprike i patlidžana!
Čuvanje i skladištenje
Staklenke koje se napune đuvečom potrebno je za početak ostaviti da se ohlade prije nego ih se spremi na tamno i hladno mjesto. Đuveč se preporuča konzumirati unutar 6 mjeseci od postupka sterilizacije odnosno pripreme i spremanja u staklenke.
Treba obratiti pozornost da ne dođe do smrzavanja zimnice jer može doći do pucanja staklenki što naravno nitko tko je uloži trud u pripremanje zimnice ne želi doživjeti. Kako nije preporučljivo đuveč držati na previše hladnom mjestu tako morate obratiti pažnju da mu nije ni previše toplo jer bi to moglo dovesti do kvarenja proizvoda unutar staklenke. Optimalna temperatura na kojoj se preporuča držati đuveč je od 0°C do 17°C.
Upotreba u kuhinji
Đuveč spremljen kao zimnica često se koristi prilikom pripreme klasičnog kuhanog đuveča s mesom. Đuveč iz staklenki može se prilikom pripreme mesa dodati u posudu te pustiti 5 minuta da se sve sjedini i dobijete ručak koji je gotov za pola sata, a ukusan je kao da ste upravo sada pola sata potrošili na kuhanje potrebnog povrća. Uz navedeno može se poslužiti i riža ili tijesto ovisno po želji.
Foto: Rainer Zenz / CC
Zimnica od miješanog povrća
Odgovori