Dunja je poznata od davnih vremena. U mnogim krajevima Hrvatske običaj je dunju u jesen staviti na ormar jer fino miriše, a spominje se i u brojnim narodnim pjesmama. Najpoznatija slastica od ove voćke je sir od dunja koji je naročito popularan u Francuskoj. No, od dunja se može napraviti i jako ukusan i aromatičan džem.
Iako se u pripremi slatke zimnice najčešće radi džem od šljiva i džem od dunja je pomalo zaboravljen, mi smo tu da vas podsjetimo na starinske okuse koji i dan danas oduševljavaju.
Džem od dunje se dobiva kuhanjem voća i šećera samostalno ili uz dodatne začine. Razlikuje se od ostalih voćnih namaza po svojoj gruboj teksturi i komadićima voća. Upravo zbog komadića koji se u njemu nalaze lako će se prepoznati od čega je džem.
Ako ste se zasitili klasičnih džemova i pekmeza pravo je vrijeme da isprobate nešto novo i mirisno. Sve što vam treba su dunje, vrijeme i malo dobre volje kako bi dobili ukusan domaći džem od dunja.
Karakteristike dunje
Dunja (lat. Cydonia) potječe iz Irana gdje se može pronaći u prirodi kao samonikla biljka. U Hrvatskom primorju također možemo naći stabla divlje dunje koje može narasti između 4 i 6 metara. Cvjeta u svibnju i lipnju, a cvjetovi su ružičasti. Pogoduje joj toplija klima. Plod podsjeća na jabuku ili krušku.
Dostupna je od rane jeseni do siječnja, a zrela je kada plodovi promijene boju iz žarko zelene u intenzivnu žutu. Jako je osjetljiva te ju je potrebno pažljivo brati. Dunja se ne može konzumirati sirova zbog čega se češće stavlja na ormar kao mirisna dekoracija ili se radi klasični sir od dunje, liker, sok, pekmez i naravno slatki džem.
Dunje za obradu
Dunje su zahvalno voće jer kasno cvjetaju pa nema straha da će im mraz naškoditi. Podjela dunja odnosi se na oblik ploda (kruškolika i jabukolika dunja), no u nastavku ćemo navesti vrste koje su pogodne za preradu i pripremu džema od dunje.
Leskovačka
Ova sorta ima vrlo velike plodove čak i po 300 grama zbog čega je idealna za daljnju preradu. Dozrijeva polovicom listopada. Neke vrste poput kineske dunje su toliko tvrde da je njihova obrada nemoguća te one služe samo kao ukrasne dunje. Oprašuje ju Vranjska dunja. Jabučastog je oblika, intenzivne žute boje, veoma mirisna i meso čvrsto i sočno. Nije osjetljiva za transport i dobra je za preradu pa je dobar izbor i za džem od dunje.
Vranjska
Veličinom je čak i veća od leskovačke u prosjeku je teška 400 grama. Kruškastog je oblika, intenzivnog mirisa i slatkog okusa. Dozrijeva početkom listopada. Ima glatku tanku kožu zlatno žute boje i meso je žuto. Spada u samooplodne sorte. Može se koristiti za džem koji će onda imati posebno jaki miris.
Asenica
Novija bugarska sorta koja dozrijeva početkom listopada. Plod je oko 350 grama, kruškolikog je oblika i žute boje. Meso je žućkasto i umjereno kiselo. Pogodna je za sve vrste obrada pa tako nećete pogriješiti odaberete li ovu sortu za svoj džem.
Rasinjska
Karakteristika ove sorte je da stablo daje mnogo plodova te se nerijetko saviju grane skroz do zemlje. Otporna je na bolesti i lako ju je skladištiti. Plodovi su lijepi i imaju jak miris te se ova sorta često stavlja na ormare. No upravo je zbog intenzivnog mirisa odličan izbor pri izradi likera od dunje, pekmeza, soka ili džema.
Berba i kupovina
Prilikom berbe dunja morate biti posebno pažljivi jer su plodovi osjetljivi na pritisak. Mjesta koja se oštete ili nagnječe brže propadaju. Kada se bere ciljano za preradu bilo da se radi o soku, siru ili džemu bolje ju je brati dok nije potpuno požutila jer će zadržati više pektina. Pektin je poput gela koji ubrzava pretvaranje voća u marmeladu ili žele upravo iz tog razloga je sir od dunje toliko popularan.
Ako nemate domaću dunju imajte na umu da ne koristite za džem prezrele dunje zbog manje razine pektina. Na žalost, dunju ćete rijetko naći u trgovinama, ali možete ju potražiti na tržnici ili u voćnjaku. Birajte one koje su djelomično požutile i nisu u potpunosti omekanile.
Recepti za džem od dunje
Dunja je voće koja podsjeća na spoj kruške i jabuke Zlatni delišes, a prilikom kuhanja poprimi karakterističnu crvenu boju. U kombinaciji s drugim voćem i začinima ili pripremljena samostalno uz dodatak šećera i limuna, dobit ćete ukusan džem koji će oduševiti sve koji ga probaju. U nastavku se nalaze osnovni recepti koje možete prilagođavati vlastitom ukusu.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći džem od dunje
Za početak vam donosimo jedan jednostavan klasičan recept. Probajte iskoristiti cijelu dunju, a kada očistite koštice iskoristite ih za melem čiji smo postupak izrade objasnili u dijelu o ljekovitosti dunje. Sastojci navedeni u receptu dovoljni su za 2 staklenke.
Sastojci
- 1,5 kg očišćene dunje (oko 2 kg neočišćene)
- 500 g šećera
- 50 ml vode
- sok od 2 limuna
Priprema
- Dunje dobro operite i očistite od koštica, a koru ostavite.
- Narežite na kockice, dodajte šećer i vodu pa kuhajte dok ne omekšaju.
- Uzmite štapni mikser ili blender pa usitnite 3/4 smjese.
- Vratite sve skupa na vatru i još kratko kuhajte.
- Džem je gotov kada se zgusne i voda ispari.
- Oprane staklenke stavite u zagrijanu pećnicu na 100°C, oko pola sata.
- Vrući džem sipajte u vruće staklenke i dobro ih zatvorite limenim poklopcem.
- Zamotajte u krpu i pustite da se postupno hladi.
Džem od dunje iz pećnice
Recept za sve one koji žele svoj džem napraviti u pećnici bez previše kompliciranja i bez grijanja za štednjakom. Dunje stavite u pećnicu i sve što trebate je povremeno promiješati. Od količine sastojaka navedenih u receptu dobit ćete 2 staklenke ukusnog džema.
Sastojci
- 1 kg očišćenih dunja
- 400 g šećera (ovisi o dunjama nekad treba malo manje nekad malo više)
- 2 čaše vode
Priprema
- Dunje dobro operite i izvadite koštice. Koru nemojte guliti jer sadrži pektin.
- Narežite dunju na četvrtine i stavite u tepsiju.
- Podlijte s čašom i pol vode.
- Pecite u pećnici na 200°C oko 30 minuta.
- Dodajte šećer i usitnite sa štapnim mikserom pazeći da ne usitnite baš sve komadiće, ako je pregusto dodajte pola čaše vode ili po potrebi i više, ovisno o tome koliko ima tekućine u dunjama.
- Vratite u pećnicu na nekoliko minuta uz povremeno miješanje.
- Kada je džem željene gustoće izvadite tepsiju iz pećnice.
- Stavite staklenke u pećnicu na 100°C da se zagriju, a zatim punite staklenke i odmah zatvorite poklopcem.
- Napunjene staklenke stavite u pećnicu na 100 stupnjeva 40 minuta.
- Ugasite pećnicu i ostavite staklenke unutra dok se ne ohlade, može i preko noći.
Džem od dunja bez šećera
Za sve one koji izbjegavaju šećer tu je recept sa stevijom. Stevija je prirodni zaslađivač koji snižava visoki krvni tlak, razinu šećera u krvi i smanjuje osjećaj gladi. Za ovu količinu dunja trebat će vam 1 do 2 staklenke.
Sastojci
- 800 g dunja
- 8 žličica stevije
- 200 ml vode
- 1 žličica soka od limuna
Priprema
- Dunje dobro operite, ogulite i očistite od sjemenki.
- Narežite na kockice i stavite u lonac i dodajte vodu i steviju.
- Nakon 20 minuta kuhanja dodajte limun, promiješajte i kuhajte još 5 minuta.
- Smjesu djelomično usitnite štapnim mikserom.
- U slučaju da ima još uvijek previše tekućine, odnosno da je džem prerijedak, smjesu vratite na vatru te kuhajte do željene gustoće.
- Vrući džem ulijte u čiste, zagrijane staklenke i dobro zatvorite limenim poklopcem.
Džem od dunje i jabuke
Smatrate li da je okus i miris dunje preintenzivan za vas isprobajte ovaj recept. Dunja i jabuka uz klinčić i aromu vanilije super se slažu i zajedno čine ukusan džem. Za ovu količinu džema trebat će vam 4 staklenke.
Sastojci
- 3 kg dunja
- 1 kg šećera
- 4 paketa vanilin šećera
- 5 jabuka
- 400 ml vode
- 100 ml limunovog soka
- 1 žlica klinčića
Priprema
- Dunje dobro operite i očistite od koštica.
- Nasjeckajte dunju na kockice i ubacite u veliki lonac.
- Jabuke ogulite i očistite pa ih narežite na komadiće veličine kao dunja.
- Dodajte sve sastojke u posudu i stavite kuhati na laganu vatru.
- Kuhajte dok se voće ne omekša i višak vode ispari. To ovisi o tome koliko dunja i jabuka imaju vode u sebi i na kolike ste ih komadiće narezali.
- Izvadite klinčić i sipajte džem u vruće staklenke koje ste zagrijali u pećnici na 75°C.
- Vratite staklenke u zagrijanu pećnicu da se ohladi i nakon toga dobro zatvorite.
Čuvanje i skladištenje
Džem čuvajte na suhom i hladnom mjestu. Tako pohranjen može stajati nekoliko mjeseci. Nakon otvaranja potrebno je pojesti džem od dunja u nekoliko dana.
Imajte na umu da u ove recepte nije potrebno stavljati konzervans zbog dodatne pasterizacije, no ako se osjećate sigurnije koristeći ga, slobodno ga možete dodati bez bojazni da će utjecati na okus.
Upotreba u kuhinji
Džem od dunje možete kombinirati na razne načine baš kao i bilo koji drugi džem i pekmez. Posebno je dobra kombinacija na palačinku namazati džem od dunje i sve posuti s grubo sjeckanim orasima.
Ako dunju želite obogatiti dodatkom drugog voća savjetujemo kombinaciju dunje i smokava i naranči, a od začina đumbir. Za koju god varijantu se odlučite uživat ćete u aromatičnom zdravom namazu.
Ljekovita svojstva
Od davnina su ljudi dunju držali kao znak plodnosti te je bio običaj da mladenci na vjenčanju pojedu dunju za sretan i plodan brak. Dunjin sok je dobar u borbi protiv kašlja zbog čega se često koristi u farmaceutskoj industriji.
Puna je tanina i sluzi zbog čega povoljno djeluje na rad crijeva. Također se koriste i dunjine sjemenke od kojih se može napraviti mast protiv opeklina ili krema protiv bora i za ispucale usne. Mast ili melem od dunjinih koštica možete lako napraviti i sami. Koštice kuhajte 3 do 5 minuta, ocjedite vodu te ih dobro usitnite u mužaru. Pomiješajte s neslanom svinjskom masti i dobit ćete prirodnu mast protiv opeklina.
Foto: Bruno/Germany / Pixabay
Zimnica od dunja
Odgovori