Kupine su biljke kiselkastog okusa i veoma zanimljivog izgleda, veoma su prehrambeno iskoristiv plod prirode. Njezina ljekovita svojstva primjenjuju se u liječenju nekoliko tisuća godina. Osim za pripremu različitih deserta poput mousseova, kolača i sladoleda, kupina je odlična namirnica za pripremu džema.
Ova kiselo-slatka varijanta može se dobiti izradom bilo koje varijante džema. Iako su za tradicionalnu pripremu potrebna samo dva sastojka, uvijek po želji možete dodati neki od začina, poput cimeta ili limunovog soka.
Ako volite kiseliji okus džema ili ste dijabetičar, džem od kupina bez šećera bit će vaša nova omiljena poslastica.
Džem od kupine s čokoladom je idealan za ljubitelje slatkoga i pripremite se na degustaciju veoma zanimljive kombinacije okusa.
Karakteristike kupine
Kupina (lat. Rubus fruticosus L.) je naziv za nekoliko vrsta biljnog roda iz porodice ruža. Trnje koje prekriva stablo kupine služi kao obrana od vanjskih utjecaja i za penjanje. Stabljika kupine može narasti do pola metra. Sezonska je biljka koja cvjeta od početka lipnja do kraja kolovoza, iako neke sorte cvjetaju čak do kraja rujna.
Jasno se može pratiti sazrijevanje zbog prelaska iz crvene u tamnoplavu ili crnu boju. Za dobro sazrijevanje potrebno joj je vlažnije tlo te 2 - 4 mm vode svakih 7 dana, a pogodna pH vrijednost je 6,0 - 6,5.
Kupine za preradu
Black Satin
Ova popularna sorta kupine je američkog podrijetla. Sazrijeva u kasnim ljetnim mjesecima, odnosno krajem kolovoza i početkom rujna. Njezini plodovi su veliki i crni, a meso izraženog mirisa i kiselkastog ukusa. Idealno ih je posluživati bez prerade, iako okus ove vrste lijepo dolazi od izražaja u džemu.
Hull Thornless
Iako većinom grmovi plodova bez trnja imaju sladak okus, Hull Thornless će vas iznenaditi svojim sočnim i bogatim okusom. Visokog je rasta uspravnog tipa čiji plodovi sazrijevaju već krajem rujna do početka kolovoza. Bobice crne boje veoma su iskoristivi u džemovima zbog svoje jake arome.
Thornfree
Jedna je od najpopularnijih i rasprostranjenih sorti kupina u Hrvatskoj. Jednostavna je za sadnju, a njezine plodove možete ubirati već početkom srpnja skroz do kraja rujna. Ova rodna sorta zahtjeva toplija područja s više sunca. Plodovi su krupni i tamnoplave boje.
Loch ness
Iako su ove biljke poznate po bodljama, sorta kupina Loch ness nije taj slučaj. Ova samooplodna biljka zahtjeva nešto više vode i raste na vlažnom tlu. Jedna je od najpoželjnijih vrsti kupina na tržnicama zbog čvrstih i aromatičnih plodova. Bobice su prepoznatljive po svojem čvrstom i crnom plodu. Odličan omjer razine šećera, zastupljenosti vitamina, obogaćenosti minerala i antioksidansa je ubraja u najkvalitetniju sortu kupina.
Berba i kupovina
Kupine cvjetaju u vrijeme ljetnih mjeseci, a plodovi ne sazrijevaju istovremeno, dakle potrebno je nekoliko berbi kako bi se povećala njena iskoristivost. Berba se najčešće obavlja u ranim jutarnjim satima prije nego što se temperature povećaju.
Kupine se mogu kupiti na tržnicama, u trgovini ili kod lokalnih uzgajivača. Mogu se kupiti i zaleđene, iako mi svakako preporučujemo svježe za izradu džemova.
Ako volite duge šetnje šumom, pripremite teglice i uživajte u branju divljih kupina jer ćete ih u ljetnim danima zasigurno pronaći.
Recepti za džem od kupina
Postoje različiti recepti prema kojima možete napraviti vlastiti džem od kupina. Ovdje možete pronaći tri jednostavna i ukusna recepta za džem od kupina koje možete isprobati odmah.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći džem od kupina
Za samo 45 minuta kuhanja dobiti ćete džem prepoznatljivog okusa koji će voljeti vaši najstariji. Tradicionalnom pripremom koristi se samo dva sastojka, uz dodatak soka od limuna po želji. Navedenom količinom iz recepta dobiti ćete 1 kg džema.
Sastojci
- 1,5 kg kupina
- 450 g šećera
- pola limuna(sok)
Priprema
- Kupine operite i očistite te dodajte na tavu. Nakon 2-3 minute kuhanja na laganoj vatri, nadodajte iscijeđeni limunov sok i šećer.
- Kuhajte 30 minuta uz povremeno miješanje.
- Iako će se smjena na početku činiti tekuća, vremenom će se zgusnuti.
- Dok se džem kuha, staklenke operite i sterilizirajte. Dodajte ih u kipuću vodu i prokuhajte otprilike 20 minuta.
- Staklenke izvadite iz vode i dodajte džem.
- Čvrsto ih zatvorite i ponovo vratite u prokuhanu vodu na 5-10 minuta.
Džem od divljih kupina
Divlje kupine su posebne arome i zasigurno nepogrešivi izbor za pripremu džema. Priprema ovog džema je jednostavna i nije potrebno dodavati više šećera od količine navedene u receptu. Za ovaj recept potrebne su 4 staklenke.
Sastojci
- 2 kg kupina
- 1 limun (sok i kora)
- 150 ml vode
- 2 kg šećera
Priprema
- Kupine oprati i očistiti te dodati u lonac. Također dodati iscijeđeni sok od limuna i kore.
- Staviti lonac na vatru i kuhati 20 minuta na srednje jakoj vatri. Potrebno je povremeno miješati.
- Smanjiti vatru te dodati šećer. Kuhati još 10 minuta.
- Staklenke oprati i sterilizirati te staviti 10 minuta u pećnicu na 170°C. Isključiti pećnicu te dodati džem u staklenke.
- Čvrsto ih zatvorite i okrenite naopačke kako bi se prije ohladile.
- Nakon nekoliko sati džem okrenite na pravu stranu te spremite u tamniju prostoriju.
Džem od kupina bez šećera
Prirodni voćni sokovi dobar su zaslađivač za džemove bez šećera, te ćemo u pripremi džema od kupina koristiti jabučni sirup. U ovaj recept dodaje se agar koji se koristi za zgušnjavanje džema. Iako su kupine same po sebi kiselkastog okusa, sirup će im dodati svoju slatku notu toga nećete imati osjećaj da se bijeli šećer nije koristio. Za pripremu ovog džema bit će vam potrebne 2 staklenke.
Sastojci
- 1 kg kupina
- jabučni sirup
- pola žličice morske soli
- 2 žličice agara
Priprema
- Jabučni sirup istresti u lonac te kuhati na laganoj vatri 5 minuta.
- Potom dodati morsku sol i agar te kuhati 30 minuta.
- Kupine oprati i očistiti te ubaciti u lonac. Kuhati otprilike 10-15 minuta.
- Vruću smjesu prebacite u sterilizirane staklenke, zatvorite poklopac te ostavite tijekom noći na sobnoj temperaturi.
Džem od kupina i malina
Za ljubitelje kombiniranih namirnica i zanimljivih okusa, ovaj recept je idealan izbor. Ova kombinacija voća uz dodatak cimeta i nekoliko kapljica arome vanilije učinit će vaš džem bogatim i aromatičnim. Za ovu količinu džema potrebne su 4 staklenke.
Sastojci
- 1 kg kupina
- 1 kg malina
- 1 kg šećera
- pola limuna (sok)
- 1 žličica arome vanilije
- 1 žličica cimeta
Priprema
- Operite i očistite maline i kupine te dodajte u lonac. Dodajte limunov sok te izmiješajte smjesu.
- Stavite na laganu vatru 10 minuta te potom dodajte šećer.
- Smjesu kuhajte 40 minuta uz povremeno miješanje kako ne bi zagorjelo, te nadodajte cimet i aromu vanilije.
- Kuhajte još 10 minuta te sklonite s vatre.
- U oprane sterilizirane posude dodajte džem te dobro zatvorite.
Džem od kupina i čokolade
Recept za izradu džema s dodatkom čokolade će obožavati vaši najmlađi. Ako želite još slađi ukus, nadodajte po želji 50 grama više čokolade nego što piše u receptu. Za količinu džema iz recepta će vam biti potrebne 3 staklenke.
Sastojci
- 1.5 kg kupina
- 1,5 dcl vode
- 2 naranče
- 1 kg šećera
- 150 g čokolade
Priprema
- Kupine očistiti i oprati te staviti u lonac. Nadodati vodu te kuhati otprilike 20 minuta dok smjesa ne zavri.
- Ako želite da se u džemu ne osjete koštice, potrebno ih je propasirati kroz cjediljku uskih otvora.
- Nakon što ste smjesu propasirali, dodajte ju u blender.
- Smjesu ponovno staviti u lonac te dodati sok i kore od naranči.
- Prilikom kuhanja potrebno je odstranjivati pjenu s vrha smjese i kuhati na laganoj vatri.
- Nakon 30 minuta kuhanja uz povremeno miješanje, dodati šećer.
- Količina šećera ovisi o slatkoći kupina i vašem ukusu, pa preporučujemo da za početak dodate 600 grama i ostatak dodate po potrebi.
- Unutar 30 minuta ubacite čokoladu te miješajući otopite.
- Nakon što se čokolada otopila, džem sklonite s vatre. Smjesu prebacite u oprane i sterilizirane staklenke te ostavite da se ohladi u prostoru sobne temperature.
Čuvanje i skladištenje
Kupine se čuvaju na niskim temperaturama između 2 - 2,5°C. Potrebna vlažnost zraka je oko 95% te njegov slab protok kako ne bi dehidrirale.
Džemovi od kupina se u staklenkama mogu čuvati najviše 12 mjeseci, iako ih treba držati u hladnim prostorijama bez pristupa svjetlosti. Od trenutka otvaranja staklenke džem se sprema u hladnjak i radi postojane kvalitete bi bilo dobro da se potroši unutar tjedan dana.
Upotreba u kuhinji
Plod kupine je veoma iskoristiva namirnica u kuhinji. U prehrani se koristi kao voće za izradu različitih napitaka, deserta i za pravljenje vina. Umak od kupina može biti dodatak odresku. Lišće kupine koristi se za pravljenje ljekovitih čajeva.
Džem od kupina može se napraviti u više varijanti. Ako volite isprobavati različite okuse, preporučujemo džem od kupine i maline ili džem od kupine i čokolade. Ako ste ipak tradicionalniji tip, preporučujemo prvi recept. Džem se može kombinirati u sklopu doručku kao namaz na kruh,dodatak u palačinkama ili dressing za štrudle i dizana tijesta.
Ljekovita svojstva
Kupine su nutritivno vrijedne biljke koje sadrže vitamine E, K, A, B1-B3, B6 i C.
Bogati su izvor vlakana i mineralima cinka, kalcija, kalija, fosfora, magnezija i željeza. Zbog magnezija i vlakana djeluju povoljno na ispravan rad srca.
Djeluju izvrsno na zdravlje očiju zbog vitamina E.
Mikronutrijenti iz kupine sprječavaju rast malignih stanica, a za dijabetičare se preporučuje varijanta džema od kupina bez šećera.
Džem od kupina se preporučuje za ljude koji imaju problem s anemijom i niskim željezom. Za dojilje je džem idealna varijanta jer ne sadržava alkohol.
Foto: Isabell Schulz / CC
Zimnica od kupina
Odgovori