Džem od šljiva jedan od najpopularnijih voćnih namaza, a osim za doručak idealan je kao namaz u palačinkama ili u jednakoj kombinaciji kao za doručak u svako doba dana.
Tradicionalan džem od šljiva priprema se sa šećerom, a baka je često znala dodati i malo mirisne vanilije, ruma i cimeta. Džem od šljiva priprema se na štednjaku, a poseban je i drukčiji od pekmeza po tome što se u njemu moraju nazirati kožice šljive. On mora biti rustikalnog izgleda i nešto rjeđe teksture.
Danas postoje i recepti za džem od šljiva bez šećera, kao i za džem od šljiva pečen u pećnici. Domaćim, svježe ubranim šljivama obično ne trebaju nikakvi dodaci da bi džem bio sladak i posebne arome. A želite li džem od šljiva nadograditi i isprobati nešto novo, još ukusnije i slađe, pripremite ga uz dodatak čokolade.
Karakteristike šljive
Šljiva (lat. Prunus domenstica L.) pripada u skupinu listopadnih stabala u porodicu ruža (Rosaceae). Šljiva se uzgaja zbog ukusnih tamnih i mesnatih plodova koji rastu na dvogodišnjim i trogodišnjim granama. Plodovi dolaze u plavoj, ljubičastoj, žutoj i crvenoj boji, ovalnog su oblika i dugi od 2 do 7,5 cm. Unutar ploda nalazi se tvrda, glatka i plosnata koštica koja se lako odvaja od njezinog zeleno-žutog sočnog mesa.
Šljive se u kontinentalnim krajevima Hrvatske beru krajem ljeta i početkom jeseni (kraj kolovoza i početak rujna), a vrijeme berbe se razlikuje s obzirom na način upotrebe.
Rane sorte se upotrebljavaju isključivo za jelo, a jesenske za preradu. Slijedom toga, stolne sorte se beru s peteljkom, dok još ne postignu punu zrelost, dok se plodovi za preradu beru tek kod potpune zrelosti jer jedino na stablu mogu dobiti sve potrebne hranjive tvari poput šećera.
Šljive za preradu
U našim područjima za preradu i za zimnicu najčešće se uzgajaju sorte šljiva: Bistrica i Stanley.
Bistrica (požegača)
Najbolja sorta šljiva za sušenje je šljiva požegača koja se još naziva plava šljiva ili šljiva bistrica. Riječ je o staroj sorti šljiva koja potječe iz Azije, a osim za sušenje, preporučuje se i za pečenje rakije od šljiva (šljivovice) te za izradu ostalih prerađevina za zimnicu.
Plod joj je nešto sitniji (otprilike 17 grama) u odnosu na druge sorte šljiva, ali savršenog omjera kiseline i šećera. Dozrijeva od kolovoza do rujna, ovisno o terenu na kojem se uzgaja. Na područjima veće nadmorske visini dozrijeva tek u rujnu.
Bistrica je modro plave boje, a cijeli plod prekriven je pepeljasto sivim slojem nalik vosku. Prednost joj je ta što joj se koštica iznimno lako odvaja od ploda.
Budući da je podložna pojavi raznih bolesti i štetnika, danas se sve više koristi Stanley šljiva za sušenje i izradu prerađevina od šljiva (pekmez, džem, marmelada...).
Stanley
Stanley šljiva se obično koristi kao pomoćna sorta kod proizvodnje šljiva, a iako neki smatraju da nije dobra za preradu u rakiju, to nije istina. Ipak, rjeđe se koristi za pečenje šljivovice, a više za izradu nekih drugih prerađevina od šljiva.
Plod Stanley šljive dozrijeva u rujnu, a može ostati dulje na grani.
Koštica se s plodova Stanleyja odvaja djelomično lako. Može se koristiti za sušenje šljiva, za izradu pekmeza, džema i marmelade, sokova te ostale zimnice od šljiva. Pokožica joj je nešto čvršća pa će je trebati dulje kuhati. Ako želite sok lijepe modro plave boje, za pripremu soka od šljiva odaberite sortu Stanley čiji sočni plodovi daju ukusan sok.
Berba i kupovina
Za preradu u chutney, marmeladu, džem, pekmez, rakiju i ostale prerađevine šljive se beru fazi tehnološke zrelosti (na kruni stabla se nalazi 5 do 10% mekanih plodova šljiva).
Berba šljiva odvija se za toplog i suhog vremena, u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima jer je tada količina šećera (od 13 do 16%) te količina suhe tvari (od 19 do 21%) u njima najpovoljnija. U kontinentalnom području to je vrijeme od 10. do 20. rujna, a kada vegetacija kasni rok se može pomaknuti za 10-ak dana. Šljive se najprije beru za jelo, a potom za preradu.
Ako nemate mogućnost za uzgoj šljiva, pokušajte nabaviti domaće šljive lokalnih uzgajivača za izradu kompota, salate od šljiva, chutneyja, marmelade, džema, pekmeza i ostale zimnice od šljiva.
Birajte isključivo zdrave i neoštećene plodove, potpuno zrele. Nedovoljno zreli plodovi većinom nisu dobri za izradu prerađevina od šljiva (osim za kompot) jer ne sadrže dovoljne količine šećera.
Recepti za džem od šljiva
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći džem od šljiva
Tradicionalan džem od šljiva koji vjerojatno i vaša baka ima zapisan u svojoj bilježnici. Količinu šećera možete smanjiti ili povećati, s obzirom na vaš ukus i na slatkoću šljiva kojima pripremate džem. Važno je da se džem previše ne zgusne, on mora biti nešto rjeđi, a u njegovoj teksturi moraju se nazirati komadići šljiva.
Sastojci
- 5 kg šljiva
- 600 g šećera
Po želji
- 1,5 žlica cimeta
- 100 ml ruma
- 2 mahune vanilije
Priprema
- Operite šljive, prepolovite ih i uklonite koštice. Svaku polovicu prerežite još na pola.
- Uzmite nešto veću neprianjajuću posudu i u nju poslažite jedan sloj šljiva, jedan sloj šećera, sve dok ne dođete do kraja.
- Stavite kuhati šljive na umjerenu vatru.
- Možete pripremiti tri različite vrste džema - s vanilijom, cimetom ili rumom.
- Kada puste prvi sok po želji dodajte 1,5 žlicu cimeta ili 2 mahune vanilije. Ako pripremate džem s rumom, njega ćete dodati u posljednjoj fazi kuhanja. Možete odmah odvojiti šljive u tri različite posude pa pripremiti tri verzije, a možete i sve spomenute sastojke staviti u isti džem.
- Nakon toga, ostavite džem dok ne zakuha pa tada smanjite vatru. Džem bi se sada trebao lagano kuhati dok ne dobije gustoću koju želite. Potrebno ga je često miješati kako ne bi zagorio.
- Pred sami kraj kuhanja, po želji dodajte i rum.
- Kuhajte ga otprilike 2 do 3 sata, a pred kraj kuhanja ga miješajte sve češće. Džem je gotov kada pada s kuhače u komadima ili možete isprobati i jedan trik - kada se odmah stisne na prethodno zaleđenom i netom izvađenom tanjuriću iz zamrzivača.
- Prije nego se upustite u pripremu džema, pripremite staklenke. Priprema staklenki jedan je od najvažnijih koraka u pripremi džema. Nedovoljno čiste i nesterilizirane teglice mogle bi biti razlog brze kvarljivosti džema.
- Operite ih, dobro osušite te grijte u pećnici na temperaturi od 110°C, 20 minuta. Pažljivo ih izvadite iz pećnice kako se ne bi opekli. Ulijte vrući džem u vruće teglice, ali pažljivo kako ne biste zaprljali rubove staklenki.
- Zatvorite ih i preokrenite te tako ostavite da odstoje 10 minuta. Nakon toga, staklenke ponovo stavite u još toplu pećnicu i ostavite lagano otvorena vrata. Ostavite staklenke s džemom tako do sljedećeg dana.
Džem od šljiva bez šećera
Džem od šljiva možete lako skuhati i bez šećera. Ne treba vas brinuti slatkoća džema - bit će vam dovoljni samo zreli plodovi šljiva. Zrele šljive sadrže veći postotak šećera, ali i vode pa budite spremni da ćete džem nešto duže kuhati.
No, možete se poslužiti i jednim trikom koji će skratiti vrijeme kuhanja. Džemu od šljiva s ili bez šećera možete dodati i sitno nasjeckane jabuke. One će smanjiti dužinu kuhanja džema. Na 1 kg šljiva dodaje se 100 g sitno sjeckanih jabuka. Jedan od sastojaka jabuka je i pektin koji je ustvari i prirodno sredstvo za zgušnjavanje.
Džem od šljiva bez šećera potrebno je dobro skuhati kako bi mogao dugo trajati bez dodataka bilo kakvih konzervansa.
Džem će poprimiti predivnu boju i teksturu ako ga kuhate od nekoliko različitih vrsta šljiva.
Sastojci
- 3 kg šljiva
- 300 g jabuka
Priprema
- Oprane i očišćene šljive položite u posudu i kuhajte dok ne puste sok. U početku ih neće biti potrebno toliko često miješati.
- Kada šljive puste sok, dodajte im po želji sitno nasjeckane jabuke kako biste ubrzali vrijeme kuhanja. Jabuka mora biti oguljena i narezana na sitne komadiće ili naribana. Nakon toga kuhajte otprilike sat vremena.
- Dužina kuhanja džema ovisi o količini vode u šljivama i o tome koliku gustoću džema želite postići.
- Tijekom kuhanja, šljive će se raspasti na komade ili komadiće i u konačnici poprimiti izgled džema.
- Gotovi džem ulijte u prethodno sterilizirane staklenke i pohranite.
Pečeni džem od šljiva
Iako se džem najčešće kuha, on se vrlo lako može i ispeći u pećnici. Najveća prednost kod pripreme džema u pećnici je ta što ga ne trebate stalno miješati pa pritom možete uštedjeti puno vremena.
Sastojci
- 4 kg šljiva
- 400 g šećera
Po želji
- 4 vrećice vanilin šećera
- 2 žlice cimeta
- 1 žlica ruma
Priprema
- Šljive operite i očistite od koštica te ih po želji narežite na četvrtinu. Ako želite rustikalniji izgled pekmeza, s većim komadima šljiva i uočljivom kožicom, ostavite ih samo prepolovljene na pola.
- Pećnicu zagrijte na 180°C, a dok se pećnica grije pripremite šljive za pečenje. U pleh položite papir za pečenje i na njega poredajte šljive. Dodajte im šećer te po želji vanilin šećer, cimet i rum. Sve dobro promiješajte kako bi se šećer i ostali sastojci dobro sjedili sa šljivama te stavite peći.
- Nakon što su se šljive pekle pola sata, pustit će dosta soka i sadržaj će izgledati tekuće. Promiješajte i pecite još otprilike 1,5 sat. Svakih pola sata promiješajte šljive jer će sada smjesa postajati sve više gusta.
- Na kraju, ako želite nešto sitnije komade šljive, možete džem usitniti štapnim mikserom. Ako to ne učinite, imat ćete nešto veće komade šljiva.
- Dodajte rum po želji i pecite još pola sata.
- Kada je džem gotov, još vrućeg ga ulijte u sterilizirane i zagrijane staklenke. Staklenke dobro zatvorite i ostavite džem da se postupno ohladi.
Pečeni džem od šljiva bez šećera
Džem od šljiva možete pripremiti u pećnici sa samo jednim sastojkom - slatkim i zrelim plodovima šljiva koje će džemu podariti potrebnu slatkoću. Pokušajte ga pripremiti u svom prirodnom obliku jer će tako još više doći do izražaja njegova bogata aroma, okus i miris šljiva.
Sastojci
- 5 kg šljiva
- prstohvat soli
Priprema
- Za pripremu džema od šljiva bez šećera u pećnici obvezno koristite zrele šljive. Ako ćete koristiti šljive koje nisu potpuno dozrele, džem bi mogao biti nešto kiseliji. U tom slučaju razmislite o verziji sa šećerom.
- Jedan prstohvat soli dodajte se na 1 kg šljiva kako bi se iz voća lakše razgradila fruktoza.
- Položite šljive na lim za pečenje i stavite ih u prethodno zagrijanu pećnicu na 200°C stupnjeva.
- Dok se šljive peku, povremeno ih promiješajte kako ne bi zagorjele. Tijekom pečenja šljive će pustiti svoj sok koji će ispariti za vrijeme pečenja.
- Džem od šljiva je gotov kada ispari gotovo sav sok šljiva. Izvadite šljive iz pećnice dok sav sok nije ispario. Ostavite malo soka jer kada se džem ohladi, još će se malo stisnuti, što znači da će njegova tekstura biti gušća.
- Džem je potrebno peći otprilike 2 sata. Prije nego što džem ulijete u staklenke, promiješajte ga kako bi se sjedili svi sastojci - sok i pečene šljive.
Džem od šljiva i čokolade
Ako džem od šljiva želite nadograditi i učiniti ga još ukusnijim i slađim - dodajte malo tamne čokolade i kakaa. Kada se slatke šljive i gorka čokolada i kakao spoje, dobit ćete odličan domaći namaz idealan za mazanje na kruh, premazivanje palačinki ili nešto jednostavnije.
Sastojci
- 3 kg šljiva
- 5 šalica šećera
- 80 g kakaa
- 160 g tamne čokolade (85%)
- 80 ml limunovog soka
Priprema
- Šljive dobro operite, očistite i prepolovite na pola.
- Kakao pomiješajte s jednom šalicom šećera, a ostatak šećera pomiješajte sa šljivama i limunovim sokom pa staviti u posudu kuhati.
- Kada smjesa zavrije, dodajte joj kakao koji ste prethodno pomiješali sa šećerom i kuhajte uz povremeno miješanje. Trebat ćete ga kuhati dva do tri sata.
- Ako niste sigurni koliko mu treba da bi se skuhao, uzmite jednu žlicu i stavite je na tanjurić pa u zamrzivač. Ostavite da odstoji dvije minute, a ako se u tom vremenu na džemu napravi opna, on je gotov!
- Nakon što ste kuhanje priveli kraju, dodajte gotovom džemu tamnu čokoladu na kockice pa još kratko kuhajte.
- Kada se čokolada otopila, spremite još vrući džem u staklenke.
Čuvanje i skladištenje
Nakon što ste skuhali džem i spremili ga u prethodno sterilizirane staklenke - obično se još vruć ulijeva u staklenke koje se potom postupno hlade, potrebno ga je pravilno skladištiti kako bi što duže mogao stajati.
Džem od šljiva skladištite na tamnom i hladnom mjestu. Jednom kada ga otvorite, potrošite ga za nekoliko dana, a cijelo vrijeme ga čuvajte u hladnjaku. Preporučuje se da birate manje teglice za čuvanje džema jer će tako duže zadržati svježinu.
Ljekovita svojstva
Šljiva sadrži obilje vitamina, minerala, prirodnih šećera i vlakana pa se tako našla kao jedna od vodećih voćki u prehrani čovjeka. Od navedenih prednjače vitamini A i C, a posebice vitamin B koji pomaže u jačanju imuniteta, poboljšava psihičko zdravlje, regulira probavu, odstranjuje štetne tvari iz organizma i potiče apetit. Od minerala ističu se magnezij, željezo, kalcij, fosfor, bakar i natrij.
Poznato je od davnina da se šljiva ističe svojim laksativnim djelovanjem. Suvremenim načinom života i nepravilnom prehranom, smanjuje se aktivnost crijeva te je sve više onih koji imaju problema s redovitom probavom. Kompot od šljiva, posebice suhih, kod kojih se količina vlakana čak i povećava, pomoći će ukloniti problem.
100 grama svježih šljiva sadrži svega 46 kalorija pa su zbog svoje niske kalorijske vrijednosti šljive idealna poslastica onima koji paze na prehranu.
Iako šljiva ima brojna ljekovita svojstva, njezina koštica je otrovna. Sadrži tvari koje u organizmu pri djelovanju enzima mogu proizvesti opasnu cijanovodičnu kiselinu.
Foto: mac231 / Pixabay
Zimnica od šljiva
Odgovori