Granola je naziv za tradicionalni američki hrskavi muesli koji, ne samo što je ukusan, već je i zdrav. Najviše se jede uz doručak ili kao međuobrok, a brzo se priprema i ne sadrži masnoće, šećer i višak kalorija. Domaća granola pravi se od pahuljica, suhog voća, meda i orašastih plodova, a jednako je ukusna kao kupovna.
Pripremom vlastite granole možete dozirati količinu šećera, ali i dodati druge sastojke i omiljeno suho voće. Treba napomenuti kako je riječ o nutritivno vrijednoj namirnici što vam treba biti još veći poticaj da isprobate i sami probati napraviti svoju granolu prema nekim od navedenih recepata.
Karakteristike granole
Granola je namirnica koja se konzumira za doručak ili kao međuobrok, a sastoji se najčešće od zobenih pahuljica, orašastih plodova, suhog voća, meda i biljnog ulja. U komercijalnoj proizvodnji se dodaje i smeđi šećer, zaslađivači i riža, a priprema se tako da se svi sastojci nakon miješanja peku uz konstantno miješanje. Granoli se prilikom pripreme može dodati čokolada, a nakon pripreme se konzumira u kombinaciji s jogurtom, mlijekom ili medom.
Praktična je i hranjiva namirnica, bogata kalorijama i jednostavna za skladištenje. Potječe iz Amerike gdje se prvi put počela proizvoditi i gdje je danas jedna od najprodavanijih namirnica, a hrskava je poslastica popularna i u Japanu, Kanadi i Europi. Pretpostavlja se da receptura pripada svećeniku Sylvesteru Grahamu, zagovorniku zdravog života i prestanka konzumiranja nezdravog bijelog brašna.
U počecima se proizvodila od graham brašna i smatrala se prehrambenom namirnicom svih koji vode zdrav život. Prvi ju je počeo proizvoditi doktor James Jackson, a pravio ju je od tijesta od graham brašna koje se valjalo, a zatim peklo u pećnici. Tijekom godina, tehnika proizvodnje granola se usavršavala pa se tako danas ova hrskava poslastica priprema od cjelovitog zobenog zrna.
Može se pripremati u kućanstvu jer postupak pečenja nije kompliciran i ne zahtijeva puno vremena. Prilikom pečenja granole, osjeća se blagi miris pečenih keksa, a nakon što se ohladi miriše na žitarice. Često se uspoređuje s mueslijem, ali se od njega razlikuje po veličini pahuljica, načinu pripreme i okusu.
Pahuljice za preradu
Granola se priprema od raznih vrsta pahuljica i zbog toga odaberite one koje vi najviše volite. Većina recepata za pripremu granole bazira se na zobenim pahuljicama, ali za pripremu možete koristi i pirove, ječmene, pšenične ili ražene.
Zobene pahuljice
Najčešće korištene i najdostupnije su zobene pahuljice, a možete ih kupiti u svakom supermarketu ili sami napraviti kod kuće po jednom od naših recepata za zobene pahuljice. Jednostavne su za pripremu, brzo se ispeku i dobre su za probavni sustav. Hranjive su, a rade se o cijelog zrna zobi tako da se prvo kuhaju nakon čega se valjaju i tostiraju u posebnim strojevima. Dobro podnose pečenje i ne raspadaju se nakon što se pomiješaju s tekućim sastojcima.
Pirove pahuljice
Pirove pahuljice još su jedna vrsta namirnice od koje možete pripremiti granolu. Blago su orašastog okusa, a brzo su peku i mogu se kod pripreme granole kombinirati s drugim pahuljicama. Zdrava su i nutritivno bogata namirnica, ali nisu namijene osobama koje bojuju od celijakije.
Ječmene pahuljice
Ječmene pahuljice odličan su izbor za pripremu granole s orašastim plodovima jer im se okusi savršeno slažu. Dobro podnose pečenje u pećnici i savršeno se slažu s medom, a bogat su izvor vlakana i savršen su odabir za pripremu doručka.
Pšenične pahuljice
Pšenične pahuljice odličan su izvor proteina i vitamina B, a nakon konzumacije daju dugo osjećaj sitosti. Zlatnožute su boje i dobro podnose termičku obradu, a odlična su opcija za osobe koje žele smršavjeti.
Ražene pahuljice
Ražene pahuljice blagog su okusa zbog čega se često koriste za pripremu granola. Mogu se kombinirati sa sušenim voćem kao što su sušene brusnice, sjeckane sušene šljive, suhe smokve i sušene marelice, ali i orašastim plodovima. Dobro podnose termičku obradu i ne raspadaju se te se mogu peći u pećnici. Ako granolu pripremate s ovim pahuljicama, umjesto meda možete dodati javorov sirup.
Kupovina pahuljica
Pahuljice možete kupiti u trgovini zdrave hrane ili u supermarketu. Prilikom kupnje obratite pažnju na deklaraciju i uzmite one koje sadrže što manje šećera i aditiva. Ambalaža ne smije biti oštećena, a pahuljice moraju biti suhe. Boja pahuljica varira ovisno o vrsti žitarica od koje se proizvode, ali pretežno su zlatnožute boje.
Pakirane su u plastične ili papirnate vrećice 200 - 500 g, a nakon kupnje potrebno ih je držati na suhom, hladnom i tamnom mjestu sve do pripreme te dalje od izvora topline i vlage kao što su pećnica ili napa.
Recepti za granolu
Granolu možete pripremiti u vlastitoj kuhinji uz nekoliko sastojaka i pola sata vremena. Smjesu koju zamijesite morate peći u pećnici bez obzira na vrstu pahuljica, a za pripremu će vam trebati pahuljice, med, orašasti plodovi i sušeno voće. Okus granole regulirajte dodavanjem suhog voća po izboru ili začina kao što su cimet ili čokolada.
Postoji nekoliko granola koje se najčešće pripremaju, a to su: bobičasta granola, čokoladna granola i granola od jabuke. Svaka od njih dobila je naziv prema dodatku koji se koristi u pripremi, a u nastavku donosimo recept za nekoliko vrsta.
Domaća granola
Osnovni recept za granolu uključuje zobene pahuljice, med i malo biljnog ulja, a prilikom pripreme domaće granole možete koristiti čokoladu, sušeno voće, sjemenke pa čak i kikiriki maslac ili javorov sirup. Granola će biti gotova u roku od pola sata, a dobit ćete hranjivu prehrambenu namirnicu za konzumaciju tijekom cijeloga tjedna. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 400 g granola, a prilikom dodavanja dodatnih sastojaka kao što su orašasti plodovi ili suho voće dobit ćete veću količinu.
Sastojci
- 350 g zobenih pahuljica
- 5 velikih žlica kokosovog ulja
- 7 velikih žlica meda
Priprema
- Pećnicu zagrijte na 150°C i pleh obložite s papirom za pečenje.
- U posudu stavite zobene pahuljice i dodajte otopljeno kokosovo ulje i med. Sve sastojke izmiješajte tako da dobijete ljepljivu smjesu.
- Smjesu stavite na pleh za pečenje i ravnomjerno ju rasporedite.
- Pleh stavite u pećnicu na 15 - 20 minuta da smjesa porumeni. Tijekom pečenja drvenom kuhačom promiješajte smjesu tako da bude rahla.
- Nakon što se granola ispekla, izvadite ju iz pećnice i ostavite da se ohladi te spremite u staklenu, plastičnu ili metalnu kutiju.
Granola sa sjemenkama
Osnovni recept možete obogatiti s raznim sjemenkama, a takva granola će biti ukusna u kombinaciji s jogurtom i svježim voćem. Brzo se priprema i puna je hranjivih sastojaka te je zdrava i ukusna. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 450 g granole.
Sastojci
- 200 g zobenih pahuljica
- 100 g narezanih badema
- 50 g suncokretovih sjemenki
- 30 g usitnjenih lanenih sjemenki
- 6 velikih žlica meda
- 2 velike žlice kokosovog ulja
Priprema
- Pećnicu zagrijte na 150°C i pleh obložite s papirom za pečenje.
- U posudu stavite zobene pahuljice, narezane bademe, suncokretove sjemenke i usitnjene lanene sjemenke i sve suhe sastojke dobro izmiješajte.
- Dodajte otopljeno kokosovo ulje i med.
- Sve sastojke dobro izmiješajte dok smjesa ne postane ljepljiva.
- Smjesu stavite na pleh za pečenje i ravnomjerno ju rasporedite.
- Pleh stavite u pećnicu i granolu pecite 15 - 20 minuta, povremeno miješajući drvenom kuhačom.
- Kad dobije zlatnožutu boju, granolu izvadite iz pećnice i ostavite ju da se ohladi.
- Spremite ju u staklenu, plastičnu ili metalnu kutiju i zatvorite s poklopcem.
Granola s čokoladom
Za one koji obožavaju čokoladu i žele ju jesti za doručak ovo je savršen recept. Osim čokolade, za doručak će pojesti i zobene pahuljice i med koji su izvrstan izvor raznih nutrijenata. Čokolada daje poseban slatkast okus, a orašasti plodovi daju dovoljno energije za početak dana.
Sastojci
- 300 g zobenih pahuljica
- 120 g nasjeckanih badema
- 120 g nasjeckanih lješnjaka
- 120 ml kokosovog ulja
- 120 ml meda
- 150 g narezane tamne čokolade
- 1/2 male žličice cimeta
Priprema
- Pećnicu zagrijte na 150°C i pleh obložite s papirom za pečenje.
- Kokosovo ulje rastopite, stavite u posudu, dodajte med i cimet i sve dobro izmiješajte dok se sastojci ne sjedine.
- U tekuće sastojke dodajte zobene pahuljice, sjeckane bademe i lješnjake. Sve sastojke miješajte dok ne dobijete ljepljivu smjesu.
- Smjesu stavite na pleh za pečenje i ravnomjerno ju rasporedite. Stavite granolu u pećnicu i pecite oko 20 minuta.
- Nakon što ste pekli smjesu 10 minuta izvadite ju iz pećnice i promiješajte s drvenom kuhačom. Vratite ju ponovo da se peče preostalih 10 minuta.
- Nakon što poprimi zlatnožutu boju, granolu izvadite iz pećnice i ostavite ju da se ohladi.
- Ako želite da se čokolada otopi dodajte ju u vruću granolu, a ako želite komadiće čokolade dodajte ju nakon što se granola ohladi.
- Granolu spremite u staklenu, plastičnu i metalnu kutiju.
Čuvanje i skladištenje
Nakon pripreme granolu morate dobro ohladiti prije nego ju skladištite. Ohlađenu granolu stavite u staklenu, limenu ili plastičnu posudu, zatvorite s poklopcem i držite ju dalje od izvora vlage i topline. Nakon pripreme, pojedite ju u roku od tjedan dana dok je još svježa ili ju zamrznite na rok od 6 mjeseci. Ako niste dodali sastojke koji se mogu brzo pokvariti u tom slučaju možete čuvati na hladnom i tamnom mjestu do 2 mjeseca.
Savjeti
Za pripremu granole koristite zobene pahuljice od cijeloga zrna i nikada ne stavljajte šećer u granolu već isključivo koristite med.
Prilikom pečenja granole koristite papir za pečenje.
Dodatni sastojci u granoli mogu biti sjemenke chia, mljeveni lan, suncokretove sjemenke, suho voće brusnice, grožđice, marelice, bademi, lješnjaci, orasi, cimet, klinčić, đumbir, muškatni oraščić, čokolada, kikiriki, kikiriki maslac, javorov sirup i kokos.
Sastojke kao što su suho voće, začni i čokolada dodajte u granolu nakon što ispečete smjesu pahuljica, meda i ulja, a sastojke poput orašastih plodova i sjemenki dodajte u smjesu prije pečenja.
Kada u smjesu stavljate dodatne sastojke pazite da dodate i dovoljno biljnog ulja i meda. Po potrebi povećajte njihovu količinu tako da vam smjesa bude jako ljepljiva.
Upotreba u kuhinji
Granola se najčešće jede kao hrana za doručak, a priprema se s jogurtom, kefirom, kiselim mlijekom, običnim mlijekom, medom, svježim voćem ili drugim žitaricama. Okusom se slaže s bananom, jagodom, malinom, jabukom ili borovnicom, a može se pripremati i sa zobenim, bademovim ili rižinim mlijekom.
Koristi se za posipanje kolača, deserta i sladoleda te predstavlja ukras, ali i daje hrskavost jelu. Kakao i suhe bademove listiće možete posuti po pripremljenoj granoli, a možete ju čak jesti i kao grickalicu bez drugih dodataka. Od granola se mogu pripremiti ukusne energetske pločice tako da se granole zapeku u kalupu u pećnici nakon čega se režu i jedu.
Ljekovita svojstva
Granola je savršen doručak zbog toga što su glavni sastojak zobene pahuljice. Sadrže ugljikohidrate koji nas duži period drže sitima, ali i pozitivno utječu na probavu. Granola u sebi ima i vitamine B skupine, kalcij i cink koji poboljšavaju probavu, potiču crijeva i poboljšavaju stanje kože.
Med, kao druga važna komponenta, sadrži folnu kiselinu, vitamine i minerale, a orašasti plodovi imaju u sebi biljne nezasićene masne kiseline. Sve navedeno potiče rad mozga, živčanog i kardiovaskularnog sustava, a konzumacijom suhog voća u organizam unosite vlakna potrebna za normalan rad ljudskog organizma. Jedna od prednosti je što ne sadrži sol, a ni kolesterol i jedna porcija granole opskrbit će vas s 20% potrebnog dnevnog unosa vitamina E koji štiti kožu od starenja.
Prilikom pripreme i konzumacije granole obratite pažnju da niste alergični na neki od sastojaka kao što su žitarice ili orašasti plodovi. Svakako pripazite s konzumacijom i ako želite smršavjeti jer neke vrste granole mogu biti vrlo kalorične ako sadrže puno dodataka.
Foto: sageus / Pixabay
Sušene žitarice
Odgovori