Konzervirano grožđe, pripremljeno u svrhu dužeg skladištenja, ima odličan okus, sličan vinu. Iako se najviše koristi za preradu u vino, grožđe se također može preraditi u džemove, pekmeze, kompot, sirup i sok. Ukusni su u kombinaciji s grčkim jogurtom ili sladoledom. Grožđe možete pomiješati i s nekim komadićima svježeg voća (poput naranče ili ananasa) za miješani voćni koktel, a sok od konzerviranog grožđa upotrijebite kao sirup.
Ovdje ćete pronaći detaljne postupke za domaće konzerviranje grožđa kako bi ga što duže mogli sačuvati i skladištiti. Možete ga kratko blanširati u običnoj vodi za maksimalnu fleksibilnost ili u zaslađenoj vodi, ukuhavanjem, sušenjem. Ako izbjegavate bijeli šećer, koristite sorte stolnog grožđa koje je slatko samo po sebi, a kojem ne treba dodatak sladila i šećera.
Vrste zimnice od grožda
Ako želite sačuvati njegovu jesensku aromu, u nastavku vam donosimo sve recepte za zimnicu od grožđa.
Priprema grožđa za zimnicu
Dodatno zaslađivanje grožđa u pripremi zimnice je izborno. Ako pravite kompot ili kuhate za sok ili sirup, možete napraviti lagani šećerni sirup. Za metode bez šećera postići ćete ukusne rezultate koristeći tekuću steviju u sljedećim omjerima: Po 1/4 litre staklenke 1/4 žličice tekuće stevije, za 1/2 litre staklenke stavite 1/3 žličice tekuće stevije, a za staklenku od 1 stavite 1/2 žličice tekuće stevije. Iako mnogi koriste med kao prirodni zaslađivač, korištenje meda se izbjegava jer med čini tekuće zimnice "mutnim"; a u domaćoj radinosti i pripremi zimnice se uglavnom oslanja na "mračnost" ili mutnost kao pokazatelj da je nešto pošlo po zlu u spremljenim staklenkama. Med će također promijeniti okus grožđu.
Također imajte na umu da će i crveno i zeleno grožđe u pripremi zimnice i u kombinaciji s drugim sastojcima (vodom, alkoholom) izgubiti izraženu crvenu i zelenu boju i biti vrlo blijedo, što nije uzrok kvarenja.
Prije pripreme bilo koje vrste zimnice i daljnje prerade, operite grožđe temeljito, samo vodom i četkom za ribanje ili koristite bilo koje od sljedećih domaćih rješenja za učinkovito pranje grožđa. Za sva rješenja dobro ga isperite u čistoj vodi nakon namakanja.
- 1 l jabučnog octa na 10 l destilirane vode. Ostavite da grožđe odstoji 5 minuta.
- 1 l bijelog octa u kombinaciji s 3 l vode iz slavine. Namočite grožđe 5-10 minuta.
- 1 žlica 3% vodikovog peroksida na 1 litru vode. Namakati 5 minuta.
- 1 žličica soli na 1 šalicu (200 ml) vode. Vrijeme namakanja je 2 minute. Dobro ribajte i isperite.
- 2 žličice izbjeljivača na 1 litru vode.
- 1 žličica kastilnog sapuna na 1 litru vode. Možete dodati 7 kapi esencijalnog ulja citrusa u tekućinu.
Nakon pranja uklonite grožđe sa stabljike. Sušenje na zraku nije obavezno ako ćete ga dalje sušiti u dehidratoru ili pećnici. Ali ako ne želite uprskati svoj dehidrator, svoje grožđe uvijek možete staviti u cjedilo i pustiti da kapa sat vremena.
Ako koristite sjemenke grožđa, prerežite ih na polovice kako biste uklonili sjemenke.
Sušenje grožđa
Jedna od blagodati konzumacije dehidriranog grožđa je što je jednostavan i brz način da svoje tijelo nahranite bogatim hranjivim tvarima. Kad se grožđe osuši, hranjive tvari postaju koncentriranije, čineći ga idealnom grickalicom bogatom željezom, kalijem, ugljikohidratima i vitaminima B, sve smotano u preslatko slatke i oštre zalogaje. Grožđe možete sušiti na tri načina - u dehidratoru, pećnici (ako imate nisku temperaturu) i na suncu.
Obje sorte grožđa - zeleno bez sjemenki i crveno bez sjemenki izvrsne su za dehidraciju. Možete koristiti grožđe sa sjemenkama, ali prije sušenja svakako ih morate ukloniti. Dobro operite grožđe prema savjetima navedenim u pripremi grožđa za zimnicu. Nakon pranja uklonite stabljike. Ponavljamo, sušenje grožđa nije obavezno ako ćete ga dalje sušiti u dehidratoru ili pećnici. Ali ako ne želite da vam se suši mokro u dehidratoru, grožđe uvijek možete staviti u cjedilo i pustiti da kapa sat vremena.
Za sušenje grožđa u dehidratoru, rasporedite grožđe ravnomjerno na pladanj dehidratora u jednom sloju. Ako se plodovi i dodiruju, to neće predstavljati problem. Prilagodite temperaturu na postavku "voće" (otprilike 55°C). Ostavite da se grožđe dehidrira 24-48 sati. Provjerite ga svakih 6-8 sati kako biste vidjeli brzinu sušenja. Proces dehidracije možete ubrzati podizanjem temperature na 60°C tijekom prvih 12 sati. Zatim vratite na 55°C kako biste spriječili "kuhanje" ili prekomjerno sušenje.
Kako se grožđe osuši, ispuštat će vodu i sokove i potrebno je miješati svakih 8 sati kako biste spriječili lijepljenje na pladnjevima, posebno ako koristite crvenu sortu. Ako imate poteškoća s testiranjem "gotovosti", isključite dehidrator i pustite da se ohladi 30 minuta prije kušanja.
2 kg grožđa daju oko 400 g grožđica. Osušeno zeleno grožđe osjetno je veće od suhog crvenog.
Za sušenje grožđa u pećnici prvo provjerite može li se vaša prilagoditi na temperaturu od samo 60°C. Inače, će se vaše grožđe kuhati, umjesto da se dehidrira. Kako biste omogućili cirkulaciju zraka, ostavite vrata pećnice otvorena (stavite drvenu kuhaču između pećnice i vrata). Cirkulaciju zraka će poboljšati sušenje. Da biste nadzirali i održavali temperaturu pećnice na 60°C, stavite termometar u pećnicu blizu grožđa. Ako stavljate više plehova (obavezno stavite papir za pečenje), pazite da budu međusobno udaljeni 5 - 7 cm radi dobre cirkulacije zraka.
Vrijeme sušenja trebalo bi trajati oko 4 sata, ovisno o sorti vašeg grožđa, pećnici i željenom stupnju gotovosti. Vizualno možete pogledati kada su vaše grožđice gotove - smežurane, ali još uvijek "punašne". Ovako sušeno grožđe možete čuvati u zatvorenoj posudi u hladnjaku 3 tjedna.
Za postupak sušenja grožđa na suncu i zraku, složite grožđe na plehove (obavezno papir za pečenje), u jednom sloju, bez da se bobice dodiruju. Pokrijte grožđe kuhinjskom krpom. Možete koristiti i jastučnicu. Samo pripazite da pričvrstite materijal kako ga vjetar ne bi otpuhao i omogućio kukcima da dođu do plodova. Ostavite grožđe na sunce najmanje 3 dana. Ako su noći vlažnije, unesite ga unutra, a zatim iznesite sljedeći dan. Uklonite grožđe koje je moglo navlaženo ili pokvareno čak i prije nego što se smežuralo i pretvorilo u grožđice. Nakon 3 dana spremite grožđice u staklene ili metalne posude.
Blanširanje grožđa
Ako želite koristiti grožđe u pripremi domaće zimnice ili u se zahtjeva uklanjanje kožice, prvo ga morate blanširati. Blanširanje uključuje kratko uranjanje voća u kipuću vodu, vađenje i uranjanje u hladnu vodu. Toplina iz vode uzrokuje da koža voća pukne i olabavi, što ga čini jednostavnim za guljenje. Da biste uspješno blanširali grožđe, morate ga odmah nakon kuhanja spustiti u hladnu vodu. Ovaj postupak sprečava grožđe da se "kuha" i pomaže mu zadržati okus i hranjive sastojke.
sve stabljike s grožđa. Stavite ih u veliku posudu za cjedilo ili cjedilo i temeljito ih operite. Veliku posudu napunite do pola ledom, a zatim hladnom vodom i ostavite sa strane. Grožđe ćete ubaciti u ledenu vodu odmah nakon što ga kratko "prokuhate". Ako to ne učinite, zbog visoke temperature kipuće vode, grožđe će se nastaviti kuhati iznutra što može pokvariti njihovu konzistenciju i okus, kao i spriječiti ih da zadrže hranjive sastojke.
Dodajte 2 litre vode u lonac od 4 litre. Zagrijavajte vodu na srednje jakoj vatri dok ne počne ključati. U kipuću vodu polako dodajte šaku grožđa. Nemojte ih dodavati previše, jer to može smanjiti temperaturu vode i zaustaviti ključanje, uzrokujući gubitak okusa u grožđu. Pustite da se grožđe "kuha" otprilike 30 sekundi ili dok mu ljuske ne počnu pucati. Izvadite grožđe iz kipuće vode i spustite ga izravno u ledeno hladnu vodu koju ste prethodno pripremili. Ostavite grožđe u vodi nekoliko minuta. Izvadite i stavite na ručnik ili ubrus da se ocijede i osuše.
Zamrzavanje grožđa
Smrznuto grožđe odličan je međuobrok, pogotovo ljeti. Super je osvježavajuće, nevjerojatno zdravo, niskokalorično i lagano, a nakon odmrzavanja može se koristiti i za daljnju preradu. Iako grožđe možete cijelo zamrznuti (zajedno sa stabljikom), kratka priprema će vam ipak olakšati daljnju upotrebu jednom kad ga izvadite iz zamrzivača.
Metoda zamrzavanja grožđa koju vam donosimo u nastavku izuzetno je jednostavna, štedi vrijeme za daljnju pripremu nakon odmrzavanja i ukusna je!
Smrznutom grožđu treba neko vrijeme da se zamrzne, ali inače je postupak jednostavan. Uklonite grožđe sa stabljika i stavite u cjedilo te dobro operite i osušite. Na pleh (koji vam stane u zamrzivač) stavite papir za pečenje i poslažite grožđe u jednom sloju. Stavite u zamrzivač i ostavite dok se grožđe skroz ne zamrzne, a zatim ga prebacite u vrećice. Ovaj proces ćete vjerojatno morati raditi u serijama, jer ne želite da vam se napravi jedna velika smrznuta kugla grožđa.
Možete zamrznuti bilo koju vrstu grožđa. Zeleno grožđe malo je trpko, dok je crveno nešto slađe. Grožđe možete zamrznuti i po nekoliko puta kad god ga imate u hladnjaku i koji će vam se pokvariti. Grožđe bez sjemenki najbolje je za zamrzavanje jer ne želite kasnije čistiti smrznuto sjeme za pripremu marmelade ili smoothieja i slično. Ali ako imate samo grožđe sa sjemenkama, sjeme uvijek možete ukloniti i očistiti prije nego što ga stavite u zamrzivač.
Osim toga, ne morate uklanjati sjemenke ako ćete smrznuto grožđe dodavati u smoothie ili neku drugu poslasticu koju ćete miješati. Samo imajte na umu da su sjemenke grožđa ponekad prilično gorke, pa mogu malo utjecati na okus!
Foto: Photo Mix / Pixabay
Odgovori