Heljda je biljka izrazito bogata bjelančevinama za razliku od drugih standardnih žitarica koje se pretežno koriste u prehrani. Ima zrna slična riži, a ne sadrži gluten što je savršeno za osobe koje boluju od celijakije.
Zbog bogatstva vlaknima, preporučuje se korištenje heljde u pripremi kruha koji je dobar za probavu. Heljdin kruh dobar je i zbog mnogih drugih nutrijenata koje sadrže kao što su proteini, kalcij, željezo, vitamin B i E, magnezija, mangana i cinka. Od drugih vrsta kruha razlikuje se po tamnijoj boji i zbijenijoj strukturi, ali ako želite rahliju strukturu kruha onda heljdino brašno pomiješajte s nekom drugom vrstom brašna.
Karakteristike heljde
Heljda je jednogodišnja zeljasta biljka koja se klasificira kao žitarica, a potječe iz porodice dvornika. Pripada skupini pseudožitarica koje zapravo nisu prave žitarice iako se kao takve konzumiraju. Potječe iz jugoistočne Azije gdje se uzgaja već preko 8.000 godina, a u Europi se pojavila u 15. stoljeću. Na našem području uspijeva u Hrvatskom zagorju i Međimurju, a zbog pogodnih klimatskim uvjeta sve se više uzgaja.
Stabljika heljde je razgranata, gola i uspravna te može narasti do 150 cm, a tijekom rasta poprima crvenu boju. Korijen je vretenast i razgranat i u tlo može prodrijeti i do 120 cm. Listovi su naizmjenično smješteni na stabljici i srcolikog su oblika sa širim donjim dijelom dok je srednji dio prema vrhu uži. Donji listovi heljde imaju duže peteljke dok su srednji kraći, a gornji sjedeći. Heljda ima dvospolan, pravilan i mirisan cvijet koji se sastoji do pet malih latica bijele ili roze boje.
Cvjetovi se formiraju u grozdove te se nalaze u pazušcima gornjih listova, a cvjetaju oko 20 dana, od lipnja do rujna. Prvi cvjetovi se pojavljuju 60 dana nakon što se sjeme posije, a plod koji nastaje nakon cvjetanja je trobridni oraščić dužine oko 5 mm. Boja mu varira od žuto-ružičaste do smeđe, a nakon berbe sjeme se može konzumirati prženo ili neprženo.
Heljdino brašno za pripremu
Heljda je vrlo hranjiva i nutritivno bogata namirnica od koje se priprema zdravo crno brašno. Koristi se za pripremu tijesta, kora, palačinki, kolača, ali prije svega peciva i kruha. Zbog toga što je bogato kalijem, fosforom i kalcijem sve je više popularno u raznim kuhinjama. Heljdino brašno je ljekovita namirnica koja jača organizam, pomlađuje krvne žile, otklanja umor, povećava cirkulaciju, ali utječe i na pamćenje i koncentraciju te bi ga trebalo svakodnevno konzumirati u obliku brašna.
Heljdino brašno se priprema od sjemenki heljde koje su trokutastog oblika i veličine su pšenice. Brašno je jakog i intenzivnog okusa te je slično integralnom, ali tamnije je boje od klasičnog pšeničnog, a što je heljdino brašno tamnije to je znak da je bogatije nutrijentima.
Heljdino brašno se prilikom pripreme često miješa s drugim vrstama brašna kao što su pšenično, kukuruzno ili raženo. Kupovni heljdin kruh sadrži samo 40% heljdinog brašna dok je preostali udio pšeničnog ili nekog drugog brašna. Kruh pripremljen od mješavine nekoliko vrsta brašna ima nježniju strukturu i okus maslaca, a tijesto je više crne nego bijele boje. Tijesto od heljdinog brašna može se koristiti za slana i slatka jela ovisno s kojim brašnom se kombinira.
Berba i kupovina
Heljda je žitarica koja dozrijeva nejednolično i dugo, ali se žetva treba obaviti prije nego što se zrna počnu osipati. Zato što se sije na velikim poljoprivrednim površinama žetva se obavlja pomoću kombajna. Vegetacija biljke traje oko 35 dana, a zbog osipanja sjemena mogu se dogoditi veliki gubici ako se sjeme ne obere u pravo vrijeme. Žetva se obavlja kada je većina plodova zrela i kada su sjemenke tamnosmeđe boje i većinom u jutarnjim satima. Nakon berbe i kratkog sušenja od 100 kg sjemenki heljde može se dobiti oko 65 kg brašna. Ako kupite sjemenke heljde, u vlastitoj kuhinji možete napraviti heljdino brašno uz pomoć blendera, mlinca za kavu ili posebnog kućnog mlina za brašno. Potrebno će vam biti tek nekoliko minuta da od sjemenki dobijete tamno heljdino brašno.
Sjemenke heljde možete kupiti u trgovini zdrave hrane ili u trgovinama ili već samljeveno heljdino brašno. Prilikom kupnje obratite pažnju da su sjemenke suhe i da nisu pljesnive te kod kupnje brašna vodite računa da nije vlažno i zbijeno. Uvijek birajte tamnije brašno jer je ono zdravije i bolje za konzumaciju.
Recept za heljdin kruh
Heljdin kruh ima posebnu aromu i potrebno je određeno vrijeme da se priviknite na njegov teži okus stoga se za početak preporučuje manji unos brašna u organizam. Za početak, prilikom pripreme, možete zamijeniti manje količine brašna koje inače koristite s heljdinim. Nakon nekog vremena možete pripremiti i pravi heljdin kruh koji sadrži znatno veće količine brašna, za što ćete trebati izdvojiti malo više vremena.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći heljdin kruh
Heljdin kruh možete praviti samo od heljdinog brašna, ali tada ćete dobiti crni kruh zbijenije strukture, ali ako želite prozračniju varijantu možete ga pripremati u kombinaciji s drugim brašnom. Jedan dio količine heljdinog brašna možete zamijeniti sa pšeničnim brašnom i dobiti ćete jednako ukusan kruh svjetlije boje. Ovisno o vrsti brašna s kojim ga miješate, možete dobiti slani ili slatki kruh. Ako želite slani kruh onda heljdino brašno miješajte s kukuruznim brašnom dok za slane varijante koristite kombinaciju sa pšeničnim brašnom.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g heljdinog kruha, a za pripremu kruha bit će vam potrebno oko 3 sata računajući i vrijeme dizanja tijesta.
Sastojci
- 550 g heljdinog brašna
- 400 ml vode
- 20 g suhog kvasca
- 1 mala žlica soli
- 1 velika žlica suncokretovog ulja
Priprema
- U plastičnu posudu stavite vodu i dodajte kvasac te ga dobro izmiješajte.
- U drugu posudu stavite 500 g heljdinog brašna i sol te sve dobro izmiješajte.
- Kvasac i vodu dodajte u smjesu brašna i soli te sve dobro izmijesite. Kada dobijete kompaktno tijesto ostavite ga u posudi i pokrijte s pamučnom krpom. Ostavite ga da se diže 1 - 2 sata na sobnoj temperaturi.
- Kada se tijesto digne i poveća svoj volumen izvadite ga iz posude i pomoću preostalog brašna oblikujte u kuglu ili neki drugi željeni oblik.
- Pleh na kojemu ćete peći kruh nauljite ili ga stavite na papir za pečenje. Tijesto oblikujte i stavite na pleh.
- Pećnicu zagrijte na 250°C i stavite tijesto u pećnicu. Kruh pecite 15 minuta na 250°C, a nakon toga temperaturu smanjite na 200°C i pecite narednih 20 minuta.
- Kada primijetite da se kruh počeo odvajati od papira za pečenje i pleha izvadite ga iz pećnice.
- Kruh prekrijte sa suhom pamučnom krpom i ostavite da se ohladi. Nakon hlađenja možete konzumirati kruh.
Beskvasni heljdin kruh
Sve više ljudi u posljednje vrijeme ima problema s intolerancijom na kvasac zato moraju pripremati beskvasni kruh. Heljdin kruh isto se može pripremati kao beskvasni kruh i puno je lakši za probavu jer ne stvara osjećaj napuhnutosti. Jako se brzo priprema i zdrav je jer ne sadrži umjetna sladila i aditive. Kod pripreme, heljdino brašno miješa s bezglutenskim brašnom koje možete kupiti u trgovini zdrave hrane. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g heljdinog beskvasnog kruha.
Sastojci
- 200 g heljdinog brašna
- 300 g bezglutenskog brašna
- 3 velike žlice maslinovog ulja
- 1 mala žlica sode bikarbone
- 300 ml vode
- 1 velika žlica soli
Priprema
- U plastičnu posudu stavite heljdino brašno, bezglutensko brašno, sodu bikarbonu i sol. Smjesu dobro izmiješajte.
- Dodajte maslinovo ulje te polako dodajte vodu i umijesite tijesto pomoću drvene ili plastične kuhače sve dok tijesto ne postane kompaktno.
- Kalup za pečenje kruha nauljite ili na pleh stavite papir za pečenje, a tijesto oblikujte i stavite na pleh ili u kalup.
- Pećnicu zagrijte na 180°C te stavite tijesto i pecite 40 minuta. Tijekom pečenja kruh provjeravajte da vam ne bi izgorio, ali kora vam mora biti tamnosmeđe boje.
- Nakon što se kruh ispeče izvadite ga iz pećnice i ostavite da se ohladi nakon čega ga možete konzumirati.
Čuvanje i skladištenje
Heljdin kruh nakon pripreme morate prvo ohladiti nakon čega ga tek možete spremiti u plastičnu vrećicu ili pamučnu krpu. Dobro uskladišten kruh možete konzumirati i do 3 dana ako ga čuvate na sobnoj temperaturi i na ne pretjerano toplom mjestu. Kao i ostale vrste kruha ne smije doći u doticaj s vlagom i vodom jer će popljesniviti i neće biti jestiv.
Šnite heljdinog kruha možete i zamrznuti pa prema potrebi vaditi i odmrzavati. Zamrznuti kruh je najbolje izvaditi iz zamrzivača jedan dan prije nego ga namjeravate konzumirati. Tako će se najbolje kruh odmrznuti na prirodan način.
Savjeti
Heljda ima jak i zemljast okus koji je jači i teži od pšeničnog zato je potrebno jedno duže vrijeme da se naviknete na njega.
Kruh možete i zasladiti tako da prilikom pripreme dodate žlicu šećera, a ako želite zdraviju varijantu dodajte žlicu meda.
U tijesto za heljdin kruh možete dodati i chia sjemenke ako želite da kruh ima rustikalniju strukturu.
Heljdino brašno možete miješati s drugim vrstama kruha tako da dodate 30% heljdinog brašna i 70% druge vrste brašna.
Upotreba u kuhinji
Heljdin kruh je jačeg i intenzivnog okusa i mirisa te je potrebno pažljivo birati ostale namirnice s kojima se konzumira. Najčešće se jede za doručak ili kao međuobrok jer je zasitan i daje energiju ljudskom tijelu. Možete ga mazati s raznim vrstama marmelada, džemova i pekmeza, a dobro se slaže s jagodom, šumskim voćem, ali i drugim vrstama voća. Može se konzumirati i s maslacem i medom, ali i sa slanim jelima kao što su razna variva od mahunarki i grahorica.
Ljekovita svojstva
Heljda je jako zdrava i nutritivno bogata namirnica, a samim time i brašno koje se proizvodi ove namirnice. Redovna konzumacija heljdinog brašna pomaže kod reguliranja količini šećera u krvi, poboljšava cirkulaciju krvi, smanjuje krvi tlak i kolesterol. Niskokalorična je namirnica koja pomaže kod smanjenje tjelesne težine te je heljdin kruh dobar za osobe koje žele smršaviti. Dobro je i za koncentraciju i pamćenje posebno kod starijih osoba, a povećava i cirkulaciju u rukama i nogama.
Recepti za kruh
Odgovori