Ako ste ljubitelj hrena i u hladnjaku uvijek imate barem malu staklenku hrena, zašto se ove godine ne biste odvažili i napravili domaću inačicu? Ukratko, domaća zimnica od hrena je savršena kombinacija okusa koje možete dodavati drugim jelima poput ribljih jela, uz popodnevne međuobroke i na sendvičima. Ako sami uzgajate hren i ove godine ste imali kvrgave korijene koje ne znate kako iskoristiti, ne brinite, ovdje se ništa ne baca.
Hren možete skladištiti na jednostavnim ribanjem i kiseljenjem u octu ili pripremom raznih umaka i namaza. Mogućnosti nema mnogo, ali su rezultati odlični i priprema je jednostavna čak i za početnike, jer što može biti jednostavnije od ribanja svježeg korijena i spremanja u staklenku s octom i malo soli? U nastavku se nalaze detaljne informacije kako iskoristiti korijen hrena, čak i one za koje mislite da su neiskoristivi, kako pripremiti ukusne zimnice i uživati u domaćim proizvodima tijekom cijele godine.
Vrste zimnice od hrena
Umak od hrena slasan je način za posluživanje uz sve vrste jela. Postoji mnogo tradicionalnih i modernih verzija recepata, a svi su namijenjeni uživanju u domaćem konzerviranom hrenu. Tradicionalno se poslužuje uz mesna i riblja jela, a savršeni su za uz sendviče i u salatama. Odaberite svoj omiljeni recept i ove godine pripremite nešto ukusno i drugačije.
Priprema hrena za zimnicu
Hren je korjenasto povrće koje morate znati ispravno očistiti prije nego ga spremite kao zimnicu. Korijen je potrebno prvo temeljito oprati u hladnoj vodi i oguliti koru. Ona može biti tvrda te je neravna i budite oprezni da se ne porežete prilikom guljenja. Prvo uklonite gornji dio korijena za koji su pričvršćeni listovi, a nakon toga odrežite i vrh korijena. Ogulite ga tako da dobijete samo mesnati bijeli dio koji ćete spremati za zimnicu. Ako hren namjeravate zamrzavati onda ga možete dodatno namočiti u vodu kako bi uklonili sve nečistoće nakupljene na kori te ga nakon toga samo izrežite na veće komade.
Korijen nakon guljenja naribajte na veće ili manje komadiće ovisno o tome kako ga namjeravate dalje prerađivati. Možete se poslužiti i s blenderom samo budite oprezni da ga ne usitnite previše tako da ne dobijete kašu. Provjerite imate li dovoljno jak blender jer je korijen hrena tvrd. Ako ga namjeravate zamrzavati narežite ga na kockice i stavite u hladnu vodu. Listove temeljito operite i uklonite oštećene ili suhe dijelove koji bi mogli prilikom skladištenja uzrokovati kvarenje. Možete ih sušiti ili zamrzavati ovisno o tome kao ih dalje namjeravate koristiti.
Budite oprezni prilikom čišćenja hrena jer može nagrizati kožu i ako ga ribate ispuštat će miris koji može iritirati sluznicu nosa. Obavezno koristite rukavice kako ne bi nadražili kožu i ne dodirujte oči, a miris koji ispušta nemojte izravno udisati.
Sušenje hrena
Korjenasto povrće možete sušiti na nekoliko načina, a hren je poseban po tome što ima lišće koje se također konzumira i koje se može sušiti. Lišće i korijen možete sušiti na zraku, u pećnici, mikrovalnoj ili dehidratoru. Korijen prije sušenja morate naribati kako bi se što bolje osušio, a nakon sušenja dodatno ga možete samljeti u mlinu za kavu ili blenderu kako bi dobili sitni prah. Kada namjeravate dodatno usitnjavati hren budite sigurni da ste ga skroz osušiti kako se tijekom stajanja ne bi navlažio.
Sušenje na zraku
Hren u sebi sadrži velike količine vode zbog čega je korijen prije sušenja potrebno oprati, oguliti i naribati. Naribani hren brže će se osušiti od hrena narezanog na kockice. Ako sušite hren narezan na kockice može doći do pojave plijesni jer se neće dobro i ravnomjerno osušiti. Naribani hren posložite na ravnu površinu na koju ste stavili pamučnu krpu te ga ostavite na suncu da se suši 7 - 14 dana. Pazite da ga sušite isključivo na suncu i kada je niska razina vlage u zraku jer u suprotnom može doći do kvarenja.
Mlade listove hrena nakon branja temeljito operite i uklonite peteljke te ih stavite na prozračno i suho mjesto. Sušite ih sve dok ne postanu suhi i lomljivi na dodir, a tijekom sušenja ne izlažite ih direktnoj sunčevoj svjetlosti kako ne bi izgubili boju. Listovi će sušenjem na ovaj način biti suhi za oko 6 - 7 dana.
Sušenje u pećnici
Naribani hren najbrže ćete osušiti koristeći pećnicu na temperaturi od 40 - 45°C, otprilike 2 - 3 sata ovisno o vrsti pećnice, ali i veličini komada na koje ste naribali hren. Prije nego ga stavite na sušenje ravnomjerno ga rasporedite na lim za pečenje koji ste obložili s papirom za pečenje. Tijekom sušenja hren promiješajte nekoliko puta kako bi se što brže osušio. Možete ga narezati i na sitne kockice, ali bolje ga je naribati jer će se tako brže osušiti i manja je vjerojatnost da će neki dijelovi ostati vlažni.
Listove hrena ćete najlakše osušiti tako da zdrave i neoštećene listove operete u hladnoj vodi, posušite ih s papirnatim ručnikom ili pamučnom krpom te ih nakon toga sušite u pećnici. Prije sušenja možete ih 1 - 2 dana prvo osušiti na zraku te ih narezati i staviti na lim za pečenje koji ste obložili s papirom za pečenje. Pećnicu zagrijte na 40 - 45°C te stavite listove hrena da se suše 2 - 3 sata. Provjeravajte svakih 30 minuta kako vam listovi ne bi izgorili. Kada se smanje, potamne i postanu suhi na dodir izvadite ih iz pećnice i ostavite da se ohlade te spremite u staklenku.
Sušenje u mikrovalnoj
Naribani hren ili narezane listove možete sušiti u mikrovalnoj na sličan način kao što ga sušite u pećnici. Stavite ih na tanjur i uključite mikrovalnu na najjaču temperaturu na 2 - 3 minute te ponavljajte postupak sve dok ne primjetite da je sve suho. Korijen i lišće obavezno sušite odvojeno jer će se lišće osušiti brže od naribanog korijena. Korijen hrena nemojte sušiti u obliku kockica jer ga u mikrovalnoj nećete moći u potpunosti osušiti.
Sušenje u dehidratoru
Dehidrator je idealan uređaj za sušenje voća i povrća koje u sebi sadrži velike količine vode. Naribani hren je potrebno ravnomjerno rasporediti na rešetke dehidratora te ga uključite na 40°C i ostavite da se suši oko 8 sati. Provjeravajte ga svakih 30 minuta kako se ne bi presušio, a vrijeme sušenja produžite po potrebi. Narezane svježe mlade listove hrena možete isto sušiti u dehidratoru na temperaturi od 40 - 45°C oko 4 sata. Nakon sušenja ih izvadite i ostavite da se ohlade te ih spremite u staklene posude koje se mogu hermetički zatvoriti.
Blanširanje hrena
Listove hrena možete prije spremanja u zamrzivač blanširati u kipućoj vodi tako da sačuvate boju i nutritivne vrijednosti. Potrebno ih je samo kratko prokuhati u kipućoj vodi te ih nakon toga dobro ocijediti. Možete ih dodatno posušiti s papirnatim ručnicima ili pamučnom krpom kako se na listovima ne bi stvorili kristali leda. Korijen se ne blanšira prije spremanja u zamrzivač već se skladišti svjež.
Namakanje hrena
Kako bi što duže ostao svjež, naribani hren je dobro namočiti u mješavini šećera i octa. Sve sastojke pomiješajte i stavite u staklenku u hladnjak, a ovako spremljen hren potrošite u roku od 2 tjedna. Ocat se stavlja tako da spriječi kvarenje namirnice, a možete dodati i malo limunovog soka kako hren ne bi izgubio boju i potamnio.
Nakon guljenja i rezanja, svježi hren možete namočiti u hladnoj vodi, posebno ako ga ne namjeravate odmah termički obrađivati. Hren će ostati svjež i neće uvenuti niti će se na površini pojaviti tamne mrlje zbog stajanja na zraku.
Zamrzavanje hrena
Blanširane listove hrena nakon kratkog prokuhavanja ocijedite i spremite u zamrzivač. Nakon što se prokuhaju moraju se dobro posušiti i spremiti u plastične vrećice i u što kraćem roku zamrznuti. Prije spremanja u vrećice možete ih usitniti na manje dijelove, ali i zamrznuti i u plastičnim posudama. Listove prije zamrzavanja ne morate blanširati, ali ako ne želite da izgube boju nakon što ih odmrznete, preporučuje se da ih kratko prokuhate.
Prije zamrzavanja korijen hrena ogulite i narežite na kocke te ih spremite u plastične vrećice ili posude. Prije spremanja u zamrzivač hren nemojte kuhati ili blanširati već ga zamrznite u svježem obliku. Narežite ga na kocke veličine 2 - 3 cm, ali ga možete i prepoloviti na pola i spremiti s korom ili naribati. Ovako spremljen hren nakon vađenja iz zamrzivača može se odmah termički obrađivati bez odmrzavanja.
Skladištenje hrena
Sušeni hren čuvajte na hladnom, tamnom i suhom mjestu, a prije skladištenja ga stavite u staklenke koje se hermetički mogu zatvoriti. Ovako skladišten hren možete čuvati do godinu dana, a koristite ga kao začin za salate, umake ili prilikom mariniranja mesa. Nemojte ga držati blizu pećnice ili nape jer bi se mogao upljesniviti. Suhe listove čuvajte na isti način i ne izlažite ih vlazi i sunčevoj svjetlosti jer bi mogli izgubiti boju.
Svježi hren možete prije termičke obrade čuvati u hladnjaku oko mjesec dana, a nije ga potrebno prati već ga možete samo iščetkati četkicom za povrće i obavezno ga zamotajte u prozirnu foliju. Korijen hrena najduže će ostati svjež ako ga držite u podrumu ili smočnici, a neki ga preporučuju i zakopati u pijesak kako ne bi izgubio svježinu. Naribani hren spremite u hladnjak i potrošite u roku od tjedan dana. Hren koji čuvate u hladnjaku ne bi trebao biti duži od 25 - 30 cm.
Zamrznuti hren možete čuvati do godinu dana u plastičnim posudama ili vrećicama na temperaturi manjoj od -18°C, a nakon vađenja iz zamrzivača nije ga potrebno odmrzavati.
Foto: lebenswandeln / CC
Odgovori