Integralno brašno priprema se od cjelovitih žitarica, a najviše se priprema od pšenice, ječma, raži i zobi. Koristi za pripremu integralnog kruha, ali i mnogih drugih pekarskih proizvoda poput peciva, kolača ili palačinki.
Nakon brojnih istraživanja, integralni kruh se preporučuje koristiti kao zamjenu za bijeli pšenični, raženi ili drugi. Sadrži brojne nutrijente poput vlakana i vitamina važnih za normalno funkcioniranje ljudskog organizma. Sastoji se od mljevenih cijelih zrna raznih žitarica, a može se pripremati s kvascem ili praškom za pecivo.
Karakteristike integralnog kruha
Integralni kruh priprema se od zrna raznih žitarica kao što je pšenica, raž, ječam, zob i mnoge druge. Preradom cijeloga zrna dobiva se integralno brašno koje se naziva i graham brašno ili prekrupa. Svaka od navedenih žitarica ima posebne karakteristike, ali svima im je zajedničko da se od njih može pripremati integralno brašno.
Integralno brašno za pripremu
Integralno brašno je naziv za brašno koje se priprema od cijelog zrna raznih žitarica kao što su pšenica, raž, zob, heljda, ječam, pa čak i riža. Kruh pripremljen od ovoga brašna naziva se integralnim kruhom ili kruhom od cjelovitih žitarica. Još se naziva graham brašnom ili prekrupom, a preporučuje se za konzumaciju jer je vrlo zdravo i sadrži brojne nutrijente. Melje se cijelo zrno i takvo je brašno uvijek tamnije boje i grublje strukture od brašna koje se melje od očišćenog zrna.
Kruh pripremljen od ovog brašna je tvrđi i više se mrvi od onoga pripremljenog od običnog pšeničnog ili zobenog brašna zbog čega se miješa s drugim vrstama brašna kako bi se dobila adekvatna struktura kruha.
Postoji integralno pšenično brašno tip 110 i tip 1600 koje je samljeveno od cijelog zrna pšenice. Tamnije je boje od običnog pšeničnog brašna, lakše je probavljivo i zdravo za ljudski organizam jer sadrži željezo, magnezij i vitamin B6. Integralno raženo brašno često se koristi u kombinaciji sa pšeničnim i kukuruznim brašnom zbog čega je kruh gušći, žilaviji, tamniji i nije šupljikav.
Ječmeno integralno brašno sadrži nizak udio soli i šećera, a često se kombinira sa pšeničnim brašnom. Orašaste je arome, prozračne teksture i sadrži nizak udio zasićeni masti.
Berba i kupovina
Žitarice su biljke koje se pretežno siju na većim poljoprivrednim površinama gdje se berba obavlja pomoću kombajna. Većina ploda dozrijeva u isto vrijeme, a žetva se obavlja najčešće u zadnjim mjesecima ljeta. Žetva se obavlja kada su stabljike, listovi i klasovi biljke zlatnožute boje. Nakon žetve, zrna se melju u mlinovima i dobiva se integralno brašno. Ako imate žitarice zasađene na manjim površinama, berbu možete obaviti tako da stabljike pokosite kosom ili srpom, a nakon toga trljanjem klasa između dlanova "oslobodite" zrno od stabljike.
Žitarice poput pšenice, ječma i zobi se mogu kupiti u običnim trgovinama hranom ili u specijaliziranim trgovinama zdrave hrane. Ako ne želite sami pripremati integralno brašno možete ga i kupiti već samljevenog i pakiranog u papirnate vrećice. Prilikom kupnje obratite pažnju da brašno nije ovlažilo i da nije pljesnivo, grudasto i slijepljeno.
Recept za integralni kruh
Integralni kruh možete pripremati s kvascem ili bez kvasca dodavanjem praška za pecivo. Priprema se kao i ostali kruhovi, a najvažnije je da dobro zamijesite tijesto. Kruh od integralnog brašna je zbijenije i grublje teksture, ali punijeg okusa. Kruh možete peći u kalupu za kruh ili na plehu, na temperaturama višim od 200°C.
Domaći integralni kruh
Domaći integralni kruh možete pripremiti u vlastitoj kuhinji i bit će vam potrebno samo nekoliko sastojaka kao što su integralno brašno, kvasac, sol i voda. Kada pripremate kruh s kvascem morate biti strpljivi jer je potrebno određeno vrijeme kako bi tijesto naraslo prije nego ga ispečete. Navedena količina sastojaka dovoljna je za otprilike 500 g integralnog kruha.
Sastojci
- 450 g integralnog brašna (izaberite brašno prema vlastitoj želji)
- 450 ml mlake vode
- 2 žlice suhog kvasca
- 1 žlice soli
- 1 žlice meda
Priprema
- Uključite pećnicu na 250°C i ostavite ju da se zagrije dok pripremate tijesto.
- U posudu stavite 50 ml mlake vode, dodajte kvasac i med. Sve sastojke dobro izmiješajte i ostavite da odstoji 15 - 20 minuta.
- U drugu posudu stavite brašno i sol, a u sredini napravite rupu u koju ćete staviti prethodno zamiješanu smjesu vode, kvasca i meda.
- Sve sastojke u posudi dobro zamijesite tako da polako dodajete preostalih 400 ml vode i podižete brašno s dna prema vrhu. Tijesto mijesite 2 - 3 minute dok ne postane homogeno i ljepljivo.
- Kalup za pečenje ili pleh obložite s papirom za pečenje i na njega stavite pripremljeno tijesto. Tijesto ostavite da se diže 20 - 30 minuta.
- Temperaturu pećnice smanjite na 200°C i stavite tijesto peći 35 - 40 minuta, ovisno o pećnici koju koristite.
- Kruh je pečen kada kora porumeni, a po potrebi ga možete peći i duže od 40 minuta.
- Nakon što se kruh ispekao izvadite ga iz pećnice, prekrijte s krpom i ostavite da se ohladi.
Beskvasni integralni kruh
Beskvasni kruh često pripremaju osobe koje su alergične na kvasac ili koji imaju potrebu za brzom pripremom kruha. Ovako pripremljen, integralni kruh je malo zbijenije strukture od onoga koji se priprema s kvascem. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 1 kg kruha od integralnog brašna.
Sastojci
- 800 g integralnog brašna (izaberite po vlastitoj želji vrstu brašna)
- 18 g praška za pecivo
- 600 ml vode
- 1 žlice ulja
- 2 žličice soli
Priprema
- Pećnicu uključite na 220°C da se zagrijava najmanje 30 minuta.
- U plastičnu posudu stavite integralno brašno, prašak za pecivo i sol. Dobro izmiješajte sastojke.
- U suhe sastojke dodajte vodu i zamijesite sve sastojke u kompaktnu smjesu.
- Tijesto koje dobijete bit će ljepljivo i mokro, a ako vam se počne previše lijepiti za ruke možete ga nastaviti mijesiti s drvenom kuhačom. Ako primijetite da nije dovoljno ljepljivo dodajte još malo vode.
- Kalup za kruh ili pleh za pečenje premažite s uljem i u njega stavite dobiveno tijesto.
- Tijesto stavite u zagrijanu pećnicu da se peče 30 - 45 minuta na 220°C. Vrijeme pečenja ćete morati prilagoditi ovisno o jačini vaše pećnice.
- Kada primijetite da je kora porumenila, izvadite kruh i prekrijte ga s čistom pamučnom krpom i ostavite da se ohladi.
Čuvanje i skladištenje
Nakon pečenja integralni kruh obavezno ostavite da se hladi prekrivenog s pamučnom krpom. Nakon što se ohladi spremite ga u plastičnu vrećicu ili umotajte u čistu pamučnu krpu i spremite daleko od izvora vlage i pare kako se ne bi pokvario, a možete ga konzumirati 3 - 4 dana nakon pečenja.
Također ga možete i zamrznuti tako da ga narežete na šnite, spremite u plastičnu vrećicu i stavite u zamrzivač. Kada ga poželite konzumirati samo ga odmrznite na sobnoj temperaturi, a u zamrzivaču ga nemojte držati duže od mjesec dana.
Savjeti
Kada pripremate integralni kruh preporučuje se koristiti mješavinu integralnog brašna i običnog kao što je bijelo pšenično, raženo ili zobeno.
Tijesto pripremljeno s integralnim brašnom je ljepljivo i zato ga je najbolje mijesiti s plastičnom ili drvenom kuhačom.
Upotreba u kuhinji
Integralni kruh se može jesti za doručak, ručak i večeru ili kao međuobrok, namazanog s raznim namazima ili posluženog kao prilogu uz varivo i meso. Slaže se s margarinom, džemovima, marmeladama, pekmezima ili sirnim namazima. Poslužite ga za doručak uz jaja, slaninu ili od njega pripremite ukusne sendviče.
Može se konzumirati uz čaj ili kavu, ali i napraviti ukusni zalogajčići koji se mogu poslužiti u posebnim prigodama. Slaže se sa svim vrstama variva, od graha pa sve do mahuna ili gulaša, a za večeru se može poslužiti u kombinaciji s raznim šunkama ili salamama, pa čak i guščjom paštetom.
Ljekovita svojstva
Integralni kruh sadrži mnogo nutritivnih vrijednosti, najviše vitamine B skupine, vlakna i ugljikohidrate. Potiče probavu, ali i tijelu daje energiju posebno. Ako se promatra kalorijska vrijednost proizvoda, onda se može reći da ne sadrži manje kalorija od običnog kruha pripremljenog od prerađenog zrna žitarica. Ipak, ovaj kruh ostavlja duži osjećaj sitosti i dovoljno je da pojedete malu količinu kako bi u organizam unijeli dovoljnu količinu ugljikohidrata.
Foto: Mogens Petersen / Pixabay
Recepti za kruh
Odgovori