Jabučni ocat dio je svakog kućanstva i može se pronaći u svakoj trgovini. Ove zime, odvojite malo vremena i pripremite svoj domaći jabučni ocat. Što god da pripremate iz udobnosti vlastite kuhinje, uvijek će imati bolji okus te ujedno će biti i zdravije. Ocat se može pripremati od raznih voćki poput breskvi, šljiva, trešanja, jabuka i sličnog voća, no može se pripremiti i od cvijeća kao što su maslačak ili tratinčice.
Najpopularniji je jabučni ocat koji se koristi u prehrani kao začin za salate, no njegova svojstva i dobrobiti mogu se koristiti i u druge svrhe te je stoljećima bio osnovna namirnica u mnogim kuhinjama. Sirovi, domaći jabučni ocat je dobar za ne samo konzerviranje hrane, nego i kao snažni probiotički tonik u mnogim dijetama. U nastavku vam donosimo nekoliko recepata, način pripreme te korisne savjete.
Karakteristike jabuka
Jabuka (lat. Malus) je listopadno drvo koje pripada porodici ruža. Danas se uzgaja diljem svijeta upravo zbog svoje popularnosti pri svježoj upotrebi i samoj preradi. Jabuka je voćka čija je upotreba u kuhinji veoma raznolika.
Stablo jabuke može narasti do 12 m te njegove grane čine gustu, široku krošnju. Kora stabla je smeđe do sive boje te je ispucana. Listovi su ovalnog oblika, zelene boje i prekriveni su dlačicama. Proces listanja dolazi tek nakon procesa cvjetanja koji se odvija u travnju te zna potrajati i do 20 dana. Cvjetovi su maleni i bijele boje, ponekad s ružičastim nijansama. Sam plod je okruglog oblika te dolazi u tri boje, ovisno o sorti - zelena, crvena i žuta. Svaki plod u unutrašnjosti sadrži 10-ak sjemenki koje su jajastog oblika i tamnije boje.
Dozrijevanje plodova ovisi o sorti jabuke te o samim uvjetima u kojima je biljka rasla. Okvirno govoreći, tijekom ljeta i u ranu jesen. Zreli plodovi prepoznaju se po veličini i boji.
Danas postoji više od 10.000 sorti jabuka i njena popularnost konstantno raste. Popularna je među uzgajivačima jer je jednostavna za održavati i nije osjetljiva kao ostale voćke. Drvo jabuke odlično podnosi niske temperature i vlagu. Osjetljiva je na tuču te ju je tada potrebno zaštiti. Odlično uspijeva na raznim teritorijalnim područjima.
Jabuke za preradu
Zbog svoje popularnosti, danas postoji preko 10.000 sorti jabuka. Prilikom uzgoja, sorte se određuju po svojoj namijeni. Postoje one koje nose manje plodove, neke su jabuke slađe, neke kiselije, sve se to uzima u obzir prilikom sadnje i korištenja u preradi. Za jabučni ocat možete koristiti koju god sortu jabuka želite, no preporučuje se koristiti divlju jabuku jer sadrže odličan omjer kiselosti. U nastavku donosimo najpopularnije sorte koje možete koristiti pri pripravku ove domaće zimnice.
Divlja jabuka
Divlja jabuka ili šumska jabuka, na našem je području poprilično rijetka i smatra se zaštićenom biljkom. Njen uzgoj je poprilično popularan u Europi te se često može pronaći kao samonikla voćka. Odgovaraju joj sunčana područja i najčešće raste u svijetlim šumama i šikarama. Proces cvatnje odvija se u travnju i svibnju, a samo sazrijevanje plodova u rujnu. Plodovi ove sorte su maleni i okrugli te žućkaste boje s crvenim nijansama. Kiselkastog su okusa što joj daje veliku prednost nad drugim sortama kada je u pitanju proizvodnja jabučnog octa.
Braeburn
Ova sorta jabuka smatra se prvoklasnom desertnom jabukom. Njena namjena u preradi je široka, ova sorta može se koristiti na sve načine prerade. Slatkog su i sočnog okusa te aromatičnog mirisa. Porijeklom, Braeburn jabuka dolazi iz Novog Zelanda. Srednjeg je rasta te je osjetljiva na sunce. Potrebno ju je zasaditi na mjesto gdje će biti prekrivena hladom. Prilikom uzgoja malo je osjetljivija pa joj je potrebno posvetiti više pažnje. Osjetljiva je na biljne bolesti i nametnike.
Granny Smith
Ova sorta nosi titulu najpopularnije jabuke. Porijeklom je iz Australije, a danas se njen uzgoj proširio na cijeli svijet. Odličan je kandidat kada su u pitanju jabuke za pripremu jabučnog octa jer sadrže visok nivo kiselosti. Karakteriziraju je sočnost, hrskavost i tvrdoća. Sazrijevanje plodova odvija se polovicom listopada.
Idared
Idared pripada starijim sortama jabuke. Porijeklom je iz Amerike, a danas je upravo ova sorta najviše uzgajana na našim područjima. Kiselkastog je okusa i aromatičnog mirisa. Meso joj je ružičaste boje i veoma sočno. Popularna je kada je u pitanju prerada, ali i konzumacija svježeg ploda. Ovu sortu najčešće možete pronaći na policama naših trgovina.
Berba i kupovina
Berba se vrši kada plodovi dosegnu potpun stupanj zrelosti koji se određuje po boji i veličini ploda. Svaka sorta sazrijeva u određeno vrijeme, ali i na sam proces veliki utjecaj imaju klimatski čimbenici. Najčešće krajem ljeta te početkom jeseni, a može trajati sve do studenog.
Berba se odvija isključivo ručno, eventualno uz pomoć škara. Pravilo berbe jabuka je da se prvo ubire jabuke s nižih grana te se bere prema vrhu. Potrebno je odrediti idealan stupanj zrelosti ploda jer prerano ubrani plodovi gube na svojoj kvaliteti i okusu, a u slučaju prekasne berbe, plodovi gube sočnost i njihovo starenje se ubrzava.
Prilikom kupnje jabuka morate pripaziti na sam izgled ploda, njegovu boju i čvrstoću. Izbjegavajte one jabuke koje sadrže oštećenja i čudne mrlje. Idealno bi bilo kupiti ih na tržnici ili kod domaćeg uzgajivača.
Recepti za jabučni ocat
Prilikom same pripreme jabučnog octa, neće vam trebati puno vremena, no kako bi okus octa dostigao određen nivo kiselosti, on će morati odstajati, čak i do nekoliko tjedana, no krajnji ishod se isplati čekati. Okus će vas ugodno iznenaditi. Idealno bi bilo koristiti domaće jabuke jer je njihov okus bolji od onih kupovnih pa će automatski i vaš ocat imati drugačiji (bolji) okus. Prije same pripreme obavezno očistite i sterilizirajte staklenke.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći jabučni ocat
U nastavku donosimo jednostavan recept za pripremu ove zimnice. Potrebno vam je svega nekoliko sastojaka, strpljenja i malo dobre volje. Ako želite zdraviju varijantu, umjesto šećera možete koristiti i med. Također, ocat se može pripremiti od komada jabuke ili same kore, izbor je na vama. Iz navedenih sastojaka dobit ćete otprilike 2 l domaćeg jabučnog octa.
Sastojci
- 5 velikih jabuka ili kora od 10 jabuka
- 1/2 šalice šećera ili 1 šalica meda
- filtrirana/prokuhana voda koju naknadno ohladite
Priprema
- Jabuke temeljito operite, očistite od sjemenki te ih narežite na kockice.
- Narezane jabuke posložite minimalno do polovice staklenke.
- U lonac stavite kuhati vodu te joj dodajte šećer. Kuhajte dok se sav šećer ne otopi.
- Pričekajte da se tekućina ohladi pa ju izlijte u staklenke. Neka voda prekrije jabuke, ali ostavite mjesta 5 - 6 cm do vrha.
- Vrh staklenke prekrijte pamučnom gazom te svežite kuhinjskom gumicom.
- Staklenku spremite na toplo i tamno mjesto te neka tamo stoji tjedan do dva. Nakon nekog vremena osjetit ćete miris - šećer će se početi fermentirati u alkohol.
- Kada primijetite da se komadi jabuke počinju spuštati na dno staklenke i osjetite aromatičniji alkoholni miris, tada je tekućinu potrebno procijediti uz pomoć gaze ili cjedila.
- Procijeđenu tekućinu, bez komada jabuka, izlijte u čistu i steriliziranu staklenku.
- Pokrijte staklenku ponovno gazom i osigurajte gumicom. Spremite ju na tamno i toplo mjesto otprilike 3 - 4 tjedna kako bi se alkohol pretvorio u kiselinu uz pomoć dobrih bakterija.
- Nemojte zaboraviti promiješati tekućinu.
- Kako bi bili sigurni da je okus octa po vašem ukusu, probajte ga. Ako mu nedostaje kiselosti, pustite da odstoji još tjedan ili dva.
- U slučaju da postane prekiseo, razrijedite ga s malo vode.
- Kada ste zadovoljni s okusom, ocat je potrebno još jednom procijediti i izliti u staklenu bocu.
- Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Brzi jabučni ocat
Iako vam je za pripremu domaćeg jabučnog octa potrebno minimalno mjesec dana, donosimo vam recept s kojim ne morate čekati toliko dugo. Sastojci su jednaki, no postupak je malo drugačiji. Već nakon 20-ak dana moći ćete se koristiti domaćim octom. U ovom receptu izostavljen je šećer, no vi ga možete dodati. Uobičajena količina šećera određuje se prema količini vode. Na litru vode dodaje se 50 g šećera, a ako želite, možete dodati i med za zdraviju varijantu. Iz navedenih sastojaka dobiti će te pola litre domaćeg jabučnog octa.
Sastojci
- 3 - 4 veće jabuke
- prokuhana/filtrirana voda
Priprema
- Jabuke temeljito očistite te ih naribajte u posudu.
- Dobro ih izgnječite te gusto napunite staklenke s njima.
- Čuvajte na toplom mjestu 2 do 3 dana.
- Nakon što su jabuke odstajale, dodajte im mlake vode. Neka tekućina bude sve do vrha mljevenih i izgnječenih jabuka.
- Staklenku prekrijte gazom i pričvrstite ju uz pomoć kuhinjske gumice.
- Spremite ju na toplo i tamno mjesto te pustite da odstoji 20-ak dana.
- Nakon što je odstajao, procijedite ga uz pomoć gaze ili cjedila te izlijte u čistu i prethodno steriliziranu staklenku.
- Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Čuvanje i skladištenje
Ispravno pripremljen jabučni ocat može stajati više od godinu dana. Prije same pripreme obavezno je temeljito očistiti staklenke, a zatim ih sterilizirati. Obavezno je čuvati ga na tamnom i hladnom mjestu kako bi njegov rok trajanja bio dulji.
Savjeti
Ako pripremate recept koji ne sadrži konzervanse, na dnu staklenke stvarat će se talog, a na samoj površini bijeli sloj. To je u potpunosti normalna pojava.
Ocat čuvajte dalje od sunčeve svjetlosti.
Domaći ocat možete koristiti u kupki koja služi za detoksifikaciju kože ili u oblozima koji ublažavanje ozljede i modrice.
Prilikom pripreme, idealno bi bilo koristiti domaće ili divlje jabuke.
Ako se jabučni ocat pije kao sredstvo za mršavljenje treba se konzumirati za vrijeme ili nakon jela, obavezno razrijeđenog. Možete dodati i žličicu meda za finiji okus.
Upotreba u kuhinji
Jabučni ocat je jedan od najpopularnijih sastojaka kojeg možemo pronaći u skoro svakom domaćinstvu. Najčešće se koristi kao začin za salate, što je i njegova najpopularnija namjena. Veoma je popularan u konzumaciji kao napitak, kada su u pitanju procesi mršavljenja. Koristi se i pri procesu detoksikacije organizma jer sadrži dug niz ljekovitih svojstva i dobrobiti kojima pomaže našem tijelu.
Ljekovita svojstva
Zbog svoje iznimne ljekovitosti, namjena jabučnog octa proširila se i izvan kuhinje! Od njega se danas pripremaju oblozi koji pomažu pri opekotinama i ranama, a pomaže pri grlobolji i glavobolji. Smatra se idealnim ljekovitim sredstvom kada naše tijelo napadaju bakterije i virusi.
Pomaže kod loše i slabe cirkulacije i ubrzava rad crijeva. Odlično je sredstvo kada želimo uravnotežiti našu probavu i smanjiti masne naslage. Upravo iz tog razloga, često se pije razrijeđen s vodom i smatra se veoma učinkovitim pri skidanju viška kilograma i masnoće u tijelu. Čisti jetru i bubrege te regulira šećer u krvi.
Jabučni ocat nije zaobišao ni njegu lica i kože. Pomaže pri borbama s miteserima i aknama. Njeguje, hidratizira i čisti kožu. Odlično djeluje na kosu i vlasište.
Foto: wicherek / Pixabay
Odgovori