Jabukovača je tradicionalno piće dobiveno alkoholnim vrenjem soka od jabuke. Odnosno to je vino od jabuka. Poznata je u svijetu još od davnina, a nastala je u Normandiji, koja je oduvijek bila poznata po obilju jabuka. Ipak je najviše obožavaju Španjolci, ali i Francuzi.
Prema španjolskoj legendi, jabukovaču su otkrili mornari, koji su u nedostatku vode počeli piti sok od jabuke. Kako su bili na dugim putovanjima, sok od jabuke je naravno postao vino, koje je budilo radost među mornarima. Francuzi su naravno proizvodnju jabukovače doveli do savršenstva, radeći tako i pjenušavu jabukovaču. Vrlo brzo je osvojila Europu radi svog okusa, ali i znatno niže cijene od šampanjca.
Jabukovača i danas budi radost u ljudima. Miris kuhane jabuke vraća u djetinjstvo (kada se jabukovača češće radila u domaćinstvima) i podsjeća na zimske dane u vrijeme Božića. Ovo piće uživaju i djeca jer postoje i bezalkoholni recepti. Kod izrade jabukovače miriše cijela kuća, a opojna aroma se zadržava jako dugo. Kroz povijest je izrada evoluirala, pa se način izrade pojednostavnio. U nastavku možete pronaći sve što trebate znati prije nego se upustite u izradu jabukovače, a trud će se zasigurno isplatiti.
Karakteristike jabuke
Jabuka (lat. Malus domestica) je listopadno drvo iz porodice Rosaceae. Poznata je po svojim sočnim i slatkim plodovima istog naziva. Uzgaja se diljem svijeta i jedna je od omiljenih zdravih grickalica. Za izradu jabučnog vina poznato je više od 360 različitih sorti.
Stablo jabuke može narasti do 4,6 m kada je riječ o domaćim sortama, a čak do 12 m u divljini. Cvijeta u proljeće, obogaćujući svoju krošnju bijelim cvjetovima sa blago ružičastim nijansama. Veličina ploda kao i boja ovisi o sorti. Koža je glatka, najčešće zelene, crvene ili žute boje, ali ne rijetko je i višebojna. Meso ploda je svijetlo žute ili bijele boje. Okus također ovisi o sorti, kao i sočnost jabuke. Iako jabuku znamo kao slatku i sočnu namirnicu, ona može biti i gorka
Jabuke za preradu
Kako smo već naveli, postoje brojne sorte jabuka, a razlikuju se po veličini prinosa i visini stabla, kao i karakteristikama ploda. Kada je riječ o preradi i proizvodnji jabučnog vina, sorte se biraju po omjeru šećera i kiselina, trpkosti i aromi. U nastavku vam donosimo neke od najpopularnijih jabuka koje se koriste za preradu.
Granny Smith
Granny Smith je jedna od najpoznatijih sorti, a ime je dobila po gospođi Maria Ann Smith koja ju je i otkrila. Otkrivena je u Australiji 60-ih godina 19. Stoljeća, a sto godina nakon je praktički postala sinonim za jabuku. Žarko je zelene boje, a meso je veoma sočno. Oštrog je i naglašeno kiselkastog okusa, te je idealna za izradu sokova, raznih slastica i voćnih salata. Dozrijeva krajem listopada i početkom studenog.
Gala
Gala je nastala na Novom Zelandu križanjem Golden Delicious i Kidd’s Orange Red. Žute je boje a sa sunčane strane prelazi u narančasto-crvenu. Dozrijeva prvom polovicom Rujna. Meso je kremasto, hrskavo, slatko i veoma sočno. Ova sorta ima više svojih pod sorti.
Jonagold
Za one koji vole slatko-kisele kombinacije ova jabuka je odličan izbor. Radi se o američkoj sorti dobivenoj križanjem Golden Deliciousa i Jonathana (zimska sorta, također porijeklom iz Amerike). Ta kombinacija čini ovaj plod idealnom ravnotežom slatkog i kiselog. Tekstura mesa ploda je sočna i hrskava, a kože je žuta s pokrovnom crvenom bojom. Fantastičan izbor jabuke za jelo ili pečenje.
Berba i kupovina
Plodovi jabuke sazrijevaju u kasno ljeto ili ranu jesen, ovisno o sorti. Moraju se oprezno brati zajedno sa peteljkom. Jabuke su zrele za branje kada se lako odvajaju od grane. Ako ih pravilno sačuvate, moći ćete u njima uživati tijekom cijele zime. Pronađite hladno i tamno mjesto s dovoljno vlage. Isto pripazite jer se ne mogu sve sorte spremati na duže vrijeme. Također je važno barem jednom tjedno provjeriti spremljene jabuke, da slučajno koja nije istrunula, što može oštetiti ostale.
Pri kupnji jabuka dobro obratite pozornost na plod. Pazite da nema nikakvih uboda na sebi ili trulih dijelova. Plod mora biti zreo i čvrst. Ovisno o sorti koju preferirate, odaberite jabuke koje su dosegle svoju punu zrelu boju.
Recepti za jabukovaču
Jabukovača se radi od davnina, raznim metodama i u raznim kombinacijama. Tradicionalni recept za vino od jabuka je nešto zahtjevniji. Mi smo pronašli tri recepta koja si ipak možete jednostavno pripremiti u vlastitom domu.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaća jabukovača
Za klasični tradicionalni recept su potrebna samo dva sastojka, a to su jabuke i šećer. Poželjno je kombinirati sorte različitog okusa, u omjeru 2 slatke - 1 kisela.
Sastojci
- 10 kg jabuka
- 1 - 1,5 kg šećera (ovisi o vašem ukusu)
- bit će vam potreban 1 veliki spremnik ili par manjih i gumene rukavice
Priprema
- Pripremite veći spremnik za fermentaciju i operite ga vrelom vodom. Dobro ga osušite.
- Jabuke operite hladnom vodom i odvojite one koje su na nekim dijelovima možda oštećene.
- Jabuke naribajte u spremnik zajedno sa korom i sjemenkama. Postoji više metoda usitnjavanja jabuka.
- Ovisno o alatu koji imate kod kuće, imajte na umu da što ih bolje sameljete, bolji će biti krajnji rezultat.
- U spremniku ne smije biti više od 3/4 jabuka zbog istjecanja pjene, soka i ugljičnog dioksida.
- Dodajte šećer te dobro i temeljno promiješajte smjesu.
- Označite spremnike s datumom kada ste ih napunili i vrat posude čvrsto pokrijte propusnim materijalom.
- Ostavite na tamnom mjestu 3 dana. Svakodnevno promiješajte sadržaj.
- U novu čistu posudu iscijedite sok, a na vrh ove posude stavite gumenu rukavicu. Dobro je pričvrstite i ubodite jedan prst iglom.
- Spremnik ostavite da stoji 2-3 mjeseca. Spremnost ćete prepoznati kada tekućina posvijetli i rukavica padne.
- Potrebno je pratiti proces i filtrirati sok nekoliko puta, kako biste odstranili pjenu i nepoželjan sadržaj.
- Kada je sok spreman prelijte ga u staklene boce i ostavite na hladnom i tamnom mjestu još 3 mjeseca, da dosegne svoju potpunu zrelost.
Bezalkoholna jabukovača
Ovaj recept je vrlo jednostavan, a, u njemu mogu uživati i oni najmlađi. Aroma će vas očarati i ispuniti cijeli dom. U hladne zimske dane okrijepite svoje tijelo i probudite Božićni duh. Za ovaj recept ćete dobiti oko 1 l soka. Odaberite sočnu i slatku sortu kao što je Golden Delicious ili Granny Smith.
Sastojci
- 4 velike jabuke
- 8 velikih žlica smeđeg šećera
- naribana limunska ili narančina kora
- 1/4 čajne žlice cimeta ili 2 manja štapića
- 1 čajna žlica naribanog đumbira
- 1/4 čajne žlice muškatnog oraščića
- 4 - 5 klinčića
Priprema
- Dobro operite jabuke i nasjeckajte ih na veće komade. Ostavite koru jer će ona dodatno obogatiti okus.
- Posložite jabuke u veću posudu i nalijte vodu tako u potpunosti prekrije jabuke. Potom dodajte još vode, 2 cm iznad jabuka.
- Ostavite na laganoj vatri da se kuha dok ne zakuha.
- Kada je voda zakuhala dodajte šećer i ostale začine. Dobro sve promiješajte.
- Poklopite posudu, smanjite vatru i ostavite da se kuha najmanje sat vremena.
- Kada su jabuke potpuno omekšale, maknite posudu s vatre i ostavite da se ohladi.
- Pripremite steriliziranu staklenku i najprije kroz sito procijedite sok.
- Kroz cjediljku protisnite meso jabuke koristeći žlicu, kako se kora i tvrdi dijelovi ne bi pomiješali sa sokom.
- Staklenku spremite u hladnjak, a napitak konzumirajte kroz sedam dana.
Alkoholna jabukovača
Za alkoholnu jabukovaču možete koristiti i prethodni recept. Kada je sve gotovo jednostavno možete dodati malo ruma ili vodke, ali pazite na količinu. Možete se igrati i sa začinima, a mi vam u nastavku donosimo recept koji je dobitna kombinacija. Dobit ćete oko 1 l napitka, odnosno 4 porcije. Za pripremu ovog recepta bit će vam potreban sokovnik, a u slučaju da ga nemate možete koristiti i kupovni sok od jabuka, ali u tom slučaju se potrudite pronaći što prirodniji.
Sastojci
- 6 većih jabuka (po izboru) ili 0, 5 l soka
- 0, 2 l tamnog ruma
- 0, 2 l svježe cijeđenog soka od naranče
- 3 veća štapića cimeta
- 2 zvijezde anisa
- 4 - 5 klinčića
Priprema
- Ako imate svježe jabuke, operite ih i ogulite.
- Procijedite jabuke i sok prelijte u posudu u kojoj ćete kuhati. Ako pak imate spreman sok, nalijte ga u posudu.
- Stavite ga da se kuha na laganoj vatri i dodajte svježe cijeđeni sok od naranče i začine.
- Pustite da sve prokuha i dodajte rum.
- Ostavite na laganoj vatri još 3 do 5 minuta.
- Kada je sve gotovo procijedite napitak kroz sito i poslužite ga u šalicama ili vatrostalnim čašama.
- Štapiće cimeta možete iskoristiti kao dekoraciju.
- Ovako pripremljen napitak je poželjno odmah konzumirati.
Čuvanje i skladištenje
Bezalkoholne napitke od jabuke koje ste kuhali i niste koristili nikakav konzervans, čuvajte u hladnjaku u staklenoj posudi. Mogu stajati do najviše sedam dana.
Ako radite svježi sok od jabuke bez ikakvih dodataka, potrebno ga je odmah popiti, jer vrlo brzo gubi na kvaliteti. Cijeđeni sok od sorte Granny Smith će posmeđiti već u par minuta.
Alkoholni napitci mogu pak trajati duže, ali ih je važno pravilno skladištiti. Čuvajte ih na tamnom i hladnom mjestu, kako ne bi došlo do isparavanja alkohola. Također je važno da je boca u kojoj ih čuvate dobro zatvorena, kako piće ne bi oksidiralo.
Savjeti
Iako nemaju sve jabuke isti okus, sve se mogu koristiti za pripremu napitaka i raznih slastica. Birajte sorte prema svom ukusu.
Jabučno vino se preporučuje piti rashlađeno, jer ćete tako osjetiti pravi okus.
Šećer možete zamijeniti i s medom, a nikako se nemojte ustručavati sa začinima. Đumbir, muškatni oraščić, zvijezda anisa, cimet, klinčići, naranča i limun su najbolji za kombinaciju.
Upotreba u kuhinji
Jabukovaču je ipak najbolje konzumirati kao napitak, a jabučno vino je odličan za posluživanje uz ribu, ali i meso.
Ipak ako ste maštoviti možete ju kombinirati i u desertima rađenim od jabuka ili nekog drugog voća.
Sok od jabuka možete dodati svojoj voćnoj salati umjesto šećera i začina. A dobar je i kako bi vaša pita ili štrudl od jabuka bio sočniji i bogatiji.
Ljekovita svojstva
U prošlosti su ljudi vjerovali kako je jabuka simbol vječne mladosti. Bogate su vitaminima A, E, B1, B2 i C. Bogata je vlaknima i sadrži flavonoide koji imaju antioksidansni učinak. I njezina kora je bogata svojstvima povoljnima za zdravlje. Slojevi triterpenoida mogu povoljno utjecati na rad jetre i debelog crijeva.
Kako god odlučite konzumirati jabuku, nećete pogriješiti. I sok od jabuka može jako povoljno utjecati na zdravlje. Kako je bogata željezom, konzumacijom soka od jabuke pomažete koncentraciji i boljem pamćenju.
U hladnim zimskim danima šalica jednog od napitaka koje smo vam priredili će ugrijati i okrijepiti vaše tijelo. Dodajući razne začine, kao što su đumbir, cimet i klinčići, pomoći ćete svom imunitetu, poboljšati cirkulaciju i umiriti um.
Foto: Pixabay
Zimnica od jabuka
Odgovori