Izrada i konzerviranje domaćih konzerviranih jagoda jednostavan je projekt koji traje samo nekoliko sati, ali rezultati su vrlo ukusni. Jagode su voće kojim otvaramo sezonu pripreme slatkih zimnica.
Ne sadrže puno pektina, pa ih je potrebno duže kuhati, no trud se svakako isplati. Osim što ih najčešće konzerviramo ukuhavanjem u pekmez ili džem, zimnicu od jagoda možete pripremiti i na brojne druge načine.
Vrste zimnice od jagoda
Donosimo vam ideje i recepte kako iskoristiti višak jagoda i pripremiti ukusne namaze i napitke koje će svi obožavati te detaljno objašnjene osnovne postupke konzerviranja - sušenje i zamrzavanje.
Priprema jagoda za zimnicu
Dobro odrađenom pripremom prije nego što započnete s izradom zimnice uštedjet ćete vrijeme i učiniti postupak konzerviranja mnogo ujednačenijim. Ono što je važno znati kod jagoda je da čim im maknete peteljke, jagode će se početi brže razgrađivati i kvariti. Ako nemate dovoljnu količinu jagoda za preradu i morate ih skupljati, ostavite peteljke na njima sve do zadnjeg trenutka kad ćete ih koristiti za preradu.
Također, nemojte ih prati, niti namakati sve dok ne budete spremni za kuhanje, sušenje, zamrzavanje ili čak konzumaciju. Voda bobice čini kašastim i može uzrokovati pojavu plijesni. Ako primijetite da se jedna jagoda kvari, odmah ju uklonite jer samo jedna pokvarena jagoda može pokvariti sve ostale. Nemojte ih rezati sve do prije same pripreme zimnice i obavezno ih čuvajte u hladnjaku. Nakon rezanja jagoda, imate otprilike sat vremena za konzumaciju i prehranu, jer se rezanjem kvarenje ubrzava.
Kada ste spremni za daljnju preradu jagoda, obavezno ih dobro operite u hladnoj vodi od svih nečistoća jer čak i najmanje oštećenje može uzrokovati kvarenje cijele zimnice, pa čak i ako je prošlo termičku obradu. Uklonite peteljke i izrežite na pola ili četvrtine, ovisno o tome što ćete raditi. Priprema jagoda nije zahtjevna i dugotrajna, stoga nemojte preskakati ovaj korak.
Sušenje jagoda
Iako jagode nije uobičajeno sušiti i dehidrirati, proces nije nemoguć, a možete ih sušiti u dehidratoru, pećnici ili na suncu. Za intenzivno slatke sušene jagode koristite upravo ubrane sezonske bobice. Vaše suhe jagode bit će slatke samo onoliko koliko ih svježe jagode koriste za njihovu izradu. Iako su jagode u trgovinama dostupne više mjeseci, najbolje rezultate postići ćete ako napravite sušene jagode s tek ubranim bobicama lokalnog uzgajivača.
Sušenje jagoda u dehidratoru
Sušenje jagoda u dehidratoru jednostavno je poput rezanja i stavljanja na pladnjeve za dehidrator. Narežite kriške jagoda na debljinu od 3 mm, poslažite na pladnjeve dehidratora, prilagodite temperaturu dehidratora na otprilike 55°C i stavite u dehidrator na sušenje na otprilike 6 - 7 sati. Obavezno pročitajte upute proizvođača dehidratora i prilagodite temperaturu uputama. Ako počnete s procesom sušenja jagoda u dehidratoru, do kraja dana ćete imati ukusne zdrave voćne grickalice.
Sušenje jagoda u pećnici
Sušene jagode u pećnici slasni su način da uživate u intenzivnom okusu svježe ubranih jagoda tijekom cijele godine. Čak i ako nemate dehidrator hrane, i dalje je moguće napraviti sušene jagode u kod kuće u pećnici. Niska temperatura i malo strpljenja dovoljno je za izradu ovog ukusnog zalogaja. I vaša će kuhinja nevjerojatno mirisati.
Kod sušenja jagoda u pećnici, važno je da jagode narežete što je moguće ravnomjernije što osigurava da se jagode osuše otprilike u isto vrijeme. Debljina jagode od otprilike 3 mm je dovoljno debela da se može okretati bez kidanja, a opet nisu toliko predebele da im treba dodatno vrijeme za sušenje.
Na pleh stavite papir za pečenje i poslažite kriške jagode u jednom sloju bez da se dodiruju kako bi zrak mogao nesmetano cirkulirati i ravnomjerno osušiti jagode. Nakon otprilike 2 sata u pećnici na 90°C, jagode bi na dodir morale biti gotovo suhe. Preokrenite ih i završite sa sušenjem i druge strane otprilike 30 minuta do sat vremena. Tijekom posljednjih sat vremena sušenja, pripazite na jagode. Mali krajevi jagoda prvi će se osušiti, a uvijek ih možete izvaditi iz pećnice, dok će većim komadima trebati duže vremena. Sušene jagode izvadite, ostavite da se ohlade i spremite u staklenke.
Sušenje jagoda na suncu
Sušenje jagoda na suncu izvediv je način da im sačuvate okuse duže vrijeme. Zahvaljujući visokom udjelu šećera i kiselina, jagode su idealne za sušenje na otvorenom. Njihova niska koncentracija proteina smanjuje vjerojatnost prekomjernog rasta bakterija/ mikroba (kao što se događa kod mesa).
Sušenje jagoda vani ne može se obaviti bilo gdje. Za njegovo uspješno sušenje potrebni su odgovarajući uvjeti: minimalna temperatura od 30°C, povoljno vrijeme - jednostavno rečeno, kiša sve uništava, vlažnost zraka ispod 60% i protok zraka i stalni vjetrić da bi se jagode učinkovito sušile. Duža razdoblja stajaćeg zraka su neprihvatljiva za ovaj način sušenja.
Najbolje je jagode sušiti preko reflektirajuće površine na mrežici ili rešetkama za sušenje koje omogućuju slobodno strujanje zraka oko voća. Limeni ili aluminijski lim dobro djeluje odozdo kako bi reflektirao svjetlost ispod jagoda i ubrzao postupak sušenja. Ako nemate aluminijski lim, beton će poslužiti kao adekvatno reflektirajuća površina.
Stalci se trebaju postaviti na blokove iznad reflektirajuće površine. Idealno je da su stalci od nehrđajućeg čelika, stakloplastike presvučene teflonom ili od plastike. Ne koristite pocinčanu materijale ili one obložene cinkom jer će brzo zahrđati, posebno s kiselim jagodama na njima. Osim toga, nemojte stavljati jagode direktno na aluminijski lim ili jer uništavaju vitamin C u jagodama i povećavaju oksidaciju.
Nakon postavljanja blokova i reflektirajuće površine ispod pladnjeva, jagode je potrebno pokriti kako bi ih zaštitili od kukaca. Lagana gaza će biti dovoljna. Vrijeme sušenja jagoda na otvorenom i suncu ovisi o debljini kriški jagoda, uvjetima i materijalima koje koristite. Jagode slažite na pladnjeve u jednom sloju bez da se dodiruju kako bi omogućili strujanje zraka. Obavezno ih okrećite kako bi se sve jagode ravnomjerno osušile, a tijekom noći ih unesite unutra.
Blanširanje jagoda
Blanširanje jagoda nije nužno, no možete ih blanširati prije zamrzavanja. U lonac ulijte vodu i stavite da proključa, u drugu posudu stavite led i prelijte hladnom vodom. Hladna voda će zaustaviti kuhanje jagoda. Jagode dobro operite i očistite od peteljki. Možete ih blanširati cijele ili izrezane na pola (ovisno o tome za što ćete ih kasnije koristiti). Uronite ih u kipuću vodu na 1 - 2 minute (ovisno o veličini jagoda), izvadite i odmah premjestite u hladnu vodu kako bi se zaustavio proces kuhanja. Kad su jagode potpuno ohlađene, izvadite ih na ručnik i ostavite da se osuše. Nakon toga ih možete zamrzavati.
Zamrzavanje jagoda
Zamrzavanjem ćete održati kvalitetu jagoda i sačuvati većinu njihovog okusa i hranjive vrijednosti. Imajte na umu da će nakon odmrzavanja bobice biti nešto tamnije, a tekstura će biti puno mekša pa ne preporučujemo da ih pokušate puniti ili koristiti za ukrašavanje deserata.
Jagode se mogu smrznuti cijele, narezane na komadiće ili zdrobljene sa ili bez šećera.
Za zamrzavanje cijelih jagoda, zamrzavajte ih u serijama. Nakon blanširanja i sušenja, na pleh koji vam stane u zamrzivač stavite papir za pečenje, a zatim poslažite jagode u jednom sloju bez da se dodiruju. Ovakav način zamrzavanja će spriječiti da na kraju imate veliku smrznutu "kuglu". Jagode ostavite u zamrzivaču najmanje 6 sati, nakon toga ih spremajte u vrećice ili posude. Pokušajte ukloniti što više zraka iz vrećice.
Za zaslađene jagode prepolovite ili narežite jagode u posudu. Na 1 kg bobica dodajte 1/2 šalice šećera i lagano miješajte dok se šećer ne otopi. Po želji lagano zdrobite bobice. Žlicom stavljajte u posudu za led i zamrznite. Nakon što su se kockice jagoda zamrzle, možete ih premjestiti u vrećicu. Ovako zamrznute jagode možete koristiti za smoothije, shakeove, filove, ali i daljnju preradu u marmeladu, džem ili pekmez.
Foto: Kai Reschke / Pixabay
Odgovori