Kadulja je intenzivno aromatična biljka, a za razliku od nježnih rođaka - bosiljka i peršina - listovi su joj čvrsti i smolasti. Zbog moćne arome i masne teksture, često se koristi kao aromatičan dodatak zimnici. Mogućnosti skladištenja su brojne, pa postajemo kreativni s ovom moćnom trajnicom.
Iako ima brojne primjene, često se koristi u mnogim jelima, od blagdanskih nadjeva, u mesu poput kobasica i peradi, ali se dodaje i raznim zimnicama u kombinaciji s drugim biljem poput majčine dušice, mažurana i ružmarina.
Mnogo je načina na koje možete konzervirati kadulju i koristiti je u drugim prehrambenim proizvodima. Od toga da med od kadulje dodajemo čajevima, samog čaja od kadulje ili kao dodatak pečenjima i priprema maslaca od kadulje koji se može koristiti za svježe kiflice ili preljeve. Od kadulje se također pravi sol koja se zatim koristi kao dodatak svinjskim kotletima, kokicama i pečenom povrću. Također se može napraviti ocat od kadulje za preljeve i marinade, sirup od kadulje za palačinke i oblatne, a ulje od kadulje za salate ili kobasice.
Vrste zimnice od kadulje
U nastavku se nalaze osnovni načini skladištenja i odabira kadulje za zimnicu.
Priprema kadulje za zimnicu
Za konzumaciju se ne preporučuju svježi listovi kadulje, jer je okus trpak i oštar zbog čega se najčešće kuha, suši i melje nakon čega se dodaje drugim jelima i koristi za daljnju preradu. Svježi listovi kadulje trebaju biti aromatični i ne smiju imati mekana mjesta ili suhe rubove.
Za skladištenje kadulje jednostavno umotajte listove u papirnate ručnike i stavite ih u plastičnu vrećicu u hladnjak. Ako se odlučite za ovakav način skladištenja, obavezno upotrijebite lišće u roku od 4 - 5 dana, dok se svježi listovi kadulje uronjeni u maslinovo ulje mogu se čuvati puno duže u hladnjaku, otprilike 3 tjedna.
Berba kadulje može se vršiti gotovo u bilo koje vrijeme, ali najbolji ćete okus dobiti berbom lišća prije nego što biljka procvjeta. Berbu također možete produžiti branjem cvjetova dok se pupoljci razvijaju, ali moguće je i tijekom cvatnje i nakon toga. Ako želite, možete i otkinuti nekoliko listova zimi.
Prilikom berbe, obavezno morate razmisliti i odlučiti hoćete li ih koristiti svježe ili ih vješati da se suše, jer o tome ovisi sam način berbe. Za svježu upotrebu jednostavno berite lišće po potrebi. Za sušenje odrežite stabljike duge najmanje 15 - 20 cm. Povežite ih zajedno, objesite da se osuše i spremite osušeno lišće u zatvorene posude.
Možete brati i koristiti i mlade i zrele listove kadulje, ali imajte na umu da će mladi listovi imati bolji okus. Tijekom berbe pazite da nekoliko stabljika ne dirate kako bi se biljka mogla oporaviti. Ograničite berbu tijekom jeseni i zime kako bi se biljke mogle pripremiti za povratak i rast u proljeće. Čak i ako nećete koristiti lišće biljaka kadulje, svake godine berite i obrezujte kako biste ju oživjeli. Obrezivanje lišća i stabljika može pomoći u održavanju dobrog oblika i spriječiti potrebu za zamjenom biljaka svakih nekoliko godina. Bez povremenog obrezivanja kadulja može postati vrlo drvenasta i grmolika.
Prije bilo kakve pripreme i upotrebe kadulje, pažljivo uklonite stabljiku. Ovdje nisu potrebne škare - jednostavno lagano povucite lišće i to je to. Pregledajte sve lišće i uklonite bilo što s najmanjim tragovima mrlja. Oni dijelovi koji uvenu ili odumiru smanjit će kvalitetu biljke, ali i rok trajanja. Osim toga, lišće s znakovima oštećenja neće biti dobrog okusa.
Kad završite s provjerom, lišće stavite u cjedilo i isperite pod hladnom tekućom vodom na nekoliko sekundi. Ocijedite višak vode i posložite lišće na čistu kuhinjsku krpu ili papirnati ručnik. Nakon što je kadulja potpuno suha, možete nastaviti s daljnjoj preradom.
Sušenje kadulje
Većina preferira osušenu kadulju, a može se kupiti u cjelovitom obliku (cjeloviti list), mljevena i krupno mljevena (iskidana). Krupno mljevena kadulja ima laganu baršunastu teksturu, dok je mljevena kadulja više praškasta. Kao i kod dugih suhih biljaka, možete ju skladištiti u zatvorenim posudama na hladnom i suhom mjestu dalje od sunčeve svjetlosti, a za najbolji okus potrebno ju je upotrijebiti u roku od šest mjeseci.
Kada je u pitanju samo sušenje kadulje, procesi i metode sušenja su raznoliki, a možete ju sušiti na zraku / suncu, u dehidratoru i pećnici, dok se sušenje u mikrovalnoj pećnici ne preporučuje.
Za sušenje na zraku objesite snopove kadulje da se suše na mjestu daleko od izravne sunčeve svjetlosti. Ako koristite dehidrator, kadulju sušite na najnižoj temperaturi ili ju jednostavno osušite u pećnici na najnižoj mogućoj temperaturi dok ne postane ravnomjerno suha. Metode su jednostavne i detaljno opisane u receptu za pripremu čaja od kadulje.
Blanširanje kadulje
Kadulja se najčešće blanšira prije upotrebe za pripremu koktela ili zamrzavanje, a sve kako bi zadržala intenzivnu boju, okus i miris. Proces blanširanja je jednostavan i kratak. U velikoj posudi prokuhajte vodu (poklopite posudu kako biste ubrzali ključanje). U međuvremenu u drugu posudu stavite malo hladne vode i leda, a na pult složite dvostruki sloj papirnatih ručnika.
Za blanširanje je potrebno koristiti cijele stabljike (bez branja lišća). Uronite stabljike kadulje u kipuću vodu držeći ih za krajeve stabljike na 30 sekundi. Nakon toga ih uronite u ledenu kupku na 1 minutu, izvadite ih iz vode i osušite papirnatim ručnicima. Nakon što je kadulja suha, uklonite lišće i koristite za daljnju preradu.
Zamrzavanje kadulje
Ako svježu kadulju ne želite čuvati u hladnjaku, lišće uvijek možete zamrznuti. Da biste to učinili, operite ih i osušite, blanširajte, uklonite lišće sa stabljika, spakirajte u vrećice za zamrzavanje i zamrznite. Ovako kadulja može ostati svježa do godine dana. Imajte na umu da će zamrzavanje pojačati okus biljke, pa se savjetuje da prilagodite količinu prilikom korištenja odmrznute kadulje u jelima.
Kadulju također možete zamrznuti i u vodi u kalupu za led. Dodajte jednu žlicu svježe nasjeckane kadulje u posude za led, napunite vodom i zamrznite. Tako zamrznute, možete ih dodati izravno (bez odmrzavanja) u zimske juhe i variva. Ako recept zahtjeva svježu kadulju, jednostavno stavite kadulju u kockicama leda u cjedilo s finom mrežicom i pustite da se led otopi, nakon čega kadulju možete dodati u jela.
Foto: Stux / Pixabay
Odgovori