Najpopularniji recepti za namaze koji su najčešća baza u našim sendvičima. Pesto, humus, tapenada, maslac i pasta samo su one najpoznatije, ali ima ih još puno!
Namaz je jedna od najbržih namirnica koja se može pripremiti te postaje brzo rješenje svih naših dilema povezanih s glađu. Od savršenog jela za doručak do zasićenja naših preuranjenih osjećaja gladi, ovaj se najzahtjevniji međuobrok smatra savršenim obrokom u bilo koje doba dana.
Sve što trebate su dvije (ili jedna) kriške kruha ili krekere i namaz po vašem izboru - i imate odličan sendvič spreman za uživanje u njemu, a ponekad su čak i namaz i kriška kruha dovoljni za pripremu brzog i ukusnog sendviča, zbog čega je uvijek dobra ideja imati zalihu različitih vrsta namaza u hladnjaku ili smočnici.
Što je namaz
Namaz je vrsta umaka koja se maže, uglavnom nožem, na namirnice kao što su kruh i krekeri. Također se dodaju hrani radi poboljšanja okusa ili poboljšanja teksture hrane, a najpopularniji su svakako maslac i mekani sirevi.
Namazi se u sendvičima obično koriste za začinjavanje, a mogu biti razni - maslac, majoneza, senf i kečap se najčešće koriste za sendviče, zajedno s njihovim varijantama poput tartar umaka ili ruskog preljeva.
Namazi se razlikuju od umaka, poput šalše, koji se obično ne primjenjuju za mazanje već služe za umakanje hrane, a uobičajeni namazi uključuju mliječne namaze (poput sireva, krema i maslaca, iako se pojam "maslac" široko primjenjuje na mnoge namaze), margarine , med, namaze od biljnih namirnica (poput džemova, želea i humusa ), namaze od kvasca (poput vegemita i marmita ) i namaza na bazi mesa (poput paštete), mogućnosti je zaista mnogo.
Kako napraviti namaz
Postupak pripreme različtih namaza
- Domaća nutela
- Kokosov maslac
- Maslac od badema
- Maslac od kikirikija
- Maslac od lješnjaka
- Namaz od graha
- Namaz od kokosa
- Namaz od leće
- Namaz od lješnjaka
- Namaz od luka
- Namaz od maslina - tapenada
- Namaz od patlidžana - malidžano
- Namaz od slanutka - humus
- Namaz od zelenih rajčica
- Pasta od pistacija
- Pasta od sezama - tahini
- Pesto
- Pesto od bosiljka
- Pesto od medvjeđeg luka
Namaze je zaista lako napraviti kod kuće, no ne postoji univerzalni način i recept za pripremu namaza. U većini slučajeva se priprema blendanjem ili miksanjem namirnice (biljke, povrća, mesa) kako bi se dobila fino mljevena pasta koja se lako može namazati na kruh ili tost. Bazni recepti na popisu iznad su vrlo jednostavni i većina se kombinira s biljnim uljima i začinima.
Imajte na umu da uvijek birate svježe namirnice i nakon pripreme ga čuvate u hladnjaku te potrošite nekoliko dana nakon izrade. Neke namaze možete i dodatno pasterizirati što im produžuje vijek trajanja skladištenja.
Na temelju vrtoglavog niza proizvoda na tržištu, mnogi dijele strast za maslacem i margarinom, a oblici u kojima dolaze su nevjerojatno kreativni i namijenjeni raznim upotrebama. Tako ćete naći namaze, maslace u štapićima i sprejeve, punomasne, one bez masnoće, pa čak i one koji obećavaju "zdrav kolesterol". Kalorijski, punomasni margarini prilično su identični maslacu, iako imaju manje zasićenih masti. Namazi bez masnoća zaista imaju malo kalorija, obično samo oko 5 cal po žlici u usporedbi s oko 80 vrsta drugih namaza.
Lagane verzije namaza s visokim udjelom masti poput margarina također nemaju puno kalorija, a isto vrijedi i za lagani krem sir i light majonezu (ako se konzumira u razumnim količinama, naravno). Ako volite svoj kruh premazan nečim slatkim tu su marmelade, želei, voćni maslaci i med, a ako niste ljubitelj maslaca od kikirikija, za promjenu probajte ukusni maslac od badema ili pistacija. Orašasti plodovi su zdravi za srce, ali kikiriki ne pripada orašastim plodovima nego grahoricama i kao takvi, prilično su dobar izvor proteina, pa ga svakako dodajte na svoj popis namaza koje ćete probati napraviti.
Također, ako volite orašasto-čokoladne okuse, probajte namaz od čokolade i lješnjaka ili popularnu domaću nutelu.
Za pikantne namaze preporučujemo ajvar, užitak koji je postao popularan prilog u cijeloj Jugoslaviji nakon Drugog svjetskog rata, a danas popularno poslužuje u jugoistočnoj Europi kao namaz ili umak.
Foto: jessicashaylerjs / Pixabay