Veoma obožavani, kiseli krastavci uvijek imaju svoje mjesto u našim hladnjacima. Zimnica koja je popularna tijekom cijele godine. Kiseli krastavci često se pronađu kao salata ili prilog uz mnoga, raznolika jela. Upravo zbog svog okusa, odlično se kombiniraju s raznim namirnicama.
Osim svog finog okusa, kisele krastavce krasi i dug niz dobrobiti koje donose našem tijelu. Odličan omjer kiselosti, svježine i hrskavosti upravo je ono što vam treba. Njihova priprema je poprilično jednostavna, a konačni ishod će vas oduševiti. Donosimo nekoliko recepata za pripremu ove fantastične salate.
Karakteristike krastavaca
Krastavac, poznat i pod nazivom ugorak ili kukumar, dolazi od latinske riječi Cucumis sativus. Pripada jednogodišnjim biljkama i porodici tikva. Raste kao puzavica koja stvara razgranate stabljike koje su prekrivene malim dlačicama. Porijeklom, krastavac potječe iz daleke Indije. Danas, vodeći proizvođači ove biljke su Kina, Rusija, Turska, Iran i SAD.
Kao i rajčica, krastavac je zapravo voće, no tretira se kao povrće te ga mnogi i smatraju povrćem. Listovi rastu na peteljkama te su poprilično grubi te kao i stabljike, prekriveni su dlačicama. Ova biljka sadrži muške i ženske cvjetove. Muški cvjetovi skupljeni su u grozdaste svatove, dok ženski cvjetovi rastu pojedinačno. Proces cvjetanja odvija se u svibnju. Iz ženskih cvjetova nastaju plodovi. Vanjska boja im je zelena, a unutrašnjost bijele boje. Zreli krastavci tvrdi su na dodir i duguljastog oblika te sadrže sjeme koje je bijele boje i spljošteno.
Ova biljka nije zahtjevna kada je u pitanju njen uzgoj. Potrebna im je vlaga i osunčano područje na kojem će rasti. Krastavce je potrebno svakodnevno zalijevati i paziti da ne dođe do suše jer će okus plodova tada biti gorak.
Krastavci za preradu
Krastavci se mogu konzumirati svježi ili se koriste pri preradi od čega su najpopularniji kiseli krastavci. Postoji nekoliko sorti krastavaca te svaka ima svoju namjenu. Glavna podjela krastavaca je na salatne i kornišone. Kornišoni su manjeg obujma i veličine te je njihova namjena najčešće prerada, upravo za pripremu zimnica. U nastavku donosimo najpopularnije sorte koje pripadaju kornišonima.
Pariški
Ova sorta je poprilično popularna na našim područjima. Plodovi su poprilično mali što ih čini odličnim kandidatom kada je u pitanju proces kiseljenja. Cilindričnog su oblika s crnim malim bodljama. Tamno zelene je boje, a unutrašnjost bijele. Meso je čvrsto, sočno i finog okusa, nema gorčine kao kod nekih drugih sorti. Uzgoj ove sorte preporučuje se na otvorenim područjima. Veliki plus ovoj sorti je otpornost na sušu i razne biljne bolesti.
Parifin F1
Uzgoj ove sorti dolazi iz prekrasne Nizozemske te je zapravo hibrid dviju starijih sorti. Poprilično je slična pariškoj sorti no pri uzgoju je možda i poželjnija od nje. Također ima malene plodove koji su odlični pri pripremi zimnica. Kora im je zelene boje, a unutrašnjost bijele. Ova sorta ima veću plodnost te je to najveći razlog njene popularnosti. Razlog većoj plodnosti je taj što ova sorta sadrži samo ženske cvjetove, a plodovi nastaju upravo iz njih. Također otporna je na razne biljne bolesti i nametnike.
Nais F1
Ovo je prvi domaći hibrid kornišon krastavca. Također veoma popularan pri uzgoju jer je stopa rodnosti poprilično visoka. Plodovi su cilindričnog oblika i tamno zelene boje. Meso je sočno, čvrsto i malo hrskavo. Odličan izbor sorti kada je u pitanju konzerviranje krastavaca. Osim što je njena upotreba popularna pri pripremi zimnica, plodovi su odlični i za svježu konzumaciju.
Berba i kupovina
Berba plodova se vrši kada oni dosegnu potpun stupanj zrelosti što ovisi o kojoj sorti je riječ. Najbolje ćete odrediti zrelost po veličini i boji ploda te njegovoj čvrstoći. Važno je ubrati plodove dok su još mladi i dok su sjemenke, koje se nalaze unutar samo ploda, još uvijek mekane. Berba se odvija ručno te rijetko se može obaviti u jedan dan. Plodovi sazrijevaju različito pa se berba zna odvijati i po nekoliko tjedana.
Prilikom kupnje krastavaca morate obratiti pažnju na sam izgled plodova. Birajte one koji imaju čvrst, duguljasti oblik te zelenu boju. Izbjegavajte krastavce koji su premekani na dodir i one koji sadrže sumnjive mrlje i oštećenja. Krastavce često možete pronaći na policama trgovina, no idealno bi bilo kada bi ih kupili na tržnici ili kod domaćeg uzgajivača.
Recepti za kisele krastavce
Odlična stavka prilikom pripreme ove zimnice je ta da će ona sigurno biti uspješna. Nije bitno je li vam ovo prvi pripravak ili ste već majstor u pripremi, zimnica vam ne može poći po zlu. Prije same pripreme, nemojte zaboraviti temeljito očistiti i sterilizirati staklenke. U receptima koji ne sadrže konzervanse, obavezan je postupak pasterizacije kako bi vaša zimnica imala dulji rok trajanja. U nastavku vam donosimo tri recepta za pripremu ove fantastične zimnice.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći kiseli krastavci
U nastavku slijedi recept iz kojeg ćete dobiti otprilike 12 staklenki srednje veličine. Neke sastojke možete izbaciti ako ne odgovaraju vašem guštu, isto tako možete dodati začine po svojoj želji. U receptu se koristi sušeni kopar, no možete koristiti i svježi. Za ovaj recept trebat će vam svega pola sata slobodnog vremena.
Sastojci
- 3 - 4 kg krastavaca (ovisno o njihovoj veličini)
- 600 ml alkoholnog octa
- 3,5 l vode
- 10 žlica soli
- 300 g šećera
- 4 žlice sjemenki gorušice
- 4 žlice kopra
- 2 žlice sušenog korijandera
- papar (po želji)
- 1 do 2 žličice konzervansa
Priprema
- Operite krastavce jedan po jedan, najbolje uz pomoć četkice.
- Nakon što ste ih oprali, osušite ih uz pomoć kuhinjske krpe te posložite u staklenke. Poredajte ih što gušće, da vam što više njih stane u staklenku.
- Alkoholni ocat, vodu i začine dodajte u lonac, promiješajte i stavite kuhati na umjerenoj vatri.
- Povremeno sve promiješajte i kuhajte dok se sav šećer ne otopi.
- Prokuhanu tekućinu izlijte u staklenke s krastavcima.
- Dobro zatvorite staklenke, okrenite ih na poklopac i pustite 10-ak minuta kako bi se stvorio vakuum.
- Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Kiseli krastavci bez konzervansa
U nastavku slijedi recept za domaću zimnicu bez korištenja konzervansa. Možete dodati i druge začine poput kopra i gorušice, no vama na izbor. Također papar možete izostaviti. Iz navedenih sastojaka dobiti će te jednu staklenku srednje veličine. Ako želite više staklenki, povećajte količinu sastojaka. Prilikom pripreme recepata bez konzervansa, nužna je pasterizacija kako bi rok trajanja zimnice bio dulji.
Sastojci
- 350 g krastavaca
- 50 ml alkoholnog octa
- 1 žličica soli
- 1 žličica šećera
- 20-ak zrna papra
Priprema
1. Krastavce temeljito operite uz pomoć četkice te ih pomoću kuhinjske krpe osušite.
2. Posložite ih u staklenku, što gušće možete.
3. U posudu dodajte ostale sastojke – začine, ocat i vodu. Sastojke temeljito promiješajte.
4. Dobro promiješanu tekućinu izlijte u staklenke, sve do vrha.
4. Dobro zatvorite poklopac i pripremite vašu zimnicu za pasterizaciju.
5. Na dno lonca stavite kuhinjsku krpu kako staklenke ne bi puknule prilikom termičke obrade. Ako pasterizirate nekoliko staklenki, između njih također stavite kuhinjsku krpu.
5. U lonac dodajte hladne vode, neka prekrije cijelu staklenku, osim njenog poklopca.
6. Stavite kuhati na najjaču vatru te kada voda proključa malo ju smanjite.
7. Kuhajte 20-ak minuta, zatim staklenku pažljivo izvadite i okrenite na poklopac kako bi se stvorio vakuum.
8. Kada se staklenka ohladi, spremite ju na hladno i tamno mjesto.
Kiseli krastavci s lukom
U nastavku vam donosimo recept za rezane kisele krastavce uz kombinaciju s lukom. Prilikom pripreme ove zimnice, možete koristiti obje sorte krastavaca - salatne i kornišone. Ako imate viška krastavaca i volite luk, ovo je recept za vas. Potrebno vam je svega nekoliko sastojaka i malo slobodnog vremena. Iz navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike 6 staklenki srednje veličine.
Sastojci
- 2 kg većih krastavaca
- 400 g luka
- 400 ml vinskog octa
- 400 ml vode
- 40 g soli
- crni papar (po želji)
Priprema
- Krastavce ogulite i narežite na kolutiće te ih posolite.
- Luk očistite te također narežite na ploške i posolite. Pustite povrće da odstoji nekoliko sati.
- Nakon što je povrće odstajalo, posložite ga što gušće u staklenke.
- U lonac dodajte tekućinu i začine te sve dobro promiješajte. Kuhajte dok tekućina ne proključa.
- Ohlađenu tekućinu izlijte u staklenku u kojoj se nalazi gusto složeno povrće.
- Pripremite vašu zimnicu za proces pasterizacije.
- Na dno lonca stavite kuhinjsku krpu kako staklenke ne bi puknule prilikom visokih temperatura. Potrebno je i između staklenki postaviti kuhinjsku krpu.
- Staklenke stavite u lonac te im dodajte vode. Neka voda prekrije staklenku, ali ne i njezin poklopac.
- Stavite kuhati na najjaču vatru, kada voda proključa smanjite vatru.
- Kuhajte 20-ak minuta. Staklenku pažljivo izvadite, okrenite na poklopac i pustite nek odstoji 10-ak minuta kako bi se stvorio vakuum.
- Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Čuvanje i skladištenje
Prije same pripreme zimnica, staklenke je potrebno temeljito očistiti te ih zatim sterilizirati. Uvijek se preporučuje zimnice čuvati na hladnom i tamnom mjestu kako bi njihov rok trajanja bio dulji. Zimnice u kojima ste koristili konzervans mogu stajati duže. One bez konzervansa mogu stajati i do godinu dana ako su zimnice naknadno pasterizirane i čuvane u preporučenim uvjetima.
Upotreba u kuhinji
Kiseli krastavci veoma su popularni u kuhinji. Najčešće se poslužuju kao salata ili uz nekakav tartar. Mogu se jesti i zasebno, odnosno kao prilog uz nekakvo mesno jelo. Zbog svog kiselog okusa odlično se kombiniraju s raznim namirnicama i jelima.
Ljekovita svojstva
Kiseli krastavci veoma su ljekoviti i važni našem zdravlju. Opskrbljuju tijelo potrebnim vitaminima i mineralima te su niskokalorični. Sadrže puno vode, proteine i prehrambena vlakna.
Bogati su mineralima poput željeza, kalija, natrija i fosfora te vitaminima C, A i B. Upravo zbog velikih količina vitamina i minerala, kiseli krastavci smatraju se odličnim antioksidansom. Štite naše tijelo i odličan su probiotik.
Ubrzavaju stvaranje dobrih bakterija te poboljšavaju i ubrzavaju samu probavu. Štite jetru i sprječavaju nastanak čira u želucu.
Sok od kiselih krastavaca je također iznimno zdrav. Štiti tijelo od dehidracije te sprječava grčenje mišića. Jača imunitet i daje tijelu potrebnu snagu. Regulira šećer u krvi i pospješuje rad crijeva što ga čini idealnim pićem kada je u pitanju proces mršavljenja. Preporučuje se ispijati sok od kiselih krastavaca ako imate teže menstrualne tegobe.
Foto: Photo Mix / Pixabay
Zimnica od krastavaca
Odgovori