Kokice se pripremaju od posebne vrste kukuruza Pucavca ili Kokičara. Svrstavaju se u skupinu cjelovitih grickalica jer se pripremaju od neprerađenog zrna, a jedu kao međuobrok. Poznate su i po američkom nazivu Popcorn, a nastaju prilikom zagrijavanjem zrna kukuruza na 200°C.
Kukuruz Kokičar je poseban po sposobnosti da prilikom zagrijavanja zrno puca što se ne događa sa svim vrstama kukuruza. Ako se čuvaju na hladnom, suhom i tamnom mjestu, nakon berbe i runjenja, zrna kukuruza se mogu dugo skladištiti. Koji su najbolji načini čuvanja zrna kukuruza za pripremu kokica, saznajte u nastavku.
Kukuruz za preradu
Poznato je oko 300 vrsta kukuruza od kojih su najpoznatije kukuruz Šećerac, prehrambeni i tvrdi, a za pripremu kokica koristi se kukuruz Kokičar. Još se naziva kukuruzom Pucavcem zbog svojstva da se prilikom zagrijavanja zrno rasprsne i pretvori u bijelu pahuljastu i mekanu kuglicu nepravilnog oblika.
Kukuruz Kokičar
Kukuruz Kokičar jedina je vrsta kukuruza koja se koristi za pripremu kokica. Glavno svojstvo je da prilikom zagrijavanja na 200°C "puca". Prvo su ga uzgajali Indijanci u Južnoj i Sjevernoj Americi, a nakon toga se počeo sijati u Europi te u ostalim dijelovima svijeta. Ova sorta poznata je po ekstremno tvrdom zrnu s edospermom, klicom i perikarpom. Vanjski sloj zrna odnosno perikarp je važan prilikom "kokanja", ali je važno da je klica kukuruza razvijena kako bi se zrno raspuklo.
Berba i kupovina
Kukuruz se bere u razdoblju od kolovoza do rujna kada su zrna potpuno zrela. Za pripremu kokica potrebno je da su zrna tvrda na dodir, a lišće koje obavija klip zeleno, ali suho. Ako su kukuruzom zasijane veće površine, berba se obavlja pomoću kombajna dok se manje površine beru ručno. Klip kukuruza se može brati zajedno sa listovima koji ga obavijaju ili se listovi spuste i bere se samo klip sa zrnima. Kukuruz je spreman za berbu kada kukuruzne niti poprime smeđu boju i osuše se, a zrna postanu tvrda i žuta. Zrna kukuruza dozrijevaju jednolično i berba se obavlja samo jednom i ne dolazi do osipanja uroda.
Nakon berbe zrna se rune odnosno odvajaju od klipa i nakon toga se mogu kokati odnosno termički obrađivati. Važno je da se berba obavlja kada vlažnost zrna na klipu padne ispod 30% kako se ne bi prilikom skladištenja pokvario i upljesnivio. Za kukuruz Kokičar je ipak bolje da zrno bude vlažnije jer će tada bolje pucati prilikom termičke obrade.
Kada kupujete zrna kukuruza, obratite pažnju na njihovu vanjsku koru koja treba biti neoštećena. Provjerite rok trajanja koji je naznačen na vrećici, a prilikom kupnje uzimajte manje količine u slučaju da zrna nisu dovoljno kvalitetna što će dovesti do ne pucanja prilikom zagrijavanja. U trgovinama se prodaju već pripremljene kokice, ali radije ih nemojte ih kupovati jer sadrže velike količine soli i brojne druge pojačivače okusa.
Kako ispeći kokice
Kokice su se više počele konzumirati nakon 1940. godine i od tada se ne može zamisliti gledanje serije ili filma bez njih. Priprema kokica se naziva kokanje gdje zrna kukuruza pucaju prilikom zagrijavanja. Tijekom kokanja u zrnu se zagrijava voda i prelazi u paru, a ona stvara pritisak oko 2,5 t/cm3 što dovodi od širenja zrna i puca.
Kokice se mogu pripremati u mikrovalnoj pećnici, u dubljoj tavi ili loncu ili aparatu za kokice. Priprema kokica u aparatu za kokice je najzdravija verzija jer se pripremaju na zraku bez dodavanja masnoća ili soli. Za pripremu kokica važno je da količina vlage u zrnu bude što veća kako bi što bolje pucale. Zato zrna možete namočiti u vodi prije nego što ih počnete kokati.
Kada kokice pripremate na starinski način koristite posudu s debelim dnom jer se ono ravnomjerno zagrijava, a dobro bi bilo kada bi poklopac imao rupicu za izlaz pare. Pripazite da posuda koju koristite nije preteška jer onda zrna nećete moći tresti i kokice vam mogu izgorjeti.
Ako koristite aparat za kokice priprema je vrlo jednostavna, a uključuje stavljanje zrna u uređaj i jednostavno uključivanje uređaja. Na otvor aparata morate postaviti posudu i kokice će same izlaziti iz uređaja nakon što budu spremne.
Čuvanje i skladištenje
Zrna kukuruza skladištite u dobro hermetički zatvorenim posudama, daleko od izvora vlage, na hladnom i tamnom mjestu. Nemojte im dodavati nikakve začine poput soli, maslaca i karamele dok zrna niste počeli kokati, jer može doći do kvarenja ako dođu u doticaj s bilo kojim drugim sastojkom. Nakon otvaranja vrećice u kojima se nalaze suha zrna, odmah ih stavite u plastičnu posudu koja se može hermetički zatvoriti. Tako ćete spriječiti isušivanje zrna i prilikom kokanja će bolje pucati.
Nakon otvaranja pakiranja, zrna kukuruza je potrebno potrošiti u roku od šest mjeseci. Važno je naglasiti da zrna tijekom stajanja gube sposobnost pucanja i nakon kokanja će kokice biti manje pahuljaste i ukusne.
Ako zrna predugo stoje na neadekvatnom mjestu, mogu se pokvariti. Zrna neće pokazivati vidljive znakove kvarenja, ali mogu postati ustajala i poprimit će čudan užegao miris. Kokice pripremljene od ustajalog zrna kukuruza su manje ukusne, ali jestive. Ipak, ako zrna predugo stoje nemojte ih koristiti već nabavite svježa.
Kokice za mikrovalnu
Kokice za mikrovalnu su posebna pakiranja suhih zrna kukuruza pomiješanih s uljem, najčešće palminim. Zrna su pakirana u papirnate vrećice i začinjena tako da ih je potrebno samo staviti u mikrovalnu, uključiti ju i pričekati da zrna ispucaju. Nakon kupnje ovakvog pakiranja provjerite rok trajanja naznačen na ambalaži i potrošite ih u tom roku. Dužim stajanjem u ulju, zrna mogu poprimiti neugodan okus i miris i nakon pripreme mogu postati gorka i bezukusna.
Kokice s maslacem
Kokice s maslacem pripadaju posebnoj skupinu začinjenih kokica. Pripremaju se tako da im se dodaje maslac neposredno prije same pripreme. Zrna se mogu pokvariti ako im dodate maslac i ostave da stoje ili ako ih s maslacem spremite u hladnjak. Zrna se u hladnjaku mogu previše ohladiti, a hladna temperatura iz njih izvlači vodu što dovodi do slabijeg pucanja zrna prilikom termičke obrade.
Napravljene kokice
Ako ih ne pojedete odmah, možete ih čuvati u hermetički zatvorenim posudama. Na zraku će kokice brzo otpustiti i neće više biti hrskave već će omekšati. Nakon što ih iskokate, spremite ih u plastičnu ili staklenu posudu s poklopcem i pojedite isti dan kada ste ih pripremili. Nikada ih nemojte podgrijavati jer neće biti ugodnog okusa i mirisa. Stajanjem kokice mogu poprimiti ustajao miris po užeglom ulju.
Zamrzavanje kokica
Kokice se mogu i zamrznuti, ali pritom se misli na pripremljene već iskokane. Zrna nemojte zamrzavati jer to može dovesti do propadanja što rezultira slabijem pucanjem zrna. Ako se odlučite na zamrzavanje kokica onda morate znati da ih obavezno morate staviti u hermetički zatvorenu posudu, a između poklopca i posude stavite nekoliko slojeva prozirne folije. Cijelu posudu u kojoj držite kokice omotajte s plastičnom folijom i stavite u zamrzivač.
Kada poželite jesti kokice dovoljno je posudu izvaditi iz zamrzivača, ostaviti ih na sobnoj temperaturi da se odmrznu i možete ih odmah jesti. Ovo nije baš najbolji način skladištenja kokica s maslacem, karamelom i drugim dodacima jer će se i tijekom stajanja u zamrzivaču zamrznuti i neće biti baš ukusni nakon odmrzavanja.
Savjeti
Ako želite da vam kokice što bolje ispucaju i da vam ne ostane puno neraspuknutih zrna, namočite ih u vodu 10 minuta. Nakon toga ih izvadite i dobro posušite te iskokajte.
Zrna prije kokanja ili spremanja u posudu ostavite da se prilagode na sobnoj temperaturi kako ne bi došlo do pojave vlage. Isto vrijedi i za pripremljene iskokane kokice, a njih nikada ne spremajte vruće u plastične posude jer će otpustiti i neće biti hrskave. Kokice nikada ne hladite u hladnjaku jer to također dovodi do omekšavanja teksture.
Ljekovita svojstva
Kokice je najbolje konzumirati malo zasoljene ili nezaslađene jer su tada niskokalorične i svrstavaju se u kategoriju zdrave hrane. Trebaju se pržiti na što manje masnoće, zbog čega one pripremljene u mikrovalnoj pećnici nisu najidealnije rješenje.
Kokice su bogate vlaknima, kalijem, ugljikohidratima, magnezijem i vitaminima B1 i B2. Nakon konzumacije kokica, škrob iz njih se brzo razgrađuje u glukozu i daje tijelu energiju. Kokice nisu prerađene grickalice zato su dobre za sve koji žele smršaviti. Sadrže manje masnoće u odnosu na ostale grickalice i ne sadrže kolesterol. Zbog velikog volumena, osjetit ćete se brzo sitima, a najbolje ih je peći bez mnogo masnoće kako bi bile što zdravije.
Foto: Steve Buissinne / Pixabay
Zimnica od kukuruza
Odgovori