Hranu najčešće pržimo i pečemo na suncokretovom ili maslinovom ulju ili koristimo razne masti koje su životinjskog podrijetla, no danas vam nudimo jednu zdraviju vrstu ulja koje lako možete sami napraviti i kod kuće - kokosovo ulje. Iako je dostupno u skoro svakoj trgovini, možete ga i sami napraviti uz pomoć nekoliko sastojaka.
Postoji nekoliko metoda pripreme stoga izaberite onu koji vam najbolje odgovara i počnite sa zdravim načinom života. U nastavku vam donosimo kako procesom fermentacije napraviti kvalitetno, domaće ulje od kokosa.
Karakteristike kokosove palme
Kokosova palma je biljka koja pripada porodici drvenastih palmi. Prirodno stanište ove biljke su tropski krajevi i to područja obala i otoka Tihog i Indijskog oceana. Najčešće rastu kao samonikle biljke iako se u nekim krajevima i posebno sade te uzgajaju kako bi se ubirali plodovi.
Palme su vrlo visoke biljke koje imaju stablo promjera do 30 cm i može narasti i do 30 m. Krošnja stabla je čuperasta i nalazi se na vrhu te se sastoji od lepezastih ili perastih listova. Listovi mogu narasti i do 4 m. Cvjetovi su jednospolni i skupljeni u metličaste cvatove. Cvijet je zelene boje i sadrži jedan sjemeni zametak. Plod koji se razvije iz cvijeta je orašasta koštunica odnosno kokosov orah. Plod se sastoji od nekoliko dijelova koji svaki ima svoj naziv.
Tanki i nepropusni vanjski omotač naziva se egzokarpa dok se čvrsti unutarnji sloj naziva endokarpom. Vanjski omotač je zelene boje ako plod u potpunosti nije zreo dok se u stanju zrelosti mijenja u smeđu boju. Između navedena dva sloja nalazi se mezokarp koji je debeli sloj lakog i rastresitog tkiva u čijem je središtu bijelo sjeme s razvijenim endospermom u obliku kugle s debelom mesnatom ovojnicom u kojoj se nalazi mliječna tekućina. Svježi kokosov orah je ovalnog ili okruglog oblika te promjera i do 30 cm. Plod je pričvršćen na vrhu palme i skriven između listova. Unutrašnjost ploda koja se konzumira je bijele boje.
Kokos za preradu
Postoji nekoliko podjela kokosovih palmi, ali najpoznatija je ona prema mjestu uzgoja. S obzirom na to da se u našim krajevima uzgaja samo ukrasna koksova palma koja ne daje plodove, u specijalizirani trgovinama moći ćete naći nekoliko vrsti svježih kokosovih oraha. Za pripremu kokosovog ulja možete koristiti kokosov orah s Obale bjelokosti ili Tajlanda. Na navedenim područjima uzgaja se Iglasti kokos i Patuljasti kokos.
Iglasti kokos
Ova vrsta kokosa ima šiljaste i trokutaste plodove. Uzgaja se otočjima i ne može se uzgajati na našem području. Plod je dovoljne veličine da ćete moći napraviti dovoljne količine kokosovog ulja.
Patuljasti kokos
Plodovi ove vrste palme se lako beru te se zbog toga i često uzgajaju. Plodovi su manje veličine i okruglog oblika. Može ga se kupiti u našim trgovinama i dostupan je tijekom cijele godine.
Berba i kupovina
U svojem prirodnom okruženju plodovi se beru tako da se ljudi posebno obučavaju da se pomoću užeta penju na palme i beru kokosove orahe s velikim noževima, ali se u nekim krajevima obučavaju i majmuni da obavljaju berbu. Kokosov orah bere se samo ako je potreban još dok je nezreo. Zreli kokosovi orasi se ne beru već se čeka da padnu sa stabla te se onda samo skupljaju. S obzirom na to da palme rastu na pjeskovitim obalama prilikom pada plodovi se na raspadnu jer padnu na mekano tlo.
Palme koje daju plodove uzgajaju se samo u tropskim krajevima odakle se distribuira u sve krajeve svijeta. Vrhunac sezone kokosa je od listopada do prosinca kada ga je i na tržištu najviše te ga možete nabaviti i u nekim većim trgovinama. Kokosov orah koji kupujete ne smije imati pukotine i niti tragove plijesni na sebi. Uvijek je bolje birati onaj kokos koji je teži na dodir te kada ga protresete treba se čuti tekućina unutar ploda koja se naziva kokosovim sokom.
Svjež kokosov orah možete čuvati na hladnom mjestu do četiri mjeseca, dok je očišćeni bijeli dio potrebno čuvati u hladnjaku. Ako zamrzavate kokosovu pulpu, odnosno bijeli dio, možete ga ostaviti u zamrzivaču do šest mjeseci.
Nakon kupnje, kokos je potrebno znati i pravilno otvoriti i očistiti te pulpu pripremiti za daljnju preradu. Kokosov orah stavite na krpu i na vrhu kokosa pronađite tri mala udubljenja. Napravite tankim nožem ili vadičepom dvije rupice kroz koje ispustite kokosovu vodu iz sredine ploda. Nakon što je sva tekućina izašla, kokosov orah položite vodoravno na dasku te ga prekrijte s krpom i nekoliko puta udarite s čekićem sve dok ne pukne. Komade koje ste dobili nakon otvaranja kokosa možete izrezati na manje komade kako bi nožem lakše ogulili vanjsku koru kokosa jer je jestiv bijeli unutarnji dio kokosa.
Recept za ulje od kokosa
Ako se još niste susreli s pripremom proizvoda od kokosa, kokosovo ulje vrlo lako možete zamijeniti s kokosovim maslacem. Naime, kokosovo ulje kada je na sobnoj temperaturi u čvrstom je agregatnom stanju kao i maslac i ako nije naznačeno na ambalaži, ne možete znati o kojem je proizvodu riječ. Zato je najbolje kokosovo ulje napraviti u vlastitoj kuhinji kako bi bili sigurni da konzumirate dobar proizvod.
Prilikom pripreme kokosovog ulja moguće je koristi nekoliko metoda za pripremu. U tvorničkoj proizvodnji kokosovo ulje proizvodi se načinom fermentacije, hladnim prešanjem ili centrifugiranjem.
Procesom fermentacije se koristi pulpa svježeg kokosa koja se fermentira nekoliko dana, nakon čega se odvajaju tri sloja, a to su kokosovo ulje, kokosova voda i skuta te ugrušano kokosovo mlijeko. Voda se odvoji pri dnu, u sredini bude ulje, dok se mlijeko formira na vrhu. Fermentacija je zapravo postupak kojim se određenim sastojcima dodaju bakterije, gljivice i enzimi kako bi se razdvojili na određene dijelove od koji se dalje dobivaju proizvodu u ovome slučaju koji se mogu konzumirati u prehrani. Mana ove metode pripreme je što se proces fermentacije ne može kontrolirati te možete dobiti vrlo nekvalitetan proizvod. Ali treba napomenuti da je ovo jedan od najstarijih načina proizvodnje čistog kokosovog ulja.
Priprema kokosovog ulja hladnim prešanjem još je jedna od metoda kojom se kokosova pulpa prvo suši, a nakon toga preša kako bi se dobilo ulje. Postupak sušenja potrebno je provesti na temperaturi od 38°C do 76°C. Nakon sušenja, pulpa se preša,a kvaliteta ulja ovisi u ovome slučaju o pritisku prilikom prešanja.
Posljednja metoda je metoda centrifugiranja kada se pulpa svježeg kokosovog oraha prvo usitnjava i pretvara u kremu nakon čega se ubacuje u centrifugu te se snažnim okretajima odvaja ulje od ostatka smjese. Ova metoda je najbolja kako bi se sačuvala sva svojstva svježeg kokosa. Najjaču aromu ima kokosovo ulje koje je napravljeno metodom centrifugiranja, nakon toga hladnim prešanjem pa fermentacijom.
U kućanstvu možete pripremiti kokosovo ulje postupkom fermentacije dok proces centrifugiranja i hladnog prešanja nećete moći provesti jer je za tu metodu potrebno imati stroj koji može iscentrifugirani ili isprešati smjesu. Zato u nastavku donosimo recept za pripremu kokosovog ulja postupkom fermentacije.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaće kokosovo ulje
Jedna od najstarijih metoda pripreme kokosovog ulja je metodom fermentacije. Uspjeh pripreme ovoga ulja ovisit će o procesu fermentacije kojem ćete izložiti kokos. Navedena količina sastojaka je dovoljna za oko 15 velikih žlica kokosovog ulja.
Sastojci
- 2 svježa kokosova oraha
- 500 ml tople vode
Priprema
- Nakon što otvorite, svježe kokosove orahe očistite i izblendajte u glatku smjesu.
- U smjesu dodajte toplu vodu te nastavite blendati.
- Pomoću cjediljke i gaze procijedite dobivenu smjesu u plastičnu posudu. Dobro procijedite smjesu tako da istisnete svu vodu. Tekućina koju ste dobili cijeđenjem je kokosovo mlijeko koje trebate podvrgnuti procesu fermentacije koju ćete napraviti tako da kokosovo mlijeko ostavite u plastičnoj posudi prekrivenoj s gazom jedan ili dva dana na temperaturi između 30°C i 40°C. Ako nemate neko posebno mjesto koje možete ugrijati na navedenu temperaturu onda ga možete i držati blizu prozora ili izvora svjetlosti koja će zagrijavati posudu u kojoj je kokosovo mlijeko.
- Da se proces fermentacije odvija znat ćete kada vidite da vam se voda taloži na dnu dok se na vrhu stvara skuta. Između ta dva sloja će se stvoriti tanak sloj kokosovog ulja koji ćete moći izdvojiti tako što ćete zamrznuti cijelu smjesu koju ste dobili fermentacijom. Smjesu koja se nalazi u plastičnoj posudi stavite u zamrzivač na 4 sata.
- Nakon 4 sata izvadite iz zamrzivača i vodu koja se nije zaledila izlijte iz posude.
- Preostalu smjesu zagrijte u tavi na temperaturi od 40°C - 70°C na 10 - 15 minuta. Zagrijavanjem će doći do odvajanja ulja od skute te će preostala vlaga iz smjese ispariti.
- Ostavite da se sadržaj u tavi ohladi te ga procijedite kroz gazu kako bi skutu odvojili od ulja.
- Ulje prelijte u staklenku i spremite u hladnjak.
Čuvanje i skladištenje
Kokosovo ulje je u krutom stanju pri temperaturi ispod 23°C dok se zagrijavanjem pretvara u tekuće stanje i postaje ulje. Najčešće se ova vrsta ulja pakira u staklenke (umjesto u boce) upravo zbog toga što je pri nižim temperaturama u čvrstom stanju. Staklenke se mogu čuvati u hladnjaku, ali i na sobnoj temperaturi. Ako ga držite na sobnoj temperaturi lakše će biti za korištenje jer nećete morati topiti ulje prije primjene.
Ako ga držite u dobro zatvorenim staklenkama, kokosovo ulje možete koristi i do godinu dana od dana pripreme.
Savjeti
Ako pravite kokosovo ulje preko zime može vam se dogoditi da prilikom pripreme procesom fermentacije dođe do stvrdnjavanja ulja prilikom zadnjeg koraka koji uključuje razdvajanje skute od ulja. Navedeni problem možete riješiti tako da prije nego što krenete s cijeđenjem ne čekate da vam se smjesa ohladi do kraja.
Upotreba u kuhinji
Kokosovo ulje koristi se u kulinarstvu upravo zato što je jednostavno za korištenje. Koristi se kao zamjena za životinjske masti, ali i biljna ulja. Prikladno je za izrade namaza, krema i majoneza. Dodaje se u kolače, torte, kekse i razne deserte. Pogodno je za sve vrste prženja, pečenja, pirjanja i kuhanja jer je termostabilno te se pri višim temperaturama ne stvaraju štetni i kancerogeni spojevi.
Ova vrsta ulja pogodna je i za dodavanje u frapee i smoothieje gdje se prije upotrebe ne mora topiti već se stavlja u krutom stanju. Važno je napomenuti da se smatra jednim od najkvalitetnijih biljnih ulja.
Ljekovita svojstva
Kokosovo ulje iznimno je bogato laurinskom masnom kiselinom koja može pozitivno utjecati na ljudsko zdravlje i organizam. Iako se sastoji do zasićenih masnih kiselina, 1 žlica kokosovog ulja sadrži 121,5 kalorija što je relativno velik iznos te se treba pažljivo dozirati u jela i konzumirati. Preporuka je da se ne konzumira više od 3 velike žlice kokosovog maslaca na dan, ali poželjno je i koji dan preskočiti s konzumacijom. Iako neka istraživanja pokazuju da laurinska kiselina smanjuje kolesterol u krvi i sprječava začepljenje krvnih žila.
Razna istraživanja dokazala su da kokosovo ulje ima antimikrobni učinak na organizam te da razgradnjom kokosovog ulja u jetri nastaju ketoni koji pomažu kod mršavljenja. Kokosovo ulje uspješno je i u sprječavanju infekcija usne šupljine.
Uz pozitivne učinke koje ovo ulje ima prilikom unosa u organizam pozitivno utječe i na kožu te se često koristi u kozmetici.
Foto: moho01 / Pixabay
Zimnica od kokosa
Odgovori