• Skip to secondary menu
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Moja Zimnica

priprema i konzerviranje hrane

  • Naslovnica
  • Biljke A-Ž
  • Meso
  • Skladištenje
  • Kiseljenje
  • Tjestenina
  • Savjeti
Brašno   Umak   Namaz   Džem   Marmelada   Pekmez   Kompot, Slatko   Čaj   Liker, Vino   Sok, Sirup
komorač

Komorač

Objavljeno: 03.02.2022. Autor: Ivana Đilas Hedl

Ako se nađete s obiljem komorača koji ne možete odmah upotrijebiti, razmislite o tome da sačuvate svoje bilje, umjesto da ga samo bacite. Zasigurno vam se dogodilo mnogo puta da kupite svježe začine, upotrijebite mali dio, ostatak stavite u hladnjak i nakon nekoliko dana primijetite da je vaše svježe bilje trulo ili mlitavo i pitate se što je pošlo po zlu. Očito je da ovo uvenulo povrće ne možete koristiti za kuhanje. Dakle, nemate druge mogućnosti nego baciti ih.

Većinu vremena glavni krivac za ovaj grozan rezultat je način na koji skladištite svježe bilje. Većina je prilično neoprezna u pogledu spremanja povrća, posebno kada je u pitanju komorač. Ako ga pravilno skladištite, svježi ili ukiseljeni komorač možete čuvati u hladnjaku do 10 dana, a smrznuti ili osušeni komorač čak do 6 mjeseci. Način na koji ćete ga kasnije koristiti - kao začin, preljev ili dodatak pečenju ili kuhanim jelima - također može biti odlučujući faktor u odluci na koji ćete ga način konzervirati. Biljka je vrlo osjetljiva, pa morate biti sigurni da koristite pravilne metode skladištenja kako vaš komorač ne bi istrunuo ili izgubio okus.

Vrste zimnice od komorača

Jednostavno kiseljenje i konzerviranje komorača produžuje inače prekratku sezonu s nekoliko tjedana na nekoliko mjeseci. Ako obožavate komorač i volite ga koristiti u salatama, u nastavku se nalaze recepti koji će vam omogućiti pripremu ukusne zimnice tako da ga kasnije možete poslužiti uz jaka i aromatična glavna jela ili razne umake s tjesteninom.

  • Čaj od komorača

Priprema komorača za zimnicu

Spremanje komorača za zimnicu ovisi o vrsti koju uzgajate. Postoji divlji komorač, gorkog okusa koji se ne koristi u prehrani i pitomi ili slatkasti komorač koji ima sličan okus anisu. Za pripremu zimnice uvijek skladištite slatki komorač jer se on koristi u kulinarstvu, a plodovi se skupljaju od srpnja do listopada. Potrebno ga je brati tijekom jeseni, ali prije mrazeva jer mogu ošteti sjemenke, ali i lukovice.

Sjemenke se skupljaju tijekom cijelog razdoblja berbe te se nakon toga stavljaju sušiti. Lukovice se sa stabljikom režu pri samom dnu, uklanjaju se vanjski listovi te se nakon toga dalje termički obrađuju. Prije kuhanja ili blanširanja lukovice je potrebno isprati pod mlazom hladne vode, a mogu se rezati na dvije polovice, na kriške po dužini ili širini, ali i na kockice.

Stabljike možete oprati i narezati te koristiti za pripremu temeljca, a možete ih čuvati tako da ih zamrznete nakon kratkog blanširanja.

Komorač nije povrće koje će dugo ostati svježe nakon berbe i zbog toga je važno da odlučite hoćete li ga držati u hladnjaku, blanširati, zamrzavati, sušiti, kiseliti ili pržiti. Dužim stajanjem nakon berbe ova biljka će dehidrirati i izgubiti vrijedne nutrijente te ju morate pravilno skladištiti prije nego počne venuti ili trunuti.

Sušenje komorača

Sjemenke komorača je potrebno osušiti ako se žele koristiti tijekom zimskih mjeseci. Svježe sjemenke će popljesniviti i pokvariti se i zato ih je nakon berbe potrebno osušiti na zraku, u mikrovalnoj pećnici, običnoj pećnici ili dehidratoru. Osim sjemenki, proces sušenja provodi se i na listovima koji se koriste kao začin. Sušeni listovi i sjemenke gube dio arome i blažeg su okusa od onih sirovih. Osim sjemenki ponekad se suši i korijen iako se sastoji od većih količina vode te ga je teže osušiti.

Sušenje na zraku

Sušenje na zraku je prikladno za listove i sjemenke koje se ovim načinom mogu osušiti za nekoliko tjedana. Prilikom sušenja listova može doći do pojave plijesni i truljenja ako ih ne sušite na mjestu gdje je dobar protok zraka. Listove i sjemenke rasporedite na pleh ili pamučnu krpu i stavite ih na sjenovito mjesto s dobrim protokom zraka. Zatvoreni prostori ili tavan mogu biti dobro mjesto za sušenje samo ako je prostor prozračan.

Lukovice komorača sušite na suncu sve dok nisu suhe na dodir. Narezane lukovice rasporedite na pleh ili pamučnu krpu i sušite oko 3 tjedna tako da ih svaki dan okrenete ili promiješate kako bi se ravnomjerno osušile. Tijekom dana preko sirovine držite položenu gazu kako je insekti ne bi oštetili, a tijekom noći ju unesite u zatvorenu prostoriju.

Sušenje u pećnici

Sušenje u pećnici najpopularniji je način sušenja sjemenki, listova, ali i lukovica komorača, a na ovaj način moguće je odjednom osušiti velike količine sirovina. Pećnicu zagrijte na 40°C, a sjemenke i listove rasporedite na pleh. Stavite ih da se suše 4 - 5 sati, a vrata pećnice ostavite malo otvorena kako bi para mogla izlaziti. Prilikom sušenja provjeravajte listove svaki pola sata jer će se brže osušiti od sjemenki i ako ih ostavite duže u pećnici mogu izgorjeti.

Lukovice se mogu izrezati na manje komade i sušiti u pećnici oko 10 sati, uz otvorena vrata pećnice.

Sušenje u mikrovalnoj

Sve dijelove komorača možete sušiti i u mikrovalnoj pećnici. Sve pripremite na isti način kao kada ju sušite u pećnici samo imajte na umu da ćete morati sušiti manje količine. Sušite posebno listove, sjemenke i lukovice jer svaki dio biljke zahtjeva različito vrijeme sušenja.

Listove ćete najbrže osušiti tako da ih rasporedite na tanjur i mikrovalnu uključite na najveću temperaturu na 1 minutu. Nakon sušenja provjerite koliko su suhi i proces ponovite još nekoliko puta sve dok ne budu suhi na dodir. Lukovice narežite na male kriške ili kockice i stavite ih na tanjur te mikrovalnu uključite na najveću temperaturu na 1 minutu. Postupak ponovite sve dok biljka ne bude suha na dodir.

Sušenje u dehidratoru

Najbrži način sušenja sjemenki, listova i lukovica odnosno korijena komorača je pomoću dehidratora. Sjemenke rasporedite na rešetke dehidratora koje ste obložili s papirom za pečenje. Uključite dehidrator na 40°C i ostavite sjemenke da se suše 7 - 8 sati dok ćete narezane lukovice morati sušiti 10 - 12 sati. Listove rasporedite na rešetke i ostaviti da se suše 3 - 5 sati, a sušenjem u dehidratoru neće izgubiti boju. Prilikom sušenja svaki sat vremena provjerite u kakvom je stanju sirovina i da li je suha.

Blanširanje komorača

Lukovice komorača možete blanširati prije nego ga zamrznete. Blanširane lukovice možete spremiti u hladnjak, ali najviše do 3 dana. Lukovice morate prvo očistiti od vanjskih listova i dobro oprati u hladnoj vodi te ih potopite na 2 -  3 minute u kipuću vodu. U posudu stavite hladnu vodu s kockicama leda u koju potopite prokuhane lukovice.

Kiseljenje komorača

Kiseliti možete lukovice komorača koje možete konzumirati kao salatu. Očistite lukovice i narežite ih na manje komade te ih stavite u staklenke. Na štednjak stavite posudu s vodom, soli i octom te pustite da prokuha. Vruću tekućinu ulijte u sterilizirane staklenke, zatvorite ih s poklopcima i spremite na hladno i tamno mjesto.

Namakanje komorača

Od suhih sjemenki komorača može se pripremiti ljekoviti čaj. Prije pripreme čaja usitnite suhe sjemenke i stavite ih u šalicu. Komorač prelijte s prokuhanom vodom i ostavite da stoji oko 7 minuta. Nakon toga procijedite čaj i možete ga piti odmah ili čuvati u hladnjaku do 2 dana.

Osim što se sjemenke namaču u vodi, komorač se može namakati u ulju kako bi se dobilo eterično ulje. U ulju možete namakati svježe lukovice kopra, ali ako želite intenzivniju aromu onda je bolje koristiti suhe listove. Biljku u ulju namačite oko mjesec dana te ju nakon toga može procijediti ili ostavite lukovice i listove u tekućini. Ovako pripremljeno ulje najčešće se koristi za začinjavanje salata. U industrijskoj proizvodnji se ovo ulje proizvodi parnom destilacijom iz sjemenki. Takav proces može se provesti samo u posebnim uvjetima i pomoću specifičnih strojeva. Parnom destilacijom od 20 kg sjemenki može se dobiti 1 kg eteričnog ulja.

Prženje komorača

Prženjem sjemenki komorača u tavi možete dodatno istaknuti njihovu aromu. Sjemenke stavite na tavu i 2- 3 minute pržite na laganoj vatri uz konstantno miješanje. Kada osjetite da su sjemenke počele puštati miris maknite tavu s vatre i ostavite ih da se ohlade te ih možete dalje koristiti ili spremiti u plastičnu ili staklenu posudu. Po potrebi pržene sjemenke možete samljeti kako bi pustile još više arome.

Osim sjemenki, lukovice možete pržiti u tavi na malo maslinovog ili suncokretovog ulja. Izrežite lukovice na četvrtine ili šestine te ih stavite na zagrijanu tavu i pržite 10 - 15 minuta. Pržene lukovice možete čuvati u hladnjaku najduže tjedana dana.

Zamrzavanje komorača

Blanširane lukovice je najbolje zamrznuti jer ćete ih tako moći koristiti cijelu godinu. Osim blanširani komorač možete zamrznuti i sirovi. Bolje je zamrznuti blanširane lukovice jer ćete ga moći zamrznuti na duže vrijeme i neće uvenuti i izgubiti boju. Stabljike morate zamrznuti isključivo sirove i nemojte ih blanširati. Možete ih izrezati na manje komade ili ih zamrznuti u komadu na -18°C. Važno je da dobro ocjedite lukovice nakon blanširanja i da istisnete što više zraka iz plastičnih vrećica u koje stavljate komorač prije zamrzavanja.

Skladištenje komorača

Svježi komorač se može skladištiti 2 - 3 tjedna na temperaturi od 0 - 2°C kada se radi o svježim lukovicama ili stabljikama komorača. Može se držati i u hladnjaku do mjesec dana ako ga prije toga niste oprali, ali je važno da nema ni ostataka zemlje jer to može dovesti do truljenja lukovice.

Zamrznuti listovi, stabljike i lukovice mogu se čuvati oko 6 mjeseci ako su zamrznute bez prethodne termičke obrade. Blanširani komorač ima rok trajanja i do godinu dana ako ste ga zamrznuli na ispravan način. U zamrzivaču se mora čuvati na temperaturi oko -18°C. Dužim stajanjem u zamrzivaču komorač gubi aromu, ali i minerale i vitamine.

Sušene sjemenke komorača čuvaju se u staklenim ili plastičnim posudama koje se mogu hermetički zatvoriti. Stavite ih na suho i hladno mjesto te daleko od izvora svjetlosti.

Ulje od komorača čuvajte u hladnjaku i potrošite ga u što  kraćem vremenu kako ne bi izgubilo aromu.  Čaj od komorača najbolje je popiti odmah nakon što ga napravite, ali ga možete podgrijati i drugi dan.

Kiseli komorač možete čuvati tijekom cijele zime, ali ga obavezno ostavite na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Prženi komorač čuvajte najduže tjedan dana u plastični posudama koje se mogu hermetički zatvoriti.

Foto: Pixabay 

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Zadnje objave

sušena bazga

Sušenje bazge

Bazga se svrstava u najstarije i najljekovitije biljke na području Europe, a na našem području se … [više] about Sušenje bazge

lovački grah

Ciganski grah

Ciganski grah je ukusna zimnica koja se naziva i mađarskim ili lovačkim grahom. Glavni sastojak je … [više] about Ciganski grah

sok od mrkve i jabuke

Sok od mrkve i jabuke

Sok od mrkve i jabuke je jedan od najzdravijih napitaka koji možete pripremiti u vlastitoj kuhinji. … [više] about Sok od mrkve i jabuke

sok od mrkve i cikle

Sok od mrkve i cikle

Sok od mrkve i cikle izvrstan je za čišćenje organizma i izbacivanje toksina iz tijela. Priprema se … [više] about Sok od mrkve i cikle

čaj od gloga

Čaj od gloga

Glog je biljka poznata po pozitivnom utjecaju na liječenje nesanice i ima blagotvoran i umirujući … [više] about Čaj od gloga

sirup od mandarina

Sirup od mandarina

Sirup od mandarina je ukusan napitak od sezonskog voća koji je jednostavan za pripremu. Mandarine su … [više] about Sirup od mandarina

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Kazalo

Gasto Mreža

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Moja Zimnica

Digitalna enciklopedija o konzerviranju! Jedinstveno mjesto gdje možete saznati sve važne informacije o biljkama, preparatima, začinima, tehnikama i svemu potrebnom za uspješnu pripremu zimnice.

Copyright © 2020.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka
EN • HR • SI • SR