Kompot je slastica velikih komada voća u ušećerenom sirupu i pravo je osvježenje u svako doba godine. Upravo ovako možemo sačuvati najdraže sezonsko voće za vremena kada ono ne zori.
Kompot od krušaka je pravo osvježenje koje se sprema u kolovozu ili u rujnu kada je najviše sorti krušaka zrelo. Rijetko ćemo ovu vrstu kompota naći na policama u trgovinama i upravo zato mi vam donosimo par recepata kako napraviti ovu slasticu.
U nastavku teksta pronaći ćete recept za klasični kompot od krušaka, recept s limunovim sokom, ali tu su i dva zanimljiva recepta. Jedan bez šećera i jedan bez kuhanja kompota.
Karakteristike kruške
Kruška biljka iz porodice Rosaceae, a na njoj rastu plodovi istoimeni kao i samo stablo Ova biljka uzgaja se već oko 4000 godina, porijeklom je iz Azije, a trenutno se uzgaja na gotovo svim dijelovima svijeta.
Kruška je listopadno drvo koje može narasti do 20 metara visine. Listovi su jednostavni, zelene boje i jajolikog oblika. Boja plodova varira od žute do zelene ovisno o sorti. Stablo kruške rodi od sredine kolovoza pa do početka prosinca zavisno o vrsti.
Kruške za preradu
Danas se u svijetu uzgaja preko 6000 različitih sorti krušaka. Često ih razlikujemo samo po boji, veličini i obliku jer ne možemo zapamtiti sve te sorte. Najpoznatije sorte na našim područjima su obična kruška, Viljamovka, Rana Morettinijeva i Krasanka.
Obična kruška
Obična kruška je sorta koja se najčešće uzgaja u Europi, odnosno u zemljama na ovom kontinentu, no ona se raširila i po ostalim kontinentima.
Kao i sve kruške, ovo je listopadno stablo koje naraste do 12 metara visine, tvoreći okruglastu krošnju. Kora drveta je sive boje, ispucala je, a listovi su jednostavni i postavljeni naizmjenice. Plodovi su veliki, ukusni i sočni. Izvana obavijeni žutom ili zelenom koricom, a unutra svijetlo žute boje.
Ova sorta se često, zbog svojih velikih i krupnih plodova, nalazi na listi najpoželjnijih krušaka za preradu u kompote, a i u sokove i džemove.
Viljamovka
Jedna od najpoznatijih vrsta kruške u cijelom svijetu je kruška Viljamovka. Domovina ove sorte je Velika Britanije, a od nje se krenula širiti i zauzela je cijeli svijet.
Stablo može narasti do 15 metara, a krošnja je okruglastog oblika. Plodovi su veliki, mekani i sočni. Boja ploda je žuta, a postoje brojna izbočenja na kožici kruške. Dozrijeva krajem kolovoza, a plodovi se mogu čuvati u frižideru i do 5 mjeseci bez truljenja.
Zbog svojih mekanih i ukusnih plodova ova je kruška jedna od najpogodnijih krušaka za preradu. Često je poznata rakija pod imenom ove kruške, a isto tako zbog teksture svojih plodova ova je sorta pogodna i za izradu kompota.
Rana Morettinijeva
Ova sorta nastala je u Italiji iz koje se proširila na cijelu Europu. Jedna je od najboljih ranih krušaka koje sazrijevaju u srpnju.
Bujnog je oblika s piramidalnom krošnjom. Plodovi ove sorte su srednje krupni, boja plodova je svijetlo zelena, a kožica je izrazito tanka i sjajna. Meso je ukusno i sočno, a cijeli plod je izuzetno kvalitetan te se može dugo skladištiti.
Što se tiče izrade raznih zimnica i prerada ove kruške, često se smatra pogodnom za izradu kompota i džemova, a manje pogodna za izradu sokova i likera.
Krasanka
Sorta porijeklom iz Francuske, a zastupljena je u asortimanu svih voćarskih država pa tako i Hrvatske.
Ova kruška pripada u kasne sorte, sazrijeva u listopadu, 55 dana nakon Viljamovke. Rodi velikim, krupnim i ukusnim plodovima jabučastog oblika. Plodovi su zeleno žute boje, a okus joj je slatko kisela. Izrazito je aromatična, samim time znači da je pogodna za preradu.
Ova vrsta najčešće se koristi u preradama za džemove i kompote zbog svoje aromatičnosti.
Berba i kupovina
Često kada u zimskim danima vidimo krušku u dućanima ili na tržnicama sami sebi govorimo kako je to nemoguće i kako je vjerojatno puna pesticida i uvezena iz nekih dalekih država, no to nije uvijek istina. Berba krušaka najčešće počinje krajem srpnja, a traje sve do kraja listopada, a i studenog. Upravo takva raznolikost sorti omogućuje nam da uživamo u plodovima ove biljke skoro cijela 2 godišnja doba.
Što se tiče same kupovine krušaka, bitno je paziti na njihovu teksturu i boju. Ako kupujete za kompot najbolje je provjeriti koja je vrsta najpogodnija i pročitati nešto više o toj vrsti kako bi mogli sami procijeniti koji su plodovi spremni za preradu, a koji ne. Najčešće je za kompote dobro tražiti malo tvrđe i veće plodove koji neće brzo propasti.
Jako bitna stavka je i miris same kruške. Ako osjetimo miris ovog voća s određene udaljenosti sigurni smo da su ti plodovi ukusni, sočni i zreli te spremni za preradu u kompot.
Cijena krušaka nije visoka, a kod ove voćke je najbolje što je ima puno na našim područjima stoga možemo uvijek kupiti svježe i domaće kako bi okus bio što bolji.
Recepti za kompot od krušaka
Kompot od krušaka nije toliko popularan kao neki drugi kompoti od drugih vrste voća, upravo zato ne možemo ga često naći na policama u trgovinama. Donosimo vam nekoliko recepata kako napraviti domaći, prirodni i ukusni kompot od domaćih krušaka za hladne zimske dane.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći kompot od krušaka
Ako prvi pita radite kompot, najpametnije bi bilo napraviti ga po klasičnom receptu kako bi vidjeli što vam fali, što treba dodati ili oduzeti od sastojaka. Kasnije, ako vam se svidi klasični recept možete dodavati i isprobavati razne varijacije.
Sastojci
- 3 kg kruške
- 1 kg šećera
- 1 l vode
Priprema
- Kruške operite, presijecite na pola, očistite, odstranite kožicu i sjemenke.
- Polutke slažite u čiste, sterilizirane staklenke te potiskujte rukom kako bi one bolje sjele jedna na drugu.
- Vodu i šećer stavite kuhati, pričekajte da prokuhaju pa ih stavite ohladiti sa strane.
- Hladnim sirupom zalijte staklenke do vrha i zatvorite poklopcem.
- Uzmite veliki lonac i na dno stavite tkaninu, preko tkanine stavite staklenke.
- Uspite vodu tako da poklopci staklenki ostanu vani, a sve ostalo unutra te kuhajte dok voda ne zakuha, a u kipućoj vodi kuhajte 20 minuta.
- Nakon toga osušite i spremite kompot na hladno mjesto.
Po ovom receptu dobije se 6 staklenki kompota od krušaka.
Kompot od krušaka s limunovim sokom
Ako vam se sviđa klasični kompot no fali vam malo kiseline ili arome ovo je savršeni recept za vas.
Sastojci
- 2 kg krušaka
- 500 g šećera
- 5 l vode
- 2 vrećice vanilin šećera
- sok od limuna
Priprema
- Prvo ogulite kruške, odrežite ih na četvrtine te očistite, ponajprije od koštica.
- Prije obrade krušaka, skuhajte sirup od vode, šećera, soka od limuna te vanilin šećera.
- Kada tekućina prokuha dodajte kruške. Kuhajte sve oko 10 minuta.
- Stavite kruške u staklenke. Ova količina bi trebala biti dovoljna za 6 staklenki.
- Nakon što se sirup ohladi, dodajte ga i zatvorite staklenke.
- Kako bi dulje stajale - važna je pasterizacija. Neka budu staklenke u vodi od 10 - 15 minuta na oko 80°C. Nakon toga pustite da se ohladi.
Kompot od krušaka bez šećera
Prava poslastica za dijabetičare ili za ljude koji se bore s viškom kilograma je kompot od kruške bez šećera. Potpuno prirodan i ukusan ovaj će vam kompot pomoći da ostanete na dijeti, a da se ipak osladite.
Sastojci
- 3 kruške (oguljene, očišćene i izrezane na kockice),
- 60 ml vode,
- 1 čajna žlica cimeta,
- 1/2 čajne žlice đumbira u prahu.
Priprema
- Pomiješajte sve sastojke u zdjeli.
- Stavite smjesu na vatru i kada prokuha smanjite jačinu vatre.
- Kuhajte na niskoj temperaturi 30 minuta.
- Kada je kompot gotov, lagano zgnječite smjesu.
- Pustite da se ohladi, stavite u čiste staklenke, pa u hladnjak.
Ovim receptom dobit ćete 2 staklenke kompota od krušaka.
Kompot od krušaka bez kuhanja
Ako nemate vremena za kuhanje i smatrate da je to samo gubljenje vremena ovaj recept je upravo za vas. Jednostavno blanširanje krušaka daje isti okus kao i kuhanje.
Sastojci
- 3 kg kruške
- 1 l vode
Priprema
- Narezane kruške ubacite u vrelu vodu na 2-3 minute, a potom ih izvadite, ocijedite i stavite u čiste staklenke.
- U staklenku dodajte hladnu vodu (i začine po želji), pa zatvorite.
- Staklenku je zatim potrebno prokuhati na laganoj vatri u vodi 10 minuta.
- Ovim postupkom dobit ćete 6 staklenki kompota.
Čuvanje i skladištenje
Čuvanje i skladištenje same kruške nije problem. Kruška je plod koji ne treba puno kako bi se očuvao 5-6 mjeseci. Jedino što je potrebno je spremiti svoje voćke u hladnjak i one će biti spremne za upotrebu kad god ih vi budete htjeli jesti. Zanimljiva činjenica je da ih ne morate zamrzavati nego samo čuvati na malo hladnijem mjestu.
Što se tiče kompota on je, kao i svaka zimnica, izrazito osjetljiv na visoke temperature i svjetlost zato ga je najbolje držati na hladnim i tamnim mjestima kao što su smočnice, podrumi ili nešto treće.
Savjeti
Ne postoje određeni savjeti kako duže očuvati svoj kompot, za kompote vrijede svi savjeti kao i za sve ostale zimnice. Jedino što je kod kompota bitno je da plodovi koje biramo kad pravimo kompot nisu truli, da budu dobro očišćeni i da im je odstranjena koštica i kožica.
Upotreba u kuhinji
Često kompote volimo pojesti kao zasebne slastice u hladnim zimskim danima, no oni se koriste i u brojnim drugim slasticama i kolačima. U modernoj, svjetskoj kuhinji često je moguće da se kompoti koriste i u raznim egzotičnim glavnim jelima. Ako ste avanturističkog duha pokušajte i sami napraviti neko jelo koje sadrži baš kompot od krušaka.
Ljekovita svojstva
Kruška se stavlja na popis najzdravijih namirnica u cijelom svijetu. Ovaj mali, mirisni i ukusni plod građen je od velikog broja vlakana koji ljekovito djeluju na zdravlje probavnog i kardiovaskularnog sustava.
Kruške je puna antioksidansa koji služe u sprječavanju starenja stanica kože i pospješuju zdravlje organizma. Isto tako, jedna je od niskokaloričnih i dijetalnih biljaka koje vam pomažu u skidanju kilograma i regulaciji svoje težine.
Ova ukusna biljka se smatra dobrom i za očuvanje vida, smanjenje šećera u krvi kod dijabetičara, jedna je od biljaka za koju se smatra da štiti od karcinoma, brine o koži, ojačava imunitet i štiti cijeli organizam.
Foto: CSU-Extension / Pixabay
Zimnica od krušaka
Odgovori