Grm kupina sa svojim sjajnim, tamnim plodovima, divan je ljetni prizor. Ovo slatko bobičasto voće obiluje ljekovitim svojstvima te zaista zaslužuje našu pažnju. Njezina je primjena šarolika. Za jelo je odlična sama, a osvježavajuć i brz desert može se napraviti ako ju se doda u jogurt s malo šećera.
Popularan način da se sočne plodove očuva je da se od njih napravi zimnica u obliku kompota, koji će zasigurno uljepšati duge zimske dane. Kompot od kupina odličan je način da se iskoristi potencijal ove voćke. Jednostavan za izradu, izvrstan je dugotrajan i zdrav desert. Kao i većina kompota, uz malo mašte i odvažnosti može mnogim uobičajenim jelima dati jednu novu dimenziju okusa.
Karakteristike kupina
Kupina je vrsta biljke penjačice iz porodice ruža. Može doseći visinu do 3 m. Poznata je po svojim plodovima lijepe, tamno plave, gotovo crne boje. Stabljike su joj često prekrivene trnjem koje služi za penjanje, a i obranu od životinja koje se hrane njezinim listovima. Danas, većina vrsta kupina koja se uzgaja nema trnja. Takve vrste su zanimljive uzgajivačima, ali nešto manje otporne na štetne uvjete.
Kupina počinje cvjetati početkom ljeta u lipnju, a cvate sve do kolovoza. Vrste kupina su mnoge, a mogu se podijeliti na dvije glavne kategorije - uspravna i puzava kupina. Uspravna kupina ima čvrste izbojke koji ju drže uspravnom, dok je puzavoj ipak potreban sustav potpore.
Kupina za obradu
Generalno, sve vrste kupina s kojima se možete susresti dobre su za pravljenje kompota. Vrste i sorte imaju određene razlike, kako u veličini plodova, tako i u njihovim oblicima i okusu. U nastavku se možete upoznati s nekim najpopularnijim sortama i onim sortama koje najbolje uspijevaju u Hrvatskoj.
Thornfree
Ova sorta kupine najzastupljenija je u Hrvatskoj. Thornfee je popularna američka sorta kitnjastih listova. Vrlo je rodna sorta, a njezini plodovi su okrugli, vrlo krupni i aromatični. Izuzetno su ukusni svježi, ali su pogodni i za sve vrste obrade. Potrebno im je puno sunca i topline kako bi bili što kvalitetniji.
Thornless Himalayan
Thornless Himalayan je još jedna popularna američka sorta. Izvorna sorta je Himalayan, koja za razliku od ove ima bodlje. Plodovi su srednje veličine, okrugli i sjajno crne boje. Odlična je za jelo svježa, ali pogodna i za sve vrste prerade. Ova sorta dosta je otporna, tako da je dobra za uzgoj u vrtu. Međutim, puzavog je rasta pa joj je potreban sustav potpore.
Black Satin
Black Satin vrlo je rodna sorta. Dozrijeva od kolovoza do polovine rujna, a njezini plodovi su krupni i izduženi. Također su odlični svježi i za sve vrste prerade. Ova sorta je vrlo otporna na niske temperature, međutim njezini plodovi ne podnose najbolje transport.
Hull Thornless
Ova sorta je poluuspravnog rasta. Odlikuje ju visoka rodnost. Dozrijeva od sredine srpnja do sredine kolovoza. Njezini plodovi srednje su veličine, vrlo kvalitetni i čvrsti. Odlični su za sve vrste prerade kao i za uporabu svježi.
Berba i kupovina
Plodovi kupine ne dozrijevaju jednoliko. Ako imate kupinu u svom vrtu, vjerojatno ćete morati u nekoliko navrata ići u berbu. Plodovi kupine koji nisu zreli su crveni, a kada dozru poprimaju svoju karakterističnu tamnu boju.
Kupinama, za razliku od njima srodnih malina, prilikom berbe za plod ostane pričvršćen dio peteljke. Berite ih pažljivo kako ih ne biste oštetili, jer su ipak malo osjetljivije voće. Imajte na umu da one ne dozrijevaju dodatno nakon branja, tako da plodove koji nisu sasvim zreli, moći ćete ubrati naknadno. Ako možete, berite kupine otprilike svaka dva dana, kako biste pobrali što više plodova.
Svježe ubrane kupine operite. U hladnjaku ih možete držati nekoliko dana. Preporučuje ih se što prije pojesti ili na neki način obraditi jer se zreli plodovi brzo kvare. Ako ih ne namjeravate odmah obraditi, možete ih zamrznuti. Zamrznute ih je najbolje upotrijebiti u roku od šest mjeseci.
Ako pak nemate svoju voćku u vrtu, kupine su tijekom sezone lako dostupne u trgovinama. Najbolje ih je potražiti na tržnicama i kupiti domaće od lokalnih uzgajivača. Prilikom kupovine obratite pozornost na kvalitetu plodova. Tražite tamne i zrele kupine, izbjegavajte one koje izgledaju oštećeno ili pomalo osušeno. Pazite da plodovi nisu premekani ili na neki način zgnječeni, jer to bi moglo značiti da su prezreli. Takvi plodovi mogli bi vam umanjiti kvalitetu i trajanje kompota.
Recepti za kompot od kupina
Kompoti su vrsta zimnice koju je jednostavno napraviti. Njihova prednost je što se mogu napraviti i s manjim i većim količinama voća, ovisno o vašim potrebama i količini voća koju imate. Idealni su ako svoju potrebu za slatkim želite zadovoljiti nečim domaćim i zdravim. U nastavku možete pronaći nekoliko različitih i zanimljivih recepata za kompot od kupina.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći kompot od kupina
Klasični recept za kompot od kupina sigurno će vas oduševiti. Potrebna su vam samo dva sastojka: voće i šećer. Zbog pasterizacije, koja je vrlo bitan proces u ovom receptu, sigurni ste da vaš fini kompot može trajati čitavu zimu. Od ovog recepta dobit ćete dvije staklenke kompota srednje veličine.
Sastojci
- 1 kg kupina
- 700 g šećera
Priprema
- Prvo pripremite staklenke u koje ćete staviti kompot. Staklenke i poklopce potrebno je dobro oprati.
- Kupine očistite i operite.
- Na dno staklenke stavite red kupina i lagano pritisnite. Pritom pazite da ih lijepo rasporedite, a ne zdrobite. Na red kupina stavite red šećera i tako punite staklenke.
- Staklenke nemojte napuniti skroz do vrha. Ostavite nekoliko centimetara prostora.
- Kupine i šećer u staklenkama prelijte vodom i dobro zatvorite.
- Pazite da ukupna količina u staklenci ne seže skroz do vrha staklenke. Poželjno je ostaviti barem 1 cm prostora. Nakon toga potrebno ih je pasterizirati.
- Pasterizirajte ih tako da staklenke složite u posudu. Predlaže se na dno posude staviti krpu kako bi se izbjeglo doticanje staklenki s vrućim metalom.
- U posudu ulijte hladnu vodu. Voda smije najviše dosezati polovicu najmanje staklenke.
- Zagrijavajte posudu sa staklenkama. Pasterizacija počinje kada voda prokuha. Vatru smanjite, tako da lagano ključa.
- Ako koristite staklenke u koje može stati manje od litre kompota, dovoljno je pasterizirati 15 minuta.
- Ako koristite veće, proces pasterizacije trebao bi trajati 20 minuta.
- Staklenke izvadite van iz vode kada se voda ohladi. Obrišite ih i spremite.
- Ako neka staklenka nije bila dobro zatvorena, dobro ju zatvorite i ponovite proces pasterizacije.
Kompot od kupina bez šećera
Ako niste ljubitelj šećera, sigurno tražite recept za ovu zimnicu s nekim drugim zaslađivačem. Jedan od najdostupnijih, a ujedno i najzdravijih je med. Od ovog recepta možete dobiti dvije staklenke kompota srednje veličine.
Sastojci
- 1 kg kupina
- 800 ml vode
- 250 g meda
Dodaci (po želji)
- burbon
- vanilija
- zvjezdasti anis
- nekoliko ploški limuna
Priprema
- Kupine pažljivo i dobro operite te ih stavite u prethodno dobro oprane staklenke.
- Skuhajte sirup od šećera i meda, tako da med stavite u vodu i lagano zagrijavate dok ne prokuha.
- Po želji u sirup možete dodati ekstrakt vanilije i zvjezdasti anis.
- Voće prelijte sirupom i zatvorite staklenke. Kratko ih okrenite.
- Nakon toga, potrebno ih je pasterizirati oko 15 minuta.
Kompot od kupina bez pasterizacije
Ovaj recept odličan je ako ste se poželjeli kompota ili tražite recept za brzu i zdravu poslasticu. Recept je vrlo jednostavan jer ne zahtijeva pasterizaciju, a nakon pripreme i hlađenja, kompot je spreman za konzumaciju. Od ovog recepta dobit ćete dvije staklenke kompota od kupina.
Sastojci
- 1 kg kupina
- 500 g šećera
- 1 l vode
Priprema
- Kupine pažljivo operite i ocijedite.
- Šećer dodajte u vodu i zagrijavajte dok ne prokuha, miješajući, kako biste skuhali sirup.
- U staklenke složite kupine i prelijte ih toplim sirupom.
- Staklenke dobro zatvoriti i čuvati ih na tamnom i hladnom mjestu.
Čuvanje i skladištenje
Kompot koji je dobro zatvoren i pasteriziran, sigurno je dugotrajna namirnica. Najbolja mjesta za čuvanje su smočnica, podrum ili hladnjak. Držeći ga na hladnom i tamnom mjestu, trajat će vam cijelu zimu pa i do iduće sezone.
Ako ste se odlučili na varijantu bez pasterizacije, idealno ga je držati u hladnjaku i potrošiti u roku od tjedan dana. Pasterizirane kompote koje otvorite također držite u hladnjaku i potrošite u roku od tjedan dana.
Savjeti
Kod pravljenja kompota vrlo je bitno pregledati i očistiti voće. Izbjegavajte oštećene kupine ili one koje su već prezrele jer bi mogle pokvariti okus kompota. Također, pranjem pod tekućom vodom možete oštetiti kupine. Način na koji možete oprati kupine bez da ih oštetite je namakanjem u vodi. Proces ponovite dva do tri puta kako biste bili sigurni da su dobro oprane.
Prije nego staklenke dobro zatvorite, prebrišite rub kako vam ne bi ostalo šećernog sirupa zbog kojega bi kasnije staklenke teško otvorili.
U staklenkama s voćem koje namjeravate pasterizirati poželjno je ostaviti centimetar ili dva prostora od ruba kako biste izbjegli da vam prilikom pasterizacije proključa van.
Ako za pasterizaciju stavljate staklenke u hladnu vodu, pazite da sirup u njima ne bude jako vruć kako vam staklenke ne bi puknule. Pustite da se malo ohladi ili ih, umjesto u hladnu, stavite u mlaku vodu.
Upotreba u kuhinji
Kompot od kupina sam po sebi je vrlo ukusan i zadovoljavajuć desert. Odlično se slaže s drugim slasticama. Možete ga iskoristiti kao preljev za puding ili sladoled, a voće možete dodati i u jogurt. U kombinaciji s vašim omiljenim žitaricama može biti zdrav doručak.
Ako ste odvažni, u zdjelicu ili šalicu kompota možete dodati 15 ml (pola čašice za rakiju ili malo više ako želite) domaće rakije ili likera poput likera od višanja ili ruže. Dobit ćete ukusni desert s malo alkohola koji će dodatno naglasiti okus voća.
Ako iz kompota potrošite sve voće, tekućinu možete popiti kao zdravi, domaći sok.
Ljekovita svojstva
Odlično je što se većina ljekovitih svojstava zadržava u voću kad se od njega pravi kompot. Pogotovo je to slučaj kod kupina, čija su ljekovita svojstva poznata od davnina. Smatra se da su Rimljani koristili sve dijelove kupine za liječenje raznih tegoba, a u 18. stoljeću, u Europi, kupina je bila izuzetno popularna u liječenju gihta.
Bogate su raznim nutrijentima i vitaminima među kojima su vitamini A, C, E te B1, B2, B3 i B6. Dobar su izvor magnezija, kalija i željeza. Poznato je da je vino od kupina odlično za ljude koji imaju problema s anemijom, a blagotvorno djeluju i na cijeli kardiovaskularni sustav.
Kupine su bogate antioksidansima koji održavaju kožu lijepom i štite naš organizam. Zbog toga što sadrže tanin, dobre su u liječenju manjih ranica, probavnih smetnji i upala zubnog mesa. Poznate su i po tome što su odlične za održavanje zdravlja očiju, a izvor su i esencijalnih vlakana.
Foto: Violetamyftari / CC
Zimnica od kupina
Odgovori