Kompot od šljiva je uvijek dobro imati u smočnici. Možete ga koristiti tijekom cijele godine u raznim receptima, a priprema je brza i jednostavna.
Budite oprezni kod odabira plodova, kompot od šljiva za zimnicu priprema se isključivo od zdravih plodova šljiva. Preporučuje se da se koriste čvrsti plodovi, nedovoljno zreli jer su takvi najbolji za pripremu kompota. Izdvojite sve one trule ili oštećene plodove.
Gotovi kompot od šljiva možete koristiti za pripremu raznih deserata, od sladoleda do kolača, kod izrade knedli ili za oplemenjivanje vaših žitarica za doručak tijekom zime kada većina sezonskog voća nije dostupna. Samo ga izvadite iz smočnice i uživajte u plodovima ljeta kad god to poželite!
Karakteristike šljive
Šljiva (lat. Prunus domenstica L.) pripada u skupinu listopadnih stabala u porodicu ruža (Rosaceae). Šljiva se uzgaja zbog ukusnih tamnih i mesnatih plodova koji rastu na dvogodišnjim i trogodišnjim granama. Plodovi dolaze u plavoj, ljubičastoj, žutoj i crvenoj boji, ovalnog su oblika i dugi od 2 do 7,5 cm. Unutar ploda nalazi se tvrda, glatka i plosnata koštica koja se lako odvaja od njezinog zeleno-žutog sočnog mesa.
Hrvatska se istaknula ekološkim uzgojem šljiva od kojih prednjači sorta Bistrica svima dobra poznata. Šljive se u kontinentalnim krajevima Hrvatske beru krajem ljeta i početkom jeseni (kraj kolovoza i početak rujna), a vrijeme berbe se razlikuje s obzirom na način upotrebe.
Rane sorte se upotrebljavaju isključivo za jelo, a jesenske za preradu. Slijedom toga, stolne sorte se beru s peteljkom, dok još ne postignu punu zrelost, dok se plodovi za preradu beru tek kod potpune zrelosti jer jedino na stablu mogu dobiti sve potrebne hranjive tvari poput šećera.
Ako imate priliku posadite šljivu u dvorište ili u vrt i uživajte u njezinim plodovima ili pripremite zimnicu prateći naše recepte. Šljiva je prepuna hranjivih tvari važnih za normalno funkcioniranje imuniteta.
Šljive za preradu
U našim područjima za preradu i za zimnicu najčešće se uzgajaju sorte šljiva: Bistrica i Stanley.
Bistrica (požegača)
Najbolja sorta šljiva za sušenje je šljiva požegača koja se još naziva plava šljiva ili šljiva bistrica. Riječ je o staroj sorti šljiva koja potječe iz Azije, a osim za sušenje, preporučuje se i za pečenje rakije od šljiva (šljivovice) te za izradu ostalih prerađevina za zimnicu.
Plod joj je nešto sitniji (otprilike 17 grama) u odnosu na druge sorte šljiva, ali savršenog omjera kiseline i šećera. Dozrijeva od kolovoza do rujna, ovisno o terenu na kojem se uzgaja. Na područjima veće nadmorske visini dozrijeva tek u rujnu.
Bistrica je modro plave boje, a cijeli plod prekriven je pepeljasto sivim slojem nalik vosku. Prednost joj je ta što joj se koštica iznimno lako odvaja od ploda.
No, budući da je podložna pojavi raznih bolesti i štetnika, danas se sve više koristi Stanley šljiva za sušenje i izradu prerađevina od šljiva (pekmez, džem, marmelada...).
Stanley
Stanley šljiva se obično koristi kao pomoćna sorta kod proizvodnje šljiva, a iako neki smatraju da nije dobra za preradu u rakiju, to nije istina. Ipak, rjeđe se koristi za pečenje šljivovice, a više za izradu nekih drugih prerađevina od šljiva.
Plod Stanley šljive dozrijeva u rujnu, a može ostati dulje na grani.
Koštica se s plodova Stanleyja odvaja djelomično lako. Može se koristiti za sušenje šljiva, za izradu pekmeza, džema i marmelade, sokova te ostale zimnice od šljiva. Pokožica joj je nešto čvršća pa će je trebati dulje kuhati. Ako želite sok lijepe modro plave boje, za pripremu soka od šljiva odaberite sortu Stanley čiji sočni plodovi daju ukusan sok.
Berba i kupovina
Svi se slažu da je za pripremu prerađevina od šljiva, najbolja šljiva ubrana u vlastitom voćnjaku. Jedino tako možete biti sigurni da ste ubrali voćku koja nije tretirana pesticidima. Iako se za izradu zimnice od šljiva preferiraju zreli plodovi, kod pripreme kompota od šljiva birajte isključivo nezrele plodove, zdrave i neoštećene.
Berba šljiva odvija se za toplog i suhog vremena, u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima jer je tada količina šećera u šljivama najpovoljnija - od 13 do 16%. U kontinentalnom području to je otprilike od 10. do 20. rujna, a kada vegetacija kasni, rok se može pomaknuti za 10-ak dana. Šljive se najprije beru za jelo, a potom za preradu.
Ako nemate mogućnost za uzgoj šljiva, također možete nabaviti kvalitetne i zdrave plodove za izradu kompota i ostale zimnice od šljiva. Posjetite tržnicu i pokušajte nabaviti domaće šljive lokalnih uzgajivača.
Recepti za kompot od šljiva
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći kompot od šljiva
Ovo je jedan od najbržih načina pripreme kompota od šljiva za zimnicu, a razlog tome je mala količina konzervansa. Ako vam nedostajte vremena, poslužite se njime i u kratkom vremenu dobit ćete jednu od najukusnijih zimnica iz vaše smočnice.
Za pripremu kompota od šljiva u ovom receptu koriste se cijele šljive. Plodovi šljiva moraju biti neoštećeni i zdravi te čvrsti i nedovoljno zreli.
Sastojci
- 5 kg šljiva
- 500 g šećera
- 2 l vode
- 1 žličica konzervansa
Priprema
- Šljive dobro operite i uklonite im peteljke, a koštice nije potrebno vaditi.
- U posudi kratko prokuhajte vodu i šećer (10 do 15 minuta) pa im dodajte šljive. Šljive kuhajte 3 minute, a pritom pazite da ne popucaju.
- Pripremite staklenke za zimnicu koje moraju biti potpuno čiste pa u njih slažite kuhane šljive.
- Slažite ih do 2/3 površine teglice, a ostatak prelijte sirupom koji je dobiven procesom kuhanja šljiva.
- Na kraju, dodajte jednu malu žličicu konzervansa, zatvorite staklenke i poslažite ih u deblju tkaninu da se postepeno ohlade.
- Nakon toga, kompot od šljiva položite na predviđeno mjesto u smočnicu.
Kompot od šljiva bez konzervansa
Za pripremu ove zimnice neće vam trebati konzervans. Priprema je također jednostavna, a šljive se kuhaju svega tri do četiri minute. Proces pasterizacije je nešto duži, no budući da nema konzervansa, on je u ovom slučaju neophodan.
Kompot od šljiva možete pripremiti od cijelih plodova šljiva uz prethodno uklonjene koštice, a možete ih prepoloviti ili isjeckati na komadiće. Prije pripreme kompota, šljive dobro operite i uklonite im peteljke. Ako ćete koristiti cijele plodove šljiva, izbodite ih iglom na pet do šest mjesta kako prilikom pasterizacije ne bi popucale.
Sastojci:
- 3 kg zrelih šljiva
- 300 g šećera
- 3 l vode
po želji
- malo cimeta
- klinčić
Priprema
- Nakon što ste pripremili šljive za pripremu kompota, u velikoj posudi zagrijte vodu do ključanja pa joj dodajte šećer. Ostavite da kratko proključa pa dodajte šljive.
- Bijeli šećer u ovom receptu možete zamijeniti i zdravijim varijantama. Preporučuju se smeđi šećer od šećerne trske, brezin šećer ili šećer kokosovog cvijeta. Također, količinu šećera možete smanjiti prema potrebi.
- Smanjite vatru i kuhajte šljive tri do četiri minute. U ovom trenutku možete dodati i malo cimeta ili klinčića po želji.
- Uzmite veliku šupljikavu žlicu kako biste uhvatili plodove šljiva, ali ne i sok pa ih slažite u unaprijed pripremljene staklenke. Staklenke moraju biti čiste, a preporučuje se pranje i sušenje u perilici posuđa.
- Pri slaganju šljiva u teglice, okrenite ih tako da prepolovljeni dio bude položen prem dolje.
- Šljive punite u staklenke dok ne dođete do malo više od pola, a nakon toga na njih položite mrežicu. Preostali dio staklenke napunite sokom u kojem su se šljive kuhale.
- Posložite staklenke u veliku posudu tako da se međusobno ne dodiruju (mogle bi napuknuti) pa ih omotajte kuhinjskim krpama. Ulijte u posudu vodu pa ih kuhajte na umjerenom vatri dok voda ne zakipi. Nakon toga, smanjite vatru i ostavite da kipi još 15 do 20 minuta.
- Ugasite vatru, ostavite da se kompot u staklenkama postepeno ohladi.
- Kompot od šljiva možete pripremiti i uz dodatak drugog voća, primjerice jabuka, bresaka, nektarina. Prilagodite sastojke količini šećera i dobili ste ukusne varijacije miješanog kompota od šljiva.
- Zatim staklenke obrišite i spremite ih u smočnicu.
Kompot od šljiva bez šećera i konzervansa
Ako želite pripremiti zdraviju verziju kompota bez šećera i konzervansa, zamijenite ih medom i mirisnom vanilijom. Kod pripreme kompota po ovom receptu, ugodan miris vanilije, meda i šljiva proširit će se vašom kuhinjom pa će i najmlađi pohrliti na zdravu i ukusnu slasticu.
Sastojci
- 6 kg šljiva
- 1 štapić vanilije
- 4 limuna
- 3 litre vode
- med
Priprema
- Operite šljive, uklonite im peteljke i odaberite one čvršće jer su one i primjerenije za kompot. Uklonite suviše mekane, trule i oštećene plodove.
- U posudu ulijte vodu, dodajte joj limun narezan na kolutove i vanilin štapić pa kratko prokuhajte (1 do 2 minute).
- Za to vrijeme pripremite staklenke. Staklenke i poklopci u koje ćete spremati kompot moraju biti besprijekorno čisti. Jedan od načina sterilizacija staklenki je da ih operete i stavite kratko u pećnicu da se osuše na temperaturi od 150°C.
- U drugu posudu položite staru krpu ili stolnjak, utisnite je uz samo dno i rubove i u nju ulijte dvije litre vode. Stavite na umjerenu vatru kako bi se tekućina postepeno zagrijavala dok vi slažete šljive u teglice.
- Poslažite šljive do 2/3 teglice, prelijte preko njih sirup (skuhanu mješavinu vode, vanilije i limuna) te u svaku teglicu dodajte dvije žlice meda.
- Zatvorite staklenke i pažljivo ih položite u posudu s vodom. Kuhajte ih tako pola sata.
- U međuvremenu pripremite deke pa gotove staklenke kompota preokrenite na drugu stranu i tako ih slažite na deke. Pokrijte ih dekom i ostavite tako dok se potpuno ne ohlade. Najbolje preko noći.
- Sljedećeg dana kompot posložite u smočnicu i koristite po potrebi.
Čuvanje i skladištenje
Ako kompot od šljiva pripremate držeći se recepta, moći ćete ga dugo čuvati. Naravno, ako ga čuvate na suhom, tamnom i hladnom mjestu. Kada ga otvorite, potrošite ga u roku jednog do dva dana. Ako ga ne možete brzo potrošiti, spremajte ga u manje staklenke, dovoljne za jedan obrok ili prema tome za što koristite kompot.
Ljekovita svojstva
Šljiva sadrži obilje vitamina, minerala, prirodnih šećera i vlakana pa se tako našla kao jedna od vodećih voćki u prehrani čovjeka. Od navedenih prednjače vitamini A i C, a posebice vitamin B koji pomaže u jačanju imuniteta, poboljšava psihičko zdravlje, regulira probavu, odstranjuje štetne tvari iz organizma i potiče apetit. Od minerala ističu se magnezij, željezo, kalcij, fosfor, bakar i natrij.
Poznato je od davnina da se šljiva ističe svojim laksativnim djelovanjem. Suvremenim načinom života i nepravilnom prehranom, smanjuje se aktivnost crijeva te je sve više onih koji imaju problema s redovitom probavom. Kompot od šljiva, posebice suhih, kod kojih se količina vlakana čak i povećava, pomoći će ukloniti problem. Osim kompota, mogu pomoći i ostale prerađevine od šljiva koje lako možete pripremiti i kod kuće.
100 grama svježih šljiva sadrži svega 46 kalorija pa su zbog svoje niske kalorijske vrijednosti šljive idealna poslastica onima koji paze na prehranu.
Budite oprezni. Iako šljiva ima brojna ljekovita svojstva, njezina koštica je otrovna. Sadrži tvari koje u organizmu pri djelovanju enzima mogu proizvesti opasnu cijanovodičnu kiselinu.
Foto: Heidelbergerin / Pixabay
Zimnica od šljiva
Odgovori