Kopar je nevjerojatna, ali nedovoljno iskorištena biljka začin. Korisna je za konzerviranje kiselih krastavaca, naravno, ali je i izvrstan dodatak mnogim drugim domaćim jelima i zimnicama. Međutim, ako sami uzgajate kopar ili ga kupujete svježeg na tržnici ili u trgovini, otkrit ćete da vrlo brzo uvene. Srećom, kopar se može konzervirati na više načina koji će sačuvati svježi okus kopra kako bi ga mogli koristiti kad god vam zatreba.
Ako uzgajate vlastiti kopar, pobrinite se da ga uvijek berete svježeg i kada su esencijalna ulja na vrhuncu. Kao i kod većine bilja i drugih začina, najbolje ga je ubirati kasnije ujutro nakon što rosa ispari s lišća, jer je to vrijeme kada su biljke najviše aromatične. Ubrani kopar planirajte iskoristiti u sljedećih tjedan dana, a stabljike čuvajte u posudi napunjenoj vodom, kao kad čuvate rezano cvijeće. Ovo je jednostavan način da vam biljka ostane svježa dok ju ne odlučite dalje koristiti ili preraditi.
Sadnja i uzgoj kopra opširnije >>
Vrste zimnice od kopra
Kopar možete konzervirati jednom od sljedećih metoda: zamrzavanjem, sušenjem ili u octu. Mogućnosti nema mnogo, a najčešće se koristi sušen kao začin za dodavanje jelima kao što su variva. No, postoje i neki umaci koje možete napraviti te ga tako zamrznuti i koristiti za daljnju preradu i konzumaciju. U nastavku pogledajte što sve možete napraviti od kopra i kako ga pravilno koristiti za pripremu zimnice.
Priprema kopra za zimnicu
Listovi kopra se najčešće spremaju za zimnicu i skladište tako da se prvo osuše te nakon toga stavljaju u staklenke koje se mogu hermetički zatvoriti. Osim listova, u ranu jesen mogu se skupljati i sjemenke koje su tamnosmeđe boje i sazrijevaju najčešće u kolovozu i rujnu.
Listovi su končasti i nakon branja potrebno ih je oprati u hladnoj vodi kako bi uklonili nečistoće i prašinu te kukce.
Sjemenke se moraju skupiti prije nego što sve sazru jer može doći do osipanja onih sjemenki u sredini stabljike. Ako ovu biljku berete za pripremu ulja onda morate znati kada ima najviše eteričnog ulja u sebi. Najbolje vrijeme za košnju kopra je prije formiranja plodova nakon čega se može koristiti za pripremu čaja ili začina. Berba listova se obavlja pomoću škara ili srpa, ali se iz zemlje čupa i cijela stabljika. Nakon toga se biljka pere ako se termički obrađuje ili se stavlja na sušenje ako je rasla dalje od onečišćivača.
Sušenje kopra
Listovi i sjemenke se mogu sušiti na zraku, u običnoj pećnici, mikrovalnoj ili dehidratoru ovisno koji uređaj imate. Dehidrator je najbolji uređaj za sušenje biljaka, ali je pećnica jedan od najčešćih. Prije sušenja listove možete ostaviti u jednom komadu ili ih narežite na sitno. Prije sušenja listove operite u hladnoj vodi i dobro osušite, a od 5 kg svježih listova dobit ćete 1 kg sušenih. Sjemenke prije sušenja nemojte prati i da biste ih osušili trebat ćete više vremena nego kada sušite listove.
Sušenje na zraku
Listovi kopra su tanki, končani i maleni pa ih je lako osušiti na svježem zraku. Važno je samo da je mjesto na kojem ih držite prozračno i da listovi nisu izloženi direktnoj sunčevoj svjetlosti jer to dovodi do gubitka boje.
Listove rasporedite na pamučnu krpu i stavite ju u hlad ili napravite male bukete koje je potrebno objesiti na sjenovito i prozračno mjesto. Za sušenje listova trebat će vam 4 - 6 dana ovisno na koji način ih sušite, ali po potrebi možete produžiti vrijeme sušenja. Prilikom sušenja kopra probajte nekoliko puta okrenuti listove ili buket tako da se ravnomjerno suši sa svih strana. Nakon sušenja kopar možete usitniti i spremiti u staklenke.
Sušenje u pećnici
Sušenjem u pećnici dolazi do gubitka određenih nutritivnih vrijednosti kopra. Ako listove sušite u pećnici trebat će vam 2 - 3 sata sušenja na 40°C. Pred kraj sušenja temperaturu možete na kratko staviti na 70°C kako bi listove skroz osušili. Vrata pećnice ostavite malo otvorena kako bi para mogla izlaziti, a listove možete staviti na lim za pečenje obložen papirom za pečenje.
Sjemenke kopra se suše u pećnici na 40°C, 2 - 3 sata te po potrebi produžite vrijeme sušenja za 1 sat. Kada potamne provjerite da li su suhe na dodir samo pazite da se ne opržite. Nakon sušenja ih izvadite i ostavite da ohlade te ih spremite u staklene posude.
Sušenje u mikrovalnoj
Prije sušenja listova u mikrovalnoj obavezno ih operite u hladnoj vodi i posušite s papirnatim ručnicima ili pamučnom krpom. Obavezno uklonite deblje stabljike, a ostavite samo listove i manje stabljike koje ga drže u buketićima. Mikrovalnu postavite na 800 W i uključite ju na 4 minute. Tijekom sušenja provjeravajte u kakvom je stanju sirovina kako vam listovi ne bi izgorjeli. Ako niste sigurni da ih nećete presušiti onda mikrovalnu postavite na 30 sekundi i postupak ponavljajte sve dok se listovi ne osuše. Sjemenke možete sušiti na 4 minute na 800 W bez straha da će izgorjeti. Po potrebi ih možete promiješati da se ravnomjerno osuše.
Sušenje u dehidratoru
Dehidrator je najbolji uređaj za sušenje listova, ali i sjemenki jer ovaj ne uništava nutritivne vrijednosti biljke prilikom sušenja. Listove i sjemenke rasporedite na rešetke dehidratora, a možete ih staviti na papir za pečenje kako ne bi propali kroz rešetke. Dehidrator postavite na temperaturu 40 - 45°C te listove i sjemenke sušite oko 4 sata. Svakih sat vremena provjeravajte koliko su se osušili te sjemenke promiješajte i listove okrenite da se ravnomjerno suše. Nakon sušenja listove i sjemenke ostavite da se ohlade i spremite ih u staklenke.
Blanširanje kopra
Prije zamrzavanja listova kopra, možete ga kratko blanširati u kipućoj vodi. Ovim procesom sačuvat ćete zelenu boju listova koja kod zamrzavanja svježih listova izblijedi. Listove kopra prvo operite i ocijedite te stavite u kipuću vodu na 1,5 - 2 minute. Nakon toga ih stavite u posudu s hladnom vodom gdje ste dodali nekoliko kockica leda. Blanširani kopar izvadite iz vode i dobro ocijedite te stavite u plastičnu vrećicu ili kalupe za led te zamrznite.
Soljenje kopra
Svježina listova može se zadržati i soljenjem tako da se slaže red opranih i ocijeđenih svježih listova kopra te red soli. Tijekom slaganja redova potrebno je pritisnuti listove i sol kako bi se sve zbilo i kako ne bi ostalo prostora između slojeva. Na 1 kg kopra stavite 5 kg soli, a kada popunite staklenku zatvorite ju s poklopcem i ostavite na hladno, suho i tamno mjesto. Usoljeni kopar može se čuvati i do 3 mjeseca.
Namakanje kopra
Od lišća ili sjemenki kopra možete napraviti čaj koji možete konzumirati odmah ili ostaviti u hladnjaku te podgrijati po potrebi. Prilikom pripreme koristite svježe ili sušeno lišće, a na 2,5 dl vode stavite 4 žličice suhih sjemenki ili 2 žličice suhog ili svježeg lišća. Namakanjem kopra dobit ćete čaj koji se koristi probavnih smetnji, gripe, prehlade i izbacivanje štetnih tvari iz organizma. Sjemenke i lišće nemojte namakati duže od 20 minuta i ne preporučuje ga se zaslađivati.
Namakanjem svježih listova kopra u alkoholnom octu dobit ćete ukusan začin za salate, a količinu kopra dozirajte po vlastitom ukusu. Svježe listove narežite i stavite u bocu u koju nalijte alkoholnog octa koji ima neutralno kiselkast okus. Ostavite sastojke da stoje na tamnom i suhom mjestu oko 2 tjedna nakon čega tekućinu možete, ali i ne morate procijediti kako bi uklonili listove.
Osim namakanja u octu, listovi se mogu namočiti u ulju kako bi dobili salatno ulje. Proces pripreme je sličan kao i kod pripreme aromatičnog octa. Listove prvo operite u hladnoj vodi i malo posušite te ih narežite i stavite u staklenu bocu. Ulijte maslinovo ili suncokretovo ulje i ostavite da stoji na tamnom mjestu oko mjesec dana. Za pripremu se koriste i suhi listovi, ali važno je znati da su oni aromatičniji i da će ulje imati intenzivniji okus i miris kopra.
Svježi listovi kopra koriste se i za pripremu zimnica kao što su kiseli krastavci, paprike ili rajčice. Ovako namočen kopar nije namijenjen za konzumaciju već služi isključivo kao začin i pojačivač arome za zimnicu.
Zamrzavanje kopra
Listovi kopra mogu se zamrznuti u vrećicama ili u posudicama za led. Ako ga namjeravate zamrzavati u kalupu, listove narežite na manje dijelove i stavite u kalupe za led te ih napunite s vodom. Kalup stavite u zamrzivač i ostavite da se kopar i voda zamrznu. Ovo je praktičan način skladištenja začina jer možete po potrebi vaditi određeni broj kockica.
Listove možete izblendati i od njih pripremiti pire koji stavite u kalup za led i zamrznite. U ovom slučaju nećete morati dodavati vodu jer će kopar ispustiti tekućinu prilikom blendanja.
Cijele ili narezane listove spremite u vrećice, nakon što ste ga dobro oprali i posušili kako se voda ne bi kristalizirala na listovima tijekom zamrzavanja. Vrećice zatvorite i stavite u zamrzivač, a zamrznuti komorač iskoristite u roku od 6 mjeseci.
Prije zamrzavanja listove možete blanširati ili ih zamrzavajte svježe. Blanširani listovi neće izgubiti boju prilikom zamrzavanja dok će svježi listovi koji se zamrznu poprimiti svjetlo zelenu do žutu boju.
Skladištenje kopra
Najduže se može čuvati zamrznuti kopar te onaj namočen u ulju i octu. Zamrznuti listovi kopra mogu se skladištiti do 6 mjeseci ako ste ga ispravno spremili u vrećice ili kalupe za led. Prilikom takvog skladištenja važno je da ste ocijedili što više vode tako da se ne kondenzira na listovima. Ako ih jednom odmrznete, listove nemojte ponovo zamrzavati. Ulje i ocat od kopra možete koristiti 4 - 6 mjeseci nakon pripreme, ali ga obavezno skladištite na tamnom, suhom i hladnom mjestu.
Sušene sjemenke i listove držite dalje od izvora topline i vlage, a najbolje ih je držati u smočnici i nikako u kuhinjskim elementima. Prije spremanja u staklenke sa hermetičkim poklopcem važno je provjeriti jesu li sjemenke dobro osušene kako ne bi popljesnivile ili istrunule.
Soljeni kopar možete čuvati u smočnici oko 3 mjeseca, a ako staklenku niste otvarali onda mu rok trajanja može biti i do 6 mjeseci. Svježi kopar na kratko možete čuvati u hladnjaku i to najduže 2 tjedna nakon čega će početi venuti.
Foto: Yuliya Harbachova / Pixabay
Odgovori