Krastavci su jedna od najčešćih povrtnih kultura koje rado uzgajamo kod kuće. I svatko tko uzgaja krastavce zna da vas čak jedna biljka može iznenaditi bogatim urodom zbog čega se često nađemo u situaciji da imamo više krastavaca nego što ih možemo pojesti. Također, priprema zimnice je jedan od razloga zbog koje često i uzgajamo krastavce, pogotovo kornišone koje volimo na sve moguće načine, a posebno ukiseljene.
Iako se krastavci najčešće za zimnicu pripremaju i čuvaju u octu u obliku raznih kiselih salata, mnogo je mogućnosti kako ih možete što duže sačuvati bez dodatka octa. Ako imate vremena, ove godine osim standardne kisele zimnice, isprobajte i druge načine pripreme krastavaca čime ćete im osigurati da dugo ostanu svježi.
Ako tražite način za duže skladištenje krastavaca i načine pripreme, došli ste na pravo mjesto! Zašto ove godine ne biste napravili sok od krastavaca ili žele? Slatko i pikantno jelo koje se odlično slaže s mesnim jelima ili jednostavnim zalogajima od krekera i sira.
Vrste zimnice od krastavaca
U nastavku vam donosimo tradicionalne i ukusne načine za skladištenje i čuvanje krastavaca kako bi što duže ostali svježi i ne bi propali.
Priprema krastavaca za zimnicu
Zahvaljujući hrskavoj teksturi, krastavce je najbolje jesti sirove. Međutim, možete ih kuhati, peći u pećnici ili čak i pirjati. Možete ih guliti, ali i jesti s korom, a ovisno o tome koju vrstu zimnice pripremate ovisi i odabir sorte krastavaca, kako ćete ih rezati i očistiti, no jedno je sigurno - svaki krastavac je potrebno dobro oprati i osušiti prije daljnje prerade.
Prilikom kupnje krastavaca pogledajte postoje li mrlje ili bilo kakva oštećenja. Te nesavršenosti dobar su pokazatelj da povrće nije dobro. Također, izbjegavajte krastavce koji imaju bore jer to pokazuje da su izgubili vlagu uslijed predugog skladištenja ili na višoj temperaturi nego što se preporučuje. Krastavac bi trebao biti čvrst i ravnomjerno zaobljen na vrhovima. Ako je na sredini debeo ili ima izbočinu, to ukazuje na to da se u plodu nalazi džep velikih sjemenki.
Iako se može činiti da je najbolje kupiti najveće krastavce, oni imaju više sjemenki u sebi. U idealnom slučaju želite da budu tanki i dugi između 6 i 8 cm (osim ako ne kupujete engleski krastavac koji je duži). Osim što imaju manje sjemenki, manji krastavci su i hrskaviji i ukusniji.
Koža krastavca trebala bi biti jednolike bogate zelene boje. Izbjegavajte kupnju onih sa žutim mrljama jer se one razvijaju kada krastavac predugo stoji na lozi i vjerojatno neće imati dobar okus ili miris.
Kada je u pitanju skladištenje, mišljenja su podijeljena. Ali bez obzira na to gdje ih skladištite, u hladnjaku ili smočnici, važno je držati ih podalje od drugog voća, poput dinje, rajčice i banane. Vrlo su osjetljivi na etilen kojim je ovo voće bogato, što će uzrokovati da požuti i brzo propadne.
Prije daljnje pripreme, obavezno je oprati i temeljito osušiti krastavce prije spremanja. Višak vode na površini potiče kvarenje. Također, krastavci imaju preko 90% vlage, zato ih zamotajte u plastičnu foliju kako biste ju što duže zadržali.
Sušenje krastavaca
Krastavci možda nemaju toliko okusa u usporedbi s drugim voćem i povrćem koje rado sušimo, ali to ne znači da nemaju nikakve koristi. Niskokalorični su, bogati hranjivim sastojcima, poput proteina, vitamina C, vitamina K, magnezija, kalija i mangana. Iako su dobar izvor hidratacije i sadrže oko 90% vode, u njima može uživati i osušenima poput većine ostalog voća i povrća. Postoje tri jednostavne tehnike sušenja krastavaca - pomoću dehidratora, pećnice ili mikrovalne.
Sušenje krastavaca u dehidratoru
Da biste osušili krastavce u dehidratoru, prvo ih trebate narezati na kriške debljine 3 mm. Imajte na umu da što su veličina i debljina kriški jednake, to će se ravnomjernije sušiti. Rasporedite izrezane kriške krastavca na pladanj dehidratora, ostavljajući prostora između svake kako biste spriječili nepravilno ili nejednako sušenje.
Nakon toga stavite pladanj u dehidrator i prilagodite temperaturu između 48 i 55°C. Ovaj postupak dehidracije trajat će 6 - 8 sati s, ovisno o željenoj strukturi. Stvarno vrijeme potrebno za dehidraciju ovisit će i o debljini kriški i temperaturi na kojoj ih sušite.
Kad se kriške krastavca više ne savijaju, napokon su gotove. Izvadite pladanj s krastavcima iz dehidratora i ostavite da se stvrdnu (pretvore u čips) na sobnoj temperaturi. Čuvajte male količine krastavaca u hermetičkim plastičnim vrećicama i spremite ih na hladno i tamno mjesto.
Sušenje krastavaca u pećnici
Nemaju sva kućanstva dehidrator. I naravno, nisu svi spremni ulagati u takav uređaj. Srećom, sušenje krastavaca i dalje je moguće ako imate pećnicu.
Izrežite krastavac na kolutiće debljine 3 mm. Na pleh od pećnice stavite papir za pečenje i rasporedite kriške tako da se ne dodiruju kako bi se spriječilo da se slijepe tijekom sušenja. Zatim postavite pećnicu na najnižu moguću temperaturu, po mogućnosti oko 55°C. Ovisno o jačini vaše pećnice, postupak će trajati otprilike 4 - 8 sati.
Tijekom sušenja, provjerite nekoliko kriški. Ako se više ne savijaju, dovoljno su osušene. Izvadite krastavac iz pećnice i pustite da se ohladi na sobnoj temperaturi, a zatim ih spremite u plastične vrećice.
Sušenje krastavaca u mikrovalnoj
Iako nije idealna opcija za sušenje voća i povrća, mikrovalna pećnica pogodna je za početnike. Daje vam predodžbu i omogućuje vam osušiti manju količinu kako biste vidjeli odgovara li suho voće ili povrće vašim željama.
Izrežite krastavac na što tanje kriške i rasporedite na tanjur od mikrovalne. Postavite temperaturu za odmrzavanje i vrijeme na pola sata. Nakon što je gotovo, preokrenite kriške i sušite na istoj temperaturi još pola sata.
Provjeravajte svakih pet minuta i ako su kriške krastavca dovoljno osušene, stavite ih na rešetku kako bi se mogle ohladiti. U suprotnom, nastavite ih sušiti još nekoliko minuta. Kao i kod ostalih metoda, nakon što su se kriške ohladile na sobnoj temperaturi, spremite ih u plastične vrećice i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Blanširanje krastavaca
Krastavci se blanširaju samo za upotrebu u toplim jelima, posebnim salatama ili za zamrzavanje za cjelogodišnju upotrebu. Blanširanje krastavaca, kao i kod ostalog povrća, zaustavlja enzime koji uzrokuju prirodni proces zrenja. S vremenom ti enzimi potiču pogoršanje okusa, boje i teksture povrća, pa blanširanje pomaže krastavcima i ostalom povrću da ostanu svježi i privlačni.
Narežite krastavce na tanke, jednolike kriške. Ovisno o tome kako ih planirate koristiti nakon blanširanja, možete ih oguliti prije rezanja ili ih ostaviti neoguljene. Za topla jela, koru možete ostaviti, dok ćete ih za salate možda htjeti oguliti.
Na srednje jakoj vatri stavite veliki lonac vode da prokuha. Stavite kriške krastavca u kipuću vodu u manjim količinama i ostavite ih u kipućoj vodi 1 - 2 minute, a zatim ih odmah izvadite šupljikavom žlicom. Stavite krastavce u posudu s hladnom vodom kako biste zaustavili proces kuhanja. Ostavite ih potpuno uronjene u hladnoj vodi najmanje 3 - 4 minute.
Zamrzavanje krastavaca
Slično kao i kod tikvice, krastavce možete zamrznuti, ali su smrznuti krastavci blažeg okusa i spužvaste su teksture zbog čega se kasnije koriste samo u smoothijima, zelenim sokovima, koktelima i umacima.
Blanširani krastavci također se mogu zamrznuti, premda ih visok sadržaj vode čini mekanima kad se odmrznu, ali blanširanje krastavaca prije zamrzavanja smanjit će ovaj učinak. Nakon blanširanja ih dobro posušite, rasporedite na pleh obložen papirom za pečenje i poslažite krastavac ostavljajući razmak kako se ne bi zalijepili. Zamrznite krastavce na plehu i nakon što se zamrznu, premjestite u vrećice.
Foto: Pexels / Pixabay
Odgovori