Bilo koji komad kruha koji je prepečen ili pržen do hrskavosti smatra se krutonom. Lako ih je napraviti i vrlo su koristan način iskorištavanja kruha koji vam je ostao, kao i dodavanja hrskavosti i teksture salatama, juhama, jelima od povrća, pa čak i omletima.
Domaći krutoni neopjevani su junak u kuhinji. Napravljeni od starog kruha i uz malo truda, krutoni oživljavaju salate i juhe i mogu se brzo pretvoriti u krušne mrvice za pohanje piletine, ribe ili povrća. Domaći krutoni se lako prilagođavaju drugim namirnicama i znatno su jeftiniji od dvopeka.
Za izradu krutona možete koristiti bilo koju vrstu kruha, iako neke vrste imaju bolju hrskavost od drugih. Deblje kriške uvijek će dati bolji kruton od tankih kriški, a sve s previše kore može završiti prilično tvrdo, dok kruh s previše rupa možda neće dati zadovoljavajući rezultat.
Osim toga, možete koristiti obični bijeli pšenični kruh, integralni, beskvasni, kukuruzni ili bilo koji drugi kruh koji volite. Kruh od kiselog tijesta će dati izdašne, hrskave krutone koji se lako žvaču, dok su osjetljive baguette idealnije ako se ostave u cijelim šnitama. Koji god kruh koristite, pobrinite se da je star par dana jer je lakše napraviti krutone sa starim kruhom nego da svježim. S korom ili bez kore, ovaj dio potpuno ovisi o vama.
Karakteristike krutona
Riječ crouton potječe od francuske riječi croûton, umanjenice od riječi croûte, što znači "kora". Krutoni se često pripremaju u obliku malih kockica, ali mogu biti bilo koje veličine i oblika, pa čak do veće šnite. Mnogi koriste riječ crouton umjesto croute, pa se upotreba promijenila. Povijesno gledano, croute je bila kriška baguetta lagano premazana uljem ili maslacem i pečena u pećnici. U engleskim opisima francuske kuhinje croûte nije samo imenica, već ima i glagolski oblik koji opisuje proces kuhanja koji pretvara cijeli kruh u hrskavu namirnicu, nalik dvopeku.
Osušeni i isjeckani kruh obično se prodaje u vrećicama za pripremu blagdanskog nadjeva ili dresinga za salate, iako se općenito razlikuju od krutona koji se koriste u salati, s obzirom na to da se u salati koriste krutoni s maslacem ili uljem i začinima, dok su krutoni za nadjeve bez okusa.
Krutoni mogu biti veliki ili mali, veličina se određuje po želji. Ako volite male kockice u juhi, pripremajte ravne krutone. Međutim, prilikom bilo koje pripreme važno je imati na umu da su kockice jednake veličine kako bi se ravnomjerno sušili.
Krutoni prženi na štednjaku se brzo kuhaju, krutoni iz pećnice su hrskavi za samu konzumaciju, kao grickalica, dok su krutoni pripremljeni u tosteru savršeni za ljubitelje salata. Krutone možete napraviti na gotovo sve načine. Tosteri su idealni su za male količine, pećnica za veće i skladištenje, a moguće ih je čak prepeći i na otvorenoj vatri i tako dobiti dimljene krutone.
Kruh za preradu
Tehnički, bilo koju štrucu kruha možete koristiti za pripremu krutona. Odličan su način da iskoristite stari kruh, kupovni tost kruh ili američki kruh, kao i bilo koje staro pecivo. U idealnom slučaju, možete upotrijebiti kruh narezan na relativno debele kriške, jer tako možete dobiti idealne kockice.
Za najbolje krutone potražite kruh koji ima hrskavu koricu, idealno kruh od cjelovitih žitarica iz lokalne pekarnice. Francuski kruh ili francuz također je dobra opcija za pripremu krutona. Možete čak upotrijebiti i štrucu raženog kruha ili domaći kukuruzni kruh čiji će jedinstveni okusi nadopuniti vaš obrok.
Kupovina
Krutone danas možete kupiti u svakoj većoj trgovini prehrambenim namirnicama. Pakirani su u vrećice od 250 i 500 g, s malim odstupanjima kod nekih brendova koji prodaju krutone pakirane u vrećice po 200 i 400 g. Prilikom kupnje pažnju obratite na vrstu kruha od kojeg su krutoni pripremljeni, što je vrlo važno kod osoba koji imaju intoleranciju na gluten. Također na vrećicama ne smije biti naznake vlage i kapljica, moraju biti dobro zatvoreni, bez pristupa zraku. Ako primijetite plijesan ili naznake vlage, izbjegavajte kupnju takvih krutona jer su neupotrebljivi.
Recepti za krutone
Krutone možete pržiti na ulju ili maslacu u tavi, pećnici, roštilju ili tosteru, mogućnosti je mnogo, a na vama je da odaberete način koji vam najviše odgovara. Možete koristiti bilo koje ulje koje volite, ali imajte na umu da će dodavanje ulja tek na gotove krutone puno više doći do izražaja i bit će ukusniji, posebno ako dodajete maslinovo ulje.
Krutone možete pomiješati s mljevenim, cijelim začinima, mješavinama začina, nasjeckanim začinskim biljem, zdrobljenim češnjakom ili čak naribanim parmezanom prije prženja. Začine možete pomiješati s uljem, a zatim u njih umiješati kockice kruha nakon čega ih se prži ili peče.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći krutoni
Osnovni recept za domaće krutone koji možete koristiti kao bazu za dodavanje okusa i začina. Tradicionalan je i klasičan način pripreme krutona u pećnici. Količina soli nije navedena jer ovisi o ukusu i količini krutona koja se može prilagoditi. Od navedene količine sastojaka u receptu dobit ćete otprilike 200 g krutona, ovisno o debljini šnita kruha.
Sastojci
- 2 debele šnite kruha
- 2 - 3 žlice ulja
- krupna sol
Priprema
- Uključite pećnicu na 180°C za ventilirajuću pećnicu ili 160°C običnu.
- Odrežite kore sa šnita kruha ako želite, no možete ih i ostaviti, a zatim ih narežite na kocke željene veličine.
- Kockice kruha dodajte u posudu s uljem, pospite solju i dobro izmješajte rukama.
- Na pleh obložen papirom za pečenje poslažite kockice kruha da se ne preklapaju i pecite 8 - 10 minuta ili dok krutoni ne porumene i ne postanu hrskavi.
Krutoni sa začinima
Za izradu domaćih krutona s mješavinom začina trebate samo tri glavna sastojka: bilo koja vrsta kruha, idealno star 1 - 2 dana, maslinovo ulje ili otopljeni maslac i začini po želji. Osnovni začini koji se obično dodaju krutonima su češnjak u prahu, sol i papar. Također možete birati druge mješavine začina kao što su talijanska mješavina za mediteranske okuse ili jednostavno posuti s malo parmezana. Količina začina u receptu nije navedena jer ovisi o ukusima i veličini šnita kruha. Od navedenih sastojaka dobit ćete otprilike 200 g krutona (količina ovisi o debljini i veličini šnita kruha)
Sastojci
- 2 šnite kruha
- 2 - 3 žlice maslinovog ulja
- češnjak u prahu
- sol
- papar
Priprema
- Isjeckajte kruh na kockice. Ako želite, uklonite koricu, ali i ne morate. Važno je samo da krutoni budu približno jednake veličine kako bi se ravnomjerno ispekli.
- U veliku zdjelu izmješajte ulje sa začinima
- Dodajte kockice kruha i sve dobro izmješajte tako da svaka kockice bude prekrivena uljem
- Poslažite krutone na pleh obložen papirom za pečenje i rasporedite u jednom sloju
- Pecite u pećniti na 180°C dok ne postanu hrskavi i dobiju zlatnu boju. Prilikom pečenja ih je potrebno okretati kako bi dobili željenu razinu hrskavosti sa svih strana.
- Možete ih poslužiti odmah ili ostaviti da se ohlade na sobnoj temperaturi, a zatim spremiti u posudu i čuvati do 2 tjedna.
Krutoni s parmezanom i češnjakom
Domaći krutoni s parmezanom i češnjakom imaju savršen okus i hrskavost. Koristite ih za dodavanje salatama, juhama ili čak kao snack. Savršen su dodatak talijanskoj salati ili za kremaste juhe na bazi vrhnja poput juhe od tikvica. Ovi krutoni su svestrani, a recept se može promijeniti kako bi odgovarao vašem ukusu.
Sastojci
- 2 velika češnja češnjaka, tanko rezani po dužini
- 1 žličica sušenog, izmrvljenog origana
- 1 žličica suhog izmrvljenog bosiljka
- 1 žličica suhe izmrvljene majčine dušice
- 1/2 žličice soli (dodatno po ukusu)
- 1/2 žličice papra
- 1/2 šalice maslinovog ulja
- 1 štruca kruha
- 1/4 šalice sitno naribanog svježeg parmezana
Priprema
- U maloj posudi pomiješajte češnjak, origano, bosiljak, majčinu dušicu, 1/2 žličice soli, papar i ulje te kuhajte 5 minuta.
- Kad je gotovo, češnjak izbacite kako se ne bi dodatno prepržio u pećnici.
- U zdjelu prelijte kockice kruha s mješavinom ulja, rasporedite ih u kalup za žele i pecite 8 minuta u sredini zagrijane pećnice na 160°C.
- Krutone pospite parmezanom i pecite ih još 7 minuta ili dok ne poprime zlatnu boju.
- Krutone posipajte dodatnom soli i ostavite da se ohlade.
- Možete ih konzumirati odmah ili čuvati u hermetički zatvorenoj posudi tjedan dana.
Čuvanje i skladištenje
Krutone čuvajte u plastičnoj vrećici koja se može zatvoriti sa što je moguće više uklonjenog zraka. Možete ih držati i u hermetički zatvorenoj posudi. Također se mogu čuvati na sobnoj temperaturi, u hladnjaku ili zamrznuti. No, najbolje ih je držati na pultu ili smrznute što pomaže u sprječavanju ulaska vlage, zbog čega krutoni postaju ustajali i manje hrskavi. Na sobnoj temperaturi možete ih čuvati 2 tjedna ili 1 mjesec smrznute u zamrzivaču. Smrznute krutone odmrznite na papirnatom ubrusu 1 sat prije upotrebe.
Savjeti
Pravljenje krutona jednostavan je postupak, a u nastavku se nalazi nekoliko savjeta za izradu najukusnijih krutona.
S obzirom na to da svježi kruh može biti nježan, teže ga je rezati na kockice zbog čega se preporučuje korištenje starog kruha. Isto tako, lakše ga je rezati nazubljenim nožem.
Jednaka veličina kockica je važna za jednoliko sušenje i pečenje. Izvana trebaju biti lijepo hrskavi, a iznutra ipak imaju malo "žilaviji". Ne smiju biti toliko tvrdi da slomite zub. Ne brinite ako krutoni nisu savršenog oblika kocke. Nepravilni, krhki komadići svakako su dobrodošli. 180°C je idealna temperatura za dobiti zlatnu boju, a krutoni su gotovi za samo 10 - 12 minuta na ovoj temperaturi, pa ćete ih morati okrenuti samo jednom ili dvaput.
Upotreba u kuhinji
Neki od mojih omiljenih načina korištenja domaćih krutona uključuju salate, posebno bilo koju vrstu Cezar salate. Zatim juhe, osobito topla juha od rajčice ili autentični španjolski gazpacho, za nadjeve i, naravno, kad god vam zatrebaju krušne mrvice, samo valjkom ili kuhačom izlomite krutone na željenu veličinu krušnih mrvica.
Foto: mateya / Pixabay
Sušene žitarice
Odgovori